DeepCool Assassin III – Tichý zabiják hluku i teplot

Metodika měření

Dnes mám to potěšení vám představit prémiový vzduchový chladič Assassin III od společnosti DeepCool. Svými rozměry a konstrukcí působí majestátně, jeho design je přesto příjemně minimalistický bez zbytečných blikátek. Také se pyšní vysokou efektivitou chlazení (udávané TDP je až 280 W). Jsem tedy skutečně zvědavý, jak si povede v reálných testech na rozpáleném procesoru a jaký bude jeho akustický projev.

Metodika testování

Jako testovací procesor a generátor tepla nyní využívám Intel Core i7-11700K v základní desce ASUS TUF Gaming Z590-Plus WIFI. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Okolo testovací sestavy je nainstalováno akustické stínění (akustická pěna na OSB deskách) pro eliminaci okolních ruchů.

   

Kalibrovaný hlukoměr Voltcraft SL-100 je umístěn kolmo na chladič v pevné pozici vůči základní desce ve vzdálenosti cca 35 cm od procesorové patice. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Prime95 s trváním 30–35 minut. Chladiče jsou testovány na třech normalizovaných úrovních hlučnosti (36, 39 a 42 dBA) a nakonec při maximálních otáčkách. Testy probíhají ve dvou sadách dle tepelného výdeje procesoru.

První sada testů je s výdejem 125 W, tedy vynucený limit procesoru PL1. Druhá sada příkonu je poté cca 205–210 W (4500 MHz při 1,285 V). Tato druhá úroveň však představuje vzhledem k malé velikosti samotného čipu velmi vysokou koncentraci tepla na mm². Nelze tedy očekávat, že by všechny chladiče prošly touto sadou testů na všech úrovních hlučnosti. Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota.

Veškeré údaje ohledně teplot a tepelném výdeji procesoru jsou získávány z aplikace HWiNFO64. Naměřené hodnoty jsou poté korigovány proti teplotě v místnosti, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 75 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená teplotu procesoru přes 95–100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 75 °C, je takový test označen jako neúspěšný.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Vďaka za super test.
    V tabuľke „Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů“ sú chyby v riadkoch „Hmotnosť“ a „Záruka“.

  2. he, to čo je za onééééé, Ľubo? chyby v tabuľke, v grafoch je červeným prúžkom označený iný chladič, pro prejdení myšou je označenie ako-tak správne… čítal toto niekto pred nahodením na web?

      1. Ľubo, šetřete se 🙂 Hned první odstavec: Radiátor je ochlazován trojicí 120 milimetrových…

        1. Aha, sakra, to tam zostal odstavec z predošlého testu chladičov. Opravené, sorry (a díky za upozornenie).

  3. V grafoch je 2x ASUS ROG Riujin II 360, jeden z nich označený červenou ako aktuálne testovaný, majú odlišné výsledky. Predpokladám že výsledky sú OK len v názve je copy&paste chyba.

    1. Ďakujem za upozornenie, opravené. Áno, výsledky boli správne (vkladané ručne), len som teda pri vytváraní nového stĺpca kopírovaním nezmenil hlavičku s názvom chladiča.

  4. Mňa by zaujímalo, dlhodobé používanie 1,5kg chladičov. Chápem že je to na 280W, to pre mňa znamená že by sa pri 65W procesore dal používať ako pasívny, prípadne s veľmi nízkymi otáčkami, avšak pred pár rokmi mi sevisný technik povedal, že chladiče nad 0,5kg už nadmerne namáhajú základné dosky, spôsobujú mikrotrhlinky. 1,5kg páka v 90stupňovom uhle. Dole tlačí do skrine, hore vytrháva zo závitov.

    1. No při případném transportu určitě mají tyhle obavy opodstatnění. Jako pasivní chladič nebude příliš efektivní, žebra má příliš nahuštěná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *