DeepCool Assassin IV – Téměř dokonalý chladič CPU

Klíčové vlastnosti

Dlouho očekávaný chladič DeepCool Assassin IV je konečně tady. Dle výrobce by měl nabízet velmi tichý chod při vysoké účinnosti chlazení a po vizuální stránce se také jedná o zajímavý kousek hardwaru. V dnešní recenzi jej hodlám podrobit důkladné analýze a prověřit sázku výrobce na nekonvenční konstrukci chladiče. Nově také rozšiřuji zátěžové testy o širší spektrum hladin hlučnosti a o spektrální analýzu akustického projevu chladiče.

Klíčové vlastnosti chladiče

Assassin IV představuje novou vlajkovou loď a hezky uzavírá vrchol nabídky aktualizovaných chladičů od společnosti DeepCool. Jedná se o přímého nástupce chladiče Assassin III, který jsem zde také testoval, ale tyto dva chladiče si nemohou být méně podobné. Zatímco Assassin III je typický dvouvěžový chladič v běžné konfiguraci push/push (oba ventilátory tlačí vzduch skrze jednu z věží pasivu) se symetrickou sestavou ventilátorů, tak Assassin IV sází na vcelku atypickou konstrukci. Také se sice jedná o dvouvěžový chladič, ale každá věž pasivu je jinak silná. Oba ventilátory jsou nyní osazeny v konfiguraci pull/pull (tedy oba ventilátory nasávají vzduch skrze věže pasivu) a jedná se o asymetrickou sestavu 140mm a 120mm ventilátorů.

   

Celý chladič je matně černý až na poniklovanou měděnou základnu s velkou teplosměnnou plochou, kterou protíná celkem sedm 6mm heatpipes. Po vizuální stránce zapadá tento chladič do minimalisticky futuristického designu současných chladičů DeepCool. Zjednodušeně řečeno vypadá jako velká černá kostka s perforacemi ve střední části. Díky tomu, že na přední věži není standardně osazen ventilátor, můžete se kochat pohledem na matricový vzor žeber pasivu.

   

Zadní pohled na chladič odhalí 120mm ventilátor s obrácenou orientací lopatek rotoru. Ventilátor je usazen v plastovém rámečku, který zároveň slouží jako upínací mechanismus ke krytu chladiče. Navíc jej lze posunou do vyšší pozice, pokud by docházelo k fyzické nekompatibilitě chladiče a příliš vysokého VRM pasivu napájecí kaskády. Pokud byste chtěli zadní ventilátor nahradit jiným, tak je to možné, ale je potřeba si ohlídat orientaci ventilátoru k zajištění správného proudění vzduchu směrem od zadní věže chladiče.

   

Pohled shora odhaluje několik zajímavých prvků. Jedním z nich je magneticky uchycený perforovaný kryt pro přístup ke středovému 140mm ventilátoru Díky absenci jakéhokoliv upínacího mechanismu nedochází k žádnému narušení vzhledu chladiče. Na horní ploše krytu u přední věže si můžete povšimnout malého posuvného voliče. Jedná se o integrovaný omezovač otáček ventilátorů, který zároveň slouží jako rozbočovač pro oba ventilátory, takže vám postačí jediný PWM konektor na základní desce. Posledním zajímavým prvkem na horní ploše chladiče je nenápadný logotyp výrobce. Jeho intenzita podsvícení je závislá na rozsahu otáček, který nastavíte na omezovači a je jen škoda, že se nejedná o RGB LED, ale svítí pouze v odstínu zelené jako logo DeepCool.

   

Středový 140mm ventilátor je k chladiči uchycen pomocí pružných zarážek a pryžových rohů pro zamezení přenosu vibrací na pasiv. Pro jeho demontáž tedy nepotřebujete žádný nástroj a jeho vyjmutím zároveň získáte snadný přístup k montážnímu systému chladiče se šroubky, které jsou integrované do základny chladiče a vybaveny pružinami pro optimální přítlak.

   

Obsah balení u DeepCool Assassin IV je perfektním příkladem, jak by to mělo bez výjimky vypadat u všech špičkových chladičů. Dodávané příslušenství je bohaté a nic zde nechybí. Montážní systém pro instalaci chladiče je robustní a kompletně z kovu vyjma plastových koncovek na backplate pro Intel patice. Tyto koncovky však nenesou žádnou váhu chladiče a slouží pouze jako poziční prvek pro šroubky dle rozteče montážních děr procesorové patice.

Příjemným bonusem je praktický kombinovaný šroubovák pro snadnou montáž a dále zde najdete tubu teplovodivé pasty DeepCool DM9 včetně aplikátoru a čisticího hadříku pro optimální přípravu plochy tepelného rozvaděče procesoru. Příjemným překvapením byla přítomnost plastového rámečku pro další 120mm ventilátor na přední věž chladiče včetně sady samořezných šroubků pro jeho instalaci. Tento rámeček jde navíc na přední věži instalovat v libovolné výšce dle potřeby pro zamezení konfliktu s RAM moduly, jen mějte na paměti, že tím logicky vzroste i celková výška chladiče. Příslušenství pak uzavírá detailně zpracovaný a přehledný manuál.

   

Instalace chladiče je jednoduchá a neměla by pro vás představovat žádný problém. Stačí pouze vybrat odpovídající sadu dle procesorové patice a u Intel procesoru využít dodávaný backplate. Jak už bylo naznačeno v předchozím textu, tak pro instalaci musíte z chladiče vyjmout střední 140mm ventilátor. Pro tuto část je vhodné využít dodávaný šroubovák, případně jiný dostatečné dlouhý nástroj s koncovkou PH2.

Parametry chladiče a ventilátoru

DeepCool Assassin IV je překvapivě hutný chladič. Ačkoliv je ve všech rozměrech menší než například MasterAir MA824 Stealth od Cooler Masteru nebo NH-D15 chromax.black od Noctua, tak svojí vahou příliš nezaostává, spíše naopak. Také proto jsem rád, že je vybaven opravdu robustním montážním systémem. Velkou výhodou je navíc 100% kompatibilita s RAM moduly na běžných paticích Intelu i AMD. Pozor si musíte dát jen u (nyní již prakticky obsolentní) patice Intel LGA 20xx, kde jste limitovaní pozicí zadního ventilátoru. Ten lze v případě potřeby posunout do vyšší polohy, pokud máte ve skříni dostatek prostoru.



Na rozdíl od svého předchůdce (Assassin III) využívá nyní DeepCool Assassin IV kombinaci dvou různých ventilátorů. Ve středu chladiče mezi věžemi pasivu je 140mm ventilátor s kruhovým rámečkem a za zadní věží pak menší 120mm ventilátor klasické konstrukce. Oba jsou zapojeny do integrovaného rozbočovače v chladiči, takže vám postačí jediný PWM konektor na základní desce. Tento rozbočovač navíc slouží i jako omezovač maximálních otáček na hodnotu cca 1350 RPM.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Někdy je hodnocení závislé na preferencích hodnotitele.
    Na Gamers Nexus se na to podívali i z pohledu ceny a chladič hodnotí termodynamicky nejlepší, ale cenově tak vysoko posazený, že mu konkurují nejrůznější systémy kapalinového chlazení (AIO).
    Navíc nemá nejlepší projev z hlediska hlučnosti, což je v dané cenovce určitá vada.
    Jednoznačný závěr tam teda je, že pro zájemce z řad lidí, kteří preferují poměr výkonu a ceny, to není zajímavé chlazení.

    1. Jakože bude mít menší cílovku než AIO? Toho bych se vážně neobával. Za tři roky jen vyměníš ventilátory, AIO vedle něj můžeš hodit do koše.

    2. Ten pomer cena/výkon mi zase až taký strašný na high-end nepríde. Väčšina o trochu efektívnejších vodníkov je i drahších, niekedy výrazne. A potom to, čo píše the patient

      Samozrejme, tie ventilátory majú jasné nedostatky, ktoré sú výsledkom dané šetrením (pri tejto geometrii by mali byť lopatky výrazne pevnejšie). V tomto bude Assassin IV za NH-D15 v2 výrazne zaostávať.

    3. Já bych to spíše otočil. Tento chladič totiž docela slušně konkuruje AIO, ale je levnější. Vyjma Endorfy Navisů jde těžko sehnat srovnatelný AIO za cenu pod 2,5K a ve slušné kvalitě.

    1. Jasné, bolo by to zaujímavé. Ale vždy treba si uvedomiť, že s použitím iného ventilátora môže byť poradie (hlavne nhlučnosti) trochu iné. Záleží na tom, ako dobre sadne vybraný model danému pasívu akusticky (viď článok Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika), ale aj z pohľadu chladiacebo výkonu (niektorým pasívom napríklad stačí nižší statický tlak, pre iné je vhodné naopak vyšší atď.).

      Nedostatky okolo registrácie sa snažíme lokalizovať a odstrániť. Ide to ale pomaly a webmaster teraz pracuje na iných veciach. Verím ale, že v októbri dôjde v tomto smere k nejakému zlepšeniu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *