Enermax SquA RGB White: V mnohých smeroch… netradičný

Základ metodiky, veterný tunel

Odhliadnuc od kompletne bieleho vyhotovenia, ktoré je samo o sebe vzácne, sa tento ventilátor konkurenčným modelom vymyká aj inými vlastnosťami. Nad niektorými treba zdvihnúť výstražný prst, iné prvky si zaslúžia chválu. Často pre snahu odlíšiť sa a to i pomerne elegantne, užitočným spôsobom. V mixe všetkého, čo sa ventilátora SquA RGB týka, možno konštatovať jeho jedinečnú identitu, pre ktorú si vás môže získať. Ale takisto nemusí.

Základ metodiky, veterný tunel

Predtým, než sa pustíte do čítania metodiky s rozborom všetkých detailov, tak sa pozrite ešte na testovací tunel ako celok. To je srdce celého systému, ku ktorému sa pripájajú ďalšie tepny (manometer, vibrometer, powermeter, …). Pevnou súčasťou tunela je z meracích prístrojov iba anemometer.

Tvar veterného tunela je inšpirovaný Venturiho trubicou, ktorá sa na merania prúdenia kvapalín a plynov používa už dlho. Venturiho efekt pre potreby snímania rýchlosti vetra je známy aj z leteckého priemyslu. Konštrukcia na meranie počítačových ventilátorov má ale svoje špecifiká, ktoré tento náš návrh v sebe odráža.

Jednotlivé parametre veterného tunela HWC na testy ventilátorov sú výsledkom fyzikálnych simulácií a praktického laborovania. Všetky detaily (záhyby, použitý materiál či povrchová úprava) majú svoje opodstatnenie a je takto navrhnuté z nejakého konkrétneho dôvodu. Jednotlivé konštrukčné detaily si postupne preberieme v rámci opisu meraní čiastkových veličín.

Teraz si ešte v krátkosti rozvedieme niektoré veci, ktoré sa do textu nasledujúcich kapitol tematicky nehodia. A síce napríklad to, že je kostra veterného tunela prácou 3D tlačiarne (PLA). Hrubý výtlačok bol, samozrejme, následne dôkladne opracovávaný brúsením, tmelením, leštením a lakovaním. Dôležitá je najmä hladká povrchová úprava vnútorných stien.

Pri spájaní jednotlivých častí sa kládol dôraz na to, aby bezchybne lícovali, aby boli bezchybne vytesnené (k tomu sa ešte vrátime pri opise testovacích postupov na meranie tlaku), ale takisto aby sa používaním nepovoľovali spoje. Všetko je síce pre servisné účely rozoberateľné, ale zaistené tak, aby sa pri používaní a napríklad aj pod náporom vibrácií zachovali stále vlastnosti. Závity sú zaistené buď matičkami s istiacou vložkou alebo závitovým lepidlom. Záleží na tom, kde sa čo viac hodí.

Keď sa práve veterný tunel nepoužíva, je uzatvorený v prachotesnej komore. Okrem technického vybavenia a jeho správneho skladovania je pre objektívne výstupy dôležité aj to, aby boli všetky meracie prístroje skalibrované podľa etalónu. Bez toho by nebolo možné si za svojimi výsledkami stať a opierať sa do špecifikácií výrobcov. Preto sú dôležitou výbavou metodiky aj protokoly o kalibrácii. Testovanie prebieha pri teplote okolitého vzduchu 21–21,3 °C, vlhkosť je zhruba 45 % (± 2 %).

Ventilátory nám prichádzajú na testy minimálne v dvoch kusoch toho istého modelu. Ak sú odchýlky niektorej z nameraných veličín väčšie ako 5 %, tak pracujeme aj s treťou či štvrtou vzorkou a priemerná hodnota je tvorená výsledkami ventilátorov, ktoré vychádzali najpodobnejšie a rozdiely medzi nimi sa zmestili pod 5 %.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Bonus do súťaže Enermax: K zdroju dostanete aj ventilátory

Prebiehajúca súťaž o zdroje Enermax je ešte atraktívnejšia. Môžete si totiž napísať ešte aj o ventilátory, ktoré výhercovi radi pribalíme. A tiež zadarmo. V ich prípade ani nepožadujeme, aby sa spájali s hlavnou zostavou (so zdrojom Enermax). Môžete upotrebiť, ako uznáte za vhodné, v nejakom inom počítači, kde odvedú lepšiu prácu ako zapadajúc prachom v regáloch testlabu. Celý článok „Bonus do súťaže Enermax: K zdroju dostanete aj ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo

V spolupráci s Enermaxom organizujeme aktivitu, v rámci ktorej môžete získať jeden zdroj Revolution D.F. 12 v ľubovoľnom variante. 750 W či 850 W? Čierny, biely? Je jedno, aký si do vašej zostavy vyberiete. Podmienka je, aby ste čo najlepšie vedeli využiť jeho unikátnu vlastnosť v podobe nadštandardne krátkeho vyhotovenia. Jedná o najkratšie zdroje vo formáte ATX a v tomto prípade ide aj o najmodernejší napájací štandard ATX 3.1. Celý článok „Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo“ »

  •  
  •  
  •  

Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)

Enermax má nové zdroje ATX s dĺžkou skrinky, ktorá je menšia ako pri formáte SFX-L. Celkovo sa tak jedná o najmenšie zdroje ATX, aké sa dajú v súčasnosti zaobstarať. Použitý ventilátor je o trochu menší, než je obvyklé, ale jeho prierez zase až tak neutrpel. A aj pre prítomnosť 16-pinových káblov 12V-2×6 (so skrátenými signálovými pinmi) máte už dočinenia so štandardom ATX 3.1. Celý článok „Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *