SilentiumPC Fortis 5: Větší a tišší bratříček Fery na steroidech

Metodika měření

Koncepce SilentiumPC Fera 5 nám nedávno předvedla, jak účinný může být i malý chladič, pokud se dobře provede optimalizace pasivu a ventilátoru. Dnes přišla řada na SilentiumPC Fortis 5, což je další iterace oblíbeného chladiče od SilentiumPC, nyní však optimalizovaném ve spolupráci se Synergy Cooling. Dnešní článek je navíc rovnou trojitým testem, protože budeme testovat všechny tři varianty chladiče Fortis 5 proti sobě.

Metodika testování

Jako testovací procesor a generátor tepla nyní využívám Intel Core i7-11700K v základní desce Asus TUF Gaming Z590-Plus WiFi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Okolo testovací sestavy je nainstalováno akustické stínění (akustická pěna na OSB deskách) pro eliminaci okolních ruchů.

   

Kalibrovaný hlukoměr Voltcraft SL-100 je umístěn kolmo na chladič v pevné pozici vůči základní desce ve vzdálenosti cca 35 cm od procesorové patice. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Prime95 s trváním 30–35 minut. Chladiče jsou testovány na třech normalizovaných úrovních hlučnosti (36, 39 a 42 dBA) a nakonec při maximálních otáčkách. Testy probíhají ve dvou sadách dle tepelného výdeje procesoru.

První sada testů je s výdejem 125 W, tedy vynucený limit procesoru PL1. Druhá sada příkonu je poté cca 205–210 W (4500 MHz při 1,285 V). Tato druhá úroveň však představuje vzhledem k malé velikosti samotného čipu velmi vysokou koncentraci tepla na mm². Nelze tedy očekávat, že by všechny chladiče prošly touto sadou testů na všech úrovních hlučnosti. Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota.

Veškeré údaje ohledně teplot a tepelném výdeji procesoru jsou získávány z aplikace HWiNFO64. Naměřené hodnoty jsou poté korigovány proti teplotě v místnosti, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 75 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená teplotu procesoru přes 95–100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 75 °C, je takový test označen jako neúspěšný.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (13) Pridať komentár

  1. Pekný test, prekvapením je to dorovnanie D15 a žiadna strata výkonu argb vetráku oproti tomu bez svetiel, čo nebýva zvykom. Vyzerá že sa fakt oplatí.

    Drobný problém je že na mobile vo Firefox sú grafy odrezané, nielen na výšku ale aj na šírku.

    1. O tých grafoch vieme, že sa na mobiloch nezobrazujú vždy korektne. Teda, že sú pri vertikálnom zobrazení orezané na šírku. Orezanie na výšku je ale pre mňa novinka. V niektorých prípadoch (a teraz neviem konkretizovať za akých presných okolností) sú tie grafy dokonca kompletné pri horizontálnom zobrazení. Responzívne ale holt nie sú. Výhľadovo niečo vymyslíme, aby bolo možné plnohodnotné čítanie aj z mobilov.

      1. Tým na šírku som myslel že aj keď otočím mobil na šírku aj tak sú orezané, v oboch prípadoch sú orezané zprava, dáta nechýbajú žiadne.

      2. Hlavne mi nejde do hlavy prečo to vôbec orezáva keď dám mobil na šírku, lebo miesta je po oboch stranách dostatok aby ten graf roztiahol a zobrazil všetko.

    2. Ten Fluctus 140 s ARGB nevyzerá, že by bol v niečom konštrukčne iný. Rovnaký tvar rotora, rovnaký rámček, rovnaké otáčky. Nejaký rozdiel môže byť možno v teplotnej rozťažnosti, predsa len ten materiál je trochu iný. Ale ako sa to prejaví na výsledkoch chladiča ako celku, ťažko povedať, ale zrejme minimálne, pod hranicou rozlíšiteľnosti. Skôr sa asi môže prejaviť kusová odlišnosť a ± 10 % tolerancia pre maximálne otáčky. Ale ani to sa tu veľmi nedeje. Jediný rozdiel pri maximálnych otáčkach vidím v o 0,3 dBA vyššej hladine hluku osvetleného ventilátora. Kus od kusa sa ale veľmi nerozchádzajú ani menšie, 120-milimetrové Fluctusy. Rozdiely v maximálnych otáčkach naprieč troma vzorkami boli iba okolo 1 %. 🙂

      1. No a práve to je pre mňa prekvapenie, lebo ja mám v hlave že aRGB ventilátory zvyčajne bývajú iná modelová rada, konštrukčne iné a s inými (horšími) parametrami, a to dokonca aj ak je to rovnaká modelová rada napr. Arctic P12 aRGB, ale je možné že sa mýlim a mám slabý prehľad na trhu.

        1. Áno, býva to tak, že RGB prvky vo všeobecnosti ťahajú často veci iným smerom, než je ich hlavný. Či je to už pri skrinkaćh alebo sú to pamäte (kde takisto osvetlené moduly RAM mávajú kvalitatívne slabšie čipy, ktoré si obvykle nesiahnú na špičkové priepustnsoti atď.). Toto by asi mohla byť jedna z výnimiek, kde je ARGB LED len pridaná hodnota a funkčné veci zostávajú rovnaké. Ešte teda Pavla poprosím, aby sa mrkol na štítok motorčeka, ale predpokládám, že to bude to isté. 🙂

        2. Tak jsem to zašel porovnat do svého testovacího doupěte a opravdu jsou oba ventilátory identické, co se motorku i konstrukce týče. Tvar a profil lopatek rotoru je také identický, rozsah otáček taktéž (to už jsem uvedl i v tabulce v textu), jediný rozdíl je tak skutečně jen a pouze materiál lopatek, aby šlo využít ARGB podsvícení.

  2. tak Poliaci ukázali Noctui, ako urobiť rovnako dobrý chladič za polovičné peniaze. ešte dokázať porovnateľnú spoľahlivosť a životnosť vetrákov, ale to príde až časom, SilentiumPC je už celkom zavedená značka

    1. Na výsledky Fera 5 jsem koukal jak tele na nová vrata. A když mi dorazil Fortis 5, tak jsem byl zvědavý, zda dovede předvést něco podobného. Těším se, až vyjde updatovatný Grandis. 🙂

  3. Super testy robíte. Chladič som kúpil, dnes idem montovať na 5900x. V balení chladiča s jedným ventilátorom sú spony aj na pridanie ďaľšieho?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *