Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)

Enermax Revolution D.F. 12

Enermax má nové zdroje ATX s dĺžkou skrinky, ktorá je menšia ako pri formáte SFX-L. Celkovo sa tak jedná o najmenšie zdroje ATX, aké sa dajú v súčasnosti zaobstarať. Použitý ventilátor je o trochu menší, než je obvyklé, ale jeho prierez zase až tak neutrpel. A aj pre prítomnosť 16-pinových káblov 12V-2×6 (so skrátenými signálovými pinmi) máte už dočinenia so štandardom ATX 3.1.

V rámci snaženia o vytvorenie unikátnych vlastností (a tým získania konkurenčnej výhody) Enermax prichádza s počítačovými zdrojmi netradičných rozmerov. Skrinky nové modelov ATX – Revolution D.F. 12 – majú v dvoch osiach bežných 150 × 86 mm, ale tretí rozmer (dĺžka) je už 122 mm, s ktorými sa len tak nestretnete. Aj spodná hranica kratších zdrojov ATX je aspoň 140 mm.

V prípade zdrojov Revolution D.F. 12 je to o 18 mm menej, čo je miera (122 mm), pri ktorej pretŕčajú aj 125-milimetrové zdroje SFX-L. Tie sú síce celkovo menšie, pretože sú užšie aj nižšie, ale pokiaľ je limitujúcou dĺžka, tak predsa len lepšiu kompatibilitu je možné dosiahnuť s najnovšími zdrojmi Enermax.

Keď sa hľadí na rozmery zdroja, ide často aj správu kabeláže a o to, aby sa dosiahla čo najväčšia priestorová úspora. Pri zdrojoch SFX-L s použitím montážnych adaptérov ATX síce (v porovnaní s formátom ATX) zostáva viac miesta vedľa zdroja a eventuálne aj pod ním, hoci to už je „chladiaci priestor“, ktorý je nevhodné upchávať káblami, tak jediným kritickým rozmerom môže byť dĺžka. To typicky v situáciách, kde dĺžka zdroja v tomto smere určuje aj minimálnu hĺbku skrinky. Alebo eventuálne vzdialenosť diskového koša od zdroja. V tomto smere bude kompatibilita zdrojov Revolution D.F. 12 podstatne lepšia než u iných modelov ATX.

A oproti zdrojom SFX-L môže byť potom výhoda v nižšej cene. Vo vlastnom obchode pre americký trh je 750 W variant (ETV750G) Revolution D.F. 12 za 130 USD850-wattový (ETV850G) je drahší o 10 USD, respektíve o 20 USD (biely variant ETV850G-W). To (150 USD). Ten je už na rovnakej sume, za akú má napríklad Corsair výkonnostne ekvivalentný SF850L s porovnateľnými parametrami (vrátane účinnosti, ktorá má podliehať špecifikáciám 80 Plus Gold), k nemu si ale stále musíte dokúpiť adaptér ATX, alebo nemusíte.

Zdroje Enermax sa ponúkajú do koncepčne iných skriniek. Do takých, kde viac nevyhovuje žiadny z iných dostupných formátov. S PC skrinkami optimalizovanými pre takéto malé zdroje ATX možno v budúcnosti príde aj samotný Enermax, ktorý je v tomto segmente (PC skriniek) takisto aktívny.

Ako určitá nevýhoda oproti iným zdrojom sa môže zdať použitie menšieho 115 mm ventilátora. O trochu, väčší 120 mm ventilátor majú často aj zdroje SFX-L. Viac ako o samotný formát a prierez ventilátora tu pôjde o zvyšok návrhu chladenia, od ktorého sa bude odvíjať to, pri akej hlučnosti bude zdroj fungovať. Menší rozmer ventilátora tu nemusí ešte nič znamenať, keďže aj v zdroje s väčšími ventilátormi býva za rotorom štít fungujúci ako deflektor. Ten na jednej strane usmerňuje prúdenie vzduchu do ktorých miest, na druhej strane celkový prietok ventilátora do určitej miery znižuje. Pokiaľ Enermax zvolil efektívny tvar deflektora, tak chladenie môže byť aj efektívnejšie ako u zdrojov s väčšími ventilátormi.

V súvislosti s ventilátorom je dôležité dodať ešte to, že zostáva zachovaná funkcia D.F.R. (Dust-free Rotation). To znamená, že ventilátor sa po štarte najprv otáča opačným smerom, aby potom následne v protipohybe striasol prach na lopatkách. Jedná sa tak o určitú prevenciu pred zanesením vnútra. K tomu, samozrejme, dochádza, ale snáď v o trochu menšej miere než u konkurenčných zdrojov so vždy jednosmernou prevádzkou ventilátorov.

Zdroje Enermax Revolution D.F. 12 podporujú už štandard ATX 3.1, takže konektorov 12VHPWR sú použité novšie konektory 12V-2×6. Tie sú charakteristické kratšími signálovými pinmi, takže pokiaľ kábel na strane zdroja nedotlačíte na doraz, respektíve správne, napájanie cez tento kábel nebude fungovať a pre používateľa je správa k tomu, aby sa na kvalitu inštalácie pozrel ešte raz. Dobrá prevencia.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Bonus do súťaže Enermax: K zdroju dostanete aj ventilátory

Prebiehajúca súťaž o zdroje Enermax je ešte atraktívnejšia. Môžete si totiž napísať ešte aj o ventilátory, ktoré výhercovi radi pribalíme. A tiež zadarmo. V ich prípade ani nepožadujeme, aby sa spájali s hlavnou zostavou (so zdrojom Enermax). Môžete upotrebiť, ako uznáte za vhodné, v nejakom inom počítači, kde odvedú lepšiu prácu ako zapadajúc prachom v regáloch testlabu. Celý článok „Bonus do súťaže Enermax: K zdroju dostanete aj ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo

V spolupráci s Enermaxom organizujeme aktivitu, v rámci ktorej môžete získať jeden zdroj Revolution D.F. 12 v ľubovoľnom variante. 750 W či 850 W? Čierny, biely? Je jedno, aký si do vašej zostavy vyberiete. Podmienka je, aby ste čo najlepšie vedeli využiť jeho unikátnu vlastnosť v podobe nadštandardne krátkeho vyhotovenia. Jedná o najkratšie zdroje vo formáte ATX a v tomto prípade ide aj o najmodernejší napájací štandard ATX 3.1. Celý článok „Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (32) Pridať komentár

  1. Chapu ze exiistuje poptavka po malych PC, a tim i po malych zdrojich. Ale 750W je pracovni stanice nebo hraci masina.
    Chapal bych kratke zdroje pro 300 – 500w ale v tehle vykonove hladine je to spise metoda jak dostat hot-spoty jeste bliz k sobe.
    Koukal jsem na plne pasivni zdroje, ale zadny nepouziva skutecnost ze je mozne zdroj zvetsit a vice mista vyuzit na rozlozeni tepla.
    Reknete, koupilii byste si o 15 cm delsi a 5 kg tezky pasivne chlazeny zdroj 800w ?

    1. S rozvržením by se dalo lépe pracovat a mělo by asi i větší smysl, kdyby takový zdroj byl integrální součástí skříně s heatsinky pro provoz takto výkonných komponent.

    2. Nadmerne predimenzovávať pasívy a celkovú hmotnosť i rozmery zdroja len pre to, aby ten zdroj nemusel mať ventilátor… neviem. Zdroj s kompletne pasívnym chladením aj pri vysokom výkone svojho používateľa nájde (niekedy je to v nedomácom prostredí, kde sa nedovoľujú mechanické prvky, asi aj nutnosť…), ale osobne mi je bližší kompromis v podobe veľmi tichého ventilátora s prevádzkovou hlučnosťou na nerozoznanie od pasívneho chladenia. Aj keď áno, toto sme už síce na tenkom lade a nájdu sa používatelia, ktorým vadí zvuk trenia v ložiskách a nerieši to ani nezanášanie sa vnútra prachom, ale ako píšem – ide len o moje subjektívne preferencie, ktoré zohľadňujú aj použitie jemného, nylonového prachového filtra. 🙂

      1. Jemny nylon vidim radeji na puncochach ale kazdeho co jemu jest. 😀
        Bezvetrakove zarizeni ma rovnez nizsi naroky na udrzbu.

        1. Možná, ale taky se pohybujeme mimo obvyklé cenové kategorie, a to kvadraticky s tím, o jak výkonné komponenty jde.

    3. 1) zdroj nemoze byt sucastou bedne, lebo potom by si musel v pripade potreby vymeny zdroja (casta vec) menit aj bednu
      2) celopasivny zdroj je blbost. Aj ked ucinnost zdrojov je dnes na dobrej urovni, tak napr. 5% pri 850W je zaokruhlene 900W = takze 50W mas teplo. A nie vsetky zdroje maju 95% ucinnost, ze..
      3) semipasivne zdroje su super. Do ucitej zataze (alebo teploty) sa nezapne vrtula. Takze ak kupis corsair rmx850W a do 340W sa netoci vrtula, tak mas vybavenu vacsinu pc strednej triedy na pasivny chod. Pri 1000W verzii sa netoci do 400W, to mas vybavenu skoro aj 7900xt s 7800x3D – to ma v hrach okolo 400W
      4) dlzka zdroja je dolezita, ked chces mat v bedni aj HDD. Vacsina dnesnych bedni ma na spodu ten tunel a tam je zdroj a disky. Ked nemas disky, ako ja, tak zdroj moze byt „hocikolko“ dlhy (zhruba 370mm pre BQ PureBaseDX500). Takze ked Enermax, co bol skvely vyrobca zdrojov pred 10 rokmi spravi skratenu verziu zdroja, nechava ma to chladnym a prve co som si pomyslel „tam dali malu vrtulu“

      1. — „tam dali malu vrtulu“

        To zmenšenie na 115 mm z častých 120 mm nemusí byť dramatické, respektíve môže byť dokonca dosahovaný aj lepší výsledok. Pri zdrojoch si treba uvedomiť, že sa efektívne nevyužíva celý prierez (ventilátora) tým, ako sú za rotormi tie štíty/deflektory. Vo finálne asi hlavne ich návrhu, a, samozrejme, od konštrukcie paśivov závisí, ako efektívne bude ochladzovnaie kritických miest.

        1. dnes su aktualne 140mm vrtule, resp. v tom aktualnom mam 135mm (az doteraz som si myslel, ze 140) takze 120 je uz premna „mala vrtula“

  2. Tak ty papírové cívky od Enermaxu se zmenšit dají, je to v pořádku, bude to stejně blbé jako doteď, akorát to bude menší. 🙂

    Enermax zdroj jsem měl, už mi nesmí přes práh domu!

      1. Koupil jsem si Gold zdroj od Enermaxu a dlouho nevydržel, akorát záruku a chvíli po konec. Neřeknu tu jaký typ, protože je to poměrně dávno. Když jsem ho potom otevřel, úplně ten vnitřek nebyl takový, jaký jsem očekával. Od té doby beru nějak rebrandovaný SuperFlower a hlavně Seasonic a problémy žádné, i jsem je měl otevřené a vypadá to vevnitř solidně. Takže slavný Enermax se může jít zahrabat.

        1. — „Když jsem ho potom otevřel, úplně ten vnitřek nebyl takový, jaký jsem očekával. Od té doby beru nějak rebrandovaný SuperFlower a hlavně Seasonic a problémy žádné, i jsem je měl otevřené a vypadá to vevnitř solidně.“

          Všetko rovnaké cenové kategórie? V čom Enermax po otvorení nespĺńal očakávania (oproti SuperFloweru)?

          PS: Jeden Enermax Pro82+ kupovaný niekedy v roku 2008 snáď funguje niekde dodnes, v mojom počítači dal 5 rokov určite. Životnosť sa ale samozrejme odvíja od kombinácie mnohých faktorov.

          1. Tak proti jiným kvalitním zdrojům bylo první překvapení, že to zvládli snad s půlkou součástek, 🙂 Kondenzátory jsem zkoumal a nebylo to žádné Japonsko, což nemusí nic znamenat, ale prostě po 3 letech přestal fungovat. Možná tam byl nějaký studeňák, protože pájení taky nevypadalo prémiově, ale nezkoumal jsem to víc. Mě samotný fakt, že to neběží, naštval a šel jsem pro Seasonica, protože s tím lidi problémy neměli a nepřekvapivě jsem na žádné nenarazil ani já, včetně lidí, kterým PC skládám.
            Ještě teda kdysi byl problém s Fortronem, který taky odešel brzo a v poslední době s BeQuiet.

            Všechno je to podobná cenová. Snažim se dávat zdroje 2 000-3 500 Kč, prostě né úplně špičku, ale kvalitní.

            Náhoda může být, ale zajímavý je, že Seasonic používám nejvíc a „náhodou“ nikdy žádný problém, ale jak použiju jiný, tak hned problém, taková zvláštní smůla.
            Ten SuperFlower jsem měl EVGA, vlastně sorry, stále mám. 😉

    1. modu82+ 525W som mal 2008-2019 a znova by som kupil enermax, keby to tu predavali (a bol konkurencieschopny). „predtym“ som bral furt enermaxy kazdemu, posledny dobry model bol Naxn, potom enermaxy zmizli. Teraz beriem vsetkym seasonic, ked treba nieco lacne, Fortron. Keby sa dali kupit tie Naxn, bral by som tie, lebo ani po rokoch stym niesu problemy a boli to zdroje za „5 korun“.

      1. Byl to Seasonic, který rozjel záruky a začal dávat 5/7 let, proč asi. Protože moc dobře ví, že to vydrží a reklamace nebudou. Enermax měl 3 roky a konec a taky to hned po záruce odešlo. Tak by mě zajímalo, jestli dávají pořád 3 roky a možná proto tu už nejsou. Kdo by bral 3 roky, když jiní dávají 7 let, že.

          1. Brat ma v pc stale funkcny enermax pro82+ 625w. kupeny v 2008
            Moj enermax revolution87+ 650w z roku 2012 funguje dodnes. Zaruky uz davno odvial cas

        1. output exceeding 37 dBA, which is a pretty high level.

          Jsou jine zdroje v podobne cene ktere vam neutrhnou usi.

          1. To určite, ja by som do toho nešiel. Tento PSU je určený pre SFF, kde je málo miesta na ATX PSU, aj keď som sa stretol iba s požiadavkou do 14cm a tam je lepší a tichší seasonic focus plus.
            Aj keď na druhú stranu nemá až taký hrozný profil ako napríklad Deepcool PX1000P, kde to okolo 50% výkonu skáče s pasívnej prevádzky na 1000 RPM a 35 dBA.

            1. Hmm, z nejakého dôvodu sa tie grafy z HWB po rozkliknutí nechcú zobrazovať, tak ich tu vkladám ako obrázky z nášho redakčného systému:

              1. Ďakujem, aj keď pri výbere „otvoriť na novej karte“, ich otvoriť ide…tak to je zaujímavé… 😯

                1. Aha…asi toto
                  Hotlinking images is bandwidth theft
                  Another issue with hotlinking concerns bandwidth. If an image is hotlinked on a website, that website does not have to use any of its own bandwidth (which is chargeable by the server hosting company) to host the file. Instead, every time someone views the image, it eats into the bandwidth of the original host of the file. If you’re a photographer hosting multiple images on your website, this could potentially be a concern.
                  No … to sú pekné ******

          2. O trhání uší nemůže být řeč, zase nepřehánějme. Komponenty, které jej do té míry vytíží, budou produkovat více hluku.

            1. …síce je „trhání uší“ tak trochu hyperbola (aj ja rád trochu zveličujem 🙂 )…ale Arisových 37dBA je niečo iné ako Ľubových … (iná vzdialenosť, iná komora – iný prah) rozdiel je cca 20, takže …cca 57dBA vyzerá už trocha drsnejšie…
              Aj keď je pravda, že väčšinu času je na území 25-30 dBA …čiže niekde tam, ako má NF-a12x25 keď ide na 75% až 100% PWM…dám radšej priamo link …hádam to nebude robiť somariny (hotlinking):
              https://hwbusters.com/cooling/noctua-nf-a12x25-pwm-fan-review-recheck/6/
              PS: Aj preto som niekedy dávnejšie Arisovi písal, že by bolo dobré pridať aj 15dBA (pri ventilátoroch), ale nemá záujem.

              1. A to mi príde trochu ako škoda, nenormalizovať na mimoriadne nízke hlučnosti, keď to podmienky merania umožňujú. Vlastne to mi príde ako hlavná výhoda hemi-anechoických komôr so špičkovými hlukomermi, že sa dá odmerať niečo, čo sa v onom prostredí nedá dosiahnuť. Teraz myslím normalizáciu podľa hlučnosti pri veľmi nízkych rýchlostiach a napríklad porovnať Noctua NF-A12x25 s Phanteks T30 v rovnakej hladine hluku pri nejakých 550–650 ot./min. Aj keď je pravda, že v takomto režime by bolo iba zopár ventilátorov, ktoré by bolo možné do takýchto extrémne tichých hladín hluku spomaliť.

                Inak, je pozoruhodné, že pohľady na ventilátory sa vraj naprieč kontinentmi vraj rozchádzajú. Zatiaľ, čo európania a napríklad američania majú ticho v rebíčku priorít vysoko, tak pre azijatov je dôležitejší vysoký výkon/prietok na úkor hlučnosti. Samozrejme je to používateľ od používateľ rôzne, ale plošne byť malo byť takto. Podobné nastavenie môžeme potvrdiť aj z interných debát s niektorými firmami (no, asi s väčšinou…), ktoré to síce takto napriamo netvrdia, ale z komunikácie je cítiť zameranie na čo najvyšší chladiaci výkon „za každú cenu“ (teda aj na úkor vyššej hlučnosti), aj keď to teraz asi trochu tiež preháňam… každopádne vývoj ventilátorov sa obvykle sústredí skôr na vyšší výkon ako na čo najtichšiu prevádzku. Jasné, sú tu nejaké výnimky, ale väčšina firiem (a asi ani ľudí) optimalizácie smerom k supetichým ventilátorom nevedie.

                Možno by k nebolo zlé spraviť aj nejaký vlastný prieskum toho, kto čo pri ventilátoroch preferuje. Akurát ho bude asi pomerne náročné zostaviť, aby boli výsledky jednoznačné. Napríklad hneď už pre to, že každý si pod pojmom „tichý ventilátor“ predstavuje niečo trochu iné. 🙂

                1. Někomu nevadí mít na uších sluchátka, ani si za celý život nevšimne, že je kvůli tomu zbytečně podrážděný. Na repro je třeba prostor, pak bývá izolace od okolí u sluchátek zdánlivě win-win. A nakonec není ticho (v paneláku ve městě) jako ticho (v rodinném domě na vesnici).

                  1. Áno, to je fakt. Potom sú ale aj používatelia, ktorí na dosiahnutie rovnakého prietoku vzduchu namiesto štyroch použijú dvanásť ventilátorov, aby bola hlučnosť systémového chladenia tretinová. 🙂

                    1. Když jsou na trhu takové produkty jako AC P12/P14, Endorfy Fluctus, nebo i další, člověk si může dosytosti vyhrát.

                2. No šak to…a to ešte tých Arisových 15 dBA pri nf-a12x25 je pri nejakých 1200 RPM… Argumentoval tým, že nominálne rozdiely CFM sú tam malé, a ja som mu na jeho dátach ukázal (trochu interpolácie), že zase relatívne sú aj väčšie ako pri jeho minime pre porovnanie, tj 20 dBA.
                  Navyše taký Silent Wings 140 mu ani tých 20 dBA nenahrabe 🙂
                  https://hwbusters.com/cooling/be-quiet-silent-wings-4-140mm-pwm-fan-review/8/
                  …ale tak nič

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *