BeQuiet! Light Wings (BL072): Okrem ARGB LED i pevný rotor

Hodnotenie

Osvetlené ventilátory BeQuiet! majú oproti mnohým konkurenčným modelom výhodu v pevnejšom vyhotovení rotora. Je to aj vďaka tomu, že nie je vyrobený zo „svetlovodivého“ materiálu a preto niekomu ventilátory Light Wings sa nemusia páčiť, ale aerodynamicky mávajú oproti iným modelom navrch. To nielen pre voľbu surovým a ich robustnosť, ale celkovo aj pre tvar lopatiek.

Hodnotenie

Ventilátor Light Wings v 120 mm formáte patrí v praxi k najefektívnejším modelom s ARGB LED. Často je i najefektívnejší, záleží od konkrétnej aplikácie. V ideálnych podmienkach, bez prekážky (teda s takmer žiadnym odporom prostredia) ho vždy nejaký iný osvetlený ventilátor poráža, často DeepCool FC120 s väčším aktívnym prierezom. To ale preto, že Light Wings v nich neťaží z vysokého statického tlaku, ktorý je od 1200 ot./min vyššie naprieč normalizovanými režimami podľa fixných hladín hluku špičkový. Nielen v porovnaní s ventilátormi ARGB LED, ale celkovo.

Čím väčší odpor (a ten v súčasných skrinkách typicky s podtlakom zvyšuje aj systémové chladenie) musí ventilátor prekonávať, tým viac sa svojou efektivitou vzďaľuje konkurenčným modelom. Pri vyššom a vysokom spätnom tlaku je naprieč jednotlivými režimami Light Wings v priemere najefektívnejší 120 mm ventilátor s ARGB, aký sme zatiaľ testovali. Pre relatívne nižšie otáčky sa však testovaný variant Light Wing s označením BL072 nedá považovať za vhodnú voľbu, pokiaľ vyžadujete vysoký výkon. Pre takéto potreby je vhodný o cca 800 ot./min rýchlejší Light Wings BL073.

Model BL072 je cielený na tichú prechádzku, a to aj pri inštalácii na mriežku, kde vplyvom mikroturbulencií pri nižších rýchlostiach v pomere k iným frekvenciam výrazne narastá „hučivá“ zložka zvuku okolo 340 Hz. U Light Wings sa do deje v podstatne menšej miere, pretože vplyvom povrchových drážok je prúdenie vzduchu v kritických miestach menej turbulentné, čo je v tomto prípade dobre. Paradoxne dunivejší, a to nielen na šesťuhoľníkovej mriežke, ale i na plastovom filtri, je pri vyšších rýchlostiach. Takých, čo sú už ale v tomto prostredí neprimerane vysoké, takže na tom zase až tak nezáleží.

Na mriežke od približne 1350 ot./min „bzučia“ aj netradične vysoké frekvencie okolo 700 Hz. Ale znovu, tieto akustické nedostatky sa objavujú už v pásme, do ktorého bude ventilátor na mriežke hnať málokto. Takto vysoké otáčky v rámci systémového chladenia nedávajú príliš zmysel a pri nižších otáčkach je zvukový prejav v poriadku, nadštandardne nerušivý.

Vibrácie sme nezaznamenali žiadne, ani pri maximálnej rýchlosti. To takisto svedčí vysokej pevnosti lopatiek a takisto o presnom dielenskom vyhotovení, či už ide o vyváženie rotora alebo centrovanie osky a podobné mechanické detaily.

Spotreba motorovej časti je nadštandardne nízka. Na základe veľmi nízkych rozbehových rýchlosti (~141 ot./min) môžeme usudzovať, že veľmi malé bude i vnútorné trenie, hoci je použitý „iba“ 4-pólový motor. Ten je, mimochodom, pomerne slabý (s výkonom len do 2 W), ale pre potreby tohto ventilátora stále stačí i rezervou, ktorá sa bude „vyberať“ časom, používaním. Životnosť bude ale nižšia, a to i v porovnaní s ventilátormi Pure Wings 2 s rovnakým typom ložísk (rifle), u ktorých BeQuiet! uvádza o 33 % dlhšiu strednú dobu medzi poruchami, ako je v prípade ventilátorov Light Wings (60 000 hodín).

Osvetlenie ARGB LED je energeticky pomerne neefektívne: Pomerne nízka svietivosť (vyplývajúca, prirodzene, aj z menšej plochy svetlovodu, než u ventilátorov so svetlovodivými rotormi) pri nadštandardne vysokej spotrebe. Dobrá správa je, že rozsah regulovateľnosti je široký a osvetlenie je možné veľmi výrazne stlmiť, čo môže byť v tme noci oproti iných ventilátorom takisto plus.

Úplne nakoniec môžeme konštatovať, že Light Wings (BL072) v mori osvetlených ventilátorov môže v kombinácii vhodnej aplikácie s vhodnými nastaveniami predstavovať jednu z najrozumnejších možností.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *