Ako to vyzerá v BIOSe
Na prvý pohľad nenápadná základná doska skrýva niečo, čo by ste asi nečakali, videovýstupy HDMI a DisplayPort má dvakrát, v pároch. Inak B760M Gaming WiFi predstavuje cenovo dostupné riešenie vhodné aj pre vyššiu triedu procesorov Intel Core určených pre platformu LGA 1700 s pamäťami typu DDR5. Pre menší formát MicroATX sa pritom s doskou zmestíte aj do menších skriniek.
Ako to vyzerá v BIOSe
Používateľské rozhranie je tradičné, ako ste u MSI zvyknutí. To znamená v strede s nejakým informačným panelom so základnými parametrami procesora a po bokoch s tlačidlami a prepínačmi pre pokročilejšie voľby.
Z EZ Mode do „pokročilých nastavení“ sa dostanete cez kláves F7. Toto rozhranie je špecifické tapetou s logom Gaming, ktorá odkazuje na modelový rad tejto základnej dosky. Inak je všetko „tak ako vždy“, s logicky rozdelenými dlaždicami po stranách, cez ktoré sa dostanete do tematických nastavení.
Pre ladičov budú najatraktívnejšou dlaždica „OC“, v ktorej nastaveniach je možné upraviť fungovanie procesora a pamätí podľa vlastných preferencií.
Nebudeme prechádzať položku po položke (to by vás asi nebavilo, nečítali by ste to – „nuda“) a skočíme rovno do tých volieb, ktoré upravujú limity napájania.
„CPU Cooler Tuning“ umožňuje rýchle nastavenie podľa chladiča, respektíve podľa predpokladaného chladiaceho výkonu, ktorý máte k dispozícii. V závislosti od nainštalovaného modelu procesora sa toto nastavenie líši, ale s výkonnejšími (platí aj pre testovací procesor Core i9-13900K) majú všetky profily (Boxed Cooler, Tower Air Cooler a aj Water Cooler) PL1 nastavené na fixných 253 W. Evidentne sa nepočíta s tým, že by ste s takýmto procesorom „boxovaný“ chladič (ten sa ani ku K procesorom nepribaľuje) a že vlastníte výkonnejší, ktorý takýto výkon zvládne dlhodobo chladiť.
Na 253 W je nastavené aj PL2 a výkon, pokiaľ nebude úzkym hrdlom chladič, bude s takýmto nastavením konštantný. My ale v rámci testov používame trochu iné nastavenia. Jednak s obmedzením PL1 na 125 W, jednak so zdvihnutím PL2 na „4096 W“ (t.j. bez obmedzení napájania).
Na dosahovanie maximálneho výkonu budete potom pravdepodobne musieť zvýšiť ešte aj prúdový limit. Toto je možná vec, ktorou MSI bráni tak prepieranej nestabilite výkonnejších procesorov, ktoré šponujú frekvencie CPU na (či za?) hranu možností. Takisto to ale s tým súvisieť nemusí. Aký prúdový limit MSI nastavovalo pri tejto doske v minulosti nevieme, ale s v čase testovania najnovším BIOSom (7D99vH3) a Ci9-13900K je to „iba“ 280 A. Pokiaľ to takto MSI nastavuje dlhodobo a historicky to nebolo inak, tak nižší prúdový limit môže to byť aj prevenciou pred nadmerným zahrievaním VRM.
S testovacími modulmi G.Skill Trident Z5 Neo (2× 16 GB, 6000 MHz/CL30) sa pamäťový radič po aktivácii XMP/EXPO nastaví na „Gear 2“ (značí polovičnú priepustnosť pamäťového radiča). S pomalšími modulmi (než sú naše testovacie) to môže byť aj „Gear 1“, ktorého je možné, samozrejme, dosiahnuť aj manuálnym ladením.
Za správou ReSizable BAR musíte zájsť do sekcie „Settings“ (PCI Sub-system Settings), prepínač na obrazovke EZ Mode v UEFI základných dosiek MSI stále chýba.
Hardware Monitor: Rozhranie na ovládanie ventilátorov je funkčne bohaté a dobre prispôsobiť sa dá každý zo štyroch konektorov.
V prípade, že vlastníte moderné ventilátory so 4-pinovým konektorom, sa uistite, že doska správne nastavila reguláciu PWM.
Vývojovú krivku ventilátora v každom konektore je možné odvíjať od jedného z piatich teplotných snímačov (vrátane VRM), ktoré B760M Gaming Plus WiFi má. Prednastavené rýchlostné profily tu síce nenájdete, ale prispôsobenie rýchlosti (respektíve intenzity PWM) v závislosti od teploty vybraného zdroja tu je.
- Contents
- MSI B760M Gaming Plus WiFi v detailoch
- Ako to vyzerá v BIOSe
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Borderlands 3
- F1 2020
- Metro Exodus
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Fotky: Adobe Photoshop, Affinity Photo, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Rýchlosti slotov M.2 (SSD)
- Rýchlosti portov USB
- Rýchlosť ethernetu
- Spotreba bez limitov napájania
- Spotreba s limitmi napájania
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Zahrievanie VRM – termovízia Vcore a SOC
- Zahrievanie SSD
- Zahrievanie čipsetu (južný mostík)
- Záver
🙂 nema optiku na zvuk a je to pre „stary intel“ (citaj intel, ktory bude nahradeny socketom 1851). Bolo by nerozumne to kupovat namiesto sAM5.
… a je to low-endová doska za 150 eur, pre úplnosť. Asi v tejto cene nájdete alternatívu so subjektívne „lepšou“ výbavou, ale niekomu zase budú chýbať tie štyri videovýstupy, čo osobne považujem za taký… highlight B760M Gaming Plus WiFi. 🙂
Jasné, LGA 1700 je na konci. Ale koľko z ľudí, čo rieši túto cenovú triedu, praktikuje neskorší upgrade procesora a koľko kúpi, keď to zastará, kompletne novú zostavu? Nepodpora novších procesorov určitá nevýhoda oproti AM5, samozrejme, je, len je teda otázka, akú má váhu…
Má dva hdmi, zvuk digitálně vyvedeš z jednoho z nich. Receivery dnes běžně hdmi vstupy disponují.
yo, a ked si pustis radio/ytb/sotify…. a vypne sa ti monitor, tak prestane ist zvuk. Dakujem, neprosim.
Nielen MSI, ale aj iní výrobcovia budú zrejme pri návrhu svojich základných dosiek pracovať s nejakými výsledkami prieskumov a majú znalosť o tom, kto akú výbavu v danej cenovej kategórii očakáva. A konfigurácie neproduktorov pripájajúcich sa cez S/PDIF v kombinácii s lacnými doskami asi príliš nejdú…
Pre zaujímavosť: Aké máte audio súpravu a akú základnú dosku?
Docela se rozmáhá i připojení repra přes bt. Taková drátová sluchátka už jsou dneska poměrně vzácností. Lidi si už zvykli na úplně jiný standard připojení.
msi b650 tomahawk a Yamaha HTR-2067
Tak to je veľmi pekná zostavička (HTR-2067). 🙂
najhorsia kupa HW mojho zivota. Vyberal som tu yamahu + 5.1 repro a logitech Z906. Ja debil som vybral 2x drahsiu jamahu :(. Z analogu to hra ako moj ritny otvor, je to nepouzitelne aj s BT a ovladanie je prakticky nemozne, ak to nieje pripojene cez HDMI – lebo v obraze na monitore ukazuje „veci“. A aj cez tu optiku, ked pustim funradio – ktore pocuvam najcastejsie, tak to nehra moc dobre (basy, ked to ide na normalnej hlasitosti. Ked to dam nahlas, tak to basuje, ale potom pridu susedia ze wtf???) v robote mam 2.1 srackobedne od geniusu a basuje to 2x tolko
a yo, est jedno minus, nemam to otestovane, ale pravdepodobne ten receiver nema HDMI2.0 a teda nepojde 4k@60. Ja nechcen a nepotrebujem aby isiel do zvukoveho zosilovaca obraz!
Nechápu v čem je problém, ale rozdělovač z Číny stojí pár korun.
Na desktopu nemám důvod nechat os řídit napájení monitoru. Když chci vypnout monitor, udělám to tlačítkem (ovladačem). Proč by to měl být problém?