SilentiumPC Fortis 5: Větší a tišší bratříček Fery na steroidech

Klíčové vlastnosti

Koncepce SilentiumPC Fera 5 nám nedávno předvedla, jak účinný může být i malý chladič, pokud se dobře provede optimalizace pasivu a ventilátoru. Dnes přišla řada na SilentiumPC Fortis 5, což je další iterace oblíbeného chladiče od SilentiumPC, nyní však optimalizovaném ve spolupráci se Synergy Cooling. Dnešní článek je navíc rovnou trojitým testem, protože budeme testovat všechny tři varianty chladiče Fortis 5 proti sobě.

Klíčové vlastnosti chladiče

Podobně jako u chladiče Fera 5, i zde byl celý návrh chladiče kompletně přepracován v rámci spolupráce se Synergy Cooling. Základ chladiče tvoří rozměrný a hustý svazek hliníkových žeber, která mají náběžné hraně zubatý profil připomínající list pily. Takto tvarovaný okraj zlepšuje akustický projev chladiče, a navíc i zvyšuje efektivitu proudění vzduchu. Svazek žeber je propojen šesticí měděných heatpipes s poniklovaným povrchem, které se stýkají uprostřed kontaktní plochy chladiče bez jakýchkoliv mezer. Toto provedení umožňuje optimální přestup tepla ze středu IHS procesoru na chladič.

Tvar chladiče je výrazně asymetrický, takže nedochází ke konfliktu s DIMM sloty pro operační paměť. Na zadní ploše pasivu je v jeho středu výřez pro lepší přístupnost k montážnímu systému chladiče při jeho instalaci na rámeček okolo patice. Horní žebro chladiče a konce heatpipes jsou uloženy pod plastovým krytem s logem výrobce. V případě ARGB varianty chladiče navíc slouží okraje tohoto krytu jako světelný difuzér a logo výrobce je také podsvícené.

SilentiumPC každopádně těmto ventilátorům skutečně důvěřuje, neboť hodnota střední doby mezi poruchami (MTBF) je oproti předchozím verzím ventilátorů dvojnásobně vyšší a záruční doba celého chladiče dokonce trojnásobně vyšší než u předchozího modelu. Kabely pro zapojení ventilátorů do základní desky navíc nově nabízí možnost sériového zapojení, což ušetří případné starosti s rozdvojkami. To samé platí i pro kabely pro ARGB podsvícení. Jedná se zdánlivě o malý detail, který ovšem ušetří spoustu starostí s rozdvojkami nebo nedostatkem konektorů na základní desce.

   
   

V balení chladiče naleznete standardní sadu příslušenství. Jedinou odlišností mezi různými verzemi chladiče je přítomnost Nano-Reset ovladače pro RGB podsvícení u ARGB verze chladiče. Tento ovladač je užitečný, pokud vaše deska nenabízí 5V ARGB konektor. Pomocí něj si totiž můžete vybrat z plejády přednastavených profilů podsvícení chladiče pomocí tlačítka Reset na počítačové skříni. U všech verzí chladiče pak v příslušenství naleznete montážní systém pro instalaci chladiče na všechny moderní procesorové patice včetně nejnovější LGA 1700.

Procesory Threadripper sice nejsou podporovány, to ale není žádným překvapením. Tyto procesory mívají obvykle specializované chladiče s adekvátní kontaktní plochou a se specifickým montážním systémem. V balení dále naleznete teplovodivou pastu Pactum PT-3 (přibalená tuba vám vystačí přibližně na tři aplikace) a dalším sympatickým detailem je sada antivibračních podložek pro 140mm ventilátor. Nechybí samozřejmě ani přehledná uživatelská příručka s návodem k montáži a čtveřice kovových spon pro uchycení ventilátorů.

   

Montážní systém chladiče je na můj vkus zbytečně komplikovaný s velkým množstvím jednotlivých součástek. Osobně nemám moc rád nutnost držet jednou rukou backplate za deskou a druhou rukou se trefovat šroubky do otvoru v základní desce okolo patice. Daleko více preferuji trny v backplate, které stačí prostrčit skrze tyto otvory a odpadá tak práce na obou stranách základní desky zároveň. Zde je jistě prostor pro zlepšení.

Parametry chladiče a ventilátoru

Fortis 5 sice nejde označit jako malý chladič, ale s výškou pod 160 mm se stále vejde do většiny moderních skříní. Jeho asymetrická konstrukce navíc zaručuje dobrou kompatibilitu s DIMM sloty. SilentiumPC vydalo na trh rovnou tři varianty, které se cenově příliš neliší, a tak záleží hlavně na vašich potřebách, kterou z těchto variant upřednostníte.K novým Fluctus ventilátorům bohužel SilentiumPC stále neposkytuje příliš mnoho informací. Jedná se nicméně o kvalitní ventilátory s PWM regulací otáček a s tichým chodem. Jsou pochopitelně vybaveny PWM regulací a v případě ARGB verze také 5V RGB konektorem. Varianta chladiče Dual Fan je navíc vybavena dalším 120mm ventilátorem pro push-pull konfiguraci. Jedná se však o mírně odlišný ventilátor, než který lze nalézt u chladiče Fera 5. Jeho rozsah otáček je mírně upraven, aby korespondoval s rozsahem otáček hlavního 140mm ventilátoru.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

 •  
 •  
 •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

 •  
 •  
 •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (13) Pridať komentár

 1. Pekný test, prekvapením je to dorovnanie D15 a žiadna strata výkonu argb vetráku oproti tomu bez svetiel, čo nebýva zvykom. Vyzerá že sa fakt oplatí.

  Drobný problém je že na mobile vo Firefox sú grafy odrezané, nielen na výšku ale aj na šírku.

  1. O tých grafoch vieme, že sa na mobiloch nezobrazujú vždy korektne. Teda, že sú pri vertikálnom zobrazení orezané na šírku. Orezanie na výšku je ale pre mňa novinka. V niektorých prípadoch (a teraz neviem konkretizovať za akých presných okolností) sú tie grafy dokonca kompletné pri horizontálnom zobrazení. Responzívne ale holt nie sú. Výhľadovo niečo vymyslíme, aby bolo možné plnohodnotné čítanie aj z mobilov.

   1. Tým na šírku som myslel že aj keď otočím mobil na šírku aj tak sú orezané, v oboch prípadoch sú orezané zprava, dáta nechýbajú žiadne.

   2. Hlavne mi nejde do hlavy prečo to vôbec orezáva keď dám mobil na šírku, lebo miesta je po oboch stranách dostatok aby ten graf roztiahol a zobrazil všetko.

  2. Ten Fluctus 140 s ARGB nevyzerá, že by bol v niečom konštrukčne iný. Rovnaký tvar rotora, rovnaký rámček, rovnaké otáčky. Nejaký rozdiel môže byť možno v teplotnej rozťažnosti, predsa len ten materiál je trochu iný. Ale ako sa to prejaví na výsledkoch chladiča ako celku, ťažko povedať, ale zrejme minimálne, pod hranicou rozlíšiteľnosti. Skôr sa asi môže prejaviť kusová odlišnosť a ± 10 % tolerancia pre maximálne otáčky. Ale ani to sa tu veľmi nedeje. Jediný rozdiel pri maximálnych otáčkach vidím v o 0,3 dBA vyššej hladine hluku osvetleného ventilátora. Kus od kusa sa ale veľmi nerozchádzajú ani menšie, 120-milimetrové Fluctusy. Rozdiely v maximálnych otáčkach naprieč troma vzorkami boli iba okolo 1 %. 🙂

   1. No a práve to je pre mňa prekvapenie, lebo ja mám v hlave že aRGB ventilátory zvyčajne bývajú iná modelová rada, konštrukčne iné a s inými (horšími) parametrami, a to dokonca aj ak je to rovnaká modelová rada napr. Arctic P12 aRGB, ale je možné že sa mýlim a mám slabý prehľad na trhu.

    1. Áno, býva to tak, že RGB prvky vo všeobecnosti ťahajú často veci iným smerom, než je ich hlavný. Či je to už pri skrinkaćh alebo sú to pamäte (kde takisto osvetlené moduly RAM mávajú kvalitatívne slabšie čipy, ktoré si obvykle nesiahnú na špičkové priepustnsoti atď.). Toto by asi mohla byť jedna z výnimiek, kde je ARGB LED len pridaná hodnota a funkčné veci zostávajú rovnaké. Ešte teda Pavla poprosím, aby sa mrkol na štítok motorčeka, ale predpokládám, že to bude to isté. 🙂

    2. Tak jsem to zašel porovnat do svého testovacího doupěte a opravdu jsou oba ventilátory identické, co se motorku i konstrukce týče. Tvar a profil lopatek rotoru je také identický, rozsah otáček taktéž (to už jsem uvedl i v tabulce v textu), jediný rozdíl je tak skutečně jen a pouze materiál lopatek, aby šlo využít ARGB podsvícení.

 2. tak Poliaci ukázali Noctui, ako urobiť rovnako dobrý chladič za polovičné peniaze. ešte dokázať porovnateľnú spoľahlivosť a životnosť vetrákov, ale to príde až časom, SilentiumPC je už celkom zavedená značka

  1. Na výsledky Fera 5 jsem koukal jak tele na nová vrata. A když mi dorazil Fortis 5, tak jsem byl zvědavý, zda dovede předvést něco podobného. Těším se, až vyjde updatovatný Grandis. 🙂

 3. Super testy robíte. Chladič som kúpil, dnes idem montovať na 5900x. V balení chladiča s jedným ventilátorom sú spony aj na pridanie ďaľšieho?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *