Endorfy Arx 500 Air: Extra prietok pri objeme pod 50 litrov

Interiér

Keď niečo „stojí za to“ a je zároveň väčšie, než by niekomu stačilo, tak spraviť menší variant je určite dobrý nápad. Niečo podobné sa udialo aj so skrinkou Arx 700 Air, z ktorej vznikla zmenšená Arx 500 Air. Tá si odniesla všetky dobré vlastnosti a aj bohatšie vybavenie pôvodnej skrinky. K tomu patrí napríklad aj päť predinštalovaných ventilátorov vo formáte 140 milimetrov. O poriadnu cirkuláciu vzduchu teda núdza nebude a otázna je už iba hlučnosť.

Interiér

Do skrinky môžete umiestniť najpoužívanejšie formáty základných dosiek od Mini-ITX, cez mATX, až po ATX. Pôvodnej skrinke sa ubralo na dĺžke. To má za následok, že z dĺžky grafickej karty 410 mm sa kleslo vo variante Arx 500 na 350 mm. To už vedie skrinku ku nekompatibilite k niektorých väčším grafickým kartám, no stále je z čoho vyberať. Šírka skrinky zostala rovnaká, takže aj tu máte k dispozícii pre vežovitý chladič procesora 179 mm.

Všetky vertikálne priechodky kabeláže majú gumené krytky pre ucelenejší vzhľad. Ich šírka je rovnaká ako pod stropom, tak aj pozdĺž základnej dosky. Ponúkajú vám 24 mm priestoru pre prevlečenie káblov. S touto šírkou dokážete bez menších ťažkostí prevliecť aj hrubšie káble. Kvôli menšej dĺžke je Arx 500 mierne ochudobnená o otvory pre uchytenie expanznej nádoby. Oproti pôvodným deviatim sú tu iba tri.

Strop tunela je rovnako skvelo vybavený, ako väčšia verzia skrinky. Nachádzajú sa tu dva väčšie otvory priamo pod základnou doskou. Tie výrazne uľahčujú manipuláciu s káblami pri zapájaní. Následne môžete osadiť na tunel aj dve 2,5″ úložiská jednoduchým nasunutím pomocou skrutiek s podložkami na to určenými z príslušenstva. V druhej polovici tunela máte k dispozícii priestor pre osadenie jedného 120 mm ventilátora. Taktiež je tu ďalšia priechodka na napájanie grafickej karty.

   

Kvôli zmenšeniu dĺžky skrinky je priestor medzi tunelom a predným panelom o niečo menší. S pôvodným osadením rozšírenia pre úchyt ventilátorov máte len 45 mm priestoru. Ak rozšírenia ale otočíte, tak získate 30 mm naviac. To už nemusíte mať obavy o nedostatok miesta pre umiestnenie aj hrubšieho radiátora kvapalinového chladiča.

   

Na odvod teplého vzduchu zo skrinky sú osadené už spomínané dva 140 mm ventilátory pod stropom. Musím oceniť, že aj pri menšej variante skrinky sa zachoval držiak pre káble z ventilátorov.

   

Zadná strana podnosu vám ponúka päť sťahovacích pások na suchý zips pre správu kabeláže. Je to o jednu menej, než dostanete vo výbave pri Arx 700. No stále máte k dispozícii jednorazové sťahovacie pásky z príslušenstva. Tie môžete použiť na viac ako 20 ďalších pozícií na správu kabeláže. Pre organizáciu káblov máte priamo za základnou doskou 22 mm priestoru. Pri vertikálnych priechodkách sa podnos ohýba smerom dovnútra skrinky a tak tam vzniká až 35 mm priestoru pre kabeláž. 

Plechy Arx 500 sú o niečo tenšie ako tomu bolo pri Arx 700. Ich hrúbka je 0,65 mm, čo sa ale na ich tuhosti vôbec neprejavuje, keďže je ich dĺžka menšia. Vďaka tomu sú stále rovnako pevné a neohýbajú sa.

   

Na podnose viete uchytiť dve 2,5″ úložiská rovnakým spôsobom, akým je to riešené na tuneli. Jednoducho úložisko zasuniete do otvorov pomocou skrutiek a podložiek z príslušenstva. Ďalšie dve máte možnosť uchytiť priamo na zadný rám skrinky. Tu ich zaistíte dvoma skrutkami. S ničím tu nekolidujú a zároveň je efektívne využité prázdne miesto skrinky.

   

K piatim osadeným ventilátorom je na podnose osadený aj rozbočovač. Jediná nevýhoda je, že má iba päť konektorov. Do skrinky môžete nainštalovať až sedem ventilátorov, takže do základnej dosky budete musieť zapojiť namiesto jedného až tri konektory. Teda iba v prípade, že budete chcieť počet ventilátorov navýšiť na maximum.

Posledná možnosť kde nainštalovať úložisko je v tuneli na podlahe. Keďže sa nasúva priamo na podlahu, tak nezavadzia žiadna konštrukcia káblom zo zdroja. Dobrá správa je, že sa jedná o hybridnú pozíciu. Vďaka tomu máte možnosť do skrinky osadiť aj jeden 3,5″ disk. Ak ste ale tento formát už vyradili z používania, tak stále sem môžete osadiť aj 2,5″ úložisko. 

Pre zdroj formátu ATX máte aj s jeho káblami priestor niečo málo cez 310 mm.

   

Osádzanie hardvéru prebieha relatívne rýchlo. Tomu pomohlo aj dostatok miesta vo vnútri skrinky na oboch stranách podnosu. Vďaka tomu bolo aj zapojenie kábla na napájanie procesora pohodlné, dokonca aj s osadeným ventilátorom na strope. Ten však v prípade ťažkostí jednoducho demontujete. Pre správu kabeláže je tu dostatočne veľa miesta pre hrubšie zväzky káblov. Aj vďaka odchýleným priechodkám bolo zapájanie a ukladanie káblov jednoduché.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Stratus 140 PWM: Nízka cena, vysoká efektivita

Doposiaľ najlacnejší 140-milimetrový ventilátor, aký sme testovali, pri porovnateľnej hlučnosti poráža aj výrazne drahšie 120 mm modely. To pre využívanie väčšieho prierezu a zároveň efektíovnu geometriu rotora, ktorú Stratus 140 PWM rozhodne má. „Lacný“ ventilátor nemusí znamenať „slabý“, hoci, samozrejme, určité kompromisy vychádzajúce z viac obmedzených výrobných prostriedkov, ako u drahších ventilátorov, tu sú. Celý článok „Endorfy Stratus 140 PWM: Nízka cena, vysoká efektivita“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom

Prečo utrácať za jeden ventilátor toľko peňazí ako za štyri či päť kusov Endorfy Stratus 120 PWM? Existuje na to jasná odpoveď, ale nemusí byť zaujímavá pre každého. A to najmä vtedy, kde majú ventilátory dobre zapadnúť do zostáv koncipovaných s ohľadom na čo najlepší pomer cena/výkon. Vtedy nízkorozpočtové ventilátory dávajú zmysel a aj nad „nedokonalosťami“ Stratus 120 (PWM) koncový používateľ často mávne rukou. Celý článok „Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *