Asus ROG Strix Scope RX: Odolná klávesnica nielen na hranie

Záver

Z času na čas si podrobnejšie rozoberieme aj nejakú klávesnicu. Premiéru v testoch si odbije Strix Scope RX z herného portfólia firmy Asus. Charakterizuje ju štandardné rozloženie klávesov, osvetlenie RGB LED a celkovo a prepracované vyhotovenie. Vnútro zostane „v suchu“ aj pri rozliatí nápoja do klávesnice. Ale hlavne tu Asus prvýkrát použil svoje vlastné spínače. V našej testovacej vzorke bol osadený typ, ktorý má lineárny posun.

Záver

Klávesnicu Scope RX dokážete vďaka širokej škále nastavenia využiť pri hraní aj pri práci a dlhšom písaní. Jej vnútorná pamäť dokáže uchovať šesť rôznych variant nastavení, čo určite ocenia tí, ktorí klávesnicu prenášajú medzi rôznymi počítačmi. Nové červené opticko-mechanické spínače sú rýchle a vhodné i pre náročných hráčov. Tých určite poteší takisto predĺžený kláves Ctrl na ľavej strane. Ten má (na úkor kratšej klávesy Windows) dvojnásobnú dĺžku na presnejšie stláčanie. Predsa len ide pri hraní o jeden z najpoužívanejších klávesov.

Vývojári si dali záležať na celkovom vyhotovení klávesnice. Jej vrchná časť je z pevného hliníkového plátu, ktorý nedovolí ohýbanie ani pri hrubšom zaobchádzaní. Jedna z výsad je aj ochrana voči intenzívne tryskajúcej vode so stupňom krytia IP56. Tá vám dá istotu dlhej životnosti klávesnice aj keby ste nechcenou náhodou došlo k obliatiu. Malú výhradu mám ale ku káblu, ten je tuhší a ani nemá textilne opletenie, ktoré obvykle pri drahších klávesniciach býva.

Softvérová výbava je slušná, v aplikácii Armoury Crate si dokážete nastaviť takmer všetko, na čo pomyslíte. Od makier cez mapovanie kláves až k aktualizovaní firmvéru. K dokonalosti chýba už len doladiť jej optimalizáciu, aby ste na uloženie zmien nečakali dlhšie, než je treba. Klávesnica sa dá plnohodnotne používať aj bez obslužnej aplikácie pretože si všetko viete nastaviť priamo na nej.

Pre zaujímavosť sme odmerali aj spotrebu, z ktorej väčšina prináleží podsvieteniu. To pri plnej intenzite prevyšuje samotnú klávesnicu o viac ako trojnásobok. S vypnutým podsvietením nemá samotná klávesnica odber ani pol wattu. Hlučnosť klávesnice by sa dala označiť za priemernú. Nejde ani o tichú klávesnicu (nakoniec tichá nie je žiadna klávesnica s mechanickými spínačmi), ale ani o hlučnú. Treba však znovu zdôrazniť, že je reč o variante s červenými spínačmi s lineárnym chodom. Variant s klikacími modrými bude prirodzene hlučnejší. Vďaka N-key rolloveru klávesnica zaregistruje všetky naraz stlačené klávesy. Ja som ich stlačil 95.

Celkový dojem z klávesnice mám dobrý, to aj pre jej nadštandardné možnosti prispôsobenia. Zopár malých múch sa síce nejde, ale nejde o nič, čo by Strix Scope RX pripravilo o zaslúžené ocenenie „Approved“.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ROG Maximus Z690 Hero: Elitná doska s extrémnym VRM

Drahá, ale eventuálne aj veľmi efektívna základná doska. Vysoká obstarávajúca cena Maximus Z690 Hero sa tak po odladení môže postupne vracať na nižších prevádzkových nákladoch. V prvom rade sa však jedná o poriadnu oporu pre najvýkonnejšie procesory, ktoré je možné bezpečne pretaktovať i za hranicu možností najvýkonnejších chladičov. Tým, ktorým sloty M.2 v obvyklých počtoch nestačia, sa k doske dodáva rozširujúca karta na ďalšie SSD. Celý článok „Asus ROG Maximus Z690 Hero: Elitná doska s extrémnym VRM“ »

 •  
 •  
 •  

Poznáme výhercu súťaže HWC o dosku, procesor a chladič

Za ostatný týždeň ste nám poslali veľa povzbudivých správ, ale nebáli ste sa ani konštruktívnej kritiky. Všetky podnety boli pre nás mimoriadne užitočná spätná väzba. Vieme, čo vám chýba a postupne môžeme na tieto veci reagovať a zapracovávať ich na web. Ďakujeme! Tradične mrzutejšie je vyhlásenie iba jedného z našich čitateľov, o ktorom rozhodol generátor náhodných čísel. Celý článok „Poznáme výhercu súťaže HWC o dosku, procesor a chladič“ »

 •  
 •  
 •  

Súťaž o Core i5 v doske Asus (B660) s chladičom SilentiumPC

Možnosť vyhrať niečo ste mali už pomerne dávno, tak si to teraz trochu vynahradíme. Balíčkom tri v jednom, kde jeden z vás získa polovicu funkčného počítača – procesor Intel Core i5-12400 s integrovaným grafickým jadrom, základnú dosku Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 a chladič SilentiumPC Spartan 5. Všetko sú to atraktívne komponenty, ktorým sme v testoch udelili ocenenie Smart buy!, ktoré „len tak“ nerozdávame. Celý článok „Súťaž o Core i5 v doske Asus (B660) s chladičom SilentiumPC“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. ináč pri bode 5 som si klopkal na čelo, ale zasa, prečo nie, keď EUkoteroristi môžu zakazovať vatové tyčinky, prečo by sa nemohla začať riešiť 1W spotreba u miliárd klávesníc, že? 🙂

  1. Ide len o spestrenie samotnej recenzie a môže byť zaujímavé sledovať ako sa vyvíja spotreba naprieč modelmi 🙂 Samozrejme nikto pri výbere klávesnice nerieši či má spotrebu 0,5 alebo 2 watty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *