DeepCool Assassin III – Tichý zabiják hluku i teplot

Klíčové vlastnosti

Dnes mám to potěšení vám představit prémiový vzduchový chladič Assassin III od společnosti DeepCool. Svými rozměry a konstrukcí působí majestátně, jeho design je přesto příjemně minimalistický bez zbytečných blikátek. Také se pyšní vysokou efektivitou chlazení (udávané TDP je až 280 W). Jsem tedy skutečně zvědavý, jak si povede v reálných testech na rozpáleném procesoru a jaký bude jeho akustický projev.

Klíčové vlastnosti chladiče

Prvotní dojem z chladiče je jednoduše vynikající. Ihned po vybalení z krabice je jasné, že jste si zakoupili skutečně prémiový produkt. I bez nainstalovaných ventilátorů držíte v ruce více než kilo hliníku a mědi. Dílenské zpracování je na vysoké úrovni, vše pak hezky doplňuje příjemně jednoduchý design.

Chladič je tvořen dvěma hustými svazky žeber, které jsou propojeny celkem sedmi měděnými heatpipes o průměru šesti milimetrů. Heatpipes se sbíhají v masivní měděné základně s niklovaným povrchem. Kontaktní plocha základny je vyleštěna do vysokého stupně rovnosti (dle výrobce s přesností na 100 µm) a její tvar je mírně konvexní pro maximálně účinný kontakt s tepelným rozvaděčem procesoru, který bývá obvykle mírně konkávní.

Horní plochy obou věží chladiče jsou poniklované a vyleštěné do zrcadlového lesku, což hezky kontrastuje s černými kryty konců heatpipes. Výrobce je sice označuje jako spoilery, jejich funkce je však ryze estetická. Pasivní část chladiče pak doplňuje dvojice matně černých ventilátorů, se kterými působí celý chladič skutečně masivně. Žádná část tohoto chladiče sice neoplývá RGB podsvícením, svojí velikosti a vzhledem se přesto jistě stane výrazným prvkem jakékoliv sestavy.

   
   

Po delší době jsem skutečně nadšený z příslušenství v balení chladiče. Takhle má prostě vypadat prémiový produkt. Montážní systémy pro Intel i AMD patice doplňuje skvěle zpracovaný šroubovák s magnetickou špičkou. K teplovodivé pastě s aplikátorem dostanete navíc i jednorázový čistící hadřík pro dokonalou přípravu povrchu IHS před instalací. A jako bonus ke kabelové rozdvojce pro ventilátory dostanete pár adaptérů pro snížení maximálních otáček ventilátorů, pokud více cílíte na ticho než na nízké teploty. Dokonce zde najdete i další sadu spon pro případný třetí ventilátor, byť se nedomnívám, že se by jeho přidáním nějak zvýšila účinnost chladiče, naopak spíš dojde pouze k navýšení hlučnosti.

   

Montáž chladiče je jednoduchá a neskrývá žádné záludnosti. Celý systém je velmi robustní a kromě (velmi pevného) plastového backplate jsou všechny součástky kovové. Celkově tedy tuto část chladiče hodnotím bezvýhradně na jedničku s hvězdičkou.

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

Při srovnání chladiče Assassin III s jeho přímou konkurencí Noctua NH-D15 si lze povšimnout, že rozměrově i váhově jsou si chladiče velmi podobné. Assassin III je mírně užší díky standardním 140 mm ventilátorům, ale zato je o 5 mm vyšší a celkově těžší. Cenově si však Assassin III nebere také žádné servítky a patří tak mezi nejdražší vzduchové chladiče na trhu.

* Maximální výška RAM při neobsazené přední pozici pro ventilátor. Při obsazení této pozice doporučuji použít pouze nízké paměťové moduly. Případně lze přední ventilátor usadit výše, což však může vést ke snížené účinnosti chladiče a také k navýšení jeho celkové výšky, na což je třeba myslet při výběru počítačové skříně.

K chladiči dostanete dvojici ventilátorů TF-140S. Tyto ventilátory nabízí velmi podobné parametry jako jejich Noctua protějšky u chladiče NH-D15 s velmi solidními hodnotami průtoku i statického tlaku. Rozsah otáček je také podobný. Očekávám tedy velmi těsný souboj co se teplot i hlučnosti týče.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Vďaka za super test.
    V tabuľke „Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů“ sú chyby v riadkoch „Hmotnosť“ a „Záruka“.

  2. he, to čo je za onééééé, Ľubo? chyby v tabuľke, v grafoch je červeným prúžkom označený iný chladič, pro prejdení myšou je označenie ako-tak správne… čítal toto niekto pred nahodením na web?

      1. Ľubo, šetřete se 🙂 Hned první odstavec: Radiátor je ochlazován trojicí 120 milimetrových…

        1. Aha, sakra, to tam zostal odstavec z predošlého testu chladičov. Opravené, sorry (a díky za upozornenie).

  3. V grafoch je 2x ASUS ROG Riujin II 360, jeden z nich označený červenou ako aktuálne testovaný, majú odlišné výsledky. Predpokladám že výsledky sú OK len v názve je copy&paste chyba.

    1. Ďakujem za upozornenie, opravené. Áno, výsledky boli správne (vkladané ručne), len som teda pri vytváraní nového stĺpca kopírovaním nezmenil hlavičku s názvom chladiča.

  4. Mňa by zaujímalo, dlhodobé používanie 1,5kg chladičov. Chápem že je to na 280W, to pre mňa znamená že by sa pri 65W procesore dal používať ako pasívny, prípadne s veľmi nízkymi otáčkami, avšak pred pár rokmi mi sevisný technik povedal, že chladiče nad 0,5kg už nadmerne namáhajú základné dosky, spôsobujú mikrotrhlinky. 1,5kg páka v 90stupňovom uhle. Dole tlačí do skrine, hore vytrháva zo závitov.

    1. No při případném transportu určitě mají tyhle obavy opodstatnění. Jako pasivní chladič nebude příliš efektivní, žebra má příliš nahuštěná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *