Dva nové ventilátory Akasa. Jeden na inštaláciu do skriniek, druhý na chladiče
Pridaná hodnota u ventilátorov môže mať rôzne podoby. V prípade noviniek Akasa – OTTO SF12 a OTTO SC12 – je to prachotesnosť a ventilátory nemá z prevádzky vyradiť ani stret s kvapalinou. Takéto návrhy sú vhodné typicky do nepriaznivých okolitých podmienok priemyselných závodov. Na vedľajšej koľaji ale nemá byť ale ani prietok, ani tlak. Ventilátory nakoniec vynikajú aj sofistikovaným antivibračným systémom.
Nové ventilátory Akasa mieria najmä do priemysleného prostredia. To je pomerne dobrý ťah, pretože drvivá väčšina ventilátorov je optimalizovaná do čistých domácností. Novinky Akasy sú vhodné ale aj do špinavého prostredia a nemali by ste ich utopiť ani vo vode. Utesnenie motorčeka je ale teda obzvlášť vhodné do prašnejšieho prostredia, zvyšuje sa tým životnosť samotného ventilátora, ktorý si navyše v priebehu času drží stálejšie vlastnosti. Do maziva sa totiž nedostávajú prachové čiastočky, ktoré tak zostáva dlho v dobrej kondícii. Bez tohto druhu izolácie by sa vo väčšej či menšej miery dostával do maziva, čím by sa zvyšovalo trenie, až by v určitej fáze nakoniec mohol ventilátor prestať fungovať, pretože motor už neprekoná trecí odpor.
Stupeň krytia je tu IP68, čo znamená úplnú prachotesnosť a fungovanie aj pri potopení do vody. Podobne odolnému hardvéru sa Akasa venovala už v rámci svojich pasívnych skriniek a teraz do tejto rodiny pridáva dva ventilátory. Jeden je koncipovaný s ohľadom na dosahovanie čo najvyššieho prietoku (predpokladáme, že i cez prekážku) a má byť vhodný do skrinky. To je model OTTO SF12.
Ventilátor OTTO SC12 má zase vďaka vysokému statickému tlaku lepšie fungovať na pasívoch chladičov. Obidva ventilátory majú formát 120 mm, trojfázový krútiaci moment motora. Dá sa teda očakávať nízke trenie, ktoré vytvára dobré podhubie pre veľmi nízke rozbehové otáčky, nízku spotrebu, ale takisto nízku hlučnosť, čo sa týka neaerodynamickej zložky zvuku.
Rozsah rýchlostí obidvoch ventilátorov je 0–2000 ot./min. je teda zrejmé, že pri nízkej intenzite PWM budú ventilátory prechádzať do pasívneho režimu. Model OTTO SF12 so zvlnenými lopatkami Akasa odporúča na inštaláciu do skrinky, kde bude ventilátor zabezpečovať výmenu vzduchu. Prietok je uvádzaný až na 164,8 m3/h. Oproti OTTO SC12 (162,6 m3/h) je síce rozdiel minimálny, ale je tu, prirodzene predpoklad, že úbytok prietoku cez mriežku či prachový filter u OTTO SF12 bude menší. Rovnako, ako sa dá očakávať, že si OTTO SC12 lepšie poradí, čo sa týka tlaku, na radiátoroch. Rozdiel v dosahovaní statického tlaku je tiež pomerne malý, s 3,84 mm H2O má OTTO SC12 navrch iba 7 %. S prekážkou môže byť tento rozdiel však výraznejší.
Konštrukcia týchto ventilátorov je pozoruhodná ešte v jeden veci. Z turbulentnejšej strany má byť materiál rámčeka pružnejší a redukovať prestup vibrácií na telo skrinky. A to snáď aj vo vysokých otáčkach pri vysokom prietoku, popri ktorom sa určitým vibráciám nevyhol zatiaľ a žiadny z ventilátorov, ktoré sme doposiaľ testovali. Tak snáď sa nám s Akasou poradí dohodnúť na podmienkach a radi overíme, či toto riešenie prináša naozaj niečo navyše. Fungovať bude ale iba pri montáži zo strany „push“, kde dochádza k väčším turbulenciám (takže to dáva zmysel). Z opačnej strany, cez ktorú typicky pripevňujete systémové ventilátory na vstupných pozíciách, je už pevný rámček a na elimináciu prestupu vibrácií na skrinku už budete musieť dlhé gumené tŕne (tie sú súčasťou balenia).
Ventilátory používajú dvojíte guľôčkové ložiská a stredná doba medzi poruchami (MTBF) Akasa stanovila na 80 000 hodín. Záruka je dvojročná a odporúčaná koncová cena tak OTTO SF12 ako aj OTTO SC12 je 23,55 eur.
Tak vzorky ventilátorov by mali byť na ceste. Bude/nebude ten ich antivibračný systém pri vysokom prietoku s veľkými turbulenciami efektívnejší ako konvenčné gumené podložky v rohoch? Nie je mi teda úplne jasné, ako to celé vlastne funguje (asi je an ten substrát použitá len nejaká guma s nižšou tvrdosťou?), ale zistíme. 🙂
Z té reklamní animace těžko soudit, příliš přesvědčivě nepůsobí. Profil můžeme jen hádat, ale dá se vyčíst že je poměrně vysoký, takže vibrace pravděpodobně absorbuje lépe než gumové podložky. No a pokud pružný díl tvoří na spodní straně v rovině uzavřený celek, pak by měl oproti řešení s rohovými podložkami dosahovat zároveň vyššího statického tlaku, a to asi výrazně.
Tak, ventilátory už máme a to odpruženie je pomerne sofistikované. O jeho efektivite zatiaľ nič neviem, na ňu si ešte chvíľu počkáte. 🙂
Nejspíš teď můžu mluvit za všechny, těšíme se!
Super 🙂
V priemyselnej aplikácií má poriadne odpruženie význam aby ventilátor prežil vibrácie/nárazy od okolia.
V PC sfére by som v prvom rade čakal že ventilátor sám o sebe nebude vibrovať a drobné vibrácie riešil max tak tými gumennými rohmi.
Mäkké gumené rohy sú fajn, ale na vibrácie z turbulencií vysokootáčkových ventilátorov sú slabé, respektíve ich na nulu neeliminujú.
vyzerá to riešené celkom zaujímavo a ani cena nie je nejako extra premrštená, fajn, že sa ti dostanú do rúk
Hej, sú pozoruhodné. Priemyselných ventilátorov (narážam teraz na tu izoláciu motorčeka a ložísk) s „počítačovým“ pripojením je málo a tieto by mohli mať teoreticky najlepšie tlmenie vibrácií z turbulencií pri vysokých otáčkach. Ale ak ten ich patentovaný systém nebude fungovať tak skvelo, ako to vyzerá z tej animácie, asi to bude trochu sklamanie, no. Uvidíme.