Ventilátor DeepCool FK120: Strop efektivity niektorých scenárov

Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku bez prekážok

Vzniká v rovnakej vstrekolisovej forme ako model FC120, ale napriek tomu má o poznanie lepšie vlastnosti. Pevnejší materiál, vyššia hmotnosť, iné ložiská a výkonnejší motorček robia z FK120 jednu z najatraktívnejších možností medzi lacnými ventilátormi. To ale iba za predpokladu „správneho“ nastavenia. Mimo neho môže byť tento ventilátor pomerne nepríjemný a paradoxne z rovnakého dôvodu, prečo je niekedy bezkonkurenčný.

Frekvenčná charakteristika zvuku bez prekážok

Merania prebiehajú v aplikácii TrueRTA, ktorá zaznamenáva zvuk v škále 240 frekvencií v zaznamenávanom rozsahu 20–20 000 Hz. Pre možnosť porovnania naprieč článkami exportujeme do štandardných pruhových grafov dominantnú frekvenciu z nízkeho (20–200 Hz), stredného (201–2000 Hz) a vysokého (2001–20 000 Hz) spektra.

Na ešte podrobnejšiu analýzu zvukového prejavu je však dôležité vnímať celkový tvar grafu a intenzitu všetkých frekvencií/tónov. Ak by ste v grafoch a tabuľkách nižšie niečomu nerozumeli, odpovede na všetky otázky nájdete v tomto článku. Ten vysvetľuje, ako správne čítať namerané údaje nižšie.

Zvuk ventilátorov z drvivej väčšiny operuje v pásme 70–7000 Hz. Frekvencie 7000 Hz môžete prakticky ignorovať, tie reflektujú elektromagnetický šum meracieho reťazca. Ten (elektomagnetický šum) zasahuje aj do frekvencií pod 70 Hz, hoci je na nich stále aerodynamický hluk. Tieto pásma (do 70 Hz a nad 7 kHz) by sa dali pokojné „odstrihnúť“, ale nerobíme to. Pre prípad, že by sa u niektorého z ventilátorov predsa len objavila nejaká anomália, ktorú treba mať pod kontrolou a vedieť ju vizualizovať.










Prečo niekedy pri ventilátore chýba hodnota? Dôvodov môže byť viac. Obvykle je to preto, že nebolo možné daný ventilátor zregulovať na cieľovú hladinu hluku. Niektoré majú vyššie minimálne otáčky (alebo otáčky sú aj nízke, ale má príliš hlučný motorček) alebo sa jedná o pomalší ventilátor, ktorý si na vyššie decibely nedosiahne. Výsledky v grafoch chýbajú ale aj vtedy, ak sa rotor šúcha o sito nylonového filtra. Vtedy túto kombináciu vyhodnocujeme ako nekompatibilnú. A nula v grafoch je prirodzene aj v situáciách, kedy nameriame 0,00. To je častý jav pri mimoriadne nízkych otáčkach s prekážkami alebo v rámci meraní vibrácií.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Novinka DeepCool – FL12(R): ARGB, reťazenie aj reverzný dizajn

Takto vyzerajú moderné ventilátory s osvetlením podľa DeepCool: Inštalácia cez inovatívny kábel, aby pri inštalácii typicky na radiátory kvapalinových chladičov kabeláž redukovala na minimum. Potom ARGB LED, ale iba v rámci prstenca okolo rotora. Ten (rotor) samotný je pre optimálnu pevnosť nesvetlovodivý a na vlne súčasných trendov sú ventilátory FL12 aj geometrickým vyhotovením lopatiek na dva spôsoby, kde jedny sú „reverzné“. Celý článok „Novinka DeepCool – FL12(R): ARGB, reťazenie aj reverzný dizajn“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool AN600 – Když na velikosti záleží…

Letošní rok se nám pomalu ale nezadržitelně blíží ke konci, nicméně jsem si pro vás stihl nachystat ještě jeden článek. Dnes odbočíme od high-endu a prémiových chladičů velikosti šatních skříní k malým chladičům, kterým jsem bohužel nikdy nevěnoval tolik pozornosti, kolik by si nejspíš zasloužily. Dnes se tedy blíže podíváme na nízkoprofilový chladič AN600 od DeepCool, který je svojí velikostí vhodný zejména pro HTPC nebo SFF sestavy. Celý článok „DeepCool AN600 – Když na velikosti záleží…“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool FT12: Evolúcia v 120-milimetrovom formáte

S ventilátormi FT12 sa DeepCool trochu odklonil od aerodynamického dizajnu starších modelov FK120, čo sa podpísalo aj na ich odlišnom fungovaní. V niečom je to zmena k lepšiemu, v niečom k horšiemu, ale celkovo sú ventilátory atraktívne. To aj ich netradičným vyhotovením, v rámci ktorého dobre vidíte dovnútra motora. Puzdro krytu je totiž číre a môžete si pod ním aj rozsvietiť. Celý článok „DeepCool FT12: Evolúcia v 120-milimetrovom formáte“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Správne to chápem že duní iba v rezonančných otáčkach, inak je tichý? Bol by fajn pre pokročilých používateľov čo si nastavia custom krivku. Ako je na tom s tým hlukom v porovnaní s Fluctusom či P12? Vyzerá že horšie keď sa ho ani nepodarilo zregulovať na 33dB, ale neviem či to nie je len že na tej konkrétnej hladine to je veľmi zlé, inak v pohode.

    Len tá cena moc nesedí, našiel som ho len v jednom shope u nás za 20€, na Amazone je tiež za 20USD, a za tú cenu už radšej dačo s menšími kompromismi ohľadom hluku a rezonancií, alebo naopak ušetriť a zobrať P12 či Fluctus.

    1. No, Pure Wings 2, čo sa týka zvuku, to nie je nikdy. Ale kritických je cca 900 ot./min, najkritickejších 1250 ot./min a výraznejšie špičky sú aj pri 1200 ot./min (pri vyšších otáčkach dunenie ustáva, ale tam začína hučanie ako u každého ventilátoru). Hlučnejší na 250 Hz je FK120 často a je zložitejšie hľadať nejakú „tichú“ polohu, ale pri troche trpezlivosti sa dá nájsť aspoň nejaký kompromis. Fluctus ani P120 (P12 ešte nevieme…) nemá až takéto výrazné špičky (a majú aj väčší interval rýchlostí mimo takto nepríjemné rezonančné frekvencie), čiže v tomto smere sú na tom lepšie.

      Áno, tá cene je taká všelijaká… overovali sme si ju aj u DeepCoolu, koľko by mal tento ventilátor stáť… a 10 eur, ale pracujeme s 11 eurami, pretože za tieto peniaze je aspoň v niektorých obchodoch, u nás napríklad v rightdeal.sk. 20 eur je už adekvátna maloobchodná pre FC120 s ARGB LED.

  2. Vďaka za parádnu recenziu.
    Škoda tých rezonancií lebo inak to vyzerá na parádny ventilátor.
    Zaujímavá je efektivita podľa orientácie tam je pri nižších hlučnostiach doch na vrchu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *