BeQuiet! Light Wings (BL072): Okrem ARGB LED i pevný rotor

Hodnotenie

Osvetlené ventilátory BeQuiet! majú oproti mnohým konkurenčným modelom výhodu v pevnejšom vyhotovení rotora. Je to aj vďaka tomu, že nie je vyrobený zo „svetlovodivého“ materiálu a preto niekomu ventilátory Light Wings sa nemusia páčiť, ale aerodynamicky mávajú oproti iným modelom navrch. To nielen pre voľbu surovým a ich robustnosť, ale celkovo aj pre tvar lopatiek.

Hodnotenie

Ventilátor Light Wings v 120 mm formáte patrí v praxi k najefektívnejším modelom s ARGB LED. Často je i najefektívnejší, záleží od konkrétnej aplikácie. V ideálnych podmienkach, bez prekážky (teda s takmer žiadnym odporom prostredia) ho vždy nejaký iný osvetlený ventilátor poráža, často DeepCool FC120 s väčším aktívnym prierezom. To ale preto, že Light Wings v nich neťaží z vysokého statického tlaku, ktorý je od 1200 ot./min vyššie naprieč normalizovanými režimami podľa fixných hladín hluku špičkový. Nielen v porovnaní s ventilátormi ARGB LED, ale celkovo.

Čím väčší odpor (a ten v súčasných skrinkách typicky s podtlakom zvyšuje aj systémové chladenie) musí ventilátor prekonávať, tým viac sa svojou efektivitou vzďaľuje konkurenčným modelom. Pri vyššom a vysokom spätnom tlaku je naprieč jednotlivými režimami Light Wings v priemere najefektívnejší 120 mm ventilátor s ARGB, aký sme zatiaľ testovali. Pre relatívne nižšie otáčky sa však testovaný variant Light Wing s označením BL072 nedá považovať za vhodnú voľbu, pokiaľ vyžadujete vysoký výkon. Pre takéto potreby je vhodný o cca 800 ot./min rýchlejší Light Wings BL073.

Model BL072 je cielený na tichú prechádzku, a to aj pri inštalácii na mriežku, kde vplyvom mikroturbulencií pri nižších rýchlostiach v pomere k iným frekvenciam výrazne narastá „hučivá“ zložka zvuku okolo 340 Hz. U Light Wings sa do deje v podstatne menšej miere, pretože vplyvom povrchových drážok je prúdenie vzduchu v kritických miestach menej turbulentné, čo je v tomto prípade dobre. Paradoxne dunivejší, a to nielen na šesťuhoľníkovej mriežke, ale i na plastovom filtri, je pri vyšších rýchlostiach. Takých, čo sú už ale v tomto prostredí neprimerane vysoké, takže na tom zase až tak nezáleží.

Na mriežke od približne 1350 ot./min „bzučia“ aj netradične vysoké frekvencie okolo 700 Hz. Ale znovu, tieto akustické nedostatky sa objavujú už v pásme, do ktorého bude ventilátor na mriežke hnať málokto. Takto vysoké otáčky v rámci systémového chladenia nedávajú príliš zmysel a pri nižších otáčkach je zvukový prejav v poriadku, nadštandardne nerušivý.

Vibrácie sme nezaznamenali žiadne, ani pri maximálnej rýchlosti. To takisto svedčí vysokej pevnosti lopatiek a takisto o presnom dielenskom vyhotovení, či už ide o vyváženie rotora alebo centrovanie osky a podobné mechanické detaily.

Spotreba motorovej časti je nadštandardne nízka. Na základe veľmi nízkych rozbehových rýchlosti (~141 ot./min) môžeme usudzovať, že veľmi malé bude i vnútorné trenie, hoci je použitý „iba“ 4-pólový motor. Ten je, mimochodom, pomerne slabý (s výkonom len do 2 W), ale pre potreby tohto ventilátora stále stačí i rezervou, ktorá sa bude „vyberať“ časom, používaním. Životnosť bude ale nižšia, a to i v porovnaní s ventilátormi Pure Wings 2 s rovnakým typom ložísk (rifle), u ktorých BeQuiet! uvádza o 33 % dlhšiu strednú dobu medzi poruchami, ako je v prípade ventilátorov Light Wings (60 000 hodín).

Osvetlenie ARGB LED je energeticky pomerne neefektívne: Pomerne nízka svietivosť (vyplývajúca, prirodzene, aj z menšej plochy svetlovodu, než u ventilátorov so svetlovodivými rotormi) pri nadštandardne vysokej spotrebe. Dobrá správa je, že rozsah regulovateľnosti je široký a osvetlenie je možné veľmi výrazne stlmiť, čo môže byť v tme noci oproti iných ventilátorom takisto plus.

Úplne nakoniec môžeme konštatovať, že Light Wings (BL072) v mori osvetlených ventilátorov môže v kombinácii vhodnej aplikácie s vhodnými nastaveniami predstavovať jednu z najrozumnejších možností.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Začali sa predávať Pure Wings 3, lacnejšie ventilátory BeQuiet!

Ventilátory Pure Wings 3, ktoré sa už dávnejšie objavili ako súčasť niektorých chladičov a skriniek, sú dostupné aj samostatne. Pri cene 14–15 eur (za kus) sa jedná o najlacnejšie ventilátory BeQuiet!, pokiaľ výber zameriame na modely s „modernou“ geometriou. Tá je zároveň predzvesťou atraktívneho pomeru ceny k „chladiacemu výkonu“. A to tak v 120 mm ako i 140 mm formáte. Celý článok „Začali sa predávať Pure Wings 3, lacnejšie ventilátory BeQuiet!“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Base Pro 901: Takmer bezchybný full-tower

Nová vlajková loď skriniek BeQuiet! je už v predaji. Vylepšenia oproti predchodkyni sú zjavné, no pre vznik novej Dark Base Pro 901 bolo z čoho čerpať. Znovu je tu možnosť pootočiť základnú dosku. A už teraz môžeme prezradiť, že efekt na chladenie to má priaznivý. Aj vďaka tomu je táto skrinka vhodná na najvýkonnejšie konfigurácie, ktoré sa spájajú nielen s veľkým množstvom odpadového tepla, ale aj s veľkými rozmermi jednotlivých komponentov. Celý článok „BeQuiet! Dark Base Pro 901: Takmer bezchybný full-tower“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *