Enermax SquA RGB White: V mnohých smeroch… netradičný

Ako meriame spotrebu a výkon motorčeka

Odhliadnuc od kompletne bieleho vyhotovenia, ktoré je samo o sebe vzácne, sa tento ventilátor konkurenčným modelom vymyká aj inými vlastnosťami. Nad niektorými treba zdvihnúť výstražný prst, iné prvky si zaslúžia chválu. Často pre snahu odlíšiť sa a to i pomerne elegantne, užitočným spôsobom. V mixe všetkého, čo sa ventilátora SquA RGB týka, možno konštatovať jeho jedinečnú identitu, pre ktorú si vás môže získať. Ale takisto nemusí.

Ako meriame spotrebu…

Riešiť spotrebu pri ventilátoroch? Ak ich máte v počítači sedem (tri na radiátore chladiča a štyri na systémové chladenie v skrinke) a k tomu sú ešte aj osvetlené, tak sa odber začína počítať už v desiatkach wattov. A to už má zmysel sa tým zaoberať.
Všetky ventilátory napájame laboratórnym zdrojom Gophert CPS-3205 II. Ten je pasívny a prakticky bezhlučný, takže nám neskresľuje merania hladín hluku. Pre ventilátory s PWM je však pripojený regulátor Noctua NA-FC1, cez ktorý sú ventilátory ovládané. Medzi zdrojom a regulátorom Noctua máme ešte bočník. Na tom odčítavame úbytok napätia, z ktorého následne počítame prúd. Napätie na zdroji je však nastavené tak, aby išlo do Noctua NA-FC1 napätie 12 V. Presných 12 V potom nastavujeme aj pre meranie maximálneho výkonu 3-pinových ventilátorov s lineárnym napájaním.

Pri týchto meraniach nás bude okrem maximálnej spotreby nás bude okrem maximálnej spotreby pri 12 V, respektíve 100 % PWM zaujímať aj spotreba aj v režimoch fixných hladín hluku. Teda pri tých nastaveniach, pri ktorých meriame aj ostatné parametre. A nakoniec v grafoch nájdete aj príkon zodpovedajúci rozbehovým a minimálnym otáčkam. Rozdiel medzi týmito dvoma nastaveniami je v tom, že na rozbehové otáčky je potrebné prekonať trecie sily na rozbeh, takže je spotreba vždy vyššia ako pri minimálnych otáčkach. Pri nich už ventilátor beží a len sa znižuje napájanie do takej úrovne, kým sa nezastaví.

Tieto údaje o rozbehovej a minimálnej spotrebe sú náhrada za informácie o štartovacom a minimálnom napätí. S tým sa pri témach ventilátor často stretávate, ale pri ventilátoroch PWM sa nemá zmysel ním zaoberať. A hoci je možné napájať PWM ventilátor aj lineárne, tak pri PWM regulácii bude dosahovať vždy lepšie výsledky – nižšie rozbehové aj minimálne otáčky. Preto by bolo nespravodlivé porovnať tieto parametre pri všetkých ventilátoroch s použitím lineárnej regulácie. Ventilátory s PWM by boli tak znevýhodnené a závery skreslené.

… a výkon motorčeka

Okrem spotreby je dôležité vnímať ešte jeden parameter, ktorý súvisí s napájaním – výkon motorčeka. Ten býva uvádzaný zozadu na štítku a často je chybne zamieňaný so spotrebou. Údaj o napätí a prúde tu však obvykle nehovorí o spotrebe, ale o tom, aký je výkon použitého motora. Ten musí byť vždy výrazne nad prevádzkovou spotrebou. Čím viac, tým dlhší je predpoklad životnosti ventilátora.

Časom a opotrebovávaním, sa totiž zvyšuje trenie ventilátora (strácaním sa, tvrdnutím maziva, jeho znečistením prachom či draním ložísk a podobne). Silnejší motorček však do istej miery zhoršujúci sa stav ventilátora prekoná, hoci už pri vyššom odbere, ale nejako si s ním poradí. Ak je ale rozdiel medzi výkonom motorčeka a prevádzkovou spotrebou nového ventilátora malý, tak pri zvýšenom trení vplyvom nepriaznivých okolností už nemusí byť schopný vyvinúť dostatočnú silu na otočenie rotora.

Detail štítku často nehovorí o spotrebe, ale o maximálnom výkone motorčeka

Pre otestovanie výkonu motorčeka nastavíme ventilátor na plný výkon (12 V/100 % PWM) a brzdným mechanizmom na strede rotora zvyšujeme mechanický odpor. To je pre motorček vyššia záťaž, s ktorou sa prirodzene zvyšuje aj odber. To ale iba do určitého momentu, dokým sa rotor nezastaví. Výkon motora v našich testoch zodpovedá najvyššej dosiahnutej spotrebe, ktorú sme pri brzdení ventilátora zaznamenali.

Na analýzu výkonu motora (ale aj bežnej prevádzkovej spotreby) používame presné multimetre Keysight U1231A s vysokou vzorkovacou frekvenciu. Jednotlivé vzorky sú navyše zaznamenávané do tabuľky, z ktorej potom do grafov vynášame maximum. Konečnú hodnotu predstavuje priemer troch meraní (troch maxím).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo

V spolupráci s Enermaxom organizujeme aktivitu, v rámci ktorej môžete získať jeden zdroj Revolution D.F. 12 v ľubovoľnom variante. 750 W či 850 W? Čierny, biely? Je jedno, aký si do vašej zostavy vyberiete. Podmienka je, aby ste čo najlepšie vedeli využiť jeho unikátnu vlastnosť v podobe nadštandardne krátkeho vyhotovenia. Jedná o najkratšie zdroje vo formáte ATX a v tomto prípade ide aj o najmodernejší napájací štandard ATX 3.1. Celý článok „Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo“ »

  •  
  •  
  •  

Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)

Enermax má nové zdroje ATX s dĺžkou skrinky, ktorá je menšia ako pri formáte SFX-L. Celkovo sa tak jedná o najmenšie zdroje ATX, aké sa dajú v súčasnosti zaobstarať. Použitý ventilátor je o trochu menší, než je obvyklé, ale jeho prierez zase až tak neutrpel. A aj pre prítomnosť 16-pinových káblov 12V-2×6 (so skrátenými signálovými pinmi) máte už dočinenia so štandardom ATX 3.1. Celý článok „Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *