Očami používateľa: 122 mm zdroj (ATX) Enermax Revolution D.F. 12

Tak, a zdroj D.F. 12 je v hotovej zostave

Dostávame sa k vyvrcholeniu súťaže o krátke zdroje ATX Enermax Revolution D.F. 12. Tým je používateľská recenzia, kde výherca opisuje, ako tento iba 122-milimetrový zdroj zapracoval do svojej zostavy. A podarilo sa mu to celkom pekne, čo poviete? Zvolená je SFF skrinka Jonsbo D31 Mesh, v ktorej je každý ušetrený milimeter dobrý. Najmä, pokiaľ na nič nemá vplyv a dalo by sa poznamenať, že je nadbytočný.

O čo šlo…

V apríli tohto roka sme vyhlásili súťaž o nové zdroje ATX 3.1 – Enermax Revolution D.F. 12. Tie pre svoju nadštandardne krátku dĺžku 122 mm (namiesto obvyklých 140 mm) dobre zapadnú do menších počítačov, v ktorých môžu predovšetkým trochu uľahčiť pri inštalácii.

Na možnosť získanie týchto zdrojov nám bolo treba napísať správu o tom, ako by ste ich použili.

… a aký je výsledok

Z relevantných návrhov (tzn. v takých skrinkách, kde bude aspoň nejaká výhoda menších rozmerov) sme vyžrebovali dva. K dnešnému dňu však máme materiály iba k jednému. Výherca uviedol plán so stavbou počítača takto:

„Rád bych se zapojil do vaší soutěže o krátké zdroje Enermax Revolution D.F.12. Aktuálně mám rozestavěnou výkonnou pracovně-herní mATX sestavu ve skříni Jonsbo D31 Mesh. Jak je tomu u menších skříní zvykem, rozměry různých komponent navzájem ovlivňují kompatibilitu. V sestavě je Intel Core i9 13900 a pro dosažení rozumných provozních vlastností byl zvolen AIO Arctic Liquid Freezer III v 360mm verzi. Pro osazení 360mm radiátoru je třeba posunout držák zdroje do nižší pozice, kde už však zdroje standardní délky začínají zasahovat do prostoru pro umístění grafické karty.

S ohledem na rozměry dnešních edic RTX 4080 Super se tak každý ušetřený mm na délce zdroje vyloženě hodí a také zajistí více prostoru pro vedení kabelů. Enermax Revolution D.F. 12, který je proti běžným zdrojům o 18+ mm kratší, mi zkrátka přijde jako ideální kandidát. Potěší, že splňuje aktuální standard ATX 3.1, ve kterém byla implementována nová revize napájecího 16pin kabelu (12V-2×6) se zkrácenými sense piny. To by mělo eliminovat riziko natavení napájecího konektoru při nedostatečně zasunutém konektoru. Dle fotografií na webu by měla být kabeláž hezky poddajná, což ve spojení s přiloženými cablecombs zajistí úhledný cablemanagment.“

A teraz Martinov komentár prekladaný fotkami z realizácie zostavy:

V nedávné soutěži pořádanou webem HWCooling.net jsem vyhrál zdroj Enermax Revolution D.F.12 v černé 850W verzi. Hlavní předností tohoto zdroje je velmi krátká zástavbová délka, která činí 122 mm. Dalším benefitem je splnění standardu ATX 3.1, rámci kterého byla implementována nová revize napájecího 16pinového kabelu (12V-2×6) se zkrácenými sense piny. To by mělo eliminovat riziko natavení napájecího konektoru při nedostatečně zasunutém konektoru.

Obou těchto hlavních benefitů jsem využil při stavbě kompaktnější výkonné pracovně-herní mATX sestavy do skříně Jonsbo D31 Mesh. Základ sestavy tvoří Intel Core i9 13900, na který byl s ohledem na výborný poměr cena/výkon osazen AIO chladič Arctic Liquid Freezer III v 360mm verzi.

Jak je tomu u menších skříní zvykem, rozměry různých komponent navzájem ovlivňují kompatibilitu a ani D31 není výjimkou. Pro osazení nadstandardně silného 360mm radiátoru bylo třeba posunout držák zdroje do nejnižší pozice, kde už však zdroje standardní délky začínají zasahovat do prostoru pro umístění grafické karty a kabeláž zdroje se nebezpečně blíží lopatkám dolních ventilátorů. S ohledem na rozměry dnešních edic výkonných grafik se tak každý ušetřený mm na délce zdroje vyloženě hodí a také je díky tomu více prostoru pro kabeláž. S ohledem na nedávno probíhající slevovou akci volil rozměrově nejskromnější edici RTX 4080 Super – ProArt od Asusu.

Mile mne překvapila kvalita dodávaných modulárních kabelů, které mají estetický individuální oplet a hlavně jsou extrémně poddajné, což výrazně usnadnilo provedení cablemanagmentu.

Osobně nemám rád hlučné sestavy při plné zátěži a musím říci, že mě ani v tomto aspektu zdroj nezklamal. Pro ověření chlazení po úpravách křivek ventilátorů jsem podrobil sestavu dvouhodinovému zátěžovému testu, kdy byly všechny komponenty vytěžovány na maximum a celková spotřeba sestavy atakovala až 550 W. Ani při takto poměrně vysokém zatížení nebyl zdroj zdaleka nejhlučnější komponentou.

Co dodat závěrem? Děkuji webu HWCooling za pořádání řady soutěží pro své čtenáře. Díky poslední z nich jsem získal kvalitní zdroj, který do rozestavěné mATX sestavy pasuje jako „zadek“ na hrnec.


Majiteľ druhého zdroja podklady do dnešného dňa nedodal a na naše správy ohľadne toho, ako je na tom, bohužiaľ nereaguje. Môžeme zverejniť aspoň jeho plán konfigurácie, pre ktorú zdroj chcel.

„I am writing this email to you trusting that it finds you in the most salubrious of states. First and foremost, I would like to express my sincere interest to participate in the Enermax Revolution D.F. 12 giveaway event. I would love to incorporate the ETV850G into an mATX build with a humble RTX 4060Ti coupled with a Ryzen 5600X and B550m DS3H. In all honesty, I agree that this combination is unremarkable. However, I believe that this build is the most suitable for the general population that wants to build an affordable gaming set-up, while retaining upgradeability. The ETV850G is suitable to be used in the early build since it is consistent and very efficient at low to pseudo-high loads. This makes the PSU an irreplaceable component for the build, especially in terms of upgrade.

Aside from its efficiency and performance, such a short PSU is exceedingly useful for me and my build since it is able to fit in an ITX or a MicroATX case. Hence, I am able to transfer my setup from home to my dorm with ease, since I am currently a university student.

The build is listed below:

  • B550m DS3H
  • Ryzen 5 5600X
  • Lexar NM790
  • Lexar Thor 2× 8GB
  • RTX 4060Ti OC Gaming
  • Tecware Forge M Omni“

V prípade, že druhý súťažiaci v priebehu času skôr či neskôr dodá sľúbené materiály, tak ich tu radi doplníme. A tento článok znovu zvýrazníme.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Bonus do súťaže Enermax: K zdroju dostanete aj ventilátory

Prebiehajúca súťaž o zdroje Enermax je ešte atraktívnejšia. Môžete si totiž napísať ešte aj o ventilátory, ktoré výhercovi radi pribalíme. A tiež zadarmo. V ich prípade ani nepožadujeme, aby sa spájali s hlavnou zostavou (so zdrojom Enermax). Môžete upotrebiť, ako uznáte za vhodné, v nejakom inom počítači, kde odvedú lepšiu prácu ako zapadajúc prachom v regáloch testlabu. Celý článok „Bonus do súťaže Enermax: K zdroju dostanete aj ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo

V spolupráci s Enermaxom organizujeme aktivitu, v rámci ktorej môžete získať jeden zdroj Revolution D.F. 12 v ľubovoľnom variante. 750 W či 850 W? Čierny, biely? Je jedno, aký si do vašej zostavy vyberiete. Podmienka je, aby ste čo najlepšie vedeli využiť jeho unikátnu vlastnosť v podobe nadštandardne krátkeho vyhotovenia. Jedná o najkratšie zdroje vo formáte ATX a v tomto prípade ide aj o najmodernejší napájací štandard ATX 3.1. Celý článok „Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo“ »

  •  
  •  
  •  

Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)

Enermax má nové zdroje ATX s dĺžkou skrinky, ktorá je menšia ako pri formáte SFX-L. Celkovo sa tak jedná o najmenšie zdroje ATX, aké sa dajú v súčasnosti zaobstarať. Použitý ventilátor je o trochu menší, než je obvyklé, ale jeho prierez zase až tak neutrpel. A aj pre prítomnosť 16-pinových káblov 12V-2×6 (so skrátenými signálovými pinmi) máte už dočinenia so štandardom ATX 3.1. Celý článok „Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (33) Pridať komentár

    1. Jonsbo D31 Mesh je zlý výber skrinky? Záleží, kto má aké preferencie na veľkosť počítača… v tých menších je to vždy väčšia výzva.

    2. Normálně bych tam dal Ryzen 7950X, jenže jsem měl od kamaráda možnost vzít 13900 s Z690 deskou a 1TB 980 PRO za cenu, která byla v té době nižší, než cena samotného 7950X. Z hlediska cena/výkon to byla tedy jasná volba.

      Cílem bylo postavit sestavu do menší skříně a D31 Mesh mne zaujala jak designem, tak cenou. Kvalita provedení je na skříň za aktuálních 60 € skvělá a zvládla ve svých 31l uchladit ve stress testu přes půl kilowatty odpadního tepla, aniž by byl PC výrazně hlučný. Teploty byly v kombinovaném stress testu pravda vyšší, cca 77 °C na grafice při furmarku a 90 °C na procesoru v prime95.

      Celkem sestava vyšla na nějakých 47k, což na kompaktní sestavu s 4080S a silným procesorem je řekl bych velice dobrá cena.

    1. Tak zase vzduch sa tak veľmi, aby ho bolo možné nazvať horúcim, pri prechode pasívom nezohreje a hlavne tam má spodný ventilátor v medzere medzi grafickou kartou a PSU.
      To by som tak tragicky nevidel 😉

      1. PSU má menší form factor, tzn. komponenty v něm jsou na sebe natěsnané, CPU je žravá bestie a ještě mu vstup předehřívá grafika.

        1. procesor nevypusta teplo do skrinky (nastastie, so vzduchom by to bola tragedia) takze iba ta grafika. Aj tak sa to imho prejavi na vyssej hlucnosti zdroja. Ako pisem vyssie, zla skrinka na dane komponenty.

          1. Zdroj ani při stress testu nebyl hlučnější, než ventilátory AIO, které jsem zastropoval tuším na 900 RPM? Jsou to už téměř 3 měsíce, co jsem předal PC majiteli a na provozní vlastnosti jsem slyšel zatím jen chválu.

            Co za kompaktní skříňku pro mATX desku bys pro daný setup volil?

            1. Proč je zdroj otočený právě takto? Že nebyl hlučnější neznamená, že mu to prospívá a otáčky ventilátoru nejsou na stropu.

              1. Jak jinak by měl být zdroj otočený? Dle potisku je zřejmé, že si ventilátor bere vzduch přes předek skříně…

                1. Je fakt že se to liší řada od řady prakticky u všech výrobců. Mám zažito, že potisk je orientovaný nad vstupem. Proto jsem se ptal. Měl jsem se detailně podívat na stránky výrobce zdroje, místo toho abych koukal na manuál ke skříni.

                  1. Jediné mínus je, že při nasávání z čela je v cestě hromada plechu – šestiúhelná mřížka zdroje, pak čtvercová skříně a nakonec kruhové perforace v pohledovém díle.

            2. intel ma novy microkod vydat niekedy po prazdninach, tak sa modli, aby ti dovtedy ten skvely procesor vydrzal, a aby tato (uz asi 7854ta) oprava uz bola naozajstne riesenie. Mal si zobrat ten ryzen.

              1. Ale huš,
                Starý aj nový majiteľ je spokojný…tak to už neriešte 😀
                Každý z nás má iné preferencie a každý by to poskladal trochu inaq 😉
                Veď o tom to je 😛

              2. Všechny Intely se musí hned rozpadnout… https://www.youtube.com/watch?v=kdt0bY21Jj8&t=21s
                V pátek vydal PugetSystems report se svými daty, nevypadá to tak dramaticky, jak popisuješ:
                https://www.pugetsystems.com/blog/2024/08/02/puget-systems-perspective-on-intel-cpu-instability-issues/

                Další věc je, že se jedná o 13900, který proti Kčkám boostuje na nižší takty, ke kterým není třeba tak vysoké napětí, jenž způsobuje onu degradaci. Jestli bych se měl o nějaký procesor víc obávat, tak o svůj 14900K. Jelikož ale Intel prodloužil záruku na 5 let, tak jsem relativně v klidu. Procesory mají od koupě zastropovanou spotřebu na nějakých 220 W + maximální limit teploty na 90 °C. K tomu jsem od propuknutí kauzy omezil maximální boost + upravil undervolt, takže si procesor neřekne o víc jak 1,38 V ani při single core zátěži, kde si na automatiku sahá klidně přes 1,55 V.

                Stále bych rád slyšel, jak bys to poskládal okolo 50k ty a jakou kompaktnější skříň bys volill abys splnil požadavky majitele. Zatím jen říkáš, jak je všechno špatně, aniž bys dal ven vlastní návrh.

                1. — „… nevypadá to tak dramaticky, jak popisuješ…“

                  Mám nejaké informácie aj od výrobcov základných dosiek, čo sa týka zákazníckej nespokojnosti či reklamácií, ktoré by s týmito prepieranými vecami mohli mať do činenia… a ono ich zase toľko nie je, respektíve oproti rokom minulým, bezproblémovým, sa výrazne nezvyšujú. Vlastné dáta nemáme, pri takýchto dátach je človek odkázaný na vzorky od tých, čo majú prehľad nad veľkým počtom procesorov… Ale pocitu, že sa zase raz a znovu vykresľuje preexponovaná vec (a u používateľov vzniká nereálna ilúzia), sa zbaviť nemôžem. Pokiaľ sú nestabilitou postihnuté hlavne výkonnejšie K modely a nič sa nepreháňa, tak mi trochu chýba dostatočne hlasité upokojenie verejnosti, že pri neK procesoroch to také tragické nie je. A možno je a keď to vždy fatálny problém, tak je fatálny. 🙂

                  1. Tak týká se to primárně toho nástroje RAD Game Tools pro Unreal Engine, jinde problém takového rozsahu hlášen nebyl.

                    1. Prepodpokladám, že Berhof pod UE nič nevyvíja a napriek tomu je roobom strašený. A to má ešte ten neK model. Táto modelová situácia asi aj celkom dobre ukazuje na to možné skreslenie verejnej mienky.

                    2. Unreal Engine je mimořádně rozšířený a vzniklá degradace je nevratná. Drámo to je, ne že ne. Pokud je usecase toho stroje postprodukce a hry, jak může naznačovat i výběr dat od PugetSystems, pak je téměř jisté, že se s UE a jeho nástroji setká.

                    3. V tom prípade teda napríklad hranie Borderlands 3 (UE4) buď nebude predstavovať kritickú záťaž, pri ktorej by malo dochádzať k nestabilite… alebo, a to skôr, žiadny z procesorov Raptor Lake (Refresh), ktoré sme testovali, nebol ešte dostatočne „poškodený“ (ani Core i9-13900K s už relatívne väčším nábehom, s ktorým testujeme základné dosky)?

                    4. Borderlands 3 asi nemá integrovánu tu komponentu RAD, na které celá ta kauza stojí. Neznám podrobnosti, ale myslím, že je to specifikum UE 5.

                    5. Ok, jasné – nemôžem potvrdiť, ani vyvrátiť. Napriek tomu si myslím, že predstava väčšinovej časti verejnosti (tá nezachádza do takých podrobných analýz, kde sa ukazuje na konkrétne kritické situácie) je podstatne hrozivejšia, než ako to naozaj je. Možno sa ale mýlim. A keď fatálne, tak fatálne. 🙂

                      Ťažko sa reaguje na dotazy, prečo by si niekto nemal kúpiť Core i5-13400F (čo je, navyše, z drvivej väčšiny Alder Lake, respektíve stepping C0) na MT úlohy. Proste „dotyčný niekde zachytil, že to nemá fungovať“ a preto je viac naklonený na daný účel menej vhodnému Ryzenu 5 7600X. Alebo teda čaká na Ryzen 5 9600X, ktorý je síce rýchlejší, ale pre jeho aplikačné je stále menej vhodný ako Ci5-14400F.

                    6. Intel často lidi brali, protože ho mají spojený s mýtickým komfortem. Pády aplikací si většina lidí spojí s AMD. Je to rána pro pověst více než co jiného. Chystají záplatu, přiznali nevratnost vzniklého poškození a prodloužili záruku. Myslím, že z pohledu zákazníka se k tomu postavili nečekaně dobře.

                    7. — „Intel často lidi brali, protože ho mají spojený s mýtickým komfortem.“

                      Haha, to je tiež asi trochu (dosť) pritiahnuté za vlasy. 🙂

                      — „Chystají záplatu, přiznali nevratnost vzniklého poškození a prodloužili záruku.“

                      Asi to bude nejaká forma paranoje, ale niekedy si hovorím, či takéto vyhlásenia nevznikajú v dôsledku toho, aby sa tá či ona firma nedostala v nemilosť zákazníka. To by asi bolelo viac ako priznanie sa k čomukoľvek, čo sa môže na internete ohromným spôsobom preexponovať. Spomeňte na konektor 12VHPWR a potrebu výrazného preznačenia (na 12V-2×6), hoci sa pri tom novom vlastne iba skrátili signálové piny.

                      Keby to tak z tých mojich komentárov nevyzeralo, tak poznamenám, že osobne preferujem procesory AMD. Pre svoju prácu taký vysoký MT výkon, ako majú aj Core i5, nepotrebujem a skôr ocením vyšší ST výkon Ryzen 5. Ten je pri cenovo atraktívnych neK modeloch Core i5 relatívne slabší, no.

                    8. Z pohledu stability to myslím říct můžu. Ohledně provozních vlastností už se to říct tolik nedá. Nedělám si iluze, že některá opatření nepřišla až s důsledkem vzniklé hysterie. Než se rozhoupali k řešení, tak stihli vinu svalit na výrobce desek a pravděpodobně zkoumali, jak část viny hodit i na vývojáře toho nástroje. Ale nakonec na Lunar Lake se třeba vyloženě těším, protože v notebooku nepotřebuju tak masivní MT (obávám se ale, že přestřelí cenu).

                    9. — „Asi si myslel naopak… signálne sa skrátili.“

                      Jj, jasné. Myslíš na jedno, napíšeš druhé. 🙂

                    10. Na kauzu kolem nového napájecího konektoru se nedívám stejně. U toho Intelu jde o větší drama, protože se vyrojilo výrazně více nezávislých zdrojů a dat, mezi nimi hojně poskytovatelé služeb a subdodavatelé.

                    11. @Ľubomír Samák Ještě je tu takový pohled ďáblova advokáta, že PC jsou dneska taky obvykle rock-solid, oproti docela nedávné minulosti. Na to si jeden zvykne, a pak je oheň na střeše kvůli každému zakolísání. Čili můžou za to zase ty sněhové vložky 🙃

                    12. Po shlédnutí řady článků a videí jsem došel k názoru, že procesory si pro dosažení vysokých taktů při nižší zátěži (které Intel potřeboval, aby mohl ve hrách soupeřit s AMD) řeknou o tak vysoká napětí, která ve spojení s návrhem čipu způsobují degradaci (nejspíše je náchylná ring bus). Za mě to není tedy UE5, jen může být proti dřívějším herním enginům náročnější.

                      Čistá spekulace, která mě teď napadla ve spojení s daty od PugetSystems – u WS je častější vytížení více jader, při kterých kvůli limitům spotřeby musí jít dolů takty a s tím i požadované napětí ze strany procesoru, zatímco při hrách limity spotřeby nehrají roli a procesor si tak mnohem častěji sahá na vysoká napětí pro dosažení vysokých taktů. Proto možná PugetSystems nedetekují tak velký nárůst reklamací, zatímco Wendel u serverů pro hry, kde jsou klíčové taktéž vysoké frekvence sledoval procentualně vysokou nestabilitu.

                2. ten puget je zaujimavy, inspirovalo ma to len tak zo srandy si vypisat ake reklamovanosti alza deklaruje pri roznych cpu:
                  https://pastebin.com/bi5QGhQ8

                  jedna z najzaujimavejsich spekulacii o tych napetiach co som pocul (tusim od Buildzoida?) je ze ked ide cpu zvysit frekvencie tak si pre istotu z vrm vypyta prestrelene napetie lebo pocita s tym ze nasledna zataz ho droopne prilis nizko, ale ked ta nasledna zataz nie je az taka velka tak to az tak nedroopne a vysledok je ze pride prilis velke napetie. Chcel som si uz zas naspet naletovat scope sondu na socket a pozerat co mi to robi ale mam tam teraz velky backplate takze by som zas musel davat dole chladic

                  1. Ťažko povedať, koľko z tisíc bežných zákazníkov sa dostane do tých kritických situácií, ktoré môžu byť asi dosť vzácne. Na verejnosť to pôsobí asi tak, že sa tomu nevyhne snáď nikto, ale… neviem, no.

                    Vlastný výskum k tomu bohužiaľ nemáme a tie štatistiky Alzy zodpovedajú asi tomu, čo slýcham aj od iných predajcov či výrobcom základných dosiek. Samozrejme, tí (výrobcovia základných dosiek) majú asi dôvody to, aby takéto veci pred novinármi zatĺkali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *