DeepCool Assassin IV – Téměř dokonalý chladič CPU

Spektrální analýza hluku

Dlouho očekávaný chladič DeepCool Assassin IV je konečně tady. Dle výrobce by měl nabízet velmi tichý chod při vysoké účinnosti chlazení a po vizuální stránce se také jedná o zajímavý kousek hardwaru. V dnešní recenzi jej hodlám podrobit důkladné analýze a prověřit sázku výrobce na nekonvenční konstrukci chladiče. Nově také rozšiřuji zátěžové testy o širší spektrum hladin hlučnosti a o spektrální analýzu akustického projevu chladiče.

Spektrální analýza hluku

Dnešní novinkou je také spektrální analýza hluku chladiče a v budoucnu najdete tuto analýzu u každé recenze. Jedná se o jednoduchou analýzu na hladinách hluku 39 dBA, 45 dBA a na maximálních otáčkách chladiče. Pro analýzu využívám mikrofon UMIK-1 od miniDPS ve spojení s aplikací TrueRTA od True Audio. Rozlišení analýzy je 1/24 oktávy a tvar grafu je tvořený průměrem ze 100 vzorků, získávaných po dobu 20–30 sekund.

Nejprve se tedy podíváme na DeepCool Assassin IV. Akustika chladiče je zde s výraznějšími špičkami v nižším pásmu frekvencí okolo 175–250 Hz, což vede k tomu, že se chladič projevuje subjektivně dunivým charakterem. Toto platí i na nízké hladině hlučnosti při 39 dBA. S vyššími rychlostmi ventilátorů se tónové špičky posouvají do vyšších frekvencí okolo 2,5–6 kHz, což má nejspíš na svědomí rezonance proudění vzduchu skrze pasiv. A menší tónové špičky ve vyšších frekvencích jsou nejspíš důsledkem konstrukce chladiče, kdy dochází k sekání vzdušného proudu vystupujícího z pasivu lopatkami zadního ventilátoru. Chladič je tak bohužel subjektivně hlučnější, než ukazuje akustické měření.

   

Cooler Master MasterAir MA824 Stealth je na tom akusticky o něco lépe, ale také subjektivně trochu duní. Naštěstí nemá tak vysoké špičky v pásmu od 1 kHz do 5 kHz, které lidské ucho vnímá nejcitlivěji. Na nižších otáčkách je jeho akusticky projev celkově o něco příjemnější.

   

No a nakonec je tu klasika v podobě chladiče Noctua NH-D15. Akustický projev tohoto chladiče je velmi podobný jako u MA824, ale s trochu uhlazenější charakteristikou ve vyšších otáčkách. Celkově z této trojice vychází nejlépe, zejména co se subjektivního vnímání hluku týče.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Někdy je hodnocení závislé na preferencích hodnotitele.
    Na Gamers Nexus se na to podívali i z pohledu ceny a chladič hodnotí termodynamicky nejlepší, ale cenově tak vysoko posazený, že mu konkurují nejrůznější systémy kapalinového chlazení (AIO).
    Navíc nemá nejlepší projev z hlediska hlučnosti, což je v dané cenovce určitá vada.
    Jednoznačný závěr tam teda je, že pro zájemce z řad lidí, kteří preferují poměr výkonu a ceny, to není zajímavé chlazení.

    1. Jakože bude mít menší cílovku než AIO? Toho bych se vážně neobával. Za tři roky jen vyměníš ventilátory, AIO vedle něj můžeš hodit do koše.

    2. Ten pomer cena/výkon mi zase až taký strašný na high-end nepríde. Väčšina o trochu efektívnejších vodníkov je i drahších, niekedy výrazne. A potom to, čo píše the patient

      Samozrejme, tie ventilátory majú jasné nedostatky, ktoré sú výsledkom dané šetrením (pri tejto geometrii by mali byť lopatky výrazne pevnejšie). V tomto bude Assassin IV za NH-D15 v2 výrazne zaostávať.

    3. Já bych to spíše otočil. Tento chladič totiž docela slušně konkuruje AIO, ale je levnější. Vyjma Endorfy Navisů jde těžko sehnat srovnatelný AIO za cenu pod 2,5K a ve slušné kvalitě.

    1. Jasné, bolo by to zaujímavé. Ale vždy treba si uvedomiť, že s použitím iného ventilátora môže byť poradie (hlavne nhlučnosti) trochu iné. Záleží na tom, ako dobre sadne vybraný model danému pasívu akusticky (viď článok Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika), ale aj z pohľadu chladiacebo výkonu (niektorým pasívom napríklad stačí nižší statický tlak, pre iné je vhodné naopak vyšší atď.).

      Nedostatky okolo registrácie sa snažíme lokalizovať a odstrániť. Ide to ale pomaly a webmaster teraz pracuje na iných veciach. Verím ale, že v októbri dôjde v tomto smere k nejakému zlepšeniu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *