Uniklo datum vydání Radeonu RX 7600 XT: už za tři a půl týdne

Navi 33 nakonec vyjde ještě před Computexem

Před několika dny se začaly objevovat zprávy o tom, že by konečně mohly přijít na trh levnějších grafické karty Radeon s architekturou RDNA 3 založené na čipu Navi 33. Uvádělo se v nich, že by tyto karty mohly být teprve jen vystavovány na veletrhu Computex 2023 na přelomu května a června. Nakonec to ale možná bude všechno rychlejší. Podle informací, které publikoval youtuber Moore’s Law Is Dead, by mělo být přímo fyzické vydání ještě předtím.

Podle Moore’s Law Is Dead teď AMD začalo s výrobci karet domlouvat vydání této mainstreamové grafiky s čipem Navi 33, který obsahuje 32 CU a 2048 shaderů se 128bitovou sběrnicí a 32MB Infinity Cache. Jde tedy o následníka čipu Navi 23, který konal službu v grafikách Radeon RX 6600 XT a 6650 XT, a nové grafiky generace RX 7000 by tedy mohly mít v nabídce AMD stejné místo a zřejmě předchozí karty generace RDNA 2 nahradí.

Už bylo údajně stanovené i datum, kdy karty vyjdou. Podle Moore’s Law Is Dead budou vzorky karet pro recenzenty distribuovány od 15. května a na testy bude jen deset dní, protože hned 25. 5. má být vydání, i s fyzickou dostupností v obchodech. Pořídit se tedy Radeon RX 7600 XT bude dát (údajně) ještě před koncem tohoto měsíce, za tři týdny a něco.

Recenze budou moci být publikované o den dřív, takže bude čas na rozmyšlení. Respektive, AMD prý udělá stejnou věc jako Nvidia při vydání RTX 4070. A to že budou zvlášť stanovená embarga na recenze základních a příplatkových karet. Ty modely, které budou mít cenu vyšší než doporučenou (tedy nereferenční a přetaktované grafiky v provedení, které stojí nějaký příplatek proti „MSRP“), budou smět být recenzovány až 25. 5. v den vydání (pravděpodobně 15:00). Jen pro karty, jejichž doporučená cena je stejná jako ta stanovená AMD za referenční provedení, budou testy smět být publikované už 24. 5 (opět asi 15:00).

Jedná se zřejmě buď o snahu motivovat výrobce karet, aby více modelů nabízeli za základní cenu, nebo také o kalkulování na to, že u karet s nižší doporučenou cenou recenzenti vynesou o něco přívětivější verdikty, které pak budou dominovat mediálními obrazu karty, i když o den později vyjdou testy příplatkových modelů (u těch v hodnocení často bývá dovětek, že právě vyšší nastavená doporučená karta nereferenčního provedení zhoršuje atraktivitu karty).

Nevíme ale, kolik ta doporučená cena bude. V tomto ohledu zatím žádné průsaky nenastaly.

Výkon okolo Radeonu RX 6700 XT?

Moore’s Law is Dead také uvádí nějaké detaily Radeonu RX 7600 XT. Tedy přesněji informace o jakémsi vzorku karty, který může, ale také nemusí odpovídat tomu, jak dopadne sériově vyráběná karta (výkon a spotřeba nemusí sedět podle toho, zda jde o prototyp, ES nebo kvalifikační vzorek). Tento vzorek desktopové karty s čipem Navi 33 prý má 8GB paměť. To je dle očekávání, GPU má 128bitovou sběrnici podobně jako AD106 u Nvidie.

Sapphire RX 6650 XT Nitro+

Frekvence, na kterou GPU boostuje (zřejmě při hraní?) má prý být nad 2600 MHz. Je při ní dosažen výkon údajně o 11 % vyšší, než má Radeon RX 6650 XT – to by kartu Radeon RX 7600 XT mohlo dostat na úroveň modelu Radeon RX 6700 XT (v rozlišení 1920 × 1080 bodů alespoň), která ale má 12GB paměť a tedy lepší rezervu pro nejnáročnější nové hry. Není bohužel řečeno, v jakém konkrétním benchmarku nebo rozlišení toto číslo je.

Šlo by proti předchozímu modelu o vcelku malé zvýšení výkonu, nicméně snad při nezměněné spotřebě (prý 175 W), což možná je ještě ta lepší varianta. GPU Navi 33 se vyrábí 6nm technologií a architektura RDNA 3 si tedy moc nemůže pomáhat pokročilejším procesem, tato technologie jen o něco málo lepší než proces N7 u čipu Navi 23. Otázka je samozřejmě, jak přesné se tyto nástřely nakonec ukážou být.

Zdroje: Moore’s Law Is Dead (1, 2), VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Radeon RX 7600 XT přichází. Nejlevnější grafika AMD s 16GB pamětí

Prakticky současně s odhalením nových grafik Nvidia GeForce RTX 4070 Super, RTX 4070 Ti Super a RTX 4080 Super mělo prezentaci na CES 2024 také AMD. A tato společnost také přidává do nabídky grafických karet (u něj Radeonů RX 7000 s architekturou RDNA 3) nový model, byť založený na jednom z již existujících čipů: Radeon RX 7600 XT. Jeho parametry neprosákly předem, takže odhalení je výjimečně i trochu s překvapením. Celý článok „Radeon RX 7600 XT přichází. Nejlevnější grafika AMD s 16GB pamětí“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7600 XT má 16GB paměť. Navi 33 nebo Navi 32 XLW?

Měli jsme tu teď informaci o tom, že AMD s výrobci karet chystá na nynější měsíc vydání grafiky Radeon RX 7600 XT. V poslední zprávě jsme psali, že ještě nebylo jasné, na základě jakého GPU bude tato grafika postavená – či půjde o zrychlený Radeon RX 7600, nebo naopak spíš o osekaný RX 7700 XT. To se teď asi vyjasnilo dalším únikem v databázi EEC. V té se objevily karty Gigabyte s údajem o kapacitě paměti, který asi říká vše. Celý článok „Radeon RX 7600 XT má 16GB paměť. Navi 33 nebo Navi 32 XLW?“ »

 •  
 •  
 •  

Steam Deck OLED: Handheld Valve dostal 6nm SoC a další zlepšení

Firma Valve opakovaně prohlásila, že nová generace jejího úspěšného herního handheld zařízení Steam Deck je daleko a nemáme ji čekat v blízké době. Tím ale zřejmě myslela novou generaci ve smyslu zařízení, které výrazně zvýší výkon podobně jako nová generace herních konzolí. Teď totiž Valve překvapivě uvedlo na trh nový Steam Deck OLED s novým 6nm procesorem, který přináší nový displej, lepší výbavu a výdrž na baterii. Celý článok „Steam Deck OLED: Handheld Valve dostal 6nm SoC a další zlepšení“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *