Druhý monitor už dramaticky nezvyšuje spotrebu Radeonov

S dvoma monitormi úsporne aj s grafikou AMD

Vo viac-monitorovom zapojení mávajú grafické karty prirodzene vyššiu spotrebu a v niektorých prípadoch výrazne. Zdá sa, ale že minimálne u RX 7900 XT (Sapphire Pulse) to už neplatí. Z meraní vieme, že nárast spotreby tejto karty je veľmi nízky, niekoľkonásobne nižší, než býval v minulosti v všetkých starších modelov, ktoré sme testovali. V podstate sa dá konštatovať, že je konečne „problém vyriešený“.

O čo ide? S pripojením druhého (či tretieho) monitora stúpajú aj nároky na grafickú kartu, čo sa prejavuje zdvihnutím jej spotreby. To je niekedy pomerne malé, inokedy môže byť rozdiel cez 30 W, čo v nečinnosti predstavuje aj viac než trojnásobok spotreby grafickej karty ako pri prevádzke s jedným monitorom. Deje sa to z dôvodu, že od určitého rozlíšenia (a obnovovacej frekvencie) sa zvýši priepustnosť pamätí, spolu s čím je potreba agresívnejšieho napájania. Pokiaľ ale používate dva monitory FullHD@60 Hz, teda s relatívne nenáročným zobrazením, bude vplyv vplyv druhého monitora na spotrebu najskôr iba zanedbateľný. Sekundárny monitor s rozlíšením QHD@60 Hz a vyšším (alebo i s rovnakým, ale s rýchlejšou obnovovacou frekvenciou obrazu) už ale často znamená výraznú prirážku spotreby.

To, že druhý monitor dokáže výrazne zvýšiť spotrebu grafickej karty, je pomerne známa vec, ktorá trápi mnohých používateľov. A najmä tých, čo vlastnia Radeony. U grafických kariet GeForce tiež dochádza k zvýšeniu spotreby, ale nikdy nejde o celočíselné násobky a zhoršenia sú rádovo iba v desiatkach percent.

Spotreba takého Radeon RX 6900 XT v nečinnosti je však s ohľadom na to, či je pripojený jeden alebo dva monitory diametrálne odlišná. S jedným monitorom sme namerali 13,70 W a s dvoma až 46,74 W. Tu síce treba dodať, že ide už o pomerne staré merania a s aktuálnymi ovládačmi to môže byť inak. Rozhodne ale tieto vysoké nárasty spotreby AMD spoľahlivo neznížilo v polovici roka 2021, ako sa objavilo napríklad v tejto správe k ovládačom Adrenalin 21.6.1. AMD o zlepšení v tomto smere síce oficiálne vtedy nič nepísalo, ale jeden z používateľov si všimol, že softvérová diagnostika hlási nízku spotrebu grafickej karty aj po pripojení druhého monitora.

Na základe neskorších testov (RX 6600 a RX 6650 XT) sme však takéto správanie potvrdiť nemohli – rozdiel v spotrebe (s jedným a s dvoma monitormi) zostával stále vysoký. Je samozrejme niečo iné orientovať sa podľa aplikácie, ktorá môže danú situáciu podhodnocovať, ako podľa hardvérových meraní priamo grafickej karty (na napájacích kábloch a na slote PCIe, ako to robíme štandardne).

Možné je ale i to, že ono zlepšenie sa mohlo prejaviť iba na niektorých kartách. Preto ani teraz, keď sme pri Sapphire RX 7900 XT Pulse s ovládačmi Adrenalin 23.4.1 v nečinnosti namerali už iba pekných 14,5 % (zo 16,01 na 18,33 W) nemôžeme tvrdiť, že podobný pomer bude platiť aj pre staršie modeli. Môže, nemusí. Momentálne to neodkážeme overiť, pretože vzorky Radeon RX 6000 v redakcii nemáme.

Ktovie odkedy presne a pre aké karty funguje tento model správania, ale každopádne AMD na týchto nedostatkoch naozaj zapracovalo, za čo si zaslúži pochvalu. S ohľadom na efektivitu pre 2D s dvoma monitormi je už Sapphire RX 7900 XT Pulse atraktívnejšia možnosť ako MSI RTX 4070 Ti Suprim X 12G. U nej spotreba s druhým monitorom v nečinnosti stúpne o 15,1 %, teda prakticky rovnako ako u Radeonu, ale vychádza z vyššieho základu. RX 7900 XT je v porovnaní s RTX 4070 Ti o takmer 9 W úspornejšia karta (a s 18,3 W má bližie k RTX 3050 Ventus 2X 8G OC). Stále porovnávame vyhotovenie Sapphire (Pulse) s MSI (Suprim X) a pri iných sa to môže líšiť, ale predpokladáme, že iba symbolicky.



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *