Asus ROG Strix Scope RX: Odolná klávesnica nielen na hranie

Záver

Z času na čas si podrobnejšie rozoberieme aj nejakú klávesnicu. Premiéru v testoch si odbije Strix Scope RX z herného portfólia firmy Asus. Charakterizuje ju štandardné rozloženie klávesov, osvetlenie RGB LED a celkovo a prepracované vyhotovenie. Vnútro zostane „v suchu“ aj pri rozliatí nápoja do klávesnice. Ale hlavne tu Asus prvýkrát použil svoje vlastné spínače. V našej testovacej vzorke bol osadený typ, ktorý má lineárny posun.

Záver

Klávesnicu Scope RX dokážete vďaka širokej škále nastavenia využiť pri hraní aj pri práci a dlhšom písaní. Jej vnútorná pamäť dokáže uchovať šesť rôznych variant nastavení, čo určite ocenia tí, ktorí klávesnicu prenášajú medzi rôznymi počítačmi. Nové červené opticko-mechanické spínače sú rýchle a vhodné i pre náročných hráčov. Tých určite poteší takisto predĺžený kláves Ctrl na ľavej strane. Ten má (na úkor kratšej klávesy Windows) dvojnásobnú dĺžku na presnejšie stláčanie. Predsa len ide pri hraní o jeden z najpoužívanejších klávesov.

Vývojári si dali záležať na celkovom vyhotovení klávesnice. Jej vrchná časť je z pevného hliníkového plátu, ktorý nedovolí ohýbanie ani pri hrubšom zaobchádzaní. Jedna z výsad je aj ochrana voči intenzívne tryskajúcej vode so stupňom krytia IP56. Tá vám dá istotu dlhej životnosti klávesnice aj keby ste nechcenou náhodou došlo k obliatiu. Malú výhradu mám ale ku káblu, ten je tuhší a ani nemá textilne opletenie, ktoré obvykle pri drahších klávesniciach býva.

Softvérová výbava je slušná, v aplikácii Armoury Crate si dokážete nastaviť takmer všetko, na čo pomyslíte. Od makier cez mapovanie kláves až k aktualizovaní firmvéru. K dokonalosti chýba už len doladiť jej optimalizáciu, aby ste na uloženie zmien nečakali dlhšie, než je treba. Klávesnica sa dá plnohodnotne používať aj bez obslužnej aplikácie pretože si všetko viete nastaviť priamo na nej.

Pre zaujímavosť sme odmerali aj spotrebu, z ktorej väčšina prináleží podsvieteniu. To pri plnej intenzite prevyšuje samotnú klávesnicu o viac ako trojnásobok. S vypnutým podsvietením nemá samotná klávesnica odber ani pol wattu. Hlučnosť klávesnice by sa dala označiť za priemernú. Nejde ani o tichú klávesnicu (nakoniec tichá nie je žiadna klávesnica s mechanickými spínačmi), ale ani o hlučnú. Treba však znovu zdôrazniť, že je reč o variante s červenými spínačmi s lineárnym chodom. Variant s klikacími modrými bude prirodzene hlučnejší. Vďaka N-key rolloveru klávesnica zaregistruje všetky naraz stlačené klávesy. Ja som ich stlačil 95.

Celkový dojem z klávesnice mám dobrý, to aj pre jej nadštandardné možnosti prispôsobenia. Zopár malých múch sa síce nejde, ale nejde o nič, čo by Strix Scope RX pripravilo o zaslúžené ocenenie „Approved“.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Create the Uncreated: Hardvérové novinky Asusu pre tvorcov

Na akcii s krycím názvom „Create the Uncreated“ Asus ukázal kopu inovatívnych zariadení, s ktorými mieri predovšetkým na profesionálov. Teda na takých používateľov, čo trávia čas pri počítači najmä pracovne. Jedná sa o produkty z väčšiny divízií Asusu. Od notebookov, stolových počítačov cez monitory, projektory a pre procesory AMD sa črtá aj high-endová doska kombinujúca čipset X570 a pasívnym chladením. Celý článok „Create the Uncreated: Hardvérové novinky Asusu pre tvorcov“ »

 •  
 •  
 •  

Asus má pasívnu GeForce GT 730 so štymi výstupmi HDMI

V júni na trh grafických kariet GeForce GT 730 vo väčšom objeme vrátilo MSI, teraz sa pre niečo podobné rozhodol aj Asus. Tentokrát ale pôjde o kartu s konektorovou výbavou, ktorá je na low-end pomerne netradičná. Tak ako aj vyššie triedy graficky kariet má štyri digitálne výstupy s možnosťou pripojenia štyroch monitorov súčasne. A pozoruhodné je i pasívne vyhotovenie, ktoré sa zmestí do jedného slotu. Celý článok „Asus má pasívnu GeForce GT 730 so štymi výstupmi HDMI“ »

 •  
 •  
 •  

Nástup dosiek s CPU Jasper Lake je strnulý, Asus ale jednu má

Lacné a úsporné procesory Intel Jasper Lake sú k dispozícii už viac než pol roka, ale do štandardizovaných základných dosiek sa nedostávajú. Najviac týchto procesorov končí v mini-počítačoch a sem tam i v nejakom notebooku. Je tu však jedna novinka, ktorá poteší záujemcov o samostatnú dosku. Novinku Asusu si síce do domáceho počítača najskôr nekúpite, ale zato je atraktívna na priemyselné použitie. Celý článok „Nástup dosiek s CPU Jasper Lake je strnulý, Asus ale jednu má“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. ináč pri bode 5 som si klopkal na čelo, ale zasa, prečo nie, keď EUkoteroristi môžu zakazovať vatové tyčinky, prečo by sa nemohla začať riešiť 1W spotreba u miliárd klávesníc, že? 🙂

  1. Ide len o spestrenie samotnej recenzie a môže byť zaujímavé sledovať ako sa vyvíja spotreba naprieč modelmi 🙂 Samozrejme nikto pri výbere klávesnice nerieši či má spotrebu 0,5 alebo 2 watty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *