ARM si věří, do pěti let prý vytlačí procesory x86 z většiny PC

Více jak 50 % počítačů s ARM procesorem v roce 2029?

Po dlouhém navnaďování a „hajpování“ teď vychází notebooky s procesory Qualcomm Snapdragon X Elite, s nimiž bude v mobilní oblasti procesor, který je výkonem atraktivní a může konkurovat procesorům Intelu a AMD. Microsoft se snaží rozšíření Windows na platformu ARM podporovat, a dal Qualcommu na čas exkluzivitu na AI funkce Copilot+ PC. Jak Qualcomm, tak ARM mají hodně velké oči a věří si na to, že v podstatě x86 nahradí.

CEO firmy ARM Rene Haas se během Computexu nechal slyšet s hodně ambiciózním plánem či predikcí. Řekl, že si myslí, že v příštích pěti letech – tedy do roku 2029 – přeroste podíl procesorů ARM v počítačích 50 %. Přesněji, mluví o počítačích s Windows, je to tedy dokonce bez případné pomoci od Chromebooků nebo různých Applů.

Rene Haas řekl, že si to „opravdu myslí“, ale i tak je asi třeba toto vyhlášení brát s rezervou. Smyslem této věty je asi hlavně propagace a povzbuzení důvěry v budoucnost této platformy. Má to tedy být určité přesvědčování uživatelů a vývojářů softwaru, že se při koupi ARM notebooku nebo s investicí do portování a optimalizace softwaru na tuto platformu nespálí.

Nicméně, není to slib, ani to nemusí být úplně upřímný a střízlivý analytický odhad. I markeťáci nejsou rádi, když se totálně ztrapní, takže za pozornost tyto výroky stojí, ale motivace za nimi rozhodně není věcně neutrální a určitě lze říct, že se zde uplatňuje faktor „přání otcem myšlenky“. Jde jen o to, jak moc se na to přání usměje reálně štěstí.

Je asi dobré si uvědomit, že se nebavíme o nějakém stabilním rozdělení půl na půl (i když takový dlouhodobý stav by byl z technologického a nadšeneckého hlediska asi nejhezčí), ale o nadpoloviční většině (přes 50 %). To by ovšem znamenalo, že ARM převážil, a naopak by od té chvíle měla být setrvačnost trhu a „síťové efekty“ na jeho straně, což by zatlačovalo x86 na ústup. A mohlo by tedy dojít k nevratnému překlápění platformy PC a Windows na tuto dnes alternativní instrukční sadu a eventuální vymizení x86 procesorů. Stav, kdy má ARM víc jak 50 %, je tedy extrémně důležitá meta.

Surface Laptop a Surface Pro z řady Copilot+ PC s ARM procesory Qualcomm Snapdragon X Elite a X Plus (Autor: Microsoft)

Qualcomm si přisazuje

Bude určitě hodně zajímavé vidět za pět let v onom roce 2029, jak dobře se platformě ARM povede tyto proklamované cíle či potenciály naplnit. Přidal se k tomu i šéf Qualcommu. Ten má na „hajpu“ a přesvědčování zákazníků zájem také, pochopitelně, takže také je to nutno brát s rezervou.

Podle něj je více než 50% podíl na trhu PC s Windows v roce 2029 prý realistický a někteří výrobci prý čekají, že v jejich portfoliu bude s procesorem Qualcomm přes 60 % prodejů notebooků. Otázka je, zda to třeba nejsou nějací malí výrobci nebo výrobci mobilů se silnými vazbami na Qualcomm, kteří se sekundárně pouští do výroby notebooků a prodeje klasických modelů na bázi Intelu a AMD mají malé z toho důvodu, že v nich nemají tradici.

Do výroby ARM procesorů pro notebooky se chce pustit více výrobců, víme již o Nvidii a pravděpodobné jsou třeba MediaTek a Samsung. Tito další výrobci by logicky také měli pomoci, ale jejich podíl nemusí být jen na úkor procesorů x86, ale také Qualcommu.

Tip: ARM uvádí Cortex-X925 „Black Hawk“: Jádro, které má přebít Apple

Předchozí prognózy úplně nevycházely

Zde je ale každopádně dobré připomenout některá podobná proroctví z minulosti. Firma ARM například tvrdila, že v roce 2020 by mohla mít 20 % trhu se serverovými procesory. Nedá se sice říct, že by byla v této oblasti neúspěšná, ale rok 2020 byl spíš na počátcích nějakého významného nasazení, a pětinu trhu tehdy ARM určitě neměl (v roce 2022 podle některých odhadů měly procesory ARM v serverech 7 %).

Teď je procentuální cíl ještě vyšší, takže je tu asi i vyšší pravděpodobnost než tehdy, že realita bude o hodně střízlivější a za pět let bude Haas mít lehkou ostudu, pokud si někdo ještě vzpomene. Bude každopádně hodně zajímavé vzpomenout si za pět let na tyto proklamace a podívat se, jak dobře si procesory ARM tou dobou proti Intelu a AMD vedou (a vice versa).

Microsoft se snaží platformu ARM protlačit

Příznivý vítr do plachet ARMu by měl přidávat i Microsoft, který se snaží víc něž kdy předtím, aby platforma „WoA“ čili Windows na procesorech ARM konečně měla větší úspěch. Nedá se ani říct, že by měla rovnocenný přístup, Microsoft naopak Qualcommu servíruje extrabuřty navíc.

Jak jste si všimli, Microsoft nečekal s uvedením Copilot PC+, až výrobci x86 procesorů budou mít připravené vlastní procesory pro tuto platformu, ale vydal ji ve chvíli, kdy jsou tyto funkce dostupné jen a pouze pro procesory Qualcommu. A to přestože toto „časové okno“ bude trvat jen pár týdnů, jak procesory AMD Ryzen AI 300 („Strix Point“), tak Intel Lunar Lake (Core Ultra 200V) mají mít první notebooky na trhu v létě.

Dokonce to ale není jen o tom, že by Microsoft použil načasování vydání tak, aby pomohl Qualcommu. Nyní se objevily zprávy, že Microsoft přímo dal Qualcommu dočasnou exkluzivitu na funkce Copilot+ PC. Ta bude pokračovat i v momentu, kdy vyjdou analogické notebooky s procesory Intelu a AMD, které sice budou hardwarově patřit do kategorie Copilot+ PC, ale tyto funkce po vydání nedostanou a budou pro ně dostupné jako update „později“. Toto je znevýhodní proti protěžovaným Snapdragonům X Elite, i když nevíme, jak dlouho toto umělé omezení má trvat.

Copilot PC+ s procesory Qualcomm Snapdragon X Elite a X Plus (Autor: Qualcomm)

Jak velký vliv tato protekce či podpora rozjezdu ARM počítačů s Windows bude mít a zda dosáhne výsledků, zatím ale těžko říct. Dosažení 50% podílu i tak pro procesory ARM nebude úplně snadné.

Zdroje: Tom’s Hardware (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MediaTek chystá CPU pro PC s Windows. Levné ARM notebooky?

Na počítače s procesorem ARM (se systémem Windows) má zatím exkluzivitu Qualcomm, ale brzo by snad měla skončit a s jejich výběrem by to mohlo být hodně zajímavé. ARM procesory pro PC teď podle posledních zpráv začne vyrábět i MediaTek. Ten často poskytuje SoC pro levnější mobily nebo Chromebooky, takže jeho čipy by mohly konečně naplnit naděje, že by třeba notebooky s ARMem mohly být levnější než ty s AMD nebo Intelem. Celý článok „MediaTek chystá CPU pro PC s Windows. Levné ARM notebooky?“ »

 •  
 •  
 •  

ARM jádro Oryon procesorů Snapdragon X: Rozbor architektury

Na Computexu 2024 byly Intelem představeny nové architektury Lion Cove a Skymont, kterým jsme se podrobně věnovali. AMD také nakouslo jejich konkurenta Zen 5, ovšem zatím jen letmo, takže kompletní rozbor architektury bude teprve v budoucnu. Těmto x86 procesorům přichází konkurovat vyzyvatel s instrukční sadou ARM – Snapdragon X Elite přicházející do notebooků. A Qualcomm teď také konečně poodhalil jeho „Nuvia“ architekturu Oryon. Celý článok „ARM jádro Oryon procesorů Snapdragon X: Rozbor architektury“ »

 •  
 •  
 •  

ARM uvádí Cortex-X925 „Black Hawk“: Jádro, které má přebít Apple

Začátkem roku se objevily zákulisní zprávy o tom, že v příští CPU architektuře svého velkého jádra chce firma ARM dosáhnout velkého skoku ve výkonu, kterým by ideálně chtěla dohnat náskok, který má se svými procesory Apple a nyní i Qualcomm s jádrem Oryon v Snapdragonu X Elite. Kvůli tomuto deficitu byli v nevýhodě výrobci například čipů do mobilů pro Androidy a motivovalo je to jako Qualcomm k vývoji vlastních jader, na čemž ARM tratí. Celý článok „ARM uvádí Cortex-X925 „Black Hawk“: Jádro, které má přebít Apple“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. lol, a co ma ako sef ARM tvrdit? Jasne, ze jeho produkt ma vsetky „naj…“ a do prvych serioznych recenzii sa nedozvieme, ci to je pravda. Takze jednym uchom dnu, druhym von…

 2. Desetina to možná bude, pokud do toho celou vahou šlápne Nvidia a přinese svoje ucelené řešení grafika + AI.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *