Budou tu do tří let 1000Hz monitory?
V herních monitorech se už objevilo ledasco a za posledních deset let krásně stoupla jejich obnovovací frekvence, předtím dlouho zaseklá na 60 Hz. To ale ještě nic nebylo. Čínský výrobce TCL (a prý ne sám) pracuje na panelech LCD s obnovovací frekvencí 1000 Hz, což už opravdu budí otázky, jak se tak obrovská rychlost obnovování bude dát využít. Je možné, že za pár let budou monitory pro vrcholové soutěžní hraní někde úplně jinde než dnes.
1000 Hz od TCL
Nejrychlejší dnešní herní monitory by měly být někde na obnovovací frekvenci 540 Hz (Asus ROG Swift PG248QP), což je na panelech s rozlišením 1920 × 1080 bodů. Čínský výrobce různé elektroniky TCL Technology, respektive jeho odnož TCL CSOT vyrábějící displeje, představil prototyp displeje, který obnovovací frekvenci vyhání až na 1000 Hz.
Tento displej byl představen na technickém symposiu Display Week 2024. Dost zajímavé je, že nejde o Full HD displej, jak je typické u monitorů s extrémní frekvencí zaměřených na soutěžní hraní. Má jít o obrazovku s rozlišením 4K, takže bez kompromisu v obrazové kvalitě. To ovšem samozřejmě znamená, že bude obtížné dostat do takového monitoru signál, i s použitím komprese DSC. Dnešní nejnovější grafiky Nvidia s DisplayPortem 1.4a by měly mít v rozlišení 4K maximum 240 Hz, na Radeonech RX 7000 (tedy aspoň od modelu 7700 XT výše) lze pohánět 4K monitor s obnovovací frekvencí 480 Hz.
Nicméně komerční výroba těchto displejů zdaleka není hotová věc, která by nastala zítra. Ukázka od TCL by měla být jenom demem nebo prototypem, a pokud se takovýto monitor nebo televize dostane na trh, bude to nejdřív v době, kdy se na trhu už budou vyskytovat grafiky příští generace, nebo dost možná i ty přespříští (pokud by to byly řekněme tři roky). Tudíž tou dobou už dnešní limity nemusí platit a nová GPU s výkonnějšími výstupními enginy mohou 4K@1000 Hz zvládat.
4K 1000Hz being shown off at #DisplayWeek2024 by TCL CSOT pic.twitter.com/xc2qsYocxX
— Blur Busters (@BlurBusters) May 15, 2024
Má 1000 Hz smysl na LCD?
Tento displej by měl používat technologii LCD (s LED podsvícením), nikoliv OLED. To ovšem klade otázku, jak využitelná obnovovací frekvence je – zda ji v podstatě úplně nepřebije problém pomalé odezvy pixelů. Ta sice u dnešních rychlých LCD je uváděna pod úrovní 1 ms, ale je to pro nejrychlejší přechody šedá-šedá a neznamená to, že po této uváděné hodnotě je obraz vždy perfektní.
V prvních okamžicích při přepínání pixelu u LCD bude vždy v barevných hodnotách zpoždění nebo zase artefakty z překmitu kvůli overdrive. A u 1000Hz panelu se interval obnovení zkracuje jen na tu jednu milisekundu. Z trvání každého snímku tedy může být značná porce ovlivněna silným zkreslením a je tu i dost málo prostoru pro skrytí tohoto problému pomocí stroboskopického stmívání osvětlení. Na druhou stranu, pokud se pixely nemění každou milisekundu, což by mělo obvykle platit, pak samozřejmě zobrazený objekt bude mít chvíli „oddechu“, kdy bude vizuálně opravdu ustálený. V reálu tedy problém, že odezva může být snadno delší než interval snímků, nemusí být tak katastrofální.
Zda vám ale 1000Hz monitor pomůže při virtuálním střílení po dalších hráčích, to je také nejasné. Nvidia sice publikovala studie, podle nichž i velmi vysoké FPS (typu 360 Hz a výš) špičkovým hráčům stále měřitelně přispívají, ale je pravda, že tato firma je jako výrobce GPU snažící se prodat co nejdražší grafiky na takových výsledcích zainteresovaná. Každopádně efekt ze zvyšování FPS bude řízen zákonem klesajícího užitku, protože se stále zkracuje konečný absolutní čas trvání snímků.
Na 60Hz obrazovce je trvání snímku 16,6 ms a s 240Hz frekvencí to zredukujete docela o dost, na 4,16 ms. S 540Hz displejem jste na 1,85 ms. V takové situaci je dalších 0,85 ms rozdílu (při přechodu na 1000Hz displej s 1 ms trvajícím snímkem) už dost málo. A je klidně možné, že tento rozdíl by už třeba dokázal přebít displej OLED s nižší frekvencí tím, že má rychlejší odezvu. V dnešní době má každopádně výpočet herního enginu na CPU a vykreslování snímku na GPU mnohem delší latenci, takže signifikantní rozdíly budou už mimo monitor – byť latence se sčítají, takže zlepšení ve všech částech mohou přispět ke konečnému výsledku.
Latenci zhoršuje i generování mezisnímků (ač se Nvidia snaží tvrdit, že ne) z podstaty fungování této technologie, takže pokud byste se na tuto frekvenci chtěli dostat přes tuto pomůcku, nejspíš si v latenci nepolepšíte.
1000Hz OLED v roce 2027?
Podle Blur Busters, reportujících o této události, by nicméně nemělo jít o ojedinělý projekt. A zejména by 1000Hz frekvence neměla zůstat doménou LCD. Údajně jsou plánované i OLED obrazovky dosahující těchto frekvencí a pozor – prý by u nich mohlo dojít ke komerčnímu nasazení už v roce 2027.
Pokud se tedy neukáže, že by to bylo nerealistické nebo že na trhu není pro něco takového přece jenom upotřebení, možná tyto dnes těžko představitelné šílenosti opravdu přijdou dříve, než byste čekali. A na OLED panelu by byl užitek z takto vysoké obnovovací frekvence logicky větší.
Zdroj: Tom’s Hardware, Blur Busters
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀
Typický Olšan, ne užitek s 1000 Hz není žádný.
akoze nie, uz nebudes musiet ist do kina na velkofilm, lebo sa ti do maleho monitora zmesti 1000 hercov. Vies ako bude vyzerat bitka proti takemu Night Kingovi v GOT??? Ja som tam mal len 60 hercov, takze som si tu epizodu nemohol az tak uzit. Po novom to bude v plnej palbe, ako to natocili so vsetkymi hercami 🙂
Aleeee to je somarina, …aby zmestili 1000 hercov do jedného monitora, to by ich museli spopolniť pri extrémne vysokej teplote… navyše ten obraz by bol potom dosť homogénne pochmúrne nudný 🙂
Úhlopříčka roste raketově, tisíc hercov se tam vmístí snadno, problém je s kabelem, dostaň je tam v rozumné době, protože jestli to bude trvat dlouho, tak to člověk vypne už při polovině hercov.
Nebyl bych tak kategorický. Jednak mohou existovat oblasti (vývoj, věda), kde se takové panely uplatní. Jednak může část frekvence tvořit černá pro dosažení ostřejšího a kontrastnějšího obrazu.
To by mohlo pomôcť, ale neviem ako by pri LCD zabezpečili taký rýchly pohyb LC (do krajnej pozície a späť) a pri OLED tak rýchly výdaj energie a krátky dosvit O časti.
I kdyby měl takový produkt pokrýt potřeby jen promile všech zájemců o monitor, je to snad špatně?
To si sa asi pomýlil a chcel si dať odpovedať na niekoho vyššie … lebo ja som na existenciu produktu nič nenamietal. Ja som reagoval na:
–„…Jednak může část frekvence tvořit černá pro dosažení ostřejšího a kontrastnějšího obrazu.“
A zaujímalo ma, ako to myslíš.
Ak ako každú druhú snímku tmavšiu/čiernu prostredníctvom natáčania LC, tak to asi nepôjde … taký rýchly pohyb LC medzi krajnou a požadovanou pozíciou podľa mojich info nie je … ale nikto nevie všetko a môžem mať staré informácie.
Takisto fluorescenčná zložka organickej časti OLED (O) má tiež väčšinou nejaký dosvit…
Stmavenie podsvietenia tu už bolo (celé – dynamický kontrast, parciálne (local dimming) tiež … ale pri nižších frekvenciách … tak ma len zaujímalo ako to myslíš 😉
Máš pravdu rozvíjel jsem téma nakouslé Redmaxem. Já jsem teda ve zkratce za to, aby trh nabízel rozmanitější produkty. Necítím se rozhodovat, co někdo může, nebo nemůže vidět, nebo slyšet.
Pravda, netuším, jak a k čemu by to realizoval OLED, měl na mysli LCD. O to pádnější důvod držet se zpátky soudů, přinejmenším do doby než budeme znát další detaily.
jj,…inaq aj RedMax-ove komentáre sú dosť …nazvime to …potrebné … vždy rozvinú nejakú reakciu, či už tu alebo na Diit.cz … no a niekedy sa v tých následných diskusiách dá nájsť reakcia, z ktorej sa človek môže dozvedieť niečo nové a rozumné (na rozdiel od bežných denníkov).
… a každý človek vynáša (niekedy aj unáhlené) súdy (aj ja som len človek 😉 ) …a obávam sa, že so vzrastajúcim vekom to bude v tomto ohľade len horšie a horšie 🙁 …
Zrovna u monitorů to může být realisticky tisíc lidí, tisíc chutí. Tak proč ne tisíc snímků, je to v naprostém pořádku.
Jj, presne ako píšeš… však ako vravím, ja proti existencii tohto produktu nič nenamietam a samozrejme ani proti existencii hlučnejších ventilátorov 🙂
(1. by som si nekúpil bo na to nemám a 2. nechcem)
Ale!
…o tom, čo sa má alebo nemá vyrábať rozhodne trh alebo Kim… záleží od geografickej polohy :-).
…v predchádzajúcom príspevku som len chcel povedať, že aj RedMaxove vyjadrenia sú občas potrebné…lebo vybudia diskusiu… buď vecnú (tvoj príspevok) alebo satirickú (Roob … pobavila má vtipná slovná hračka)
Před časem proběhla zpráva o případu kluka, který zaglitchoval Tetris. Nikdy bych nevěřil, že lze tu hru na takové rychlosti hrát. Možná stojí jako jediný v řadě na takový monitor, a proč ne.
Na druhou stranu ten prodej by měl být etický – neklamavý a výroba by měla zohledňovat i ekologii. Obvykle aspoň jedno z toho splněno není.
A frekvence je jen jeden z parametrů, co rozlišení, bitová hloubka, atd.
Pak bude panel 1000Hz 1920×1080 6bit. Už jenom proto, že víc neprotáhneš kabelem. Už teď je problém s 8K a 16K rozlišením, že sice hezký, ale kabel maximálně 0,5 metru. Nebo teda pořádně drahý a tlustý a neohebný.
Výrobce se teda bude prezentovat s 1000 Hz, ale už ti neřekne potřebné B.
Dám ti příklad z automobilového odvětví, řešil jsem teď auto, elektromobil nemám a nechystám se ho mít. 🙂
Tesla – jednopedálové ovládání vozu – něco, co bych teda ani náhodou nechtěl, ale teslisti jsou z toho nadšený a když to tak Tesla chce vyrábět, prosim, jejich volba.
Tesla – blinkry na volantu jako tlačítka – taky bych to nechtěl, ale teslisti nadšený a pak teda jeden přiznal, že je to sice skvělé mít blinkr na volantu, ale na kruháku když vyjíždí, ho dávat nemůže, protože jak točí volantem, tak tam fyzicky na to tlačítko blinkru nedosáhne. WTF!!! Policajti napalte kamery za každý kruhák a jak někdo nedá blinkr, tak říkám mastné pokuty! Jaktože to auto bylo v EU homologováno!!! Prostě něco, co v tom autě být nemělo a ohrožuje to bezpečnost a plynulost silničního provozu!
A to jestli je výroba a prodej nějaký, chceš rozhodovat ty, který v takovém produktu nespatřuješ užitek? Pochop, že užitek je individuální, a že ty ho odmítáš pochopit, neznamená, že pro někoho tam není.
Zase tady zbytečně šermuješ hausnumery a hypotézami, o technických detailech zatím nic nevíme.
U té Tesly je to zřejmé, nedosáhneš na blinkr = měli to odmítnout homologovat a tudíž by to tady jezdit nesmělo.
U toho monitoru platí spíš ten případ, že to vyrábět a prodávat mohou, ale mělo by se důsledně kontrolovat, že okolo toho nedělají klamavou reklamu. Vem si, že dnes se hodně řeší dezinformace a přitom polovina reklamy všude možně jsou holé dezinformace, takže já řikám, měřit všem stejným metrem a jak budou nějaké dezinfo okolo monitorů TCL, tak pokutu a při opakovaném dezinfu zakázat prodej a bude. 🙂
Monitory pro kocky a podobne dravce. Konecne budou moci sledovat National Geographic.