Vyhraj MSI MEG Silent Gale P12, štyri prvotriedne ventilátory

Ako (a o čo) sa hrá

Ventilátorom Silent Gale P12 sa veľa „slávy“ nedostalo, čo je vzhľadom na ich vlastnosti trochu krivda. Isteže, MSI nepatrí medzi etablovaných výrobcov ventilátorov a súčasne i cena je nastavená odvážne vysoko. Tá vás teraz ale zaujímať nemusí a súpravu jedných z najlepších 120-milimetrových ventilátorov môžete získať zadarmo. Stačí napísať, na čo by ste ich použili a zároveň mať trochu šťastia.

O čo…

V spolupráci s firmou MSI sme pre čitateľov HWCooling pripravili súťaž o súpravu štyroch ventilátorov Silent Gale P12. Z našich testov viete, že patria medzi špičku vo svojom formáte (120 mm). Ich technický úspech je postavený na efektívnej geometrii robustných LCP lopatiek. Navyše je použitý tichý motorček, takže majú všetky predpoklady k veľmi tichému chodu aj pri nižších rýchlostiach.

MEG Silent Gale P12 predstavuje univerzálny ventilátor, ktorý bez ohľadu na aplikáciu funguje vždy efektívne (vrátane situácie na radiátore), na šo odkazujú aj naše testy. Vzhľadom na nižšiu dostupnosť v obchodoch by tieto ventilátory mohli byť snáď i pomerne vzácne, a to aj mimo kruhov skalných fanúšikov MSI.

… a ako sa hrá

Na zapojenie sa do súťaže o tieto ventilátory treba na info@hwcooling.net poslať správu s predmetom „Viem uplatniť Silent Gale P12“ a do jej tela uveďte, na čo konkrétne by ste ventilátory MSI použili. U niekoho môžu skončiť na radiátore, u iného ako výmena za pôvodné systémové ventilátory, ktoré ste dostali spolu so skrinkou.

Možností je veľa,  trebárs aj na rôzne kombinácie – jeden ventilátor na pasív chladiča, tri na systémové chladenie. Na úplnosť v súťažnej správe spomeňte i to, na akom radiátore/pasíve či v akej skrinke ich vidíte. Nie preto, aby sme na základe toho vyhodnocovali, komu sa zídu viac a komu menej, ale preto, aby sme mali istotu v tom, že sa budú naozaj používať. V losovaní budú všetky účastníci a o výhercovi rozhodne generátor náhodných čísel.

Uzávierku na posielanie správ je do 28. 7. 2023 (23:59) a súťaž je bez geografických obmedzení. Zapojiť do nej sa môžete z ktoréhokoľvek kúta sveta. Výherca sa potom od 29. 7. 2023 nájde zverejnený v poznámke pod týmto textom. S len náznakovými, neúplnými identifikátormi, samozrejme.

Víťazom náhodného žrebovania súťaže o súpravu štyroch ventilátorov MSI MEG Silent Gale P12 sa stáva účastník s e-mailovou adresou *t**s1*@gmail.com. Ostatným ďakujeme za to, že ste sa zapojili a nebuďte smutní. To, čo nevyšlo teraz, vyjde niekedy nabudúce. Rôznych súťaží o ventilátory budeme organizovať ešte mnoho.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (19) Pridať komentár

  1. Hlásim sa ako výherca, s odstupom času mám konečne novú grafickú (4070ti super+5900x), pri tej príležitosti aj s novým akvárkom pre komponenty – Asus GT502. Takže konečne prišiel rad na tieto fajnové vrtule.
    Nejaké tie fotky:
    https://imgur.com/a/egLugZ8

    Vetráky prevádzkujem na max 700 otáčok, v kľude o nich v podstate ani neviem, v záťaži vyhráva nad všetkým grafická. Spokojnosť, ďakujem redakcií 🙂

    1. Ďakujeme, vyzerá to skvelo! Ninja 4 s dvoma plnotočnými 120 mm ventilátormi je teda poriadny širokáč. 🙂

      1. je to macek veru, ninja bola este na i7 3770, poslali mi zo scythe novu sponu na am4 za asi 3€ :D. Zadnejsi vetrak musel ist kvoli chladicu vrm o dost vyssie, ako predny (vidno to aj na fotkach)… zmestilo sa to aj tak 😀 za mna vyzeraju vzduchove chladice „drsnejsie“ ako AiO vody (o zivotnosti ani nehovoriac), ale mozno raz prejdem aj ja na tie AiO, kto vie 😀

        1. — „za mna vyzeraju vzduchove chladice „drsnejsie“ ako AiO vody (o zivotnosti ani nehovoriac)“

          A špeciálne pri veľmi nízkych rýchlostiach ventilátorov majú špičkové vežovité chladiče vyššiu efektivitu aj oproti väčšine 360 mm vodníkov. Síce je to často zase na úkor horšej kompatibility s pamäťami, ale… no, to už si musí každý rozhodnúť sám, čo a za akých podmienok chce prevádzkovať. 🙂

          Na akých rýchlostiach fungujú ventilátory NF-A12x25 na Ninja 4? Tých 700 ot./min z prvého príspevku sa, predpokladám, vzťahuje na Silent Gale P12?

          1. Práveže aj pri ninja 4, som s RAMkami uplne v klude, ale to som vedome vyberal tie s nizsim chladicom. S vyssim by uz to klud nebol a musel byt ist aj ten predny fan vyssie.

            NF-A12x25 na ninja 4 reguluje doska a idú cez low noise adapter + usmernil som ich, aby bezali v zatazi tak do tych 700.
            Spolieham sa, ze ninja 4 pomozu aj tri horne NF-A12x25, tiez na 700ot./min.
            Tie tri Asus fany na boku idu na 500otacok, o tych uz na vyssich otackach viem a nevyhovuje mi ich zvuk, avsak mam ich tam hlavne kvoli tomu ze svietia 😀 a v tomto počte, na tych nizkych otackach predsalen aj nieco pofukaju(zadny je napajany spolu s nimi, akurat je na zadnom aj low noise adapter aby nehučal do mriežky zbytocne).

            Stále sa ale pohravam s myslienkou, ci by tie 3 bocne asus fany nebolo lepsie otocit, ci skrinka nema az prilis vyfukovania a malo nasavania.

            1. Témou závislosti podtlaku a pretlaku s ohľadom na chladiaci výkon sme sa kedysi zaoberali aj v testoch.

              Isteže, záleží od toho, v akej skrinke sa testuje, s ventilátormi v akých pozíciách, s akými komponentmi atď. Isteže, je to veľmi individuálne a treba vyskúšať. Vždy je ale dôležité dostať ohriaty vzduch von. Keď bude vysoký prietok na vstupe škrtený výstupom, tak pri porovnateľnej hlučnosti bude výsledok jasný.

              Je pozoruhodné, že kombinujete až štyri rôzne druhy ventilátorov. Nedávno sme sa v diskusii pod iným článkom bavili o tom, že pri kombinácii rôznych ventilátorov by mohla byť pri porovnateľnom prietoku dosahovaný príjemnejší akustický profil. Tým, ako zoslabnú tónové špičky a hluk sa rozloží do širšieho spektra.

              1. Kombinace různých ventilátorů takhle po skupinách může, ale taky nemusí pomoct. V některých případech naopak může docházet ke skládání a rezonancím. Pokud by se to uchopilo důsledně a opravdu každý ventilátor byl jiný, pak to ale dokonale dává smysl.

              2. Test systemoveho chladenia si urcite nastudujem, diky za pripomenutie.

                Pocitovo je zostava dost ticha, ziadne rusive zvuky z fanov nepocut, iba jemne prudenie vzduchu
                – nenastavujem ine otacky v idle a ine v zatazi, inak by bol bez zataze uplne nepocutelny.

                Systemove fany su pri tychto otackach v zatazi popri grafickej ten najmensi problem.. gigabyte gaming oc ma najnizsie možné otáčky 1300rpm a rozhodne o nej viem, mam prepnuty aj tichy bios aby tie otacky aspon viac drzalo na minime a da sa to vydrzat.

            2. Ja by som na tvojom/vašom mieste, pri takomto rozložení systémových ventilátorov skôr skúsil kúpiť dozadu nejaký prachový filter a otočil orientáciu zadného ventilátora a takisto ventilátorov na CPU chladiči (nasávanie zo zadu).
              Ešte by som asi vymenil ten zadný slabší ventilátor za niektorý výkonnejší z iného miesta (noctua alebo MSI – môj kandidát na výmenu sa nachádza úplne vpravo dole alebo hore) …a tiež by som ho dal na vetvu k ventilátorom na CPU chladiči.

              1. Najlepšie by bolo dať do zadu noctuu aj s tou antivibračnou obľubou, ktorá odsadí ventilátor od mriežky, čo asi mierne zlepší zvukový prejav.

              2. Presne toto mi napadlo, ked som to skladal, ale upustil som od toho, aj ked zmysel do dava. Podla mna by mi to prinieslo len velmi maly rozdiel v chladeni/hluku.. kedze graficka ma minimalne otacky 1300rpm, tak vyhrava nad vsetkym 😀 nastastie zvukovy profil nema az tak rusivy.
                BTW najviac ma z compu rusia cievky z ASUS dosky, vyhrávajú si jedna radost. Gigabyte grafiky nemaju az tak vyrazne cievky

                1. Přece musí být způsob jak tu grafiku zkrotit (Afterburner?), 1300 rpm může odpovídat zátěži (s limitem fps, synchronizací), ale v klidu by měly točit nanejvýš 1000 i ve skříni s polovičním průtokem.

                  1. Otázka je, aké sú minimálne otáčky a kedy sa dá hovoriť o najnižšej stabilnej rýchlosti. Na cca 1300 ot./min relatívne rýchlo (t.j. pri nízkom/prijateľnom zahrievaní) vyskočí aj Aorus RTX 4080 Super Master 16G a pri optimálnom chladení sa na tejto rýchlosti aj pomerne dlho drží.

                    Pokusy o znižovanie otáčok môžu eventuálne skončiť striedavým vypínaním sa ventilátora a jeho štartmi, čo bude ešte nepríjemnejšie (ako nejaká +/- konštantná hlučnosť) alebo tým, že sa nižšia intenzita PWM už na prevádzku ventilátora stačiť nebude. V takýchto prípadoch mi napadá ešte eventuálna DC regulácia externe (ovládačom mimo grafickú kartu) a možno takto externe by mohol pomôcť aj nejaký lepší PWM regulátor. Ktovie, ako na tom je ten, čo má samotná grafická karta.

                    V súvislosti s Gigabyte (ale bude sa to pravdepodobne týkať aj iných značiek a nemusí sa to týkať všetkých modelov grafických kariet GB) viem, že kvalita signálov je niekedy horšia a prejavuje sa to minimálne nesprávnym odčítaním otáčok (s nereálne vysokými číslami). To ale ešte neznamená, že by sa to muselo týkať aj PWM signálu. Ten môže byť dostatočne dobrý na dosahovanie takých nízkych otáčok, aké sú u ventilátorov na chladiči grafickej karty dosiahnuteľné.

                2. ja mám na grafike (sapphire nitro rx 6650xt) maximálne RPM na cca 1250 (minimálne na cca 700 – no stop)…vyššie mi vadia.
                  A to usporiadanie, čo som navrhol, by na grafiku vplyv asi ani nemalo … jedine na CPU, tam si myslím, že by to prinieslo zníženie o nejakých 1-2°C 🙂
                  Ono máš GPU od NVIDIA, takže by ti mal fungovať FanControl od Rem0o

                  1. Sapphire RX 6650 XT Nitro+ má výhodu pracovného rozsahu v nižšom rýchlostnom pásme. To u lacnejších (alebo výkonnejších) modelov vždy nebýva a bohužiaľ to začína až niekde okolo tých 1000 ot./min.

                  2. Aj manualne ovladanie fanov na grafike ide len od tych 1300 minimum, co je u nich 30%, maju to tak v biose grafiky bohuzial a nizsie to vie ist len na nulu(to som si potvrdil aj hladanim po nete).
                    To co popisujete, s nestabilnymi otackami som zazival pri predoslej rtx2070 od gigabyte a bolo to mega otravne (karta musela drzat vyssie takty v idle kvoli dvom monitorom 165+60hz), tam ale siel vytvorit fan profil a vychytal som to tak.

                    1. Čo ten pokus o DC reguláciu? Možno by to šlo aj zo základnej dosky (a nebol by potrebný žiadny externý regulátor, iba adaptér z malého konektora na veľký). Nižšie otáčky sa zaručiť nedajú, špeciálne nie cez tú dosku, kde aj keby pri lineárnom napájaní ventilátory dosahovali nižšiu prevádzkovú rýchlosť, tak minimálne napätie na doske môže byť vyššie, ako by bolo treba na podlezenie minimálnych otáčok cez PWM… ale šanca tu je. Okrem teploty GPU treba mať síce pod kontrolou aj zahrievanie VRM a životnosť GK to nepredĺži, ale pekná téma na experimentovanie to snáď je. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *