Akasa vydala odpružené ventilátory odolné voči prachu i vode

Dva nové ventilátory Akasa. Jeden na inštaláciu do skriniek, druhý na chladiče

Pridaná hodnota u ventilátorov môže mať rôzne podoby. V prípade noviniek Akasa – OTTO SF12 a OTTO SC12 – je to prachotesnosť a ventilátory nemá z prevádzky vyradiť ani stret s kvapalinou. Takéto návrhy sú vhodné typicky do nepriaznivých okolitých podmienok priemyselných závodov. Na vedľajšej koľaji ale nemá byť ale ani prietok, ani tlak. Ventilátory nakoniec vynikajú aj sofistikovaným antivibračným systémom.

Nové ventilátory Akasa mieria najmä do priemysleného prostredia. To je pomerne dobrý ťah, pretože drvivá väčšina ventilátorov je optimalizovaná do čistých domácností. Novinky Akasy sú vhodné ale aj do špinavého prostredia a nemali by ste ich utopiť ani vo vode. Utesnenie motorčeka je ale teda obzvlášť vhodné do prašnejšieho prostredia, zvyšuje sa tým životnosť samotného ventilátora, ktorý si navyše v priebehu času drží stálejšie vlastnosti. Do maziva sa totiž nedostávajú prachové čiastočky, ktoré tak zostáva dlho v dobrej kondícii. Bez tohto druhu izolácie by sa vo väčšej či menšej miery dostával do maziva, čím by sa zvyšovalo trenie, až by v určitej fáze nakoniec mohol ventilátor prestať fungovať, pretože motor už neprekoná trecí odpor.

Stupeň krytia je tu IP68, čo znamená úplnú prachotesnosť a fungovanie aj pri potopení do vody. Podobne odolnému hardvéru sa Akasa venovala už v rámci svojich pasívnych skriniek a teraz do tejto rodiny pridáva dva ventilátory. Jeden je koncipovaný s ohľadom na dosahovanie čo najvyššieho prietoku (predpokladáme, že i cez prekážku) a má byť vhodný do skrinky. To je model OTTO SF12.

Akasa OTTO SF12

Ventilátor OTTO SC12 má zase vďaka vysokému statickému tlaku lepšie fungovať na pasívoch chladičov. Obidva ventilátory majú formát 120 mm, trojfázový krútiaci moment motora. Dá sa teda očakávať nízke trenie, ktoré vytvára dobré podhubie pre veľmi nízke rozbehové otáčky, nízku spotrebu, ale takisto nízku hlučnosť, čo sa týka neaerodynamickej zložky zvuku.

Rozsah rýchlostí obidvoch ventilátorov je 0–2000 ot./min. je teda zrejmé, že pri nízkej intenzite PWM budú ventilátory prechádzať do pasívneho režimu. Model OTTO SF12 so zvlnenými lopatkami Akasa odporúča na inštaláciu do skrinky, kde bude ventilátor zabezpečovať výmenu vzduchu. Prietok je uvádzaný až na 164,8 m3/h. Oproti OTTO SC12 (162,6 m3/h) je síce rozdiel minimálny, ale je tu, prirodzene predpoklad, že úbytok prietoku cez mriežku či prachový filter u OTTO SF12 bude menší. Rovnako, ako sa dá očakávať, že si OTTO SC12 lepšie poradí, čo sa týka tlaku, na radiátoroch. Rozdiel v dosahovaní statického tlaku je tiež pomerne malý, s 3,84 mm H2O má OTTO SC12 navrch iba 7 %. S prekážkou môže byť tento rozdiel však výraznejší.

Akasa OTTO SC12

Konštrukcia týchto ventilátorov je pozoruhodná ešte v jeden veci. Z turbulentnejšej strany má byť materiál rámčeka pružnejší a redukovať prestup vibrácií na telo skrinky. A to snáď aj vo vysokých otáčkach pri vysokom prietoku, popri ktorom sa určitým vibráciám nevyhol zatiaľ a žiadny z ventilátorov, ktoré sme doposiaľ testovali. Tak snáď sa nám s Akasou poradí dohodnúť na podmienkach a radi overíme, či toto riešenie prináša naozaj niečo navyše. Fungovať bude ale iba pri montáži zo strany „push“, kde dochádza k väčším turbulenciám (takže to dáva zmysel). Z opačnej strany, cez ktorú typicky pripevňujete systémové ventilátory na vstupných pozíciách, je už pevný rámček a na elimináciu prestupu vibrácií na skrinku už budete musieť dlhé gumené tŕne (tie sú súčasťou balenia).

Ventilátory používajú dvojíte guľôčkové ložiská a stredná doba medzi poruchami (MTBF) Akasa stanovila na 80 000 hodín. Záruka je dvojročná a odporúčaná koncová cena tak OTTO SF12 ako aj OTTO SC12 je 23,55 eur.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Veľký test 120 mm ventilátorov. O ôsmich už vieme všetko

Písať, že máme niečo zmapované do posledného detailu je možno trúfalé, ale po poriadnej príprave sa máloktorý hardvér hodnotí tak jednoducho ako práve ventilátory. Tomu samozrejme museli predchádzať dlhé prípravy s budovaním metodiky, ale ten príbeh už poznáte. Čo však zatiaľ nepoznáte, je prvé ovocie, respektíve výsledky ventilátorov Akasa, SilentiumPC, SilverStone, Xigmatek či exotickejších modelov Reeven. Celý článok „Veľký test 120 mm ventilátorov. O ôsmich už vieme všetko“ »

 •  
 •  
 •  

Penový filter Akasa GRM120-30 funguje lepšie, než sa zdá

Po rozbore nylonového a plastového prachového filtra dopĺňame aj testy „penového“. Ten má už trochu zložitejšiu konštrukciu. Pozostáva z viacerých častí a jedná sa o akúsi skladačku, ktorej prvky v niektorých smeroch dokonca zlepšujú aerodynamiku. Všetko si podrobne rozoberieme a hoci sme k tomuto typu filtra pristupovali trochu s predsudkami, vychádza nakoniec v dobrom svetle. Je penový filter proti prachu lepší než nylonový? Celý článok „Penový filter Akasa GRM120-30 funguje lepšie, než sa zdá“ »

 •  
 •  
 •  

Najnovším rámčekom Akasa uvoľňuje slučku externým SSD

Všetky moderné SSD NVMe vo formátoch M.2 sú obvykle výrazne rýchlejšie než drvivá väčšina boxíkov pre ne určených. Tie priepustnosť viac či menej škrtia, teda pokiaľ nejde práve o okrajový model s podporou Thunderboltu. Nový rámček Akasa podporuje síce „iba“ USB 3.2 gen. 2×2, ale toto rozhranie je stále dvakrát rýchlejšie než USB 3.2 gen. 2. A v porovnaní s USB 3.2 gen. 1 až štyrikrát. Celý článok „Najnovším rámčekom Akasa uvoľňuje slučku externým SSD“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Tak vzorky ventilátorov by mali byť na ceste. Bude/nebude ten ich antivibračný systém pri vysokom prietoku s veľkými turbulenciami efektívnejší ako konvenčné gumené podložky v rohoch? Nie je mi teda úplne jasné, ako to celé vlastne funguje (asi je an ten substrát použitá len nejaká guma s nižšou tvrdosťou?), ale zistíme. 🙂

  1. Z té reklamní animace těžko soudit, příliš přesvědčivě nepůsobí. Profil můžeme jen hádat, ale dá se vyčíst že je poměrně vysoký, takže vibrace pravděpodobně absorbuje lépe než gumové podložky. No a pokud pružný díl tvoří na spodní straně v rovině uzavřený celek, pak by měl oproti řešení s rohovými podložkami dosahovat zároveň vyššího statického tlaku, a to asi výrazně.

  2. vyzerá to riešené celkom zaujímavo a ani cena nie je nejako extra premrštená, fajn, že sa ti dostanú do rúk

   1. Hej, sú pozoruhodné. Priemyselných ventilátorov (narážam teraz na tu izoláciu motorčeka a ložísk) s „počítačovým“ pripojením je málo a tieto by mohli mať teoreticky najlepšie tlmenie vibrácií z turbulencií pri vysokých otáčkach. Ale ak ten ich patentovaný systém nebude fungovať tak skvelo, ako to vyzerá z tej animácie, asi to bude trochu sklamanie, no. Uvidíme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *