Lacná Thin Mini-ITX doska s AM4? ASRock má bezčipsetovú novinku

ASRock X300TM-ITX

Vo formáte Thin Mini-ITX je iba zopár moderných základných dosiek. Najnovšie medzi ne ale pribúda ASRock X300TM-ITX. Tá je vo svojej podstate veľmi jednoduchá a sama o sebe nemá ani vlastnú čipovú súpravu. Výbava dosky je tak skromnejšia, ale zato pôjde o jednu z najlacnejších možností pre AMD APU. Podpora je naprieč všetkými triedami, to znamená od Athlonov Raven Ridge po najvýkonnejší Renoir (Ryzen 7 Pro 4750G).

Vyšla nová základná doska ASRock X300TM-ITX. Určená je pre menšie počítače, v ktorých sa vyžaduje polovičná výška I/O shieldu. Ten má v tomto prípade na výšku iba 2,5 cm tak ako aj na iných doskách formátu Thin Mini-ITX. Plošné rozmery PCB sú inak spoločné s tradičnými doskami formátu Mini-ITX, teda 170 × 170 mm.

ASRock X300TM-ITX je trochu zvláštna tým, že jej návrh neobsahuje južný mostík čipsetu, s ktorým ale táto doska ani nepracuje. Na fungovanie sa používa iba integrovaný severný mostík (SoC) v procesoroch Athlon a Ryzen.

Podporované sú všetky modely s jadrami Raven Ridge, Picasso a Renoir, vrátane 65-wattových. 5-fázová napájacia kaskáda dosky je pomerne slušná a využíva aj 4-pinové prídavné napájanie. S použitím procesorov bez iGPU sa ale nepočíta. Jednak majú všetky vyššie TDP, než je podporované a hlavne doska nemá rozširujúci slot PCI Express ×16, takže do nej nezapojíte grafickú kartu.

Oproti väčšine bežných dosiek Mini-ITX sa odlišuje aj použitím menších slotov SO-DIMM na pamäte. Tie sú dva a oficiálne podporujú dvojkanálovo 64 GB do DDR4-2933 (Raven Ridge a Picasso) , respektíve DDR4-3200 (Renoir).

Sieťový konektor RJ-45 (Realtek RTL8111GR) tak ako i externé porty USB sú vyvedené zo samostatných radičov. Všetky štyri konektory USB na zadnom paneli sú štandardu 3.2 gen. 1 (tzn. s 5 Gb priepustnosťou), pričom jedno z nich môže byť voliteľne typu C. Ďalšie štyri konektory USB (tentokrát ale už iba štandardu 2.0) si môžete na PC skrinku vyviesť z interných headerov.

Medzi internými konektormi sú aj dva sloty M.2. Jeden pre modul WiFi/BT (nie je súčasťou príslušenstva) a druhý už pre SSD s plnohodnotnou podporou PCIe 3.0 ×4. K doske pripojíte aj jedno tradičné 2,5″ úložisko SATA.

Za zmienku stojí i to, že doska má až tri video konektory. Jeden z nich je interný LVDS, ktorý sa používa najmä na pripojenie displeja LCD v notebookoch. Ten môže byť pre vstavané počítačové systémy vhodnejšia možnosť než externé pripojenie, ale zobrazí iba 1920 × 1080 px pri 60 Hz. Do vyšších rozlíšení pustia až dve externé HDMI 2.1. Vo výbave je potom aj sériový port COM.

Kedy a za akú cenu bude doska X300TM-ITX predávať ASRock v tlačovej správe neprezradil. Ale keďže nejde o oznámenie, ale vydanie a zalistovaná je riadne už i na webe ASRocku, tak sa dá dostupnosť v obchodoch očakávať každým dňom.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V Rusku si vyrábí vlastní základní desky. Přeznačené B450 ASRock

Nejen Čína, už i Rusko kvůli špatným vztahům se západním světem chce mít svůj vlastní počítačový hadware a vlastní počítačový průmysl. Firma Philax tam teď má začít vyrábět domácí ruské monitory a desky pro procesory Ryzen. První už byla ukázána, ovšem úplně nezávisle vyrobená asi nebude, protože vypadá úplně přesně jako jedna B450 deska vyráběná ASRockem, jen z ní byla odstraněná jeho loga. Celý článok „V Rusku si vyrábí vlastní základní desky. Přeznačené B450 ASRock“ »

 •  
 •  
 •  

Desky ASRock s čipsetem X370/B350/A320 mají podporu pro Zen 3

Ryzeny 5000 při vydání fungovaly jen na deskách s čipsety X570, B550 a A520 a čipsety řady 400 dostávají podporu až teď. Původně ji dostat neměly a jde o ústupek, takže to dlouho vypadalo, že podpora ještě starších čipsetů generace 300 je vyloučená. Ale zde máme dobrou zprávu: nakonec takový upgrade možná půjde udělat. Vynořily se totiž BIOSy, s kterými lze Ryzeny 5000 rozjet na deskách X370, B350 i A320 od ASRocku. Celý článok „Desky ASRock s čipsetem X370/B350/A320 mají podporu pro Zen 3“ »

 •  
 •  
 •  

Všetky dosky s AMD A520 na jednom mieste. A s cenami

Detaily okolo čipsetu A520 ste už čítali v samostatnom článku. Nové lacné dosky AMD za B450 v niečom zaostávajú, v inom majú navrch. Podpora procesorov Zen 3 je prísľubom dlhšej morálnej životnosti a táto platforma sa ponúka aj na párovanie s APU Renoir. Štandardom je moderná konektivita s HDMI 2.1, ktoré nie je samozrejmosť ani pri pri B550. Nájdete svoju favoritku? Celý článok „Všetky dosky s AMD A520 na jednom mieste. A s cenami“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Jaká škoda, že v práci ještě léta vydržím s klientem na Pentiu, protože tohle je vážně pěkné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *