Silent Wings 3 (BL066): To najlepšie od BeQuiet!… zatiaľ

Merania statického tlaku...

Prihorieva. Do testov sme pridali prvý trojáčkový ventilátor, ktorý sme celé roky vnímali „nejako“ a teraz sa ukáže, ako na tom je presne – v čom má slabiny a čo sú jeho silné stránky. Niektorí diskutovali aj na tému, či náhodou Silent Wings 3 nepredstavuje najefektívnejší ventilátor vôbec. Ako to už ale býva, je to trochu zložitejšie ako na jednoslovnú odpoveď typu áno alebo nie.

Merania statického tlaku…

Konečne nastal čas, aby sme sa po dráhe tunela trochu posunuli. Tesne za ventilátorom je umiestnená sonda na snímanie statického tlaku. Jej poloha je zvolená s ohľadom na maximálnu efektivitu meraní. Inými slovami sú snímače umiestnené v miestach najvyššieho tlaku (hoci ten je v nezúženej časti tunela prakticky všade rovnaký).

Na meranie statického tlaku v tuneli slúži Fieldpiece ASP2, ktorý je pripojený k manometru Filedpiece SDMN5. Ten umožňuje merania aj v milimetroch vodného stĺpca, ale my meriame v milibaroch. To je pre tento merací prístroj základná jednotka s jemnejším rozlíšením. A až z nej namerané hodnoty prepočítavame do mm H2O, aby bolo možné jednoduché porovnanie s tým, čo uvádzajú výrobcovia.

Interná časť sondy na meranie statického tlaku vnútri tunela…

Zatiaľ čo sme pri meraniach hladiny hluku písali, že sa naše výsledky nedajú porovnávať s parametrami, tak v tomto prípade to už neplatí. Pokiaľ si výrobcovia ventilátorov parametre neprikrášľujú, tak by mali uvádzať približne také hodnoty tlaku, aké vychádzajú aj nám. Najvýraznejšie odchýlky môžu vznikať iba na úrovni rôznej presnosti meracích prístrojov, ale to sú zanedbateľné percentá.

… a externá časť vedúca k manometru

Čím väčší je rozdiel udávaných hodnôt výrobcom oproti našim, tým menej špecifikácie zodpovedajú realite. Ak sú udávané hodnoty výrazne vyššie, je to určite zámer, ktorý má ventilátory na trhu umelo zvýhodniť. Pokiaľ ale výrobca uvádza nižšiu hodnotu tlaku než my, ukazuje to skôr na inú vec. A síce na slabšiu tesnosť meracieho prostredia. Čím menej tesný tunel je, tým nižší tlak prirodzene nameriate. Toto je jedna z vecí, ktorú sme ladili mimoriadne dlho, ale nakoniec sme vytesnili všetky slabé miesta. Či už sa jedná o priechod pre samotnú sondu, príruby okolo anemometra, dokonca bolo potrebné v strede zatesniť aj samotný rámček anemometra, ktorý sa skladá z dvoch dielov. Bezchybne tesná musí byť nakoniec aj záklopka na konci tunela. Statický tlak sa totiž meria pri nulovom prietoku vzduchu.

Najvzdialenejší člen od ventilátora – uzáver na merania statického tlaku

Je tu ale jedna vec, ktorá často tlak ventilátorov trochu znižuje. A to sú vystúpené antivibračné podložky v rohoch či inak vystúpené rohy. Inými slovami, keď ventilátor na vstupe perfektne nesadne k montážnemu rámčeku a po obvode sú malé škáry, tak i to má vplyv na to, čo nameriate. Do tohto sme už ale nezasahovali, pretože sa už jedná o kvalitatívne vlastnosti ventilátora. Rovnako „odstávať“ a dosahovať o trochu slabšie vlastnosti, než na aké ma potenciál pri lepšom vyhotovení, bude aj po aplikácii u koncového používateľa.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Ventilátory Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Čaute vospolok, po dlhom čase sa ozývam. Mal som iné starosti, takže som veľa vymeškal, vidím, že sa testy pekne rozbehli a mám čo dobiehať. 🙂

    V prvom rade veľké dík za skvelé testy Ľubo a spol., na také kvalitné rozbory fajnšmekri čakali dlhé roky.

    K SW3, najzaujímavejší sa mi zdal rozbor frekvencií. Lebo svojho času keď SW3 nahradili pôvodné 2-ky, tak subjektívne som mal pocit, že ich je počuť viac, resp. neboli tak príjemné na ucho ako predchodca. Ale bral som to tak, že je to daň za lepší výkon naprieč spektrom otáčok. Ak sa nemýlim Pure Wings 2 vychádzajú tvarom lopatiek práve zo SW2 a tak sa mi ten pocit po rokoch potvrdil aj v číslach.

    Nič, idem lúskať staršie veci a medzitým si rád počkám na moje dlhoročné favority NB Multiframe. Zbaviť sa ich ma donútili až Sterroxy, tak som fakt zvedavý ako dopadnú v testoch.

    1. Tak vítaj späť, Miňo! V zásade ti nič dramatické neušlo, ale od pondelka už musíš byť na špičkách (haha). To sa ešte len začína sranda. A jo, pomaly dôjde aj na tvoje Multiframy, už už sa dostávajú na rad. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *