BeQuiet! Light Wings (BL072): Okrem ARGB LED i pevný rotor

Hodnotenie

Osvetlené ventilátory BeQuiet! majú oproti mnohým konkurenčným modelom výhodu v pevnejšom vyhotovení rotora. Je to aj vďaka tomu, že nie je vyrobený zo „svetlovodivého“ materiálu a preto niekomu ventilátory Light Wings sa nemusia páčiť, ale aerodynamicky mávajú oproti iným modelom navrch. To nielen pre voľbu surovým a ich robustnosť, ale celkovo aj pre tvar lopatiek.

Hodnotenie

Ventilátor Light Wings v 120 mm formáte patrí v praxi k najefektívnejším modelom s ARGB LED. Často je i najefektívnejší, záleží od konkrétnej aplikácie. V ideálnych podmienkach, bez prekážky (teda s takmer žiadnym odporom prostredia) ho vždy nejaký iný osvetlený ventilátor poráža, často DeepCool FC120 s väčším aktívnym prierezom. To ale preto, že Light Wings v nich neťaží z vysokého statického tlaku, ktorý je od 1200 ot./min vyššie naprieč normalizovanými režimami podľa fixných hladín hluku špičkový. Nielen v porovnaní s ventilátormi ARGB LED, ale celkovo.

Čím väčší odpor (a ten v súčasných skrinkách typicky s podtlakom zvyšuje aj systémové chladenie) musí ventilátor prekonávať, tým viac sa svojou efektivitou vzďaľuje konkurenčným modelom. Pri vyššom a vysokom spätnom tlaku je naprieč jednotlivými režimami Light Wings v priemere najefektívnejší 120 mm ventilátor s ARGB, aký sme zatiaľ testovali. Pre relatívne nižšie otáčky sa však testovaný variant Light Wing s označením BL072 nedá považovať za vhodnú voľbu, pokiaľ vyžadujete vysoký výkon. Pre takéto potreby je vhodný o cca 800 ot./min rýchlejší Light Wings BL073.

Model BL072 je cielený na tichú prechádzku, a to aj pri inštalácii na mriežku, kde vplyvom mikroturbulencií pri nižších rýchlostiach v pomere k iným frekvenciam výrazne narastá „hučivá“ zložka zvuku okolo 340 Hz. U Light Wings sa do deje v podstatne menšej miere, pretože vplyvom povrchových drážok je prúdenie vzduchu v kritických miestach menej turbulentné, čo je v tomto prípade dobre. Paradoxne dunivejší, a to nielen na šesťuhoľníkovej mriežke, ale i na plastovom filtri, je pri vyšších rýchlostiach. Takých, čo sú už ale v tomto prostredí neprimerane vysoké, takže na tom zase až tak nezáleží.

Na mriežke od približne 1350 ot./min „bzučia“ aj netradične vysoké frekvencie okolo 700 Hz. Ale znovu, tieto akustické nedostatky sa objavujú už v pásme, do ktorého bude ventilátor na mriežke hnať málokto. Takto vysoké otáčky v rámci systémového chladenia nedávajú príliš zmysel a pri nižších otáčkach je zvukový prejav v poriadku, nadštandardne nerušivý.

Vibrácie sme nezaznamenali žiadne, ani pri maximálnej rýchlosti. To takisto svedčí vysokej pevnosti lopatiek a takisto o presnom dielenskom vyhotovení, či už ide o vyváženie rotora alebo centrovanie osky a podobné mechanické detaily.

Spotreba motorovej časti je nadštandardne nízka. Na základe veľmi nízkych rozbehových rýchlosti (~141 ot./min) môžeme usudzovať, že veľmi malé bude i vnútorné trenie, hoci je použitý „iba“ 4-pólový motor. Ten je, mimochodom, pomerne slabý (s výkonom len do 2 W), ale pre potreby tohto ventilátora stále stačí i rezervou, ktorá sa bude „vyberať“ časom, používaním. Životnosť bude ale nižšia, a to i v porovnaní s ventilátormi Pure Wings 2 s rovnakým typom ložísk (rifle), u ktorých BeQuiet! uvádza o 33 % dlhšiu strednú dobu medzi poruchami, ako je v prípade ventilátorov Light Wings (60 000 hodín).

Osvetlenie ARGB LED je energeticky pomerne neefektívne: Pomerne nízka svietivosť (vyplývajúca, prirodzene, aj z menšej plochy svetlovodu, než u ventilátorov so svetlovodivými rotormi) pri nadštandardne vysokej spotrebe. Dobrá správa je, že rozsah regulovateľnosti je široký a osvetlenie je možné veľmi výrazne stlmiť, čo môže byť v tme noci oproti iných ventilátorom takisto plus.

Úplne nakoniec môžeme konštatovať, že Light Wings (BL072) v mori osvetlených ventilátorov môže v kombinácii vhodnej aplikácie s vhodnými nastaveniami predstavovať jednu z najrozumnejších možností.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)

Zvoliť variant s deviatimi dlhšími lopatkami, alebo so siedmimi kratšími? To je otázka, ktorou sa budeme v tomto teste 140-milimetrového ventilátora Pure Wings 3 zaoberať. Okrem rôznej geometrie si vyberáte aj medzi rôznymi rozsahmi s rôzne položenými maximálnymi otáčkami. Vysokorýchlostný variant má podľa očakávaní navrch vtedy, pokiaľ ide o potrebu dosahovania čo najvyššieho prietoku. Vyniká ale aj v iných situáciách. Celý článok „Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *