Rozhovor: Prečo Endorfy muselo zabiť SilentiumPC

Firma Cooling o Endorfy a SilentiumPC

Zmena značky SilentiumPC na Endorfy prebehla len pomerne nedávno. Informovali sme o tom aj v teste kvapalinového chladiča Endorfy Navis 240, aj keď len náznakom. Teraz si však okolnosti tohto rozhodnutia rozoberieme podrobnejšie. So súborom otázok, ktoré do celej situácie vnášajú viac svetla, sme oslovili zastúpenie firmy Cooling, teda vlastníkov licenčných známok SilentiumPC a po novom aj Endorfy.

Nebudem nič predstierať a to, že SilentiumPC sa premenováva na Endorfy ma prekvapilo ako mála z „hardvérových akcií“ tento rok. SilentiumPC je totiž dlhoročne symbol pre najvýhodnejší lacný chladič Fera. Isteže, atraktívnych produktov je tam viac, ale asi málokto bude namietať, že má niektorý z nich väčší cveng ako séria procesorových chladičov Fera, a to už viac než desať rokov.

Dôvod, prečo SilentiumPC mení názov na Endorfy je zrejmý už i z tlačovej správy. Firma Cooling, ako vlastník tejto značky, má už svoj trh a okolité trhy dobre pokryté a priestor na rast je už relatívne malý a ďalší prirodzený krok je expanzia do sveta. To ale ešte nevysvetľuje, prečo Endorfy (namiesto SilentiumPC). Firma Cooling má okrem SilentiumPC ešte značku SPC Gear, pod ktorou už nesústredí chladiace komponenty, ale periférie – klávesnice, myši, slúchadlá s mikrofónom a podobne. Viac k tomu sa dozviete od pána Łukasza Zdziecha (CEO spoločnosti Cooling), ktorý nám odpovedal na kľúčové otázky okolo toho, ako vidí budúcnosť Endorfy.

HWC: Nedá mi nezačať rozhovor takto: SilentiumPC vnímame minimálne v našich zemepisných šírkach ako veľmi silnú značku najmä na trhu chladičov CPU, ale aj PC skriniek. Nie je to riskantné od nej upúšťať a nahradzovať iným názvom, na ktorý si budú musieť ľudia zvyknúť?

Endorfy: Riskantné? Možno… My sa však nebojíme robiť odvážne a inovatívne kroky. Naše produkty majú vynikajúcu kvalitu na svetovej úrovni a nebojíme sa konkurovať najznámejším značkám na trhu, čo nie je len naše zbožné želanie, ale potvrdzujú to aj nezávislé testy medzinárodných redaktorov a recenzentov. Sme jednou z najlepších (alebo najlepšia v niektorých kategóriách, ako sú chladiče) značiek v Poľsku, získavame čoraz väčšie uznanie v Českej republike a na Slovensku, v Nemecku alebo vo Veľkej Británii. Ale pre nás je skutočným cieľom, aby sa stali známymi po celom svete, preto vznikol nápad ísť ďalej – s novou značkou Endorfy.

HWC: Prečo práve „Endorfy“? Čo to má symbolizovať? A vedeli by ste prosím opísať, čo znázorňuje nové logo Endorfy?

Endorfy: Technológie sú našou vášňou a ich používanie prináša pozitívnu energiu. O túto energiu by sme sa radi podelili s našimi klientmi. Túto myšlienku najlepšie vyjadruje názov Endorfy.

Úprimne povedané, nová značka je oveľa „priestrannejšia“, oveľa širšia. Umožňuje nám pracovať na produktoch, ktoré sme predtým nemohli brať do úvahy. Potenciál je obrovský, a to najmä preto, že v súčasnosti je výkon hardvéru rovnako dôležitý ako dizajn produktu.

Historicky nás samotný názov – SilentiumPC – úzko spájal s PC. Technológia je však rozsiahly pojem, ktorý nevylučuje nikoho a nič. Endorfy ako značka má byť významnou súčasťou technologickej popkultúry. Má uspokojiť potreby ľudí, ktorí sa profesionálne venujú hrám, aj tých, ktorí si chcú po náročnom dni jednoducho oddýchnuť pri obľúbenej hudbe alebo audioknihe.

HWC: Endorfy úplne nahradí produkty SilentiumPC a SPC Gear aj na tuzemskom trhu a v blízkom okolí (vrátane Česka a Slovenska) alebo „u nás“ sa tieto značky v nejakej forme zachovajú? A keď nie (a Endorfy ich kompletne nahradí), aký čas sa ešte budeme približne stretávať s produktmi SilentiumPC/SPC Gear?

Endorfy: Roky strávené budovaním SPC Gear a SilentiumPC nám poskytli neoceniteľné skúsenosti, za ktoré sme veľmi vďační. Sme nesmierne vďační za prítomnosť a podporu našich zákazníkov. Je však čas siahnuť vyššie. Tak sa zrodila myšlienka globálnej značky Endorfy. Značka, ktorá bude spájať všetkých ľudí, ktorí si chcú užívať s technológiami.

Vieme, že našim zákazníkom a partnerom, dokonca aj nám, môže chvíľu trvať, kým si na túto zmenu zvykneme. Hoci už neplánujeme vyrábať nový hardvér pre SPC Gear a SilentiumPC, záruky a podpora produktov stále platia a mnohí naši partneri budú hardvér stále predávať, pokiaľ ho budú mať na sklade.

HWC: Dochádza zmenou značky aj k nejakým technickým rozdielom alebo k rozdielom v parametroch u produktov, ktoré vyšli pod značkou SilentiumPC a dostupné sú už aj pod Endorfy? Napríklad chladič Fera 5. Je jediný rozdiel v logu na vrchnom kryte a na obale balenia alebo je tých zmien naprieč značkami (SilentiumPC a Endorfy) viac?

Endorfy: Vývoj novej značky si vyžiadal veľa času. Počas tohto obdobia sme zdokonalili tím výskumu a vývoja a rozšírili naše štruktúry o odborníkov na komerciu a marketing na širokom spektre trhov. Výsledkom rozsiahleho procesu boli aj vynikajúce, medzinárodne uznávané dizajny výrobkov, ako napríklad Fera 5 a Fortis 5. Aby som bol úplne úprimný, tie už boli vyvinuté s ohľadom na novú značku. Preto zmeny na nich nebudú také veľké, ale zároveň budú znamenať ďalšiu etapu ich vývoja.

Sľúbili sme, že každé zariadenie, ktoré Endorfy „absorbuje“ od spoločnosti SilentiumPC alebo SPC Gear, bude zdokonalené, a svoje slovo sme dodržali. Napríklad sme ešte viac zlepšili kvalitu chladičov použitím viacerých nových materiálov, aj keď to bolo dosť ťažké, pretože sme už v tejto kategórii zdvihli latku vysoko. Na druhej strane klávesnice dostanú nové klávesy PBT vyrobené technológiou Double Shot s nami navrhnutým fontom.

Nezabudnite, že ide len o zmeny našich osvedčených produktov. To, čo ešte len príde, je uvedenie úplne nového hardvéru a príslušenstva, ktoré boli navrhnuté a zdokonalené počas procesu uvádzania globálnej značky Endorfy do života. Máme na mysli úplne nový AIO chladič Navis F280, ktorý už získal viacero ocenení a pochválili ho mnohí recenzenti a zákazníci. Ponúkame aj nové klávesnice, napríklad Thock Compact Wireless, založenú na spínačoch Kaihl Box s funkciou hot swap a bezdrôtovým pripojením k počítaču, a to všetko v rozložení 60% (čoskoro uvedieme ďalšie veľkosti klávesníc)! K dispozícii je aj úplne nový rad napájacích zdrojov Endorfy Supremo FM5 s potrebnými výkonmi prispôsobenými novým grafickým kartám a procesorom, t. j. okrem iných aj 1000 W.

Kvapalinový chladič Endorfy Navis F280

Pri vytváraní značky Endorfy sme sa postarali aj o kompletný rebranding. Znižujeme počet pestrých obalov v prospech ekologických riešení. Časom chceme mať plne recyklovateľné obaly.

Už od prvého stretnutia s naším výrobkom bude mať používateľ pocit, že zapadáme, že sme rovnakí ako on a podporujeme ho vo všetkých fázach života výrobku. Chceme prinášať pozitívne emócie a reagovať na potreby zákazníkov. Aby sme to dosiahli, pozorne počúvame spätnú väzbu používateľov a vyvíjame výrobky podľa ich očakávaní. Vieme, že nie je možné vyhovieť všetkým, ale… aj tak sa o to pokúsime!

HWC: Ako uvádzate v tlačovej správe, Edorfy má za cieľ presadiť sa na nových trhoch… pod značkou SilentiumPC sa to nedarilo alebo ani neboli také ambície a tým pádom ste sa o to ani príliš nepokúšali?

Endorfy: Ako viete, okrem vývoja značky SilentiumPC sme aktívne pracovali aj na našej druhej značke, SPC Gear. To nás viedlo k práci na dvoch značkách súčasne. Nielenže to občas spôsobovalo komunikačné zmätky, ale marketingové oddelenie muselo pracovať na dvoch samostatných subjektoch, ktorých silné stránky sa koniec koncov mohli navzájom podporovať. Už pred tromi rokmi sme vedeli, že chceme novú, globálnu a silnú značku, ktorá bude v súlade s našimi ambíciami a možnosťami, že značka musí byť kompatibilná s potrebami nášho publika a prispôsobená súčasnej a nadchádzajúcej dobe.

Spoločnosť SilentiumPC už bola skutočne dobre zavedená, ale jej názov striktne definoval jej vtedajšie produkty a smerovanie. Zároveň máme pocit, že vďaka rozsiahlemu rozvoju nášho oddelenia výskumu a vývoja a našim skúsenostiam môžeme smelo konkurovať svetovým značkám a v niektorých kategóriách sa dokonca stať etalónom!

HWC: „Staré značky“ (SilentiumPC a SPC Gear) sa zameriavali najmä na produkty s výhodným pomernom cena/výkon. Bude táto segmentácia pokračovať alebo sú v pláne aj high-endové veci, ktoré ste doteraz v portfóliu neponúkali.

Endorfy: V prvom rade máme v pláne veľa nových produktov pre súčasné kategórie. Endorfy, ako som už spomenul, nám umožňuje dodávať úplne nové segmenty výrobkov. A čo je najdôležitejšie, umožňuje nám rásť aj do prémiových, vyšších kategórií. Tam sme pripravení bojovať o svoj podiel.

Zároveň pracujeme na úplne nových kategóriách, ale v tejto fáze nemôžem prezradiť žiadne podrobnosti. Všetko nás vedie k vytvoreniu značky s ponukou, ktorá reaguje na veľmi rôznorodú povahu nášho publika.

HWC: Predpokladáme, že sa chcete postupne prepracovať k elitnému postaveniu celosvetovo. Existuje so súčasných firiem nejaká, ktorá vás nejakým spôsobom inšpiruje alebo „vidíte veci, povedzme, trochu inak ako konkurencia“ a to má byť tá cesta na vrchol?

Endorfy: Inšpirujú nás hlavne naši zákazníci. Práve ich zmeny, ich potreby a ich… rast v nás prebudili túžbu rozvíjať sa ešte viac a dodali nám odvahu prijímať zmeny.

Predtým bola naša komunikácia silne založená na ľuďoch úzko spojených s technológiami a gamingom, ale náš život sa neustále mení. Do hry vstupujú mladšie generácie s úplne inými potrebami. Preto v spoločnosti ENDORFY kladieme ďalší dôraz na povedomie o značke. Plne si uvedomujeme, aké je to kľúčové, ak snívate vo veľkom. Počúvame a rozprávame sa s našimi zákazníkmi, s našimi technologickými hrdinami.

Pozorovanie a neustála interakcia s našimi divákmi nás viedli k tomu, aby sme sa menili a rozvíjali, a práve preto to robíme. Pre divákov aj pre seba. To všetko v súlade s našimi hodnotami.

Vieme, že máme o čom rozprávať. Vieme, že technológia dokáže vyvolať hlboké, veľmi pozitívne emócie. Ako som už povedal, sami ich denne zažívame. Chcem však úplne jasne povedať, že nejde len o zmenu v komunikácii. S novou značkou meníme celú firmu, otvárame sa novým vyjadrovacím prostriedkom, novému publiku a novým trhom.

HWC: Upustenie od značky SilentiumPC vzbudzuje možno trochu obavy z toho, že by sa úspešné chladiace produkty mohli dostať do úzadia, na druhú koľaj… je plán zostať pri súčasnom pomere chladiacich komponentov k perifériám alebo sa to bude postupne preklápať a perifériám bude venovaný väčší priestor?

Endorfy: Keď sme pred piatimi rokmi predstavili naše prvé produkty SPC Gear – herné stoličky a neskôr klávesnice, verili sme, že budeme úspešní. V tom istom čase mnohí „odborníci na trh“ vyjadrovali rovnaké obavy, aké dnes vyjadrujú v súvislosti s našou novou značkou. Dnes je pomer predaných periférií a komponentov takmer vyrovnaný a stále úspešne vyvíjame nové produkty zo segmentu PC komponentov.

Kreslo SPC Gear SR600 RD

Samozrejme, každá kategória si vyžaduje iné, rôznorodé znalosti a súbor zručností. Preto sme obzvlášť hrdí na to, že sa k nášmu tímu pripojilo mnoho odborníkov, ktorí poskytujú riešenia pre širokú škálu kategórií a pracujú na nových produktoch. Preto môžeme súčasne pracovať na vývoji komponentov (napr. predstavenie nového chladiča Navis F280 a čoskoro aj Navis F360) a periférií (napr. ponuka novej série klávesníc alebo mikrofónov).

HWC: Pribudnú pod Endorfy aj nejaké nové kategórie produktov? Ak aj nie hneď, v budúcom roku, tak je niečo také v pláne výhľadovo? V prípade, že áno, aký segment bude predmetom vášho záujmu.

Endorfy: V skutočnosti veľmi intenzívne pracujeme na vývoji nových riešení a nevylučujeme úplne nové kategórie pre Endorfy. Pre mnohých budú prekvapením, ale pre nás vyjadrujú ducha značky Endorfy a potvrdzujú naše najdôležitejšie posolstvo, človek + technológia rovná sa emócie.

HWC: Kde vidíte Endorfy o päť rokov?

Endorfy: Ha ha, to je pre nás veľmi vzdialená budúcnosť. Odpoveď je celkom jednoduchá – do 5 rokov vidíme Endorfy medzi globálnymi značkami dostupnými po celom svete.

HWC: Ako to máte vlastne s výrobnými kapacitami? Kde sa vaše produkty vyrábajú? Sú/budú nejaké továrne aj v Európe?

Endorfy: Náš plán rozvoja zahŕňa takéto možnosti, ale nenamýšľajme si, že Európa je pripravená vyrábať elektroniku na rovnakej úrovni alebo v rovnakých objemoch ako ázijské krajiny.

Najdôležitejšie pre nás je, že výrobky sú navrhnuté v Poľsku, v našom výskume a vývoji. Od prvého náčrtu až po finálny výrobok dbáme na to, aby bol každý detail ošetrený. Neustále tiež zlepšujeme naše štandardy kontroly kvality, od kontroly a overovania prvého vyrobeného výrobku priamo na mieste v továrni až po dôkladné overovanie v Poľsku.

Ďalším krokom pre nás bude rozvoj našich logistických kapacít, aby sme mohli dodávať naše výrobky do najvzdialenejších častí sveta tak rýchlo, ako to dokážeme v Poľsku a susedných krajinách.

Samozrejme, neustále hľadáme nové výrobné riešenia bližšie k nášmu sídlu. Určite využijeme každú takúto príležitosť, ak bude mať z obchodného hľadiska zmysel.

HWC: Na aké komponenty alebo ich súčasti máte vlastné výrobné kapacity?

Endorfy: V súčasnosti máme dosť obmedzenú kapacitu, pokiaľ ide o internú výrobu elektroniky. V budúcom roku však o tom budeme určite viac hovoriť v súvislosti s ďalšími kategóriami výrobkov. Sledujte vývoj značky Endorfy a možno budete celkom prekvapení!

HWC: Čo sa týka vývoja, do akej miery je vlastný a do akej miery spolupracujete s inými firmami? Predpokladáme, že napríklad heatpipe a motorčeky ventilátorov budú od OEM dodávateľov. Ale možno je tam aj veľa iných vecí, mimo chladiace komponenty.

Endorfy: Odpoveď na túto otázku je pomerne zložitá.

Existujú projekty, ktoré si vyžadujú komponenty od iných dodávateľov. Napríklad čipové súpravy alebo snímače v našich myšiach pochádzajú od priemyselného giganta PixArt. To však nič nemení na skutočnosti, že každý komponent, z ktorého sú naše výrobky vyrobené, musí spĺňať naše smernice a normy. A my máme mimoriadne vysoké štandardy.

Chladenie, ktoré spomínate, je na prvý pohľad veľmi jednoduchý produkt: niekoľko heatpipe, pasív, nejaký ventilátor a je to hotové. V skutočnosti však ide o nesmierne zložité zariadenie pozostávajúce z mnohých komponentov, ktoré sme navrhli od základu. Pri návrhu sme spolupracovali so spoločnosťou Synergy Cooling, ktorá poskytuje know-how pre mnohé konštrukčné prvky a stará sa o psychoakustickú optimalizáciu výrobkov. To všetko spolu vytvára projekt, ktorého realizácia je veľmi nákladná. Je to však jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby zariadenie spĺňalo naše výkonnostné a kvalitatívne normy.

HWC: Produkty SilentiumPC majú v porovnaní s konkurenciu skôr kratšiu záruku. A to napríklad aj v rovnakej cenovej triede, keď porovnáme chladiče Arctic (so šesťročnou zárukou) s vašimi. Bude sa na tomto niečo meniť alebo dĺžka záruky zostane po starom?

Endorfy: Nuž, toto je do veľkej miery obchodné rozhodnutie v závislosti od rozsahu. Už teraz máme produkty s dlhšou zárukou – napríklad ventilátory Fluctus so 6-ročnou zárukou a určite sa v blízkej budúcnosti dočkáte ďalších produktov s takouto pridanou hodnotou.

HWC: Tak sme asi vyčerpali všetko, čo nám (a našim čitateľom napadlo), ďakujeme za informácie a držíme palce, nech to vyjde tak, ako si prajete!

Endorfy: Ďakujeme.

Poznámka: Odpovede v pôvodnom znení bez úprav nájdete v článku na anglickom webe HWCooling.net.

Z angličtiny prekladal Jozef Dudáš


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Hlavne čo najnižšia cena: Nová termopasta Endorfy Pactum 1

Endorfy vydalo teplovodivé pasty Pactum 1. Tie sa vyznačujú predovšetkým nízkou cenou. Nižšia je aj tepelná vodivosť, ale to stále na takej úrovni, ktorá by mohla pre mnohé aplikácie dostatočná. Pasty Pactum 1 sú dostupné v dvoch variantoch. Zatiaľ čo jeden je vhodný skôr na domáce použitie, tak druhý, väčší, nájde uplatnenie aj v dielňach servisných technikov. Celý článok „Hlavne čo najnižšia cena: Nová termopasta Endorfy Pactum 1“ »

 •  
 •  
 •  

Nový kábel (PSU) Endorfy: Z dvoch 8-pinov jeden 16-pin

Endorfy síce stále nemá zdroje s podporou ATX 3.x, ale vydáva kábel, vďaka ktorému môžete na priamo (bez adaptéru) napájať výkonné grafické karty GeForce aj zo „staršieho“ zdroja ATX 2.xx. Kábel Supremo FM5 HPWR má na jednej strane 12+4-pinový, respektíve 16-pinový a na druhej strane, na strane zdroja, sa pripája cez dva osempinové konektory PCIe. Okrem vysokej prúdovej zaťažiteľnosti pri ňom Endorfy kládlo dôraz aj na pohodlnosť inštalácie. Celý článok „Nový kábel (PSU) Endorfy: Z dvoch 8-pinov jeden 16-pin“ »

 •  
 •  
 •  

Endorfy Stratus 140 PWM: Nízka cena, vysoká efektivita

Doposiaľ najlacnejší 140-milimetrový ventilátor, aký sme testovali, pri porovnateľnej hlučnosti poráža aj výrazne drahšie 120 mm modely. To pre využívanie väčšieho prierezu a zároveň efektíovnu geometriu rotora, ktorú Stratus 140 PWM rozhodne má. „Lacný“ ventilátor nemusí znamenať „slabý“, hoci, samozrejme, určité kompromisy vychádzajúce z viac obmedzených výrobných prostriedkov, ako u drahších ventilátorov, tu sú. Celý článok „Endorfy Stratus 140 PWM: Nízka cena, vysoká efektivita“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Ďakujem za rozhovor. Veľa ohľadom budúcnosti neprezradili, ale tak necháme sa prekvapiť. Všimol som si že napr. na Alze sa postupne vytrácajú SilentiumPC produkty a nepribúdajú rovnaké so značkou Endorfy, celkovo aj na Heureke zatiaľ slabá ponuka a menej známe shopy. Tá zmena asi bude trvať dlhšie, ani nejakú mediálnu „masáž“ na predstavenie novej značky som si zatiaľ nevšimol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *