Taký väčší (XL) midi-tower… Test Endorfy Arx 700 Air

Exteriér

Úplne nový modelový rad skriniek Arx si práve odbil premiéru. Prvý model 700 Air zároveň predstavuje najväčšsiu skrinku v ponuke Endorfy. Táto skrinka je vybavená až piatimi 140-milimetrovými ventilátormi, ktoré v kombinácii s priedušným predným panelom vytvárajú veľký potenciál na naozaj výkonné alebo veľmi efektívne (tzn. pri nižších otáčkach na jednotku prietoku i nadštandardne tiché) systémové chladenie.

Základné parametre


Exteriér

Okrem bezpečne zabalenej skrinky v kartónovej škatuli dostanete aj potrebné základné príslušenstvo. To znamená rôzne skrutky, gumové podložky pre uchytenie úložísk, jednorázové sťahovacie pásky a nechýba ani obrázkový manuál. 

Už na prvý pohľad je skrinka väčšia ako séria Regnum. Novinka pôsobí veľmi decentne, bez nejakých výstrelkov vo vzhľade. Ľavá bočnica je z veľkej časti tvorená temperovaným sklom o hrúbke štyroch milimetrov. Čierné rámčeky okolo skla sú o trochu hrubšie ale primerané k rozmerom skrinky. Dokonca ako prvá (od Endorfy) nepoužívá pre úchyt bočnice so sklom skrutky v rohoch. Vpredu konštrukcie sú otvory, do ktorých sa zasúva. Následne sa vzadu jednoducho zaistí dvoma skrutkami.

Za mňa je veľkým plusom, že sú použité skrutky s dvojitým závitom na oboch bočniciach. Aj po odistení na nich zostávajú bočnice stále zaistené a tak vám odpadá starosť o dalšie skrutky.

   

Predný panel sa skladá z dvoch častí. Predná časť je ľahko vyberateľná vďaka magnetom na jej zadnej strane. Efektívne sa tak dá vybrať, vyčistiť a naspäť nasadiť. Nakoľko sa vpredu nenachádza jemný nylonový filter, tak jej hlavnou úlohou je ho nahradiť. Bohužiaľ sú otvory o veľkosti 1,5 milimetra, takže o efektívnej ochrane proti malému prachu nemôže byť reč. Pri používaní predný panel zachytil nečistoty a musel som ho čistiť, no tie menšie prešli, čo bolo po troch týždňoch používania vidieť už aj na ventilátoroch.

   

Druhou časťou je rám, ktorý na sebe drží prachové sito a zároveň ho aj mierne odďaľuje od samotných ventilátorov. Tie tu výrobca osadil tri jeho najnovšie, Stratus 140 PWM. Ich odhadovaná životnosť výrobcom je 80 000 hodín. Na samostatne zakúpené ventilátory je aj päť-ročná záruka. To naznačuje, že ventilátorom Endorfy po kvalitatívnej stránke verí. Bohužiaľ na skrinku je záruka iba troj-ročná, aj vrátane ventilátorov. Osadené sú na bočných rámoch, ktoré držia všetky ventilátory priamo na sebe. To výrazne uľahčuje manipuláciu, aj keď už máte celý hardvér vo vnútri. Rámy s ventilátormi demontojete uvolnením šiestich skrutiek. Ak by ste chceli ventilátory vymeniť za menší formát, tak by rámčeky museli byť umiestnené na sekundárnu pozíciu – bližšie k sebe. Nevýhodu vidím v tom, že kvôli tomu nie je možné kombinovať 120 so 140 mm ventilátormi.

Samozrejme sem môžete umiestniť aj radiátor kvapalinového chladiča do veľkostí 280/360 mm. Otočením rámov dostanete šesť milimetrov priestoru vo vnútri naviac, napríklad pre hrubší radiátor alebo dlhšiu grafickú kartu.

   

Vrchný panel I/O je netradične umiestnený pozdĺž pravého boku, čo môže znížiť prístup ku konektorom v menších priestoroch. Konektivita skrinky z davu nevyčnieva, ale s troma konektormi USB dokáže pokryť väčšinu uživateľských potrieb. Hlavne keď je jeden z nich aj typu C. Pre káblové slúchadlá máte k dispozícii dva 3,5 mm jacky, separátne na zvuk a mikrofón. Tlačidlo na reštart je menšie a zapustené o niečo viac do konštrukcie. Kvôli tomu sa stláča horšie, no je to prevencia proti nechcenému stlačeniu. Tlačidlo zapnutia je o poznanie príjemnejšie na stláčanie. Dokonca vám dá aj hmatovú odozvu pri použití. Medzi týmito dvoma tlačidlami sú dve stavové LED. Jedna svieti pri zapnutí a druhá deteguje aktivitu diskov. 

Skrinka dostala na zvyšok vrchnej časti kus pevného plechu s perforáciou na lepšie odvádzanie odpadového tepla. Vďaka skrutke a západkám drží ku konštrukcii ako prikované. Tento spôsob perforácie sa mne osobne páči viac než obyčajné sito s magnetom, ktoré ani nemusí vždy lícovať so zvyškom vrchu. Výhoda oproti obyčajnému ohybnému situ je aj možnosť osadiť ventilátory s protivibračnými úchytmi. Napríklad ventilátory Silent Wings 3 od Be Quiet! majú vydutú hlavičku a tá krehké sito s magnetom môže vytláčať. Jeden 140 mm Stratus 140 PWM orientovaný na vysávanie vzduchu zo skrinky osadil výrobca aj tu na strope. K nemu sa zmestí ešte jeden ventilátor v tomto veľkostnom formáte  alebo tri 120 mm. Alebo môžete využiť túto plochu pre uchytenie radiátora kvapalinového chladiča do formátu 280/360 mm.

Okrem piatich skrutiek bočníc a vrchného sita sú na zadnej strane skrinky ďalšie štyri z držiaka pre napájací zdroj. Ten prezrádza polohu zdroja a taktiež aj jeho spôsob osadenia cez zadnú časť skrinky. Nad ním sa nachádza sedem krytiek na rozširujúce karty PCI Express. Všetkých sedem skrutiek na tejto pozícii elegantne zahaľuje ďalšia krytka. Osadená je na na pánte a v kombinácii magnetu namiesto skrutky vám dáva rýchlu možnosť manipulovať so skrutkami. 

Vďaka väčšej šírke je navrchu osadený ďalší ventilátor Stratus 140 PWM formátu 140 mm. Samozrejme sa nezabudlo ani na možnosť osadiť menší, 120-milimetrový. Vrchnú časť už štandardne dopĺňa otvor pre panel I/O základnej dosky.

   

Štyri nožičky s mäkkou podložkou, držia skrinku 22 mm nad zemou. Musíte ale rátať s tým, že nemajú protišmykový povrch. Sito proti prachu sa ťahá od zadnej časti až po predné nožičky, pozdĺž celej perforácie. Bohužiaľ aj tu chýba jemný nylonový filter. Otvory na site sú ale menšie oproti prednej čast. Veľkostne sú na úrovni jedného milimetra.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom

Prečo utrácať za jeden ventilátor toľko peňazí ako za štyri či päť kusov Endorfy Stratus 120 PWM? Existuje na to jasná odpoveď, ale nemusí byť zaujímavá pre každého. A to najmä vtedy, kde majú ventilátory dobre zapadnúť do zostáv koncipovaných s ohľadom na čo najlepší pomer cena/výkon. Vtedy nízkorozpočtové ventilátory dávajú zmysel a aj nad „nedokonalosťami“ Stratus 120 (PWM) koncový používateľ často mávne rukou. Celý článok „Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom“ »

  •  
  •  
  •  

15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií

Rovnaký model, rôzne kusy. Rozdiely vo vibráciách môžu byť dramatické. Najmä, ak ide o lacné ventilátory s vysokými výrobnými toleranciami. Zatiaľ, čo väčšina ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM sa nejakými vibráciami vyznačuje, tak môžete natrafiť aj na „zlaté“ vzorky, ktoré nevibrujú vôbec. To je síce veľmi vzácna, ale existujúca situácia. Rozptyl vibrácií je oveľa väčší, než ste si mysleli. Celý článok „15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *