Enermax SquA RGB White: V mnohých smeroch… netradičný

Detaily Enermax SquA RGB White

Odhliadnuc od kompletne bieleho vyhotovenia, ktoré je samo o sebe vzácne, sa tento ventilátor konkurenčným modelom vymyká aj inými vlastnosťami. Nad niektorými treba zdvihnúť výstražný prst, iné prvky si zaslúžia chválu. Často pre snahu odlíšiť sa a to i pomerne elegantne, užitočným spôsobom. V mixe všetkého, čo sa ventilátora SquA RGB týka, možno konštatovať jeho jedinečnú identitu, pre ktorú si vás môže získať. Ale takisto nemusí.

Biele ventilátory pomaly pribúdajú, ale stále sú (oproti čiernym a celkovo tmavým variantom) vo výraznej menšine. Model SquA RGB White, ktorý si teraz rozoberieme do posledného detailu, charakterizuje pestrofarebné osvetlenie LED v pomerne originálnom vyhotovení. Technicky sa jedná o typ so svetlovodom okolo rotora. Ten však nekopíruje kruhový tvar rotora, ako to býva bežné, Enermax to urobil inak. Dve strany svetlovodu sú rovné, dve oblúkovité a spájajú sa zaoblenými rohmi.

Pomerne jedinečné je i to, že RGB LED sa alternatívne môže napájať aj 4-pinovým konektorom PWM. Vždy, pokiaľ je to možné, je lepšie použiť vyhradený 3-pinový konektor „ARGB“, ale v prípade, že vlastníte staršiu základnú dosku, tak o osvetlenie neprídete. Takisto ho ale nemôžete ani vypnúť a je s týmto riešením je spojených viac kompromisov. Prvý je ten, že prirodzene odpadá akékoľvek ladenie (farba, efekt, svietivosť) a v cyklickom efekte ide osvetlenie na plný jas.

A potom je tu ešte jedna vec – pri zapojení cez 4-pin na 7,9 kHz píska DC-DC menič, respektíve jeho cievka vo vnútri ventilátora, ktorý 12 V prevádza na 5 V. S priamym pripojením cez 5-voltový 3-pin (ARGB) k tomu nedochádza. Deje sa to iba kvôli potrebe konvertovať napájacie napätie z vyššie (12 V) na nižšie (5 V). Tento tón je ale pomerne slabý a medzi bočnicami zavretej skrinky sa bezpečne stratí.

Enermax pri rotore vsádza na väčší počet kratších lopatiek. Tie sú navyše pomerne hrubé (vzhľadom k dĺžke) a pevné, čo je dobre – nepružia. Nároky na presnosť vstrekovacích foriem, v ktorých rotory vznikajú, je už ale nižšia. Z detailov si môžete všimnúť, že na nábežných aj odtokových hranách lopatiek sú miestami malé nedokonalosti (nerovnosti).

V tomto sa Enermax SquA radia ku kozmeticky menej precíznym ventilátorom, niekde na úroveň SilentiumPC Sigma Pro Corona RGB 120. Na rozdiel od tohto ventilátora (Sigma Pro Corona RGB 120) však Enermax SquA RGB prakticky vôbec nevibruje. To znamená, že spomínané výrobné defekty nemajú nepriaznivý vplyv na vyváženie rotora a zároveň môžeme konštatovať vysokú presnosť v jeho inštalácii k statoru. Tu sú už výrobné tolerancie veľmi nízke. A to aj naprieč viacerými vzorkami. Každý ventilátor totiž testujeme vo väčšom počte kusov a u SquA RGB, čo sa týka vibrácií, všetky na chlp škálujú.

Medzery medzi jednotlivými lopatkami možno označiť za „stredné“ a vzhľadom k uhlu, pod akým sú orientované, možno na prekážkach očakávať menší úbytok prietoku. A ešte jedna poznámka ku kvalite dielenského vyhotovenia: Znovu to nemá žiadny vplyv na funkčnosť, keď sa takto čelne na ventilátor pozriete, tak vidíte napríklad i to, že medzi jednotlivými časťami, ktoré k sebe zapadajú, sú tu i tam nejaké nechcené škáročky. Napríklad medzi teplom tunela a svetlovodivého pásu.

   

Konštrukčne pomerne zvláštna je mohutná sieť statorových vzpier. Enermax ich návrh však zvládol efektívnejšie než SilverStone (u ventilátorov Air Penetrator). K prúdniciam vzduchu sú totiž orientované úzkym profilom, dobre aerodynamicky. Či vzpier muselo byť ale až dvanásť, je otázka. Pri tejto konštrukcii, s menšou plochou základne, je väčší počet aj kvôli dostatočnej pevnosti, aby najmä pri preprave nedošlo k poškodeniu ventilátora.

A nakoniec iné, než obvyklé, je i príslušenstvo. To obsahuje až tri typy adaptérov. Dva z toho sú na pripojenie ARGB LED. Jeden je redukcia z 3-pinu ARGB na 3-pin VDG, ktorý sa používa na základných doskách Gigabyte. Potom je tu 80 cm dlhý kábel s dvoma 3-pinovými konektormi ARGB (samček + samička), ktorý slúži jednak na predĺženie kábla, ktorý má ventilátor napevno, a jednak na pripojenie osvetlenia ďalšieho ventilátora. Do tretice dostanete aj adaptér, kde je na druhej strane starý 4-pinový konektor Molex. Zapojený je však na 12 V. To znamená, že otáčky neznižuje, ale je akousi alternatívou do situácií, keď sa minú konektory na doske a ventilátor potrebujete nejakým spôsobom zapojiť.

Na úplnosť základná informácia – Enermax SquA RGB White je 120 mm ventilátor so štandardnou hrúbkou (25 mm). Dostupný je aj v čiernom vyhotovení.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Bonus do súťaže Enermax: K zdroju dostanete aj ventilátory

Prebiehajúca súťaž o zdroje Enermax je ešte atraktívnejšia. Môžete si totiž napísať ešte aj o ventilátory, ktoré výhercovi radi pribalíme. A tiež zadarmo. V ich prípade ani nepožadujeme, aby sa spájali s hlavnou zostavou (so zdrojom Enermax). Môžete upotrebiť, ako uznáte za vhodné, v nejakom inom počítači, kde odvedú lepšiu prácu ako zapadajúc prachom v regáloch testlabu. Celý článok „Bonus do súťaže Enermax: K zdroju dostanete aj ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo

V spolupráci s Enermaxom organizujeme aktivitu, v rámci ktorej môžete získať jeden zdroj Revolution D.F. 12 v ľubovoľnom variante. 750 W či 850 W? Čierny, biely? Je jedno, aký si do vašej zostavy vyberiete. Podmienka je, aby ste čo najlepšie vedeli využiť jeho unikátnu vlastnosť v podobe nadštandardne krátkeho vyhotovenia. Jedná o najkratšie zdroje vo formáte ATX a v tomto prípade ide aj o najmodernejší napájací štandard ATX 3.1. Celý článok „Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo“ »

  •  
  •  
  •  

Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)

Enermax má nové zdroje ATX s dĺžkou skrinky, ktorá je menšia ako pri formáte SFX-L. Celkovo sa tak jedná o najmenšie zdroje ATX, aké sa dajú v súčasnosti zaobstarať. Použitý ventilátor je o trochu menší, než je obvyklé, ale jeho prierez zase až tak neutrpel. A aj pre prítomnosť 16-pinových káblov 12V-2×6 (so skrátenými signálovými pinmi) máte už dočinenia so štandardom ATX 3.1. Celý článok „Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *