Na A620 deskách od ASRocku funguje PCIe 5.0 ve slotech M.2

Platforma A620 měla umět čistě PCIe 4.0, ale některé ASRocky neoficiálně poskytují PCIe 5.0

Nově vydané desky platformy AM5 s levným čipsetem A620, které přišly na trh minulý týden, mají jako jednu ze zlevňovacích „vlastností“ to, že poskytují jen PCI Express 4.0. To se vám teoreticky může stát i u B650, tam ale většina desek pořád má PCIe 5.0 ×4 pro SSD. U modelů A620 už to nastávat vůbec nemělo, ale vypadá to, že by také mohly být výjimky a některé A620 desky budou polooficiálně umět běh NVMe SSD s rychlostí PCIe 5.0 ×4.

WCCFtech zjistil, že na deskách ASRock A620M Pro RS a ASRock A620M Pro RS WiFi (ale nejspíš už ne na jeho levnějších modelech HDV/M.2 a HDV/M.2+) je podpora PCI Express 5.0 pro NVMe SSD jaksi neoficiálně aktivní.

Nejmenovaný zdroj s WiFi variantou desky údajně WCCFtechu potvrdil, že při osazení desky Ryzenem 5 7600 a SSD používajícím PCI Express 5.0 ×4 (CFD Gaming SSD PG5NFZ) tento modul skutečně běžel v režimu PCI Express 5.0. Bylo to detekováno diagnostickými programy, ale také ověřeno v CrystalDisk Benchmarku a ATTO Disk Benchmarku, kde modul dosahoval přenosových rychlostí v sekvenčním zápisu a čtení až 10 000 MB/s. To je možné jen při použití PCIe 5.0 ×4. Nejde tedy o případ, kdy by použitá rychlost byla špatně detekována, je zřejmě skutečně používaná.

WCCFtech uvádí, že tyto desky ASRocku by zřejmě mohly mít patřičnou hardwarovou přípravu. Není ale jasné, zda se tím myslí, že parametry PCB a slotů opravdu vyhovují všem požadavkům a dá se čekat stoprocentně spolehlivý provoz PCIe 5.0 odpovídající standardu. Pokud na cestě vodičů mezi řadičem procesoru a SSD nejsou žádné aktivní prvky jako opakovače a přepínače (které musí novou generaci přímo podporovat, jinak ji nepropustí), může tento protokol být použitý, i když třeba PCB elektricky zcela nevyhovuje. ASRock by teoreticky mohl dělat to, že prostě nechá uživatele PCIe 5.0 provozovat na vlastní nebezpečí, tedy něco jako při přetaktování. Ale je možné, že je PCB záměrně navrženo tak, aby na něm PCIe 5.0 pro čtyřlinkové rozhraní vedoucí do slotu M.2 fungovalo.

Snímek obrazovky ukazuje PCIe 5.0 SSD fungující v desce ASRock A620M Pro RS WiFi (zdroj: WCCFtech)

Je otázka, zda tato funkce vydrží. V současnosti to zřejmě funguje proto, že AMD neomezuje to, jakou generaci PCIe deska použije, a pokud si vyžádá PCIe 5.0, procesor ho poskytne. Ale firma může v budoucnosti upravit firmware (kód AGESA) tak, aby na deskách s omezenými čipsety použitou verzi PCIe hlídal, a pak by PCIe 5.0 mohlo na A620 deskách ASRocku přestat fungovat.

Asi bude záležet na tom, jak se AMD s výrobci desek dohodne. Už na deskách B650 například není oficiálně vyžadováno, aby podporovaly PCIe 5.0 ×4 pro SSD, ale řada modelů tuto funkci v podstatě dobrovolně implementovala. AMD by tedy mohlo být flexibilní také u A620 a mohlo by umožnit, aby dobrovolně mohly být sloty M.2 s rychlostí PCIe 5.0 ×4 i u A620 desek. Nicméně to, že ASRock neuvádí podporu přímo ve specifikacích, spíš naznačuje, že je to u těchto desek spíš na vlastní pěst.

Pokud tedy takovouto desku budete kupovat, nepočítejte úplně s tím, že bude PCIe 5.0 fungovat věčně. Může teoreticky být odebráno, podobně jako byl eventuálně zrušen plán umožnit podporu PCIe 4.0 na deskách s čipsety B450 a X470.

Pro pořádek je také třeba říct, že onen zdroj, který desku s SSD otestoval, používal ES vzorek procesoru, nikoliv sériový kus. Je teoreticky možné, že pro potřeby testování ES procesory nemají vypnuté některé věci, které u sériových kusů aktivní nejsou. Je teoreticky možné, že s regulérním Ryzenem 5 7600 místo ES by PCIe 5.0 aktivované nebylo.

Tip: AMD A620 není přeznačený B550, ale nový křemík s PCIe 4.0 uplinkem. Specifikace a konektivita

Zdroj: WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *