Asus ROG Strix Scope RX: Odolná klávesnica nielen na hranie

Záver

Z času na čas si podrobnejšie rozoberieme aj nejakú klávesnicu. Premiéru v testoch si odbije Strix Scope RX z herného portfólia firmy Asus. Charakterizuje ju štandardné rozloženie klávesov, osvetlenie RGB LED a celkovo a prepracované vyhotovenie. Vnútro zostane „v suchu“ aj pri rozliatí nápoja do klávesnice. Ale hlavne tu Asus prvýkrát použil svoje vlastné spínače. V našej testovacej vzorke bol osadený typ, ktorý má lineárny posun.

Záver

Klávesnicu Scope RX dokážete vďaka širokej škále nastavenia využiť pri hraní aj pri práci a dlhšom písaní. Jej vnútorná pamäť dokáže uchovať šesť rôznych variant nastavení, čo určite ocenia tí, ktorí klávesnicu prenášajú medzi rôznymi počítačmi. Nové červené opticko-mechanické spínače sú rýchle a vhodné i pre náročných hráčov. Tých určite poteší takisto predĺžený kláves Ctrl na ľavej strane. Ten má (na úkor kratšej klávesy Windows) dvojnásobnú dĺžku na presnejšie stláčanie. Predsa len ide pri hraní o jeden z najpoužívanejších klávesov.

Vývojári si dali záležať na celkovom vyhotovení klávesnice. Jej vrchná časť je z pevného hliníkového plátu, ktorý nedovolí ohýbanie ani pri hrubšom zaobchádzaní. Jedna z výsad je aj ochrana voči intenzívne tryskajúcej vode so stupňom krytia IP56. Tá vám dá istotu dlhej životnosti klávesnice aj keby ste nechcenou náhodou došlo k obliatiu. Malú výhradu mám ale ku káblu, ten je tuhší a ani nemá textilne opletenie, ktoré obvykle pri drahších klávesniciach býva.

Softvérová výbava je slušná, v aplikácii Armoury Crate si dokážete nastaviť takmer všetko, na čo pomyslíte. Od makier cez mapovanie kláves až k aktualizovaní firmvéru. K dokonalosti chýba už len doladiť jej optimalizáciu, aby ste na uloženie zmien nečakali dlhšie, než je treba. Klávesnica sa dá plnohodnotne používať aj bez obslužnej aplikácie pretože si všetko viete nastaviť priamo na nej.

Pre zaujímavosť sme odmerali aj spotrebu, z ktorej väčšina prináleží podsvieteniu. To pri plnej intenzite prevyšuje samotnú klávesnicu o viac ako trojnásobok. S vypnutým podsvietením nemá samotná klávesnica odber ani pol wattu. Hlučnosť klávesnice by sa dala označiť za priemernú. Nejde ani o tichú klávesnicu (nakoniec tichá nie je žiadna klávesnica s mechanickými spínačmi), ale ani o hlučnú. Treba však znovu zdôrazniť, že je reč o variante s červenými spínačmi s lineárnym chodom. Variant s klikacími modrými bude prirodzene hlučnejší. Vďaka N-key rolloveru klávesnica zaregistruje všetky naraz stlačené klávesy. Ja som ich stlačil 95.

Celkový dojem z klávesnice mám dobrý, to aj pre jej nadštandardné možnosti prispôsobenia. Zopár malých múch sa síce nejde, ale nejde o nič, čo by Strix Scope RX pripravilo o zaslúžené ocenenie „Approved“.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

 •  
 •  
 •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

 •  
 •  
 •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. ináč pri bode 5 som si klopkal na čelo, ale zasa, prečo nie, keď EUkoteroristi môžu zakazovať vatové tyčinky, prečo by sa nemohla začať riešiť 1W spotreba u miliárd klávesníc, že? 🙂

  1. Ide len o spestrenie samotnej recenzie a môže byť zaujímavé sledovať ako sa vyvíja spotreba naprieč modelmi 🙂 Samozrejme nikto pri výbere klávesnice nerieši či má spotrebu 0,5 alebo 2 watty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *