Vyrezali sme mriežku ventilátora Air Penetrator. Lepší ako originál?

Rozbor aerodynamickej mriežky SilverStone

Súčasťou každého ventilátora SilverStone radu Air Penetrator je na odtoku aerodynamická mriežka. Tá je pevne spojená s rámčekom, ale je možné ju násilne odstrániť. Takýto proces má za sebou ventilátor AP123, na ktorom budeme demonštrovať, aký je prínos tejto mriežky. Nedá sa stručne poznamenať, či je dobrá alebo zlá, ale to, ako ju SilverStone komunikuje na verejnosť, je zase trochu nešťastné a zavádzajúce.

Firma SilverStone má mriežky a témy okolo nich rada. Nedávno ste si mohli prečítať kompletnú analýzu ventilátora AP123, ktorá jasne ukazuje na to, že vás SilverStone nemá problém poťahať za nos, len aby si umelo vytvoril konkurenčnú výhodu. Aj keď teda nezakladajúca na pravde, pokiaľ ide o mystifikáciu ohrdne toho, že šesťuhoľníková mriežka pred rotorom (na nasávacej strane) nezvyšuje hlučnosť ventilátora. Teraz sa budeme znovu baviť o mriežke, ale bude to už o trochu iný príbeh. Vo svojej zásade už nejde o žiadny výmysel a mriežka na výduchu ventilátora naozaj funguje tak, ako SilverStone opisuje, ale je to do praxe dobre?

Aerodynamická mriežka na ventilátoroch AP SilverStone pozostáva z akýchsi zakrivených rebier s „I“ profilom o výške 3 mm a šírke 1,6 mm. V priereze sú obdĺžnikové, teda s pravouhlými rohmi. SilverStone vo svojich materiáloch poznamenáva v texte, na ilustráciách, ale i na video, ako táto mriežka mení trajektóriu prúdenia a zužuje záber.

Inými slovami, prúdenie vzduchu je priamejší a nezachádza do strán tak ako u ventilátorov, ktoré takúto mriežku nemajú. Tým pádom dokáže ventilátor vo voľnom priestore vyvinú vyšší celkový tlak aj na väčšiu vzdialenosť, napríklad na dva metre, ako to SilverStone zdôrazňuje napríklad u Air Penetrator 140i. To je, najskôr pravda, a naozaj budú mať Air Penetratory väčší dosah (v zmysle celkového tlaku) ako iné ventilátory. Mriežka totiž vytvára podobný efekt ako keď stlačíte hadicu s prúdiacou vodou. Vplyvom zmeny tlaku zúžením hrdla získate väčší dostrel, ale väčší objem neprečerpáte.

Pri niektorých aplikáciách to môže byť takéto správanie užitočné, keď to znovu vztiahneme na tú situáciu pri ventilátoroch. V zostavách s pasívnymi chladičmi, ktoré odvádzajú teplo žiarením, sa vyšší tlak na rebrách v lepšom chladení prejaví. V bežných zostavách, a aktívnymi chladičmi, však teplo z rebrovania odvádzajú ventilátory jednotlivých komponentov (grafickej karty, procesora a tak podobne) a úloha systémových ventilátorov je trochu iná. A síce prečerpať čo najväčší objem ohriateho vzduchu a zabezpečiť čo najrýchlejšiu výmenu s chladnejším vzduchom okolia  pokiaľ možno pri čo najnižšej hlučnosti.

Z pohľadu mainstreamových PC zostáv sa mriežka za rotorom javí ako nežiaduca prekážka, ktorá množstvo pretečeného vzduchu obmedzuje, pretože za rotorov vytvára akúsi stenu. Isteže, „aerodynamickú“, ale to nemení nič na tom, že časť plochu (prierezu) je zakrytá. Keby sme ju zakryli úplne, nepretečie do vnútra žiadny vzduch.

K teoretickej časti asi stačí, prejdime do praxe a k tomu, ako sa menia vlastnosti ventilátora po odstránení mriežky. Respektíve po odstránení jej veľkej časti. Z 34 lamiel mriežky bolo pre testovacie účely odstránených 26. Osem kusov sme ponechali, tie simulujú bežné konštrukcie ostaných ventilátorov.

Ako upravený ventilátor AP123 vyzerá môžete vidieť na fotke v záhlaví článku. Vystavovať detaily na obdiv asi netreba. Kozmetike sme sa príliš nevenovali a je to hrubá práca spájkovačky a lámacieho noža (na doladenie nedokonalostí). Úroveň úprav je z funkčného hľadiska ale dostatočne presná, statika rotora zostala zachovaná a nezmenili sa ani vibrácie. Rozdiel je len v tej mriežke a v horšej (kostrbatejšej) vizuálnej stránke.

Tak poďme na tie testy! Nájdete ich tradične v nasledujúcich kapitolách článku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (23) Pridať komentár

  1. Já bych to řešení úplně nezahazoval. Problém je spíš provedení, tloušťka lamel. Lepší provedení (tenčí lamely) by bylo náročnější co do výroby a ceny, bylo by ale také choulostivé na mechanické poškození. Skvělým řešením by imho bylo, kdyby byla vrstva s lamelami odnímatelná, tvořila by samostatnou součást.

    1. Úplne to nezavrhujem, ale žiadnu praktickú výhodu v tej mriežke nevidím. Diskutabilné je to aj v tých zostavách s kompletne pasívnymi chladičmi… keďže v takýchto počítačoch sa často očakáva prevádzková hlučnosť na hranici počuteľnosti a tá mriežka začína nejako fungovať až pri vyšších rýchlostiach (pri vyššej hlučnosti). Tenšie lamely by, samozrejme, prietok vzduchu obmedzovali menej, ale prečo ho majú obmedzovať? Hľádám a nenachádzam opodstatnenie takéhoto riešenia. 🙂

      Neviem, či to z textu článku odznelo úplne polopaticky, ale chladenie zostavy, v ktorej sú aktívne chladiče na klúčových komponentoch (CPU a GPU), nie je závislé od vyššieho tlaku systémových ventilátorov (a často je aj na škodu, viď ten chladič Adata XPG Storm a verím, že žiadny z čitatľov HWC by pekný systémový airflow nerozbíjal ani ventilátorom z bočnice). Úlohou systémových ventilátorov je predsa čo najrýchlejšie cirkulovať vzduch a s reštrukciami po ceste, vrátane bočných vírov, napríklad z tej bočnice, sa efektivita jedine znižuje.

      1. S tím uplatněním je to sporné, bez debat. Třeba ale existuje aplikace, která nám oběma uniká. Myslím si, že jako zpestření nabídky by tyhle lamely místo své měly, ideálně jako příslušenství k ventilátorům (oproti LED o fous méně diskutabilní ale přidaná hodnota konstrukce některé řady, či celé nabídky ventilátorů Silverstone).

        1. Neviem, či som AP prvýkrat nezaregistroval pri tých úzkych veživitých skrinkách Fortress FT03(-Mini)… v nich mi tá mriežka nedáva zmysel vôbec. Okrem toho, že sú úzke (a sama skrinka ten vír ventilátora „stláča“) tak sú i pomerne zacelené (bez výrazných perforácií) a v takomto prostredí sa tlak takmer nestráca.

          Ale je možné, že tie ventilátory vyšli pri inej príležitosti, napríklad primárne pre Raven RVxx s pootočeným systémových chladením. Keď sa ale pozerám na tie včelie plásty za ventilátormi pôvodnej RV02 z roku 2010, tak jasné, tento typ mriežky je veľké zlepšenie, ale stále so značkou kontraproduktivity. 🙂

          1. Svou cestu by si řešení mohlo najít do skříně typu rack, nebo skříně s vnitřním členěním, jaké má ne tak dávno zmíněné Jonsbo N1. Zkrátka uklidit někam do špajzu 🙂

            1. Práveže čím menší profil/prierez na priechod vzduchu skrinka má, tým viac nedáva zmysel meniť trajektóriu prúdenia na úrovni mriežky. Skrinky s menšími prierezmi si vzduch každého ventilátora stlačia zhruba rovnako. Tam už na väčšiu vzdialenosť nebude prkticky žiadny rozdiel v celkovom tlaku a jediné, čo bude oproti bezmriežkovým ventilátorom znevýhodňovať, je to škrtenie prietoku na výstupe.

              Ako tak mi to dáva zmysel vo veľkých skrinkách s pasívnymi chladičmi. Ale ako celok to má hlavu majú takéeto riešenia hlavu a pätu vtedy, keď sú mimoriadne tiché aj systémové ventilátory. A zrovna tá mriežka na AP začína fungovať až od vyšších otáčok, teda pri vyššej hlučnosti (ako napríklad nízkootáčkový ventilátor na pasíve chaldiča CPU), čo už začína byť trochu v nesúlade s týmto typom zostáv. Tak neviem, SilverStone moje závery vyvrátiť nevie/nechce. Tým pádom je to pre mňa po tomto teste uzavretá kapitola.

  2. to muselo dať dosť práce, povyrezávať všetky tie lamely a výsledok dopadol podľa očakávania, ale pýtam sa „Proč?“. Kto iný sa s tým bude drbkať okrem zvedavého Ľuba Samáka, ktorý užívateľ kúpi tento ventilátor aby si dal tú prácu a vyrezával zbytočné lamely, keď je na trhu asi tak milión ventilátorov bez hentej pičoviny a sú lepšie a kvalitnejšie?
    kedy bude test tej odpruženej Akasy?
    https://www.hwcooling.net/akasa-vydala-odpruzene-ventilatory-odolne-voci-prachu-i-vode/

    1. Asi z dôvodu akejsi morálnej povinnosti a zodpovednosti… pokiaľ by niekoho oslovili tie ventilátory hlavne kvoli tým mriežkam, tak nech nemôže povedať, že jej vplyv a prínos nebol otestovaný. 🙂

      Testy ventilátorov Akasa OTTO budú asi až v prvej polovicy marca, pred nimi pôjde ešte minimálne dva a možno až tri iné ventilátory.

      1. som vdacny za tento test, lebo presne taketo vyrezavanie mi napadlo ked som uvidel 18cm silverstone ventilatory a v tejto velkosti je velmi slaba ponuka a ak ich naozaj zoberiem tak ich fakt budem vyrezavat

        1. No nic, tak 18cm sa mi tam nezmesti. Je nejaka nadej ze silverstone shark force 160 SF160B by mohlo vytahovat zo skrine viac vzduchu pri rovnako nizkej hlucnosti ako NF-A15?

          1. Isteže. Odhliadnuc od toho, že NF-A15 je ventilátor postavený na už prekonanej geometrii, tak SF160B má výrazne väčší prierez. Otázka však je, ako to u nebo bude s hlučnosťou na kritických frekvenciách. Tá môže byť vzhľadom na zjavne pružnejšie lopatky pomerene vysoká. Nízkych rýchlostí sa to ale týkať nemusí.

            Každopádne nádej, že bude 160 mm ventilátor SilverStone dosahovať pri porovnateľnej hlučnosti vyšší prietok vzduchu ako 140 mm Noctua, tu je. A pomerne vysoká. Teda pokiaľ to nestroskotá na neaorodynamickej úrovni, napríklad pre hlučnejší, rapkajúci motorček a tak podobne.

            1. zda sa ze namiesto dvoch velkych by sa mi tam mozno podarilo natlacit tri 12cm, tak v takom pripade by som mal asi volit NF-A12x25 ? Sice tiez uz dost stary model, ale ako pozeram testy tak stale prakticky neprekonany.

              1. Aj to je možnosť, ale dám ešte do pozornosti ventilátory Thermaltake Toughfan 14 Pro. Pri tých neuverím, že nejde o najefektívnejšie (t.j. s najvyšším prietokom na dBA naprieč všetkými scenármi) 140 mm ventilátory, dokiaľ ich neotestujeme. 🙂 Mrknite ešte aj na 140 mm BeQuiet! Silent Wings (Pro) 4. Technicky vyspelé 140 mm ventilátory uz špičkové 120 mm porážajú a keď je priestor na rovnaký počet ventilátorov vo väčšieho formátu, tak mi príde škoda to stavať na menších.

                Noctua NF-A12x25 sú síce staršie ventilátory, ale s „modernou“ geometriou silno zakrivených nábežných hrán, ktorá sa ukazuje oproti „tradičnej“ efektívnejšie. A vďaka všetkým tým malým, ale užitočným detailom, ktorými je Noctua jedinečná, v jej rozmeroch stále nejako nenachádza premožiteľa. Ani po toľkých rokoch.

    2. Jako čtenář nemusím mít nutně o testovaný produkt zájem, můžu mít ale zájem nahlédnout na nějaký problém a ujasnit si řešení.

      1. Jasné, súhlasím. To v prvom rade, určite takýmito tematickými testami nikoho nechcem odrádzať od kúpy, ale nech má každý prehľad. Aj ten, čo bude ten ventilátor niekomu na základe nejakých vlastnsotí odporúčať niekomu inému. Nerobí mi vôbec dobre, keď sa zo skoro úplneho nezmyslu robí výhoda a ešte takéto veci často živia aj nekompetentní recenzenti. 🙂

        1. ale to si receziou dokázal úplne a bezo zbytku, že ten ventilátor je v podstate predražený šmejd. vyrezaním tých lamielok si z neho urobil v podstate normálny ventilátor, aký je na trhu hafo. na nejakú morálnu zodpovednosť sa vykašli, veď je to nezmysel, zabíjať čas domácky „obrezaným“ vetrákom, testuj poriadne normálne ventilátory.

  3. Rozhodne ma ta recenzia zmysel. Takto je to otestovame aby kazdy videl na co su dobre taketo pridane okrasy.
    Akurat som pozeral napajacie zdroje a mnohe tiez maju „tuning“ – ventilator je doslova zabetonovany. Su tam male otvory pre odvod vzduchu.

    1. takže navrhuješ rezať do zdrojov diery na normálne mriežky a porovnávať účinnosť a zaťažiteľnosť zdroja pred a po takejto úprave?

      1. Chcel som napísať ze po tomto teste viem ze taky zdroj si iste nekúpim. Ak budem kupovať nový tak iba s normálnym vetraním. To je všetko a netreba viac špekulovať co som myslel.

        1. Chalani, nehádajte sa, v podstate s Mirom súhlasím. Nedáva príliš zmysel testovať mechanicky upravené ventilátory ani zdroje. Tu som ale neodolal z dvôch dôvodov. Jednak preto, že mi tá mystifikácia SilverStonu pije krv aj v kontexte tej mriežky, jednak preto (a to asi zavážilo, prečo som sa do toho púšťal), že práve ten AP123 má tie rôzne tvarované lopatky, v ktorých vidím pri lepšej realizácii celkovej konštrukcie potenciál. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *