Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom

Detaily Endorfy Stratus 120 PWM

Prečo utrácať za jeden ventilátor toľko peňazí ako za štyri či päť kusov Endorfy Stratus 120 PWM? Existuje na to jasná odpoveď, ale nemusí byť zaujímavá pre každého. A to najmä vtedy, kde majú ventilátory dobre zapadnúť do zostáv koncipovaných s ohľadom na čo najlepší pomer cena/výkon. Vtedy nízkorozpočtové ventilátory dávajú zmysel a aj nad „nedokonalosťami“ Stratus 120 (PWM) koncový používateľ často mávne rukou.

Stratus 120 PWM predstavuje v ponuke Endorfy najlacnejší ventilátor. Ten je cenovo na úrovni Arctic P12 PWM PST, s ktorým má porovnanie najväčší zmysel, keďže sú to priamo si konkurujúce modely. Pozoruhodné sú ale i rôzne rozdiely oproti starým ventilátorom Sigma Pro 120 PWM predávaných ešte pod značkou SilentiumPC. A ventilátorový nadšenci neprehliadnu ani to, ako tieto ventilátory stoja vedľa Fluctus 120 PWM, z ktorých tak trochu vychádzajú.

Prvé, čo padne do očí je, že ventilátory Stratus na rozdiel od modelov Fluctus nemajú zubaté nábežné hrany. Tie sú, naopak, hladké. A perfektne hladké, bez drobných nedokonalostí, ktoré bývajú dané menej presnou vstrekovacou formou, ako je to napríklad u Enermax SquA RGB.

Geometria rotora je postavená na veľmi podobnom základe ako u Fluctus 120 PWM – je to stávka na deväť lopatiek s výraznejším zakrivením nábežných hrán, aj keď lopatky sú stále relatívne kratšie a širšie. Tým pádom ani pri použití PBT s menšou hrúbkou materiálu sú stále pomerne pevné. Také Arctic P12 majú pružnejšie lopatky. Napohľad najvýraznejší rozdiel oproti modelom Fluctus je to, že Stratusom „chýba“ spomínané ozubenie nábežných hrán, od čoho sa potom prirodzene odvíja aj povaha medznej vrstvy.

   

Väčšia (než na Fluctus 120 PWM) je medzera medzi špičkami lopatiek a vnútornou stenou rámčeka. To ale pri zachovaní rovnakého prierezu rotora. Táto väčšia medzera je vytvorená tenšími stenami rámčeka.

A prečo musí byť medzera medzi lopatkami a rámčekom väčšia (približne dvojnásobne) je zrejmé – súvisí to s vyššími výrobnými toleranciami, ktoré potvrdili aj testy vibrácií 15 rôznych kusov ventilátora Stratus 120 PWM. Odstup špičiek lopatiek od rámčeka môže byť len natoľko malý, ako nízke sú výrobné tolerancie.

Vzhľadom na charakter odlišností medzi Stratus 120 PWM a Fluctus 120 PWM je tak zrejmé, ktorý z týchto ventilátorov dosahuje nižší statický tlak. Testovaný model s kódovým označením EY4A007 je 120-milietrového formátu a udávaný rýchlostný rozsah má 200–1400 ot./min.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií

Rovnaký model, rôzne kusy. Rozdiely vo vibráciách môžu byť dramatické. Najmä, ak ide o lacné ventilátory s vysokými výrobnými toleranciami. Zatiaľ, čo väčšina ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM sa nejakými vibráciami vyznačuje, tak môžete natrafiť aj na „zlaté“ vzorky, ktoré nevibrujú vôbec. To je síce veľmi vzácna, ale existujúca situácia. Rozptyl vibrácií je oveľa väčší, než ste si mysleli. Celý článok „15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií“ »

  •  
  •  
  •  

Traf rozptyl vibrácií ventilátora a vyber si čokoľvek Endorfy

Dokážete si tipnúť, aký veľký môže byť rozdiel vo vibráciách medzi „najlepším“ a „najhorším“ kusom lacného ventilátora Endorfy Stratus 120 PWM? Tým sa budeme výhľadovo zaoberať a vašou úlohou bude odhadnúť čo najpresnejší výsledok. Za odmenu ten z vás, ktorý bude najbližšie správnemu výsledku, získa od Endorfy ľubovoľný „chladiaci“ produkt. V prípade drobnejších vecí môže byť výhra poskladaná aj z viacerých položiek. Celý článok „Traf rozptyl vibrácií ventilátora a vyber si čokoľvek Endorfy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (18) Pridať komentár

  1. najvacsi podfuk je/bol ked plynari zacali uctovat plyn na kW. Lebo merac mas na kubiky, nie na kW. Tu je to podobne, udaje sa vztahuju na dB. Ja neviem kolko ma ktora vrtula dB, viem ale kolko ma otacok. Ridiaci soft na vrtule pracuje s otackami, nie dB. Preto by bolo lepsie porovnavat jednotlive vrtule na otacky, nie dB. Napr. testovany chladic ma pri xy dB polovicu prietoku ako NF-A12x25. Ok.. a ked si nastavim 400rpm. tak kolko bude mat ta a kolko ta druha? To ma zaujima, nie dB 😉

    1. Pri normalizácii podľa fixných otáčok by ste len ťažko zisťovali, ktorý ventilátor je efektívnejší, respektíve ktorý dosahujem pri porovnateľnej hlučnosti vyšší prietok. A to je kľúčové na to, aby bolo možné ventilátory hodnotiť. V ktorom režime (normalizovanom podľa hlučnosti) sú dosahované aké otáčky zistíte z 13. kapitoly, kde ich zaznamenávame. Samozrejme je pre používateľa dôležité aj to, aby daný režim vedel priradiť ku konkrétnej rýchlosti, ktorú si potom vie nastaviť.

      1. prave ze to nieje klucove, lebo ja si neviem v FanControl nastavit vrtulu na 31dB, ale viem si ju nastavit na 400 (+/-) otacok 😉 Takze ked v bedni mam BQ Pure wings 2, na D15 mam noctua NF-A15, tak ma nezaujima, ze pri 31dB ktory je lepsi, ale pri 400rpm ktory je lepsi. Takze ktory mam kupit PW2 alebo A15?

        1. Akoto, že nie, keď ku každému režimu sú uvedené rýchlosti? To znamená, že „31 dBA“ si viete spojiť s konkrétnymi otáčkami.

          Pokiaľ by sa ventilátory netestovali v rovnakých hladinách hluku, bol by v tom podobný guláš, ako je napríklad v testoch ventilátorov na TechPowerUp. Na hodnotenie efektivity potrebujete vedieť, ktorý ventilátor má vyšší či nižší prietok pri rovnakej hlučnosti. Pri rovnakých otáčkach má každý ventilátor inú hlučnosť, čo posudzovanie efektivity nesmierne komplikuje a čím viac ventilátorov v porovnaní je, tým viac sa nad takýmito dátami stráca kontrola.

          „ma nezaujima, ze pri 31dB ktory je lepsi, ale pri 400rpm ktory je lepsi“ a to práve pri rovnakých otáčkach nezistíte, keďže na výstupe budete mať iný prietok inú hlučnosť. A minimálne jedna z týchto veličín musí byť rovnaká na to, aby sa dala analyzovať efektivita ventilátora.

    2. Mňa absolútne nezaujíma na akých otáčkach vrtuľa beží. Mňa zaujíma ktorá prefúkne najviac vzduchu pri pre mňa ešte znesiteľnej hlučnosti. Alebo ktorá ešte dostatočne uchladí zostavu pri čo najnižšej hlučnosti.

      Príklad ako zo školy:
      Máme dva ventilátory na 1000 otáčkach:
      Ventilátor A prefúkne 100% vzduchu pri 100% hlučnosti
      Ventilátor B prefúkne 80% vzduchu pri 50% hlučnosti
      Ventilátor B ale vie prefúknuť 100% vzduchu pri 80% hlučnosti, ale až na 1200 otáčkach.
      Ktorý je lepší?

      1. lenze ja neviem aku mam hlucnost s aktualnou vrtulou co mam teraz, ale viem ake mam otacky. Co na tom preboha nechapete.

        1. Roob, myslím, že Vášmu pohľadu rozumieme. Ale mám také tušenie, že stále prehliadate to, čo idem teraz písať tretíkrát – prehľad otáčok prináležiaci jednotlivým režimom, má svoju vlastnú kapitolu. Samozrejme, aj my tieto údaje potrebujeme a často ich aj používame na označenie kritických či optimálnych rýchlostí.

          Z režimov normalizovaných podľa rovnakých otáčok nezistíte, aký je pomer prietoku vzduchu k hlučnosti. Na to je nevyhnutné, aby sa testovala buď hlučnosť pri rovnakom prietoku alebo prietok pri rovnakej hlučnosti. Pokiaľ by ste testovali rpi rovnakých otáčkach, tak dostanete pre každý ventilátor rôzny prietok pri rôznej hlučnosti a ako sa dá pracovať s takýmito informáciami, keď máte v porovnaní sto ventilátorov?

          1. 🙂 normalne. Viem kolko vzduchi pretlaci pri akych otackach. Nepotrebujem vediet, kolko pretlaci pri akej hlucosti, lebo netusim co je hlucnost 36 decibelov. Neviem co je hlucnost 48 decibelov. Viem, co je hlucnost, ked chytim vrtulu a ma 500 otacok, tak este hlucnu 120mm vrtulu som nevidel. Takze mam tichu vrtulu AB, tichu vrtulu CD, 500 rpm, AB fuka tolko, CD fuka hentolko a viem ktora je lepsia. Neviem ktora je lepsia pri 36 dB, lebo neviem co je 36dB.

            1. Ale viete, že 36 dBA bude asi menej (t. j. nižšia hlučnosť) ako 33 dBA, pokiaľ sú obe hodnoty odmerané metodicky rovnako, nie? 🙂

              Väčšinu používateľov na svete zaujíma, akú dosahujú efektivite, respektíve ktorý dosahuje vyššie prietok pri rovnakej hlučnosti alebo rovnaký prietok pri nižšej hlučnosti. Z normalizácie podľa fixných to nezistíte.

            2. tak isto ma nezaujima, kolko kW energie je treba na 100km pri 1400kg aute, zaujima ma kolko litrov nafty treba…

              1. To ale nie je správna analógia, ktorá by sa dala vztiahnuť na tie veci okolo ventilátorov. Priznám sa, že už neviem, ako to ešte inak napísať, aby sme sa dostali na rovnakú vlnovú dĺžku. 🙂

                1. nijak, mame principialne nezlucitelne nazory 🙂 btw. pozeral som namatkovo test na tom techpowerup, kde maju ten gulas. A maju to tam paradne spravene, v jednom grafe vsetky info o vrtuli vratane hlucnosti aj prietoku pri otackach. Kazdy si vyberie co chce a nemusia sa takto hadat…

                  1. K testom TechPowerUp používatelia, ktorí sa vo ventilátorových témach hĺbajú, veľmi veľa výhrad (vrátane odbornej verejnosti, ventilátorových vývojárov). K našim testom ich toľko nenájdete. Nebolo to tak dávno, čo mali na TPU aj grafy, čo pri rovnakých otáčkach namerali prirodzene rozdielny prietok a rozdielnu hlučnosť nebáli sa medzi týmito veličinami urobiť podiel, aby získali „prietok na 1 dBA“. Potom im ale niekto vysvetlil, že to úplne takto nefunguje a už to tam nedávajú.

                    A ktorý ventilátor v akom rýchlostnom spektre je teda podľa dát TPU najefektívnejší (t.j. dosahuje najnižšiu najnižšiu hluičnosť pri najvyššom prietoku)? Pri akej rýchlosti je efektívnejší napríklad Phanteks T30 od Noctua NF-A12x25 PWM?

                    1. to nieje dobra otazka namna, ja sa o vrtule zaujimam do toho levelu, ci a o kolko je to lepsie/horsie ako noctua. A potom s vysokou pravdepodobnostou aj tak kupim noctuu. Tu vedla je reklama na arctic p1 „od 5€“ tak ten nekupim aj ked bude fukat 2x tolko pri polovicnej hlucnosti. Takze tak.

                    2. Pýtal som sa z dôvodu, že sa to z testov TPU nedá zistiť a fakt naplatí, že „Kazdy si vyberie co chce a nemusia sa takto hadat“.

                      Z našich testov to zistíte veľmi jednoducho aj s ohľadom na vaše potreby. A síce tak, že najprv sledujete, pri akej hlučnosti plynulo od veľmi nízkej po vyššiu (kde je ale zase dosahovaný nadštandardný prietok), je najväčší rozdiel medzi ventilátormi, ktoré vás zaujímajú a pri okých otáčkach k tomu dochádza (aby ste si to tak mohli nastaviť vo Vašej zostave) už viete v ktorej kapitole nájdete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *