Konečně levnější 8K monitory? Viewsonic má 31,5″ profi model

ViewSonic VG3281

Podle vyhledávače cen je u na trhu zatím jen jeden počítačový monitor s rozlišením 8K, neboli 7680 × 4320 bodů (Dell UltraSharp UP3218K, uvedený dokonce už v roce 2017). Na konci srpna ale firma ViewSonic představila vlastní 8K model, takže se na trhu objeví další – doufejme i u nás a za nějakou nižší cenu. Podle prvních zpráv by mohla být dokonce skoro poloviční, což v tomto případě může být rozdíl několik desítek tisíc.

8K monitor ViewSonicu má označení VG3281 a jde o model určený zejména pro CAD/CAM, design, grafiku, fotografii a podobné profesionální aktivity. Stejně jako model od Dellu má úhlopříčku 31,5 palce, což dodává hodně jemný rastr 280 bodů na palec. Pro představu by to mělo být (logicky) hodně blízko jemnosti obrazových bodů, kterou má notebook s úhlopříčkou 15,6 nebo 16 palců při rozlišení 4K (3840 × 2160 bodů).

Použitý je panel typu IPS s 10bitovými barvami a širokým gamutem (99 % DCI-P3, 99 % AdobeRGB), přičemž z továrny by měl být nakalibrován na odchylku deltaE nižší než 1. Nemá ale podporu HDR po stránce kontrastu a jasu – maximální jas je 300 cd/m², kontrast je uváděný 1000:1 (statický). Obnovovací frekvence je 60 Hz, pro obrazovku tohoto zaměření nejsou vysoké frekvence nebo adaptivní obnovování potřeba.

ViewSonic VG3281

Provedení má konzervativní design také odpovídající zaměření a plné možnosti ergonomického polohování (nastavení výšky, náklonu, rotace v rovině a pivot pro vertikální orientaci. Stojan pravděpodobně půjde odmontovat a pak se bude dát monitor osadit přes VESA držák na alternativní stojan nebo rameno.

Vstup je řešený přes DisplayPort 1.4, dvojici HDMI 2.1 nebo USB-C (které funguje jako DisplayPort). Tímto portem je možné mít přidokovaný notebook, kterému monitor může dodávat až 96 W elektřiny pro napájení a nabíjení. Také pak lze použít tři porty USB 3.0 a monitor má jako doplněk také 3W reproduktorky.

Zatím není úplně jasné, kdy se tento monitor začne prodávat. Web TFT Central uvádí, že už se objevil na čínské obchodní platformě Taobao za částku odpovídající zhruba 2400 $. To je v přepočtu 53,5 tisíce korun nebo něco přes 2200 eur. Ale u nás by asi cena mohla být o něco vyšší kvůli vyšší spotřební dani. Zatím tuto informaci o ceně berte jen hodně předběžně nezávazně, ale onen zmiňovaný Dell UltraSharp UP3218K se u nás prodává za ceny převyšující sto tisíc, takže tato alternativa by umožnila hodně ušetřit.

Zdroje: TFT Central, ComputerBase

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Je tu Thunderbolt 5. Umí PCIe 4.0, DP 2.1 a rychlost až 120 Gb/s

Rozhraní Thunderbolt, které vyvinul Intel původně s Applem, ale používá se i v běžných PC, teď dostane novou verzi. Zatímco čtvrtá generace Thunderbolt 4 toho zas tak moc nového nepřinesla, teď oznámený Thunderbolt 5 naopak vypadá na značný pokrok, který o hodně zlepší možnost tohoto rozhraní pro připojení monitorů s vysokým rozlišením, ale také třeba externích GPU, což by mohlo být zajímavé třeba pro teď populární herní handheldy. Celý článok „Je tu Thunderbolt 5. Umí PCIe 4.0, DP 2.1 a rychlost až 120 Gb/s“ »

 •  
 •  
 •  

Vyšly AMD Radeony Pro W7800 a W7900 s architekturou RDNA 3

Od vydání Radeonu RX 7900 XT a RX 7900 XTX v prosinci ještě nevyšly žádné další desktopové grafiky s architekturou RDNA 3 a pořád čekáme na levnější modely. Teď AMD toto mlčení přerušilo dvojicí modelů, které ale nejsou určené pro herní počítače, ale pro profesionální segment. Jeden z modelů ale má zatím nepoužitou konfiguraci, takže by mohl věštit i nějaký budoucí herní model, možná Radeon RX 7900. Celý článok „Vyšly AMD Radeony Pro W7800 a W7900 s architekturou RDNA 3“ »

 •  
 •  
 •  

DisplayPort 2.1 se uplatní už brzo. První monitory za pár měsíců

Když teď AMD odhalilo nové grafické karty (které se ale začnou prodávat až za měsíc), byla u toho jako jedna z novinek prezentována podpora obrazových výstupů DisplayPort 2.1, přichystaných už na nové generace monitorů. Nová generace grafik Nvidia dost překvapivě DP 2.0/2.1 nemá, přičemž firma to zdůvodňovala tím, že takové monitory jsou ještě velmi daleko. To ale zřejmě nebude platit, podle AMD totiž začnou vycházet už za pár měsíců. Celý článok „DisplayPort 2.1 se uplatní už brzo. První monitory za pár měsíců“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Docela se bojím, že některý začne podlézat třicet tisíc, protože pak budu místo spánku horečně přemýšlet, jak ho nacpu do svého koutu. Nedělejte mi to 😅

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *