Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)

Detaily BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)

Zvoliť variant s deviatimi dlhšími lopatkami, alebo so siedmimi kratšími? To je otázka, ktorou sa budeme v tomto teste 140-milimetrového ventilátora Pure Wings 3 zaoberať. Okrem rôznej geometrie si vyberáte aj medzi rôznymi rozsahmi s rôzne položenými maximálnymi otáčkami. Vysokorýchlostný variant má podľa očakávaní navrch vtedy, pokiaľ ide o potrebu dosahovania čo najvyššieho prietoku. Vyniká ale aj v iných situáciách.

Správne, jeden ventilátor BeQuiet! Pure Wings 3 sme už testovali – variant s označením BL108. Predmetom tejto analýzy bude ale variant BL113, ktorý má  výrazne odlišný tvar rotora.

Pre „vysokorýchlostné“ varianty BeQuiet! namiesto siedmich lopatiek (pre pomalšie odrody) používa deväť lopatiek. Tie sa odlišujú aj tvarom, kde lopatky rýchlejších variantov majú so šiestimi centimetrami o 20 % dlhšie nábežné hrany. Na druhej strane, smerom k rotorovému rozbočovaču, sú už ale lopatky výrazne užšie. Špičky majú na šírku vždy približne 40 mm.

Lopatky vysokorýchlostných ventilátorov Pure Wings 3 sú prirodzene o trochu pružnejšie. Je to dané dĺžkou, použitým materiálom a aj jeho hrúbkou. Tá je v kritických miestach (na špičkách) rovnaká (cca 2,2 mm) ako od 7-lopatkových rotorov PW3. Rovnaká je aj plocha „stredne veľkého“ rotorového rozbočovača.

Trochu iná, o chlp menšia, sa zdá byť medzera medzi špičkami lopatiek a tunelom rámčeka. Vzhľadom k dlhším a pružnejším lopatkám sa to zdá byť pomerne paradoxné, ale v skutočnosti sa aj napriek týmto parametrom zdá, že by vibrácie na 9-lopatkových rotoroch mohli byť nižšie. Odkazujú na to aj naše merania, ktoré síce reagujú až na vibrácie na rámčeku, ale tie z časti vychádzajú práve z vibrácii na lopatkách. Obzvlášť, keď na rámčeku nie sú antivibračné podložky (ako ani v tomto prípade) a použité sú aj rovnaké ložiská (rifle). Počet premenných, ktoré by mohli stáť za vibráciami sa tak oproti pomalším variantom PW3 znižuje.

Je tak možné, že dlhšie lopatky v porovnaní týchto dvoch rôznych geometrií Pure Wings vibrujú pri porovnateľnej rýchlosti menej aj napriek vyššej pružnosti. V kontexte s materiálom treba poznamenať, že je použité PBT a oproti minule (PW3 BL108) máme teraz PW3 (BL113) v bielom variante. A ako už z porovnania bieleho s čiernym, ventilátorom Corsair AF120 viete, tak intenzita vibrácií sa odvíja od konkrétneho chemického zloženia, z ktorého určitú časť tvorí práve farbivo. Aj od toho záleží pevnosť a tepelná rozťažnosť lopatiek.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

   

Geometria rotora testovaného ventilátora Pure Wings 3 z už otestovaných ventilátorov s výrazne zakrivenými lopatkami s veľkým zúžením k rozbočovaču, trochu pripomína DeepCool FK120, ale ten má menší prierez (a tým pádom pri rovnakých otačkách aj nižší prietok vzduchu) a skôr bude mať vlastnosťami bližšie k DeepCool DFr140 z chladiča Assassin IV. Tento ventilátor sa ale samostatne nepredáva, teda minimálne zatiaľ nie.

Povrch obidvoch strán lopatiek ventilátora BeQuiet! je vrúbkovaný, čo môže prispieť jednak k potlačeniu nežiaducich mikroturbulencií na vstupe, jednak k potlačeniu vplyvu odstredivej sily, pri ktorej dochádza k radiálnemu skĺzavaniu prúdnic vzduchu. Obe tieto vlastnosti formujú efektivitu, hoci v praxi s zrejme príliš neprejavia. Je to taká kozmetika, ktorou sú charakteristické všetky ventilátory BeQuiet!

Zrýchlenie 9-lopatkového PW3 oproti 7-lopatkovému je o 200 ot./min (z 1600 na 1800 ot./min) a v bielom je dostupný tento ventilátor iba v testovanom vyhotovení s kódovým označením BL113. Potom je ešte čierny variant BL106.

Kábel je plochý, dlhý 50 cm, iba s jedným 4-pinovým konektorom na konci.

Z pohľadu napájania je pozoruhodné, že cez PWM reguláciu motorček reaguje na zmenu rýchlosti pomalšie ako pri DC regulácii. Otestované to máme s rôznymi zdrojmi. Na cieľovú rýchlosť sa dostanete vždy, bez ohľadu na reguláciu, ale pri impulznej modulácii je tu určité oneskorenie. Nejde o nič podstatné, čo by v praxi nejako vadilo a berte to skôr ako „zaujímavosť“. Rýchlostný rozsah je cez PWM širší (360 ~1830 ot./min). Minimálna rýchlosť pri DC regulácii začína na cca 700 ot./min.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *