BeQuiet! Light Wings (BL072): Okrem ARGB LED i pevný rotor

Detaily BeQuiet! Light Wings (BL072)

Osvetlené ventilátory BeQuiet! majú oproti mnohým konkurenčným modelom výhodu v pevnejšom vyhotovení rotora. Je to aj vďaka tomu, že nie je vyrobený zo „svetlovodivého“ materiálu a preto niekomu ventilátory Light Wings sa nemusia páčiť, ale aerodynamicky mávajú oproti iným modelom navrch. To nielen pre voľbu surovým a ich robustnosť, ale celkovo aj pre tvar lopatiek.

Light Wings sú prvé ventilátory BeQuiet! s prvkami ARGB LED. Z ich návrhu je jasne vidieť, že BeQuiet! má prioritu jasnú – ventilátory musia najprv plniť svoju primárnu úlohu, na ktorú sa potom môže viazať nejaká ozdoba v podobe osvetlenia. Preto svetlovod „iba“ lemuje rotor, ktorý je samotný vyrobený z osvedčeného materiálu. Tým mienime v prípade BeQuiet! termoplast PBT spevnený sklenými vláknami.

Ventilátory typicky s čírymi rotormi, ktoré dobre vedú svetlo, pevnosti tohto kompozitu nedosahujú, čo sa, prirodzene, prejavuje na horších vlastnostiach. Menej pevný materiál pri rovnakej hrúbke a dĺžke je pružnejší, čo je pre ventilátory nežiaduce. Odhliadnuc od eventuálne vyšších vibrácií (a nepríjemnejších rezonančných frekvencií vo zvuku) je vplyvom deformácií nižší aj statický tlak a prietok najmä v počítačoch s negatívnym systémovým chladením na reštriktívnych prekážkach.

Nástrahám uvedeným v texte vyššie sa snaží konštrukcia ventilátorov Light Wings čo najviac vyhýbať. Jednak teda použitím pomerne pevného materiálu na rotor, jednak tým, že samotné lopatky sú pomerne krátke a hrubé. To všetko sú vlastnosti, ktoré za behu minimalizujú vlnenie krútiaceho momentu a preto ani pri maximálnych 1670 ot./min, čo už sa dá považovať za vyššiu rýchlosť, rotor na rámček neprenáša žiadne vibrácie.

Lopatky sú síce kratšie, ale zároveň sa vyznačujú výraznejším zakriveným nábežných hrán, ako je to u „bežnejších“ geometrií napríklad ventilátorov Fractal Design Aspect 12 (PWM) alebo Noctua NF-P12 redux-1700 (PWM). To je dobre, pretože tým sa viac skrúca trajektória prúdnic vzduchu a dochádza k menšiemu treniu (a tým menšej hlučnosti) v miestach okolo rámčeka. Medzery medzi lopatkami možno klasifikovať ako priemerné. Rovnako priemerný je vzhľadom k je rýchlosti aj udávaný (aj dosahovaný) statický tlak. Na základe toho sa však nedá ešte „nič“ usudzovať, vždy je dôležitý prienik týchto parametrov s konkrétnou fixnou hladinou hluku a s porovnaním s inými ventilátormi.

   

Povrch lopatiek je z obidvoch strán vrúbkovaný, čo je dobre z viacerých dôvodov. Jeden z nich je väčšie trenie pôsobiace na prúdnice vzduchu. Tie sa k špičkám lopatiek nekĺžu tak výrazne ako na hladkých povrchoch (iných lopatiek) a takisto tieto vrúbky na vstupe vyrovnávajú mikroturbulencie znižujúce prietok. A to aj pri náboji, v strede, pri ktorom sú menšie turbulencie, ale stále dosť vysoké na to, aby v niektorých prípadoch výrazne podnecovali rezonančné frekvencie na mriežke počítačovej skrinky.

Na nasávacej strane ventilátora má rámček vystúpené rohy, ale tak, že medzi nimi nie sú žiadne medzery, cez ktoré by sa strácal vzduch. Tie totiž vypĺňa konštrukcia kruhového svetlovdou, ktorý je predsadený pred rotorom (takže ventilátor bezchybne lícuje obojstranne). To ale iba minimálne. Tak, že nevytvára dostatočný odstup pre nespevnený filter s nylonovou sieťkou. Ten sa otiera o rotor, na to si dajte pozor.

K základnej doske (alebo k rozbočovaču) sa ventilátor pripája 4-pinovým konektorom (motorček) a 3-pinovým konektorom na ARGB LED. Káble sú dlhé, polmetrové a konektory na osvetlenie sú dva. Jeden z nich je pripravený na reťazenie pripojením ďalšieho ventilátora do série. To sa hodí pri inštalácii ventilátorov na radiátoroch kvapalinových chladičov, ale i v skrinke, pokiaľ ich je viac vedľa seba.

Testovaný model (BL072) ventilátora Light Wing má 120 mm a rýchlostný rozsah do 1700 ot./min. V ponuke BeQuiet! je ale rýchlejší „BL073“ (s max. 2500 ot./min).

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *