MSI B760M Gaming Plus WiFi: Lacná doska s prekvapením

MSI B760M Gaming Plus WiFi v detailoch

Na prvý pohľad nenápadná základná doska skrýva niečo, čo by ste asi nečakali, videovýstupy HDMI a DisplayPort má dvakrát, v pároch. Inak B760M Gaming WiFi predstavuje cenovo dostupné riešenie vhodné aj pre vyššiu triedu procesorov Intel Core určených pre platformu LGA 1700 s pamäťami typu DDR5. Pre menší formát MicroATX sa pritom s doskou zmestíte aj do menších skriniek.

Nízkorozpočtová menšia základná doska k procesoru Intel Raptor Lake (Refresh) či eventuálne k Intel Alder Lake? Za pozornosť určite stojí MSI B760M Gaming Plus WiFi, ktorú si teraz podrobne rozoberieme.


MSI B760M Gaming Plus WiFi

Jedna z najlacnejších základných dosiek pre procesory Intel (LGA 1700). A hoci existujú ešte lacnejšie modely, tie obvykle charakterizuje slabšia výbava, ktorá mimo iné tlačí aj na použitie menej výkonných modelov CPU procesorov alebo aspoň agresívnejšieho obmedzenia ich napájacích limitov. To B760M Gaming Plus WiFi, aby bola schopná prevádzky, úplne nepožaduje. Zoberme to ale postupne.

Formát MSI B760M Gaming Plus WiFi je μATX, štvorcový (244 × 244 mm). Oproti doskám ATX je teda táto skrátená, čo má dopad na menší počet slotov PCI Express slotov M.2 na SSD.

   

Sloty SSD sú „iba“ dva, ale oba pripojené štyrmi linkami PCIe 4.0 (takže plnohodnotné…). Spodný slot (M.2) pritom podporuje aj SSD SATA. Ten má zdieľanú linku s jedným zo štyroch konektorov SATA na palcové úložiská, ktorého použitie vypína slot M.2_2.

Prvý slot M.2 je vďaka chladiču pripravený aj na intenzívnejšiu záťaž, respektíve dlhodobú prevádzku SSD pri vyššom výkone.

K slotom PCI Express: Tie sú tri, čo je častý počet aj na väčších doskách. Na tejto je v porovnaní s nimi menšia medzera medzi prvým a posledným, tá je 60 mm. Napríklad hrubšie grafické karty tak spodný slot PCIe ×16 (ale iba so štyrmi linkami) zablokujú. Medzi prvým (×16) a posledným slotom PCIe (×4) je ešte krátky slot PCIe ×1 vhodný na jednoduchšie rozširujúce karty.

Za pochvalu stojí, že 19-pinové konektory na USB 3.2 gen. 1 sú v páre. To rozhodne nebýva pravidlo a aj u drahších či väčších dosiek je tento konektor iba jeden. V tomto prípade sa nestane, že by na prednom paneli skrinky zostali niektoré 5-gigabitové porty USB-A nezapojené.

Na 14-fázovej (12+1+1) napájacej kaskáde sú dva chladiče, väčšie hliníkové monolity (135 + 95 gramov), pri ktorých je vidieť i snahu o rebrovanie s ohľadom na dosiahnutie vyššej efektivity chladenia.

Použité integrované obvody s MOSFETom sú AONS36308 (Alpha & Omega Semiconductor) a ovládačom PWM je Richtek RT3628AE. Technicky je VRM základnej dosky MSI B760M Gaming WiFi spôsobilé aj pre najvýkonnejšie podporované procesory bez toho, aby ste v BIOSe museli obmedzovať napájanie. Prirodzene zje tu potom otázka na energetickú efektivitu, zahrievanie a potenciálnu životnosť. V skrinke, v ktorej nie je vyložene nezvládnuté systémové chladenie, bude vždy väčší boj s uchladením procesora samotného (ako s jeho VRM).

   

V rámci bezdrôtovej sieťovej konektivity je podporovaná WiFi 6E (Intel AX211), ktorej signál je možné zosíliť dvoma dodávanými anténami SMA. Ethernet je 2,5-gigabitový, Realtek 8125BG.

A teraz k tomu prekvapeniu. Na zadnom paneli sú konektory HDMI a DisplayPort dvakrát, teda celkovo štyri digitálne videovýstupy. Tie je možné používať súčasne naprieč všetkými generáciami procesorov s iGPU, ktoré môžete do základnej dosky osadiť.

Atraktívna je tak B760M Gaming Plus WiFi aj pre pracovné stanice, ktoré sú závislé od fungovania s viacerými monitormi, ktoré k iným doskám nepripojíte. Jedine teda, že by ste mali grafickú kartu. Tú ale používatelia, ktorí nepotrebujú vysoký výkon GPU a ide im iba o možnosť „nenáročného“ zobrazenia, nepotrebujú a kupovali by ju iba kvôli tomuto účelu – aby pripojili tri alebo štyri monitory. Vyhotovenie s štyrmi videovýstupmi je medzi základnými doskami (celkovo, nielen v rámci cenovej kategórie) pomerne vzácne.

A áno, na úkor toho je tu menej portov USB (iba šesť, a všetky typu A, bez typu C). Tak ako vždy je to ale o voľbe, o prioritách.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

 •  
 •  
 •  

Napíš, „ako to je“ a vyhraj MSI B760M Gaming Plus WiFi

Z testov nám zostala jedna základná doska pre platformu Intel LGA 1700, o ktorú si môžete zasúťažiť. Formát (súťaže) to bude pomerne netradičný, ale veríme, že atraktívny. Správne riešenie, pozostávajúce z dvoch zložiek, musí byť nakoniec doplnené rýchlou reakciou. Tá je pre získanie MSI B760M Gaming Plus WiFi rozhodujúca. Vyhraté má ten, kto sa úspešne zorientuje ako prvý. Celý článok „Napíš, „ako to je“ a vyhraj MSI B760M Gaming Plus WiFi“ »

 •  
 •  
 •  

Paměťové moduly CAMM2 pro desktop jsou blíž, než se zdálo

Na Computexu 2024 bylo jako obvykle k vidění všechno možné vedle nových procesorových architektur, kterým jsme se věnovali nejvíc. K jedné z těchto věcí se stojí za to vrátit. V poslední době jsme několikrát psali o hypotetické možnosti, že desktopové základní desky přejdou na paměťové moduly CAMM2 místo už skoro třicet let používaných DIMMů. Po Computexu se zdá, že to je mnohem blíž realitě, než se zdálo. CAMM2 opravdu jde do desktopu. Celý článok „Paměťové moduly CAMM2 pro desktop jsou blíž, než se zdálo“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (12) Pridať komentár

 1. 🙂 nema optiku na zvuk a je to pre „stary intel“ (citaj intel, ktory bude nahradeny socketom 1851). Bolo by nerozumne to kupovat namiesto sAM5.

  1. … a je to low-endová doska za 150 eur, pre úplnosť. Asi v tejto cene nájdete alternatívu so subjektívne „lepšou“ výbavou, ale niekomu zase budú chýbať tie štyri videovýstupy, čo osobne považujem za taký… highlight B760M Gaming Plus WiFi. 🙂

   Jasné, LGA 1700 je na konci. Ale koľko z ľudí, čo rieši túto cenovú triedu, praktikuje neskorší upgrade procesora a koľko kúpi, keď to zastará, kompletne novú zostavu? Nepodpora novších procesorov určitá nevýhoda oproti AM5, samozrejme, je, len je teda otázka, akú má váhu…

  2. Má dva hdmi, zvuk digitálně vyvedeš z jednoho z nich. Receivery dnes běžně hdmi vstupy disponují.

    1. Nielen MSI, ale aj iní výrobcovia budú zrejme pri návrhu svojich základných dosiek pracovať s nejakými výsledkami prieskumov a majú znalosť o tom, kto akú výbavu v danej cenovej kategórii očakáva. A konfigurácie neproduktorov pripájajúcich sa cez S/PDIF v kombinácii s lacnými doskami asi príliš nejdú…

     Pre zaujímavosť: Aké máte audio súpravu a akú základnú dosku?

     1. Docela se rozmáhá i připojení repra přes bt. Taková drátová sluchátka už jsou dneska poměrně vzácností. Lidi si už zvykli na úplně jiný standard připojení.

       1. najhorsia kupa HW mojho zivota. Vyberal som tu yamahu + 5.1 repro a logitech Z906. Ja debil som vybral 2x drahsiu jamahu :(. Z analogu to hra ako moj ritny otvor, je to nepouzitelne aj s BT a ovladanie je prakticky nemozne, ak to nieje pripojene cez HDMI – lebo v obraze na monitore ukazuje „veci“. A aj cez tu optiku, ked pustim funradio – ktore pocuvam najcastejsie, tak to nehra moc dobre (basy, ked to ide na normalnej hlasitosti. Ked to dam nahlas, tak to basuje, ale potom pridu susedia ze wtf???) v robote mam 2.1 srackobedne od geniusu a basuje to 2x tolko

     2. a yo, est jedno minus, nemam to otestovane, ale pravdepodobne ten receiver nema HDMI2.0 a teda nepojde 4k@60. Ja nechcen a nepotrebujem aby isiel do zvukoveho zosilovaca obraz!

    2. Na desktopu nemám důvod nechat os řídit napájení monitoru. Když chci vypnout monitor, udělám to tlačítkem (ovladačem). Proč by to měl být problém?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *