Ventilátor DeepCool FK120: Strop efektivity niektorých scenárov

Detaily DeepCool FK120

Vzniká v rovnakej vstrekolisovej forme ako model FC120, ale napriek tomu má o poznanie lepšie vlastnosti. Pevnejší materiál, vyššia hmotnosť, iné ložiská a výkonnejší motorček robia z FK120 jednu z najatraktívnejších možností medzi lacnými ventilátormi. To ale iba za predpokladu „správneho“ nastavenia. Mimo neho môže byť tento ventilátor pomerne nepríjemný a paradoxne z rovnakého dôvodu, prečo je niekedy bezkonkurenčný.

Nikdy si nevyberajte ventilátor podľa testov jeho iného farebného variantu. Rovnaké geometrické tvary neznamenajú, že budú rovnaké aj aerodynamické vlastnosti. Tie sa môžu pomerne významne líšiť – viac, než v porovnaní dvoch ventilátorov, ktoré sa na seba vôbec nepodobajú.

U niektorých ventilátorov nemusia byť rozdiely žiadne (pokiaľ si dal výrobca záležať na tom, aby bola naprieč farbami dosahovaná rovnaká pevnosť materiálu), u niektorých sú pomerne malé (viď porovnanie čierneho ventilátora Corsair AF120 s bielym) a niekde je ten rozdiel pomerne veľký. Medzi takéto prípady patria aj nové ventilátory DeepCool, konkrétne FC120 a FK120. Model FC120 sme už testovali a teraz na porovnanie pridávame FK120. Na prvý pohľad sa tieto ventilátory odlišujú iba v tom, že FK120 nemá svetlovodivý rotor z číreho PBT (tak ako FC120). Rôznych prvkov je tu ale pomerne dosť.

V čom je teda FK120 iný? V prvom rade v tom, že má rotor vyrobený z citeľne pevnejšieho materiálu, ktorý lepšie odoláva tlaku (a k deformácii tvaru je potrebná väčšia sila). Nižšou pevnosťou sa lopatky ventilátorov s nasvietením ARGB LED (v tomto prípade FC120) vyznačujú bežne a DeepCool o tom niečo vie. Model FK120 má totiž v parametroch o 19,7 % vyšší statický tlak ako FC120.

Je pravda, že u FK120 sa to viaže na o trochu vyššiu rýchlosť, ale +50 ot./min (z 1800 na 1850 ot./min) FK120 takýto veľký rozdiel v statickom tlaku pri inak rovnakých ventilátoroch neurobí. Ďalší rozdiel medzi týmito ventilátormi je v tom, že FK120 má výrazne (o 45 %) výkonnejší motor, čo je užitočné pri prekonávaní vyššieho odporu prostredia. Čím má ventilátor výkonnejší motor, tým menej ho spomaľuje typicky spätný tlak. Aj od toho závisí výška statického tlaku.

A nakoniec má FK120 aj iné, o trochu tichšie ložiská. Vidieť to môžete aj v spektrografoch (toto je záznam FK120 a toto FC120), keď porovnáte intenzitu hluku v pásme 1,5–2,5 kHz, ktoré prislúcha ložiskám a motorčeku. Na základe tejto analýzy je evidentné, že po zarovnaní na rovnaké hladiny hluku budú dosahované iné výsledky. Väčšia pevnosť rotora a tichšie ložiská FK120 však nutne neznamenajú, že model FC120 musí byť pri rovnakej hlučnosti vždy „horší“.

   

Rozdielne vlastnosti materiálu znamenajú i rozdielne kritické otáčky s výskytom nepríjemných rezonančných frekvencií. A tie sú jedna z hlavných tém týchto ventilátorov. To z dôvodu nadštandardne dlhých lopatiek, ktoré ani pri FK120 nie sú dostatočne pevné na to, aby naprieč celým rýchlostným spektrom nedochádzalo k zvlneniu krútiaceho momentu. Je to „niečo za niečo“.

Na úkor všetkého (i menšieho jadra) vsadil na čo najväčší aktívny prierez, aký je možné v tomto 120 mm dosiahnuť. Plocha lopatiek je o približne 12 % väčšia než u ventilátora Noctua NF-A12x25 (PWM). V kombinácii s výrazným zakrivením nábežných hrán lopatiek výrobca zároveň potlačil trenie a mikroturbulencie, ktoré vznikajú na rámčeku, aby chod popri vysokom prietoku čo najtichší.

Za zmienku stojí i to, že hmotnosť FK120 (so 170 g) je o 27 gramov vyššia ako u FC120. Ťažší je hlavne rámček, ktorý má po stranách viac výplňového materiálu. Aký je rozdiel v hmotnosti rotorov poznamenať nedokážeme (ich demontáž je možná iba deštruktívnym spôsobom a ničiť takéto parádne ventilátory by bola naozaj škoda).

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšla druhá, „krajšia“ generácia ARGB vodníkov DeepCool LS (SE)

Nové vodníky DeepCool LS SE idú do predaja relatívne krátko po tom, čo boli predstavené modely zo série LT. Vzhľadom na veľmi podobné parametre sa jedná o alternatívu, ktorá ponúka najmä iný vzhľad. Hlavne v tom, že v tomto prípade sú už použité ventilátory s ARGB LED, ale výrazne iné je aj vyhotovenie krytu na vodnom bloku. Tým sa tieto vodníky odlišujú aj od starších modelov bez SE v označení. Celý článok „Vyšla druhá, „krajšia“ generácia ARGB vodníkov DeepCool LS (SE)“ »

 •  
 •  
 •  

DeepCool AK400 Zero Dark Plus – Zlatá střední cesta

Na závěr letošního roku jsem si pro vás přichystal recenzi chladiče DeepCool AK400 Zero Dark Plus. Jedná se o cenově zajímavý chladič střední třídy s moderním designem. Přívlastky Zero Dark a Plus označují černou edici chladiče, respektive druhý ventilátor v balení. Také mě dost zajímá, jak si DeepCool AK400 Zero Dark Plus povede proti chladičům Fera 5 a Fortis 5 od Endorfy (SilentiumPC), kterým konkuruje jak cenově, tak udávaným TDP. Celý článok „DeepCool AK400 Zero Dark Plus – Zlatá střední cesta“ »

 •  
 •  
 •  

DeepCool vydal 4-komorovú skrinku s ventilačnými klapkami

Pre používateľov, ktorým sa zdajú konvenčné konštrukcie fádne, vznikajú skrinky ako napríklad Quadstellar Infinity. Okrem netradičného vzhľadu inšpirovaného vesmírnymi telesami, je tu pozoruhodných aj viacero vlastností, ktoré majú vplyv na chladenie. Interiér je rozdelený na štyri segmenty, pre ktoré je možné individuálne regulovať prietok vzduchu. A aj inštalácia komponentov je iná, ako pri „bežných“ skrinkách. Celý článok „DeepCool vydal 4-komorovú skrinku s ventilačnými klapkami“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Správne to chápem že duní iba v rezonančných otáčkach, inak je tichý? Bol by fajn pre pokročilých používateľov čo si nastavia custom krivku. Ako je na tom s tým hlukom v porovnaní s Fluctusom či P12? Vyzerá že horšie keď sa ho ani nepodarilo zregulovať na 33dB, ale neviem či to nie je len že na tej konkrétnej hladine to je veľmi zlé, inak v pohode.

  Len tá cena moc nesedí, našiel som ho len v jednom shope u nás za 20€, na Amazone je tiež za 20USD, a za tú cenu už radšej dačo s menšími kompromismi ohľadom hluku a rezonancií, alebo naopak ušetriť a zobrať P12 či Fluctus.

  1. No, Pure Wings 2, čo sa týka zvuku, to nie je nikdy. Ale kritických je cca 900 ot./min, najkritickejších 1250 ot./min a výraznejšie špičky sú aj pri 1200 ot./min (pri vyšších otáčkach dunenie ustáva, ale tam začína hučanie ako u každého ventilátoru). Hlučnejší na 250 Hz je FK120 často a je zložitejšie hľadať nejakú „tichú“ polohu, ale pri troche trpezlivosti sa dá nájsť aspoň nejaký kompromis. Fluctus ani P120 (P12 ešte nevieme…) nemá až takéto výrazné špičky (a majú aj väčší interval rýchlostí mimo takto nepríjemné rezonančné frekvencie), čiže v tomto smere sú na tom lepšie.

   Áno, tá cene je taká všelijaká… overovali sme si ju aj u DeepCoolu, koľko by mal tento ventilátor stáť… a 10 eur, ale pracujeme s 11 eurami, pretože za tieto peniaze je aspoň v niektorých obchodoch, u nás napríklad v rightdeal.sk. 20 eur je už adekvátna maloobchodná pre FC120 s ARGB LED.

 2. Vďaka za parádnu recenziu.
  Škoda tých rezonancií lebo inak to vyzerá na parádny ventilátor.
  Zaujímavá je efektivita podľa orientácie tam je pri nižších hlučnostiach doch na vrchu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *