Enermax SquA RGB White: V mnohých smeroch… netradičný

Hodnotenie

Odhliadnuc od kompletne bieleho vyhotovenia, ktoré je samo o sebe vzácne, sa tento ventilátor konkurenčným modelom vymyká aj inými vlastnosťami. Nad niektorými treba zdvihnúť výstražný prst, iné prvky si zaslúžia chválu. Často pre snahu odlíšiť sa a to i pomerne elegantne, užitočným spôsobom. V mixe všetkého, čo sa ventilátora SquA RGB týka, možno konštatovať jeho jedinečnú identitu, pre ktorú si vás môže získať. Ale takisto nemusí.

Hodnotenie

Medzi 120 mm modelmi s ARGB LED ventilátor SquA RGB White podáva slušné výsledky. Hoci Enermax nás vyložene upozorňoval na to, že nemáme očakávať ktovieako zázračnú efektivita, silná stránka má byť vo vzhľade, tak prietokom cez radiátory vo väčšine nastavení prekonáva také ventilátory, ako sú FD Aspect 12 RGB PWM či Gigabyte Aorus 120 ARGB, teda priamych konkurentov. Enermax SquA RGB White pri rovnakej hlučnosti obvykle dosahuje vyšší prietok vzduchu. Tak na tenšom radiátore (s väčšou hustotou rebier) ako aj na hrubšom radiátore (s menej rebrami na palec). Ventilátor Enermaxu nezaostáva ani na šesťuhoľníkovej mriežke, ale tu treba poznamenať, že tak ako u ventilátorov s geometricky podobným typom rotora sú pri nižších rýchlostiach dosahované vyššie tónové špičky na frekvencii 370 Hz.

Na plastové filtre sa tento ventilátor príliš nehodí. Najmä pri nižších otáčkach je efektivita slabšia a v pomere k cene je to potom do tohto prostredia pomerne neatraktívna voľba. Na druhej strane je tu úplná podpora s nylonovými filtrami, to znamená aj s nespevnenými konštrukciami s voľnejším sitom. Nedá sa tvrdiť, že tu by boli tie výsledky svetoborné, ale SquA RGB White sa drží v pomerne tesnom závese aj za Noctua NF-P12 redux-1700 PWM, čo je stále slušná vizitka.

Z pohľadu chladenia možno SquA RGB White hodnotiť ako priemerný ventilátor, ktorý ale prichádza s nadštandardnou pridadnou hodnotou v iných vlastnostiach. Ako jeden z mála ventilátorov umožňuje pripojenie RGB LED aj k zostavám, ktoré naň nemajú špecifickú výbavu (3-pinový konektor na doske ani externý ovládač). Je to síce za cenu mnohých kompromisov v podobe fixného nastavenia a vysokofrekvenčného pískania, aj keď nevýrazného. Pokiaľ ale vlastníte staršiu zostavu a radi by ste ju, povedzme, vizuálne vylepšili, tak veľa vhodnejších alternatív ako ventilátory SquA RGB nenájdete.

O nadštandardnú kompatibilitu sa Enermax snaží aj dodávkou viacerých adaptérov (vrátane jedného s konektorom VDG k základným doskám Gigabyte). Aj to je dôležité zohľadniť pred poznamenaním, že pomer ceny k prietoku vzduchu ventilátoru Enermax je podpriemerný. Podpriemerná je aj energetická efektivita (prietok vzduchu na jednotku spotreby), ale takisto podpriemerné (a to už je tentokrát dobre, ba až veľmi dobre) sú aj vibrácie. Tie možno označiť za naozaj zanedbateľné. Vzhľadom na nižšiu kvalitu detailov dielenského vyhotovenia sú vibrácie možno až prekvapivo nízke, od 1200 ot./min nižšie pod rozsah rozlíšenia citlivého meracieho mechanizmu, ktorý používame na ich analýzu.

Svietivosť LED je na pomery typu použitého osvetlenia (svetlovodom okolo rámčeka) pomerne vysoká, výrazne vyššia ako napríklad u ventilátora BeQuiet! Light Wings. Osvetlenie tak môže byť veľmi jasné, ale takisto sa dá v prípade potreby výrazne znížiť. Vyššia než u ventilátorov BeQuiet! je aj efektivita ARGB LED (v prepočte na watt je dosahovaná vyššia svietivosť). Enermax teda vie, ako elegantne vyodrážať svetlo von. A pritom to ani nie je za cenu, že by niekde niečo presvitalo. Naopak, rozptýlenie svetla je pekne rovnomerné. Ak niekde niečo presvitá, tak iba skrz slabšie zlícovanie niektorých častí.

SquA RGB White možno označiť predovšetkým za efektný ventilátor s nadštandardnou kompatibilitou. Na jednu kartu to však Enermax nehrá. Okrem toho je tu aj konkurencieschopná efektivita, čo sa týka chladiacich vlastností. Takže až na ten horší prvý dojem s rezerv v detailoch dielenského vyhotovenia…




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo

V spolupráci s Enermaxom organizujeme aktivitu, v rámci ktorej môžete získať jeden zdroj Revolution D.F. 12 v ľubovoľnom variante. 750 W či 850 W? Čierny, biely? Je jedno, aký si do vašej zostavy vyberiete. Podmienka je, aby ste čo najlepšie vedeli využiť jeho unikátnu vlastnosť v podobe nadštandardne krátkeho vyhotovenia. Jedná o najkratšie zdroje vo formáte ATX a v tomto prípade ide aj o najmodernejší napájací štandard ATX 3.1. Celý článok „Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo“ »

  •  
  •  
  •  

Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)

Enermax má nové zdroje ATX s dĺžkou skrinky, ktorá je menšia ako pri formáte SFX-L. Celkovo sa tak jedná o najmenšie zdroje ATX, aké sa dajú v súčasnosti zaobstarať. Použitý ventilátor je o trochu menší, než je obvyklé, ale jeho prierez zase až tak neutrpel. A aj pre prítomnosť 16-pinových káblov 12V-2×6 (so skrátenými signálovými pinmi) máte už dočinenia so štandardom ATX 3.1. Celý článok „Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *