Taký väčší (XL) midi-tower… Test Endorfy Arx 700 Air

Interiér

Úplne nový modelový rad skriniek Arx si práve odbil premiéru. Prvý model 700 Air zároveň predstavuje najväčšsiu skrinku v ponuke Endorfy. Táto skrinka je vybavená až piatimi 140-milimetrovými ventilátormi, ktoré v kombinácii s priedušným predným panelom vytvárajú veľký potenciál na naozaj výkonné alebo veľmi efektívne (tzn. pri nižších otáčkach na jednotku prietoku i nadštandardne tiché) systémové chladenie.

Interiér

S väčším objemom vo vnútri je skrinka pripravená takmer na všetky komponenty, základné dosky sú podporované do formátu ATX. Širšie (E-ATX) sú už s Endorfy Arx 700 Air nekompatibilné. Pri výbere vežového chladiča procesora sa nebudete musieť obmedzovať. Preňho máte (smerom k bočnici) až 179 mm. Ani vo výbere grafickej karty nemusíte robiť žiadne kompromisy, tá môže byť dlhá až 410 mm. 

Jediné obmedzenie skrinky je osadenie dvoch 360 mm radiátorov kvapalinového chladiča naraz. Ale aj to len v prípade, ak sú hrubšie ako 30 mm. Do tejto hrúbky je možné do skrinky osadiť na prednú aj vrchnú časť oba radiátory vo formáte 360 mm.

Všetky priechodky kabeláže umiestnené na podnose majú gumené krytky pre čistejší vzhľad. Hrúbka ich otvorov je 24 mm, čo je dostatočné aj na prevlečenie širších zväzkov káblov. Vďaka tomu sa krytky otvorov nevyvliekajú a držia na svojom mieste tak, ako majú. Vedľa vertikálnych priechodiek je aj deväť otvorov na uchytenie expanznej nádoby.

Na tuneli priamo pod základnou doskou sú dve širšie priechodky, než štandardne v skrinkách býva. Ich veľkosť uľahčuje zapájanie káblov do konektorov hneď nad nimi. Napríklad pre kábel zvuku, ktorý ide až z vrchného panela I/O. Vedľa otvorov sú na tuneli dve pozície pre 2,5” úložiská. Tie tu jednoducho nasuniete vďaka skrutkám a podložkám z príslušenstva. Druhá polovica tunela patrí pozícii, aj keď iba jednej, pre 120 mm ventilátor a priechodke kábla na napájanie grafickej karty. 

Výrez od predného panela až k tunelu má veľkosť niečo málo cez 70 mm, čiže si nemusíte robiť starosti pri výbere radiátora kvapalinového chladiča.

   

   

Pod stropom dominujú dva 140 mm ventilátory Stratus 140 PWM. Oba sú orientované na vysávanie teplého vzduchu zo skrinky. Aby z nich káble neviseli do priestoru skrinky, tak sem rozumne umiestnili hák k ich držaniu. Toto sa mi veľmi páči, pretože som veľakrát musel káble z nich motať kade-tade, aby nepadali.

   

Z druhej strany podnosu máte k dispozícii šesť sťahovacích pások na suchý zips pre správu kabeláže. Pre jednorázové sťahovacie pásky z príslušenstva môžete využiť ďalších 22 pozícií. Spolu to je veľa možností, kade môžete ťahať kabeláž. Miesta pre ňu je v zadnej časti skrinky 22 mm a vpredu až 40 mm. Priechodky sú umiestnené v bode, kde sa podnos ohýba do opačnej strany. Hneď vedľa vedenia hlavného zväzku káblov, čo by malo prácu s nimi výrazne uľahčiť.

Hrúbka plechov sa pohybuje na úrovni 0,75 mm, čo dodáva skrinke potrebnú stabilitu aj pre tie rozmernejšie a zároveň ťažšie komponenty. Plechy sú pevné a neohýbajú sa.

Alternatívne umiestnenie hlavného zväzku káblov do väčšieho priestoru priamo za predným panelom

   

Priamo za základnou doskou na podnose sú dve pozície pre 2,5” úložisko. Uchytenie je rovnaké ako vpredu na tuneli. Jednoducho naň osadíte potrebné skrutky s podložkami a zasuniete ho do otvorov.

   

Zahnutá časť plechu na konci skrinky je efektívne prerobená na ďalšie dve pozície pre 2,5” úložiská. Síce je držaný iba na dvoch skrutkách, no ťažkosti by s ním nemali mať. Páči sa mi ako spravili zo štandardne nevyužitého priestoru miesto s pridanou hodnotou.

Pre všetkých päť ventilátorov osadených v skrinke je na podnose rozbočovač. Vďaka nemu nemusí základná doska obsahovať toľko 4-pinových konektorov, stačí jeden. Rozbočovač má konektorov ale iba päť. To pre všetkých osem pozícií, ktoré môžete do skrinky nainštalovať ale nestačí.

Dno tunela je tvorené z otvorov v tvare včelích plastov, takže aj odtial môžu čerpať komponenty vzduch. Napríklad taký ventilátor na tuneli alebo napájací zdroj umiestnený v ňom. Okrem zdroja sem môžete umiestniť aj jedno dátové úložisko. Jedine táto pozícia zo všetkých siedmich je okrem 2,5 tak aj pre 3,5” SSD/HDD. 

Celý tunel je priechodný a to umožňuje ľahšiu manipuláciu s káblami zo zdroja. Na neho a jeho káble máte 340 mm priestoru.

   

Inštalácia hardvéru prebehla rýchlo. V skrinke je veľa miesta na manipuláciu či s komponentmi alebo s káblami, ktoré som mal hotové do piatich minút. A to aj vďaka vedeniu najhrubšieho zväzku káblov, ktorý nezasahoval do priechodiek. Nadbytočne dlhé káble sa dali schovať priamo v tuneli, keďže tam nie je priečinok pre úložiská. Aj zapojenie kábla pre napájanie procesora prebehlo hladko. Síce sa mi kabeláž na jednom mieste nakopila, no bočnicu som uzavrel bez ťažkostí.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Stratus 140 PWM: Nízka cena, vysoká efektivita

Doposiaľ najlacnejší 140-milimetrový ventilátor, aký sme testovali, pri porovnateľnej hlučnosti poráža aj výrazne drahšie 120 mm modely. To pre využívanie väčšieho prierezu a zároveň efektíovnu geometriu rotora, ktorú Stratus 140 PWM rozhodne má. „Lacný“ ventilátor nemusí znamenať „slabý“, hoci, samozrejme, určité kompromisy vychádzajúce z viac obmedzených výrobných prostriedkov, ako u drahších ventilátorov, tu sú. Celý článok „Endorfy Stratus 140 PWM: Nízka cena, vysoká efektivita“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom

Prečo utrácať za jeden ventilátor toľko peňazí ako za štyri či päť kusov Endorfy Stratus 120 PWM? Existuje na to jasná odpoveď, ale nemusí byť zaujímavá pre každého. A to najmä vtedy, kde majú ventilátory dobre zapadnúť do zostáv koncipovaných s ohľadom na čo najlepší pomer cena/výkon. Vtedy nízkorozpočtové ventilátory dávajú zmysel a aj nad „nedokonalosťami“ Stratus 120 (PWM) koncový používateľ často mávne rukou. Celý článok „Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *