Asus ROG Strix Scope RX: Odolná klávesnica nielen na hranie

Detaily

Z času na čas si podrobnejšie rozoberieme aj nejakú klávesnicu. Premiéru v testoch si odbije Strix Scope RX z herného portfólia firmy Asus. Charakterizuje ju štandardné rozloženie klávesov, osvetlenie RGB LED a celkovo a prepracované vyhotovenie. Vnútro zostane „v suchu“ aj pri rozliatí nápoja do klávesnice. Ale hlavne tu Asus prvýkrát použil svoje vlastné spínače. V našej testovacej vzorke bol osadený typ, ktorý má lineárny posun.

Základné parametre

Detaily

Scope RX prichádza zabalená v kartónovej škatuli, ktorá je len o trochu väčšia ako samotná klávesnica. V príslušenstve nečakajte nával špecialít, sú tam len dve samolepky ROG a návod so záručným listom. Klieštiky na vyberanie keycapov budete hľadať márne. Klávesnica je zabalená v látkovom vrecku a výplň pre bezpečnú prepravu tvorí molitanová pena.    

Dizajnéri nechali klávesnici jednoduchý vzhľad s americkým rozložením, pre ktorý je typický jednoriadkový Enter s predĺženým ľavým Shiftom. S tým „našim“ (európskym) sa bohužiaľ nevyrába. Vrchný plát konštrukcie je z hliníku, ktorý klávesnicu pekne spevňuje. K ohnutiu treba vynaložiť veľkú silu, čo je pri hraní alebo písaní v podstate nemožné. Popisy klávesov sú taktiež bez českej či slovenskej lokalizácie. Vypaľované sú laserom, čo je z požívaných metód najtrvácnejšia. Medzi jednotlivými blokmi klávesov je dostatočne veľký priestor na pohodlné používanie.

Klávesy, ktoré majú viac ako jednu funkciu, sú z bočnej strany (smerom k používateľovi) označené popisom funkcie, čo zlepšuje orientáciu. Vďaka tomu dokážete plnohodnotne fungovať aj bez obslužnej aplikácie. Napríklad ľavý kláves Alt slúži k vytváraniu makier pre ostatné tlačidlá. Klávesa Windows má rovnakú veľkosť ako tie s písmenami, čo nebýva až tak často vidieť a taktiež je ju možné zablokovať pre nechcené stlačenie. Práve preto môže byť kláves Ctrl rovnako široký ako klávesa Shift nad ním, čo je pomerne netradičné. To môže hráčovi v hre neraz zachrániť život. 

Multimediálne tlačidlá lemujú horný riadok klávesnice. Sú od klávesy F5 po kláves F12 a aktivujú sa spolu so stlačením funkčnej klávesy (Fn). Scope má možnosť funkčné tlačidlo aktivovať aj nastálo (stlačením klávesov Fn + Ins), čím sú multimediálne klávesy k dispozícii ihneď. V tomto režime sa funkcie vymenia a ak je potrebné stlačiť niektorý z klávesov F5 až F12 s jeho primárnou funkciou, je treba k takejto akcii stlačiť aj kláves Fn.

Pri klávese F12 sa ešte chvíľku zdržím. Tá má okrem funkcie F12 v rukáve ešte jeden tromf pre tých, ktorí si svoje tajomstvá radi aj uchovajú. Dokáže minimalizovať všetky otvorené okná na plochu a zároveň vypnúť zvuky behom jedného okamihu. Symbol hlavy s kapucňou je na klávese znázornený dosť výstižne. Táto expresná funkcia sa môže zísť ako na pracovisku tak i doma. 🙂

So šípkami sa dá prepínať medzi desiatimi rôznymi režimami podsvietenia, ktoré sú uložené v pamäti klávesnice. Samozrejme sa dá meniť aj intenzita jasu a samotná farba cez klávesy Del, End, PgDn. Tie sa rozsvietia po stlačení Fn do základných farieb, teda do červenej, zelenej a modrej. Cez tieto klávesy môžete následne pridávať alebo uberať intenzitu jednotlivých kanálov podobne ako pri ručnom ladení farieb na monitore. Tým si môžete priamo cez klávesnicu presne prispôsobiť odtieň statického podsvietenia.

Svetlo LED sa pod klávesov rozptyľuje pomerne rovnomerne, aj keď vrchná časť dvojriadkových popisov presvitá menej. To je ale vzhľadom na situáciu LED na spodok, pod spínač, prirodzené.

   

Sklon klávesnice bez nožičiek je 5,50 stupňa, čo je z ergonomického hľadiska dobré. Zápästia sa zase až tak neskrúcajú.

Pod keycapmi sa nachádzajú najnovšie spínače od Asusu, ROG RX Red. Tie sú opto-mechanické. Optika zaznamenáva stisk už po stlačení o 1,5 mm, čo má oproti bežným spínačom s hlbším akčným bodom, zrýchliť reakcie. Niečo podobné ste mohli vidieť napríklad v klávesnici Razer Huntsman. Tá bola vybavená ale len hlučnejšími „klikacími“ spínačmi s akustickou i hmatovou spätnou väzbou. Takéto spínače má aj Scope RX, modré. V testovacom variante máme ale červené, ktoré sú lineárne a všeobecne vhodnejšie na herné použitie. Odpor kladú 40 až 55 gramov, pričom stisk sa zaznamenáva už od 40 g (1,5 mm), až na doraz (4 mm) treba ale vyvinúť silu zodpovedajúci 55 g.

Dobre vyriešené je i samotné stláčanie cez štvorbodový úchyt keycapu. Nech ho stlačíte kdekoľvek, vždy má skvelý lineárny posun dole, aj vďaka červenému X-kovému stabilizátoru. Mnohých záujemcov poteší správa že spínače majú ochrana IP56, čo z nich robí vodeodolné a prachu odolné. Jedinú možnú nevýhodu vidím v prípadnej zmene keycapu kvôli jeho úchytu.

   

Zadná strana je z plastu, do ktorej je decentne vygravírované logo ROG. Páči sa mi, že ani po vizuálnej stránke Asus nenechal svoju klávesnicu zospodu prázdnu. Päť protišmykových gumičiek zabezpečuje stabilné umiestnenie klávesnice. Tá vzdoruje (a dobre drží na stole) aj keď sa do nej poriadne zapriete.

Nožičky zdvihnú zadnú časť klávesnice presne o 15 mm. Po ich vysunutí zmení klávesnica sklon na rovných 11 stupňov. Osobne mi takáto poloha vyhovuje viac aj keď kladie väčšiu záťaž na zápästia. Pri vyklápaní nožičky kladú väčší odpor, to je ale dobre, keďže  po umiestnení do finálnej polohy pekne zaklapnú a pevne držia. Nožičky sú na koncoch pogumované a nekĺžu sa asi po hladších povrchoch.

   

Kábel má na dĺžku 1,8 m a celý je pogumovaný a relatívne tuhý. To najmä pre svoju väčšiu hrúbku. Do klávesnice je vedená cez pogumovaný, dobre vytesnený otvor, ktorý zabraňuje neželaným pohybom kábla vo vnútri.

Kábel je zakončený dvoma konektormi USB, z ktorých jeden slúži na napájanie klávesnice a komunikáciu so softvérom. Druhý je pre rozbočovač USB 2.0 umiestnený na zadnej strane klávesnice. Ten môže slúžiť na pripojenie ďalšej periférie, napríklad headsetu alebo na prenosu dát trebárs z flashdisku. 

Treba ale brať do úvahy, že sa jedná o starší štandard USB (2.0) a tým pádom aj pomalší a pripojené zariadenia bude brzdiť niekde pri 40 MB/s. Pri prenose menších súborov, kde je výkon externých úložísk menší, to zase až tak vadiť nebude, ale s maximálnymi prenosovými rýchlosťami sa počítať nedá. Hlavná je tu ale tá lepšia prístupnosť oproti konektorom na počítači. A i to, že že tento konektor vytiahnete zozadu základnej dosky a konektory predného panela PC skrinky môžete používať na iné veci.

   

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

 •  
 •  
 •  

Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…

Toto sme tu ešte nemali – ventilátor s nábežnými hranami lopatiek rotora na opačnej strane, ako bežné. Primárne sa to robí pre lepší výhľad na „ventilátory bez statorových vzpier“ v skrinkách s presklenými bočnicami. Okrem toho má takýto netradičný návrh aj celkom jasné a merateľné výhody a takisto nevýhody, aj čo sa týka funkčných vlastností. Poďme si všetko postupne rozobrať. Celý článok „Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…“ »

 •  
 •  
 •  

ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur

Medzi lacnejšími základnými doskami Mini-ITX pre platformu Intel LGA 1700 je iba zopár modelov. Po teste variantu Gigabyte, je tu teraz na preverenie Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi. Táto základná doska je určená pre pamäte typu DDR5 a zároveň v súvislosti s ňou môžeme stále poznamenať dobrú cenovú dostupnosť. Preštudujte si, čo všetko prináša a ako sa doske Asus darí v testoch. Celý článok „ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. ináč pri bode 5 som si klopkal na čelo, ale zasa, prečo nie, keď EUkoteroristi môžu zakazovať vatové tyčinky, prečo by sa nemohla začať riešiť 1W spotreba u miliárd klávesníc, že? 🙂

  1. Ide len o spestrenie samotnej recenzie a môže byť zaujímavé sledovať ako sa vyvíja spotreba naprieč modelmi 🙂 Samozrejme nikto pri výbere klávesnice nerieši či má spotrebu 0,5 alebo 2 watty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *