Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika

Čo pasív to iný zvuk

„Modifikácia“ chladiča výmenou ventilátora za relatívne efektívnejší model nemusí viesť vždy k požadovanému výsledku. Niekedy si polepšíte podstatne menej, ako by ste očakávali, inokedy môže dôjsť dokonca k zhoršeniu. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný nižší chladiaci výkon a je úplne jedno, aký ventilátor použijete. Niekedy má skrátka hlavné slovo konštrukcia pasívu.

Čo pasív to iný zvuk

Dajme si na úvod celkom bežnú situáciu: Používateľ si spolu s chladičom kúpi aj ventilátory, ktoré plánuje nahradiť za tie pôvodné. To prirodzene v presvedčení, že za pomoci nich dosiahne tichší chod aspoň pri zachovaní pôvodného chladiaceho výkonu. Takéto uvažovanie však môže byť zradné. Rôzne ventilátory s rôznymi pasívmi majú rôzne reakcie a môže sa stať, že aj so špičkovým ventilátorom sa dostavia nakoniec porovnateľné výsledky ako u pôvodného riešenia, ktoré má ventilátor s relatívne slabšou efektivitou.

V predošlej vete je dôležité slovo „relatívne“, ktoré odkazuje na xy ďalších situácií, kde by dodávaný ventilátor naozaj ťahal za kratší koniec, ale práve kombinácia pasívu, s ktorým sa dodáva, je výnimka. A často nejde o žiadnu náhodu, ale o to, že si výrobca dal záležať na vzájomnej „súhre“ konkrétneho ventilátora s konkrétnym pasívom, pričom hovorí o psychoakustickej optimalizácii. Toto slovné spojenie možno niekomu vytvára úsmev na tvári, ale psychoakustika je seriózny vedný odbor, ktorý sa zaoberá výskumom vnímania zvuku. Cieľom psychoakustických optimalizácií u chladičov potom prirodzene je, aby bol vnem zvuku pre človeka čo najprijateľnejší, najmenej rušivý.

Také psychoakustické optimalizácie môžu prebiehať na rôznych úrovniach. Jednak teda na úrovni ventilátora ako takého, typicky potlačením vibrácií vznikajúcich na lopatkách tak, aby v pracovnom rozsahu nevyskakovali tónové špičky, čo sa vždy, ako viete z našich testov nedarí. Alebo potom elimináciou rezonančných frekvencií, ktoré sú spôsobené prúdením vzduchu cez konkrétnu prekážku. To je možné mnohými konštrukčnými detailmi, ktoré tónové špičky doslova rozbíjajú. Pri dvojvežových chladičoch môže mať výrazný efekt už i len nastavenie „správneho“ odstupu prednej veže od stredového ventilátora alebo sa vhodne upravia hrany rebier, cez ktoré ventilátor pretláča vzduch. Aj z toho dôvodu sú rebrá mnohých chladičov zubaté. A čím viac úsilia výrobca v tomto smere vynaloží, tým atraktívnejší pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti je možné dosiahnuť.

Aj taký DeepCool Assassin IV má vo frekvenciách zvuku z prúdenia vzduchu v pásme 300–5000 Hz určité medzery, resp. vrcholy, ktoré sa ešte určite dajú znížiť, vďaka čomu by tento chladič pri rovnakých dBA dosahoval vyššiu rýchlosť ventilátora a tým aj vyšší chladiaci výkon na jednotku hlučnosti.

Otázkou psychoakustických optimalizácií sa zaoberali napríklad aj vývojári Endorfy sa v súčinnosti so Synergy Cooling. Aj preto mnohým nebolo jasné, ako sa môžu chladiče Fera 5 či Fortis 5 pri rovnakej hladine hluku výkonnostne doťahovať na konkurenčné modely s výrazne pôsobivejšími parametrami. Z vlastných testov vieme, že keď na Fera 5 nahradíte pôvodný ventilátor (Fluctus 120 PWM) za špičkový Noctua NF-A12x25 PWM, tak pri veľmi nízkych rýchlostiach môže dôjsť k pomerne drastickému prepadu chladiacej efektivity. A to i napriek tomu, že ne na iných prekážkach, ako môžete vedieť aj z našich analýz ventilátorov, k takémuto správaniu nedochádza. Jedná sa síce o vzácnu situáciu, ku ktorej sa ale môžete pomerne ľahko prepracovať, pokiaľ sa vám Fluctus 120 PWM na Fera 5 nezdá ako „dosť dobrý“ a vymeníte ho za NF-A12x25 PWM. S týmto ventilátorom Noctuy pasív SilentiumPC Endorfy dosahuje prinajlepšom porovnateľné výsledky. V predstavách, pred výmenou ventilátorov, sú rozdiely obvykle väčšie.

Naopak, kde výmena ventilátorov dáva zmysel, je napríklad situácia na chladiči DeepCool AK620, kde dodávané FK120 nepríjemne dunia. Tento zvuk je výrazným úzkym hrdlom pri nastavovaní rýchlostí ventilátorov do normalizovanej hladiny hluku. Nebyť tónových špičiek na nižších frekvenciách, tak by znovu mohli byť dosahované vyššie rýchlosti, s nimi vyšší prietok – vyšší chladiaci výkon. Toto je ale ten prípad, kde nejde o zvuk z prúdenia, ale z vibrácií na lopatkách, takže nech by bol použitý pasív akejkoľvek konštrukcie, nezbavíte sa ho. Jedine teda použitím iných ventilátorov, ako sú napríklad Noctua NF-A12x25 PWM. Aj s jedným takýmto ventilátorom pasív DeepCool AK620 dosahuje výrazne vyšší chladiaci výkon na dBA ako s dvoma FK120. Toto a aj mnohé iné výsledky testov rôznych pasívov s rôznymi ventilátormi nájdete v grafoch nasledujúcich kapitol. Pavel Sekerka pasív Fera 5 testoval napríklad aj s ventilátorom Arctic P12 PWM PST či Fortis 5 s Noctua NF-A15 PWM, kde si oproti pôvodnému riešeniu takisto nepomôžete.

Poučenie: Niekedy sa na dodávané ventilátory s lacnejšími chladičmi netreba pozerať príliš skepticky, môžu odviesť výbornú službu aj s priemernými parametrami, pokiaľ je na ne pasív dobre pripravený.

Ako sme testovali? Všetky merania prebiehali podľa štandardnej metodiky na testy procesorových chladičov. Opis toho, za akých podmienok sa testuje, nájdete v tomto odkaze.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla

Arctic vraj historicky nespomína na to, že by sa nejaký produkt zo štartu, tesne po vydaní, tešil väčšiemu záujmu používateľov ako je to u chladičov Liquid Freezer III. Ale nečudo. Okrem efektívnych ventilátorov prinášajú viacero prvkov zvyšujúcich chladiaci výkon. Ten je nielen vysoký, ale aj cenovo veľmi dostupný. Arctic dal chladiče do predaja s pomerne veľkou, stále pretrvávajúcou zľavou. 360-milimetrový variant pod 80 eur? Celý článok „Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla“ »

 •  
 •  
 •  

Návrat k FDB – hlavná novinka Arctic P12 Max White

Arctic vydal nové, biele vyhotovenie ventilátora P12 Max. Nejedná sa však iba o voľbu medzi svetlou (P12 Max White) a tmavou (P12 Max Black), ale takisto medzi fluidnými a guľôčkovými ložiskami. V každom prípade ide znovu o 120 mm ventilátor, ktorý bude svojou výkonnostnou charakteristikou v porovnávacích testoch dobývať popredné priečky rebríčkov. Má na to všetky predpoklady. Celý článok „Návrat k FDB – hlavná novinka Arctic P12 Max White“ »

 •  
 •  
 •  

V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max

Menší formát ventilátora nemusí vždy znamenať nízky prietok. Na dosiahnutie porovnateľných výsledkov s modelmi s väčšiemu prierezom musia byť vyššie otáčky a spolu s nimi aj vyššia hlučnosť, ale pokiaľ toto akceptujete a pre rozmerové obmedzenia vlastne nemáte príliš na výber, tak nový ventilátor P8 Max sa javí ako atraktívna možnosť. A hlavne je jeden z mála svojho druhu. Celý článok „V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *