BeQuiet! Silent Wings Pro 4 (BL099): 140 mm suverén

Detaily BeQuiet! Silent Wings Pro 4 (BL099)

Konečne 140-milimetrový ventilátor, ktorý sa nebrodí medzi 120 mm, ale má nad nimi jasný náskok – aj nad tými „najlepšími“. A je to úplne iný príbeh ako u menšieho bračeka, ktorého najväčšími negatívami 140 mm model netrpí. Zato je tu jedna nová, pomerne zbytočná chyba. Za cenu určitého kompromisu ju však je možné eliminovať. Ale možno si jej ani nevšimnete a vtedy môžete tento ventilátor vyhodnotiť ako výbornú voľbu.

Jeden ventilátor Silent Wings Pro 4 sme tu už mali, ale tento – druhý, väčší, sa mu príliš nepodobá. Vizuálne síce nezaprie príslušnosť k značke BeQuiet! (a ani k sérii SWP4), ale čo sa týka konštrukčného návrhu, tak ako keby na ňom pracoval úplne iný tím návrhárov, ktorí s tými od 120 mm modelu vôbec nekomunikoval. A teraz to nemienime vôbec v zlom.

Plášť lopatiek je vrúbkovaný, čo je pre ventilátory BeQuiet! typické a táto úprava je užitočná najmä na vstupnej strane, kde trochu vyšším trením obmedzuje nežiaduce skĺzavanie prúdnic vzduchu pozdĺž lopatiek vplyvom odstredivej sily a takisto potláča mikroturbulencie. V dôsledku týchto vecí môže byť dosahovaný o trochu vyšší prietok pri nižšej hlučností. Čím menej turbulentné prúdenie na vstupe je, tým je chod tichší.

Spoločné pre 120 a 140 mm ventilátory Silent Wings 4 Pro sú potom aj kvapalinové ložiská a stredná doba medzi poruchami je uvádzaná na mimoriadne vysokých 300 000 hodín a súprava montážnych rohov je rovnaká ako u 120 mm modelov, k tým sa v závere kapitoly ešte vrátime. Pre túto chvíľu je podstatnejší rozbor rotora. Ten sa oproti menším ventilátorom tejto série (SWP4) na prvý pohľad výrazne odlišuje a rozhodne sa nejedná iba o jeho proporčné zväčšenie, ako to robievajú niektorí iní výrobcovia.

Zatiaľ čo 120 mm ventilátor Silent Wings Pro 4 má deväť lopatiek, tak 140-milimetrový variant ich má iba sedem. Okrem toho je iná aj geometria lopatiek. Tie sú u väčšieho SWP4 s 50 mm o 25 % dlhšie, ale súčasne o trochu užšie (ale zase hrubšie), najmä pri koreni rozbočovača. Ten samotný sa inak nezmenil a z celkového prierezu tvorí približne 2100 mm2.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

   

Väčší vonkajší prierez (t.j. ten aktívny, s lopatkami) má však prirodzene 140 mm variant (o nejakých 37 %). Ten vďaka väčším lopatkám aj pri nižšej rýchlosti dosahuje vyšší prietok vzduchu, ale statický tlak je už nižší. Medzery medzi lopatkami sú totiž výrazne väčšie ako u 120 mm modelu, pri ktorom ich (medzery) BeQuiet! má naozaj natesno. V prípade 140 mm ventilátora sú vzájomné vzdialenosti, vplyvom ktorých klesá statický tlak, medzi jednotlivými lopatkami pomerne veľké. Pre väčšiu dĺžku lopatiek je síce dosahovaný vyšší prietok, to ale najmä v nereštriktívnom prostredí, ktoré ventilátoru kladie malý odpor. To znamená, že vplyvom prekážky prietok klesá výrazne rýchlejšie. Tá čím komplikovanejšia je (v zmysle obmedzenia pre ventilátor), tým je výhoda 140 mm ventilátora oproti 120 mm variantu menšia.

Súprava rohov je naprieč formátmi ventilátorov Silent Wings Pro 4 rovnaká a u 140 mm je takisto predinštalovaný typ optimalizovaný na radiátory. Iba s nimi nevznikajú medzi rámčekmi (ventilátora a radiátora) vzduchové medzery, ktorých vplyvom klesá statický tlak a s tým súvisí prirodzene pokles prietoku vzduchu (a tým pádom i chladiaceho výkonu).

Z vymeniteľných rohov sú tu dva typy – „štandardné“ (z obyčajných ventilátorov Silent Wings 4, bez Pro v označení), ich aplikácia tu nedáva prakticky žiadny zmysel, a potom „antivibračné“. Tie sa môžu hodiť pri inštalácii ventilátorov na konštrukciu skrinky (na systémové chladenie). Pre kompletné gumené oddelenie rohov od zvyšku ventilátora efektívnejšie pohlcujú vibrácie, hoci časť ich stále na konštrukciu skrinky prechádza. To typicky prostredníctvom kontaktu ventilátorového tunela s mriežkou. Tunel je síce pogumovaný a takisto nejaké vibrácie tlmí, ale už s výrazne nižšou efektivitou. Tejto problematike (vplyvu rohov na vlastnosti ventilátora Silent Wings Pro 4) sme sa venovali aj v samostatnom článku podporenom výsledkami meraní.

Okrem vymeniteľných rohov (s lepšími predinštalovanými) si u ventilátorov Silent Wings 4 s prívlastkom „Pro“ priplácate aj za mäkší kábel s robustnejším upevnením konektora. A samozrejme aj za trojpolohový prepínač na obmedzenie maximálnych rýchlostí do cca 1750 ot./min (HS/High Speed) a 1020 ot./min (M/Medium).

V krajnej polohe „UHS“ (Ultra High Speed) sú dosahované najvyššie možné rýchlosti, do cca 2215 ot./min. Na špecifikovaných 2400 ot./min trochu chýba a možno i preto, že ich BeQuiet! uvádza pri vyššom napätí (13,2 V?, ktoré je v počítači nedosiahnuteľné), než je 12 V. Na vyjadrenie k tejto veci stále čakáme a pokiaľ sa dostaneme k oficiálnemu vyjadreniu, tak ho, samozrejme, do článku doplníme. Tak či onak sa rýchlosti vždy pohybujú v prípustných toleranciách +/-10 %, aj keď tu je to ten „mínus“ (cca 7,7 %).

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy

Značku BeQuiet!, kterou zde asi nemusím blíže představovat, uvedla zkraje tohoto roku špičkový chladič Dark Rock Elite. Spolu s ním byl uveden také Dark Rock Pro 5, který však zůstal poněkud skrytý ve stínu svého elitního sourozence, což bych dnes rád napravil. Pevně věřím, že se i páté generaci chladiče Dark Rock Pro povede úspěšně navázat na předchozí verze, které byly vždy vyhlášené svojí nekompromisní chladicí účinností a tichým chodem. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy“ »

  •  
  •  
  •  

Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)

Zvoliť variant s deviatimi dlhšími lopatkami, alebo so siedmimi kratšími? To je otázka, ktorou sa budeme v tomto teste 140-milimetrového ventilátora Pure Wings 3 zaoberať. Okrem rôznej geometrie si vyberáte aj medzi rôznymi rozsahmi s rôzne položenými maximálnymi otáčkami. Vysokorýchlostný variant má podľa očakávaní navrch vtedy, pokiaľ ide o potrebu dosahovania čo najvyššieho prietoku. Vyniká ale aj v iných situáciách. Celý článok „Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

    1. Haha, jasné, díky, opravené. Sem-tam sa to človeku pletie, frekvencie ventilátorov s frekvenciami procesorov. 🙂

  1. Je tento ventilátor vhodný na predok PC skrine ako „PC case fan“
    … alebo radsej si zadovážiť nejakú noctua NF-A14
    mám skrinu od fractalu a sú tam fractal ventilátory… ktoré pri vyššich otáčkach sú celkom hlučné tak uvažujem čo s tým.
    či to má zmysel vymeniť alebo proste len optimalizovať krivku nechať na nižších otáčkach….

    1. Určite je vhodný a povedal by som, že i vhodnejší ako NF-A14. Ventilátor Noctua teda ešte otestovaný nemáme, ale myslím, že si po jeho domeraní (určite ešte do konca tohto roka) sypať popol na hlavu za tento výrok nebudem.

      Pravdepodobne bude ale stačiť spomaliť súčasné ventilátory, teda pokiaľ v tej skrinke nemáte rapkáče Prisma AL. Pri nich by to nižšie otáčky asi nemuseli byť dostatočné riešenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *