Silent Wings 3 (BL066): To najlepšie od BeQuiet!… zatiaľ

Hodnotenie

Prihorieva. Do testov sme pridali prvý trojáčkový ventilátor, ktorý sme celé roky vnímali „nejako“ a teraz sa ukáže, ako na tom je presne – v čom má slabiny a čo sú jeho silné stránky. Niektorí diskutovali aj na tému, či náhodou Silent Wings 3 nepredstavuje najefektívnejší ventilátor vôbec. Ako to už ale býva, je to trochu zložitejšie ako na jednoslovnú odpoveď typu áno alebo nie.

Hodnotenie

Napriek tomu, že 120-milimetrový Silent Wings 3 za určitých okolností dosahuje na špičkové výsledky, tak vidieť, že jeho aerodynamický návrh má už najlepšie časy za sebou. Moderným rotorom podľa vzoru Gentle Typhoon môže SW3 konkurovať iba na radiátoroch pri veľmi nízkych rýchlostiach (do zhruba 800 ot./min). V takomto nasadení sa jedná o ešte o trošičku efektívnejší ventilátor, ako je napríklad MSI Silent Gale P12. Ten však nepredstavuje žiadny stop efektivity a za Noctua NF-A12x25 už Silent Wings 3 zaostáva vždy a vo všetkom, čo sa týka výkonnostných vlastností.

Vždy vysoko nad priemerom, ale zároveň ďaleko za špičkou, sa Silent Wings 3 drží aj v pozícii systémového ventilátora. Efektívne prekoná prachové filtre (nylonový aj plastový), neudusí ho ani mriežka, ale pomer cena/výkon je priemerný aj v rámci high-endových ventilátorov. A tu treba na úplnosti ešte dodať, že efektivita, respektíve pomer ceny k „chladiacej účinnosti“ s vyššími rýchlosťami klesá. Nad 1000 ot./min nejde o ktovieako atraktívnu voľbu už ani na tie radiátory. To mimochodom aj preto, že sa začínajú vo zvuku objavovať silnejšie nízke/dunivé frekvencie medzi 130–160 Hzpri vysokých otáčkach je intenzívnejších 320 Hz („huuu“).

Výraznejšie špičky na nízkych frekvenciách (100–200 Hz) sú aj s plastovým filtrom či celkom bez prekážky (ventilátor sa do kritických otáčok dostáva prekvapivo pomerne často, hoci intenzita dominantných frekvencii býva nadštandardne nízka). Najvyrovnanejšie frekvencie a najpríjemnejší zvuk v porovnaní s inými ventilátormi je paradoxne na šesťuhoľníkovej mriežke, kde sa do úzkych zase dostáva Noctua NF-P12 (redux). Celkovo je ale akustický výsledok zreteľne horší než u ventilátora BeQuiet! Pure Wings 2, ktorý sme v tomto smere naopak chválili.

Vibrácie Silent Wings 3 (BL066) sú mimoriadne nízke a môžete ich pokojne pustiť z hlavy. Oska rotora je dostatočne robustná, vyváženie rotora bude bezchybné a svoj podiel na výbornom výsledku má aj nadštandardný počet (6) statorových slotov. V týchto miestach dochádza k nižšiemu treniu a tým pádom prenosu menšej kinetickej energie na zvyšok konštrukcie. V úvodnej kapitole sme síce poznamenali, že gumeného materiálu na rohoch pre montáž na skrinky je iba symbolické množstvo, viac ho tento ventilátor nepotrebuje.

Za pochvalu stojí aj veľmi nízka štartovacia rýchlosť (184 ot./min). Z nižšej sa z testovaných ventilátorov rozbiehal už iba SilentiumPC Fluctus 120 PWM. A za pozornosť stojí aj fakt, že sa jedná takisto o obzvlášť úsporný ventilátor. Pri Silent Wings 3 sme namerali doteraz najnižšiu maximálnu spotrebu, iba 0,67 W. Súvisí to prirodzene aj s nižšou maximálnou rýchlosťou (1500 ot./min), ale v optimálnom spektre otáčok popredné miesta v prietoku na jednotku spotreby ventilátoru BeQuiet! neunikli.

Keď všetko zhrnieme, tak musíme konštatovať, že nejde o zlý ventilátor, ale žialiť za ním netreba. Silent Wings 3 je vo všetkých aspektoch jasne prekonaný a bude zaujímavé sledovať i to, kam sa so Silent Wings 4 posunie samotný BeQuiet! Jemu SW3 chýbať zjavne nebude, keďže ho po doplnení SW4 instantne odstránil z portfólia a minimálne v čase písania článku sú všetky produktové listy nedostupné. Silent Wings 3 tak s najväčšou pravdepodobnosťou skončí na zozname vyradených produktov.

Jeden z hlavných hrdinov definitívne padol, ale snáď preto, aby v zapätí povstal nový, silnejší, rozumnejší… a veríme, že u Silent Wings 4 bude prepracovaný aj ten nešikovný montážny systém modulárnych rohov. Kto má skúsenosti so SW3 dobre vie, aká je zábava pri demontáži, keď vnútri nesprávne zaskočí poistka.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Čaute vospolok, po dlhom čase sa ozývam. Mal som iné starosti, takže som veľa vymeškal, vidím, že sa testy pekne rozbehli a mám čo dobiehať. 🙂

    V prvom rade veľké dík za skvelé testy Ľubo a spol., na také kvalitné rozbory fajnšmekri čakali dlhé roky.

    K SW3, najzaujímavejší sa mi zdal rozbor frekvencií. Lebo svojho času keď SW3 nahradili pôvodné 2-ky, tak subjektívne som mal pocit, že ich je počuť viac, resp. neboli tak príjemné na ucho ako predchodca. Ale bral som to tak, že je to daň za lepší výkon naprieč spektrom otáčok. Ak sa nemýlim Pure Wings 2 vychádzajú tvarom lopatiek práve zo SW2 a tak sa mi ten pocit po rokoch potvrdil aj v číslach.

    Nič, idem lúskať staršie veci a medzitým si rád počkám na moje dlhoročné favority NB Multiframe. Zbaviť sa ich ma donútili až Sterroxy, tak som fakt zvedavý ako dopadnú v testoch.

    1. Tak vítaj späť, Miňo! V zásade ti nič dramatické neušlo, ale od pondelka už musíš byť na špičkách (haha). To sa ešte len začína sranda. A jo, pomaly dôjde aj na tvoje Multiframy, už už sa dostávajú na rad. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *