Endorfy Arx 500 Air: Extra prietok pri objeme pod 50 litrov

Exteriér

Keď niečo „stojí za to“ a je zároveň väčšie, než by niekomu stačilo, tak spraviť menší variant je určite dobrý nápad. Niečo podobné sa udialo aj so skrinkou Arx 700 Air, z ktorej vznikla zmenšená Arx 500 Air. Tá si odniesla všetky dobré vlastnosti a aj bohatšie vybavenie pôvodnej skrinky. K tomu patrí napríklad aj päť predinštalovaných ventilátorov vo formáte 140 milimetrov. O poriadnu cirkuláciu vzduchu teda núdza nebude a otázna je už iba hlučnosť.

Základné parametre


Exteriér

Skrinka je v kartónovej škatuli istená polystyrénovými výliskami. Jeden sa nachádza aj zboku skrinky, na strane s temperovaným sklom. Takže bezpečnosť pri preprave je na vysokej úrovni. Po rozbalení okrem skrinky dostanete aj súpravu príslušenstva. Jedná sa o rôzne skrutky, gumené podložky, ale aj jednorazové sťahovacie pásky. Jednoduchý obrázkový rozkres máte pribalený taktiež. Pre podrobný návod (59 strán) je potrebné ísť priamo na stránku Endorfy, kde ho nájdete v elektronickej forme.

Ľavá časť skrinky je tvorená z temperovaného skla. Hrúbku skla som nameral 3,9 mm, čo je oproti väčšej verzii (4 mm) minimálny rozdiel. Sklo má po obvode hrubšie čierne rámy, ktoré ale nenarúšajú decentný vzhľad skrinky. Výrazne tomu dopomohol aj typ uchytenia bočníc. Tie zapadajú do rámu na presne určené miesto a následne sú vzadu zaistené dvoma skrutkami. Ako aj väčší model Arx, tak aj v menšom sú skrutky aj po uvoľnení stále v bočných paneloch.

   

Predný panel sa čistí, ale aj rozoberá veľmi ľahko, na čom má zásluhu jeho dvojdielna skladba. Predná časť na skrinke drží vďaka magnetom po obvode. Zvrchu sa jednoducho potiahne a takmer sama vám zostane v rukách. Keďže slúži aj ako prachový filter, tak tento systém vyberania je vhodne zvolený aj pre pravidelné vyberanie. Nanešťastie sú otvory veľké až 1,5 mm. Aj keď zachytia väčšie prachové častice, tak tie malé preniknú ďalej do skrinky.

   

Aby malo na čom prachové sito držať a nebolo blízko k ventilátorom, tak druhou časťou predného panela je vyvýšený plastový rám. Aj keď sa jedná o menšiu verziu pôvodnej skrinky, tak Endorfy dodáva rovnaké ventilátory ako pri tej väčšej. Konkrétne tri Stratus 140 PWM vo formáte 140 mm. Tie sú osadené v dvoch bočných rozšíreniach, ktoré na skrinke držia pomocou šiestich skrutiek. To výrazne uľahčuje aj neskoršiu manipuláciu s ventilátormi alebo radiátorom kvapalinového chladiča. Ten sem môžete umiestniť vo formáte 280/360 mm alebo pôvodné ventilátory vymeniť za tri 120 mm.

   

Ani vrchný panel I/O skrinky nie je o nič ochudobnený. K dispozícii máte jeden rýchlejší konektor USB typu C (10 Gb/s) a dva konektory USB typu A (5 Gb/s). Medzi nimi je umiestnený dvakrát 3,5 mm jack na slúchadlá a mikrofón. Tlačidlo na reštart je zapustené o trochu hlbšie ako tlačidlo zapnutia. To slúži aj ako prevencia pred jeho náhodným stlačením. Pre zapnutie je tlačidlo logicky väčšie a zároveň aj pohodlnejšie pre stláčanie. Medzi nimi sa nachádzajú dve stavové LED. Jedna indikuje aktivitu interného úložiska a druhá stav zapnutého počítača. 

Zbytok vrchnej časti tvorí odnímateľný perforovaný panel. Ten drží vďaka skrutke a západkám na konštrukcii pevne a zároveň elegantne lícuje so zvyškom skrinky. Ako som zmienil aj pri väčšej Arx 700, tak tento spôsob perforácie je vhodnejší ako magnetické sito. Okrem estetickej stránky je výhoda aj vo väčšom priestore priamo pod ním, napríklad na ventilátory s protivibračnými úchytmi. Pod ním nájdete osadený ďalší ventilátor Stratus 140 PWM, ktorý je nad chladičom procesora orientovaný k vysávaniu vzduchu zo skrinky. K nemu môžete pridať ešte jeden ventilátor formátu 140 mm. Samozrejme pod strop môžete umiestniť aj 120 mm formáty ventilátorov, ale iba dva. Kvôli kratšej dĺžke nie je možné osadiť tretí. To isté platí aj pri radiátoroch kvapalinového chladiča, ktoré sa sem zmestia do formátu 240/280 mm. 360-milimetrový je už nepodporovaný.

   

Rozloženie zadnej strany skrinky sa nezmenilo a všetko zostalo tak ako pri väčšom variante skrinky. Uchytenie zdroja je zospodu cez prídavný rám. Vďaka nemu môžete zdroj otočiť aj hore nohami, keďže sú skrutky v rovnakom usporiadaní aj navrchu aj zospodu. Priamo nad ním sú krytky pre rozširujúce karty PCI Express. Ich počet (sedem) naznačuje, že veľkosť formátu základných dosiek zostala totožná. Pre celistvejší vzhľad sú skrutky krytiek zahalené za ďalším krytom, ktorý je osadený na pánte. Ku zvyšku konštrukcie je priťahovaný magneticky. Tento systém drží pevne, ale zároveň umožňuje rýchly prístup ku skrutkám krytiek rozširujúcich kariet.

Vo vrchnej časti sa nachádza otvor pre panel I/O základnej dosky a vedľa neho priestor pre ventilátor. Šírka skrinky umožňuje aj osadenie aj 140 mm ventilátora, celkovo piaty. Tento ventilátor je orientovaný na odsávanie vzduchu zo skrinky.

   

Zospodu štyri nožičky držia skrinku vzpriamene. Kontaktný materiál s úložnou plochou ale nie je protišmykový. Takže pri umiestnení skrinky na nejaké rizikovejšie miesto budete musieť byť opatrnejší, aby náhodou nespadla. Zbytok celej perforovanej spodnice zakrýva prachové sito. To má otvory síce menšie, ako predný a vrchný panel ale 1 mm nie je stále dostatočne málo, aby ste dokázali v prašnejšom prostredí chrániť vnútro pred vniknutím jemných prachových častíc.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom

Prečo utrácať za jeden ventilátor toľko peňazí ako za štyri či päť kusov Endorfy Stratus 120 PWM? Existuje na to jasná odpoveď, ale nemusí byť zaujímavá pre každého. A to najmä vtedy, kde majú ventilátory dobre zapadnúť do zostáv koncipovaných s ohľadom na čo najlepší pomer cena/výkon. Vtedy nízkorozpočtové ventilátory dávajú zmysel a aj nad „nedokonalosťami“ Stratus 120 (PWM) koncový používateľ často mávne rukou. Celý článok „Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom“ »

  •  
  •  
  •  

15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií

Rovnaký model, rôzne kusy. Rozdiely vo vibráciách môžu byť dramatické. Najmä, ak ide o lacné ventilátory s vysokými výrobnými toleranciami. Zatiaľ, čo väčšina ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM sa nejakými vibráciami vyznačuje, tak môžete natrafiť aj na „zlaté“ vzorky, ktoré nevibrujú vôbec. To je síce veľmi vzácna, ale existujúca situácia. Rozptyl vibrácií je oveľa väčší, než ste si mysleli. Celý článok „15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *