MSI B760M Gaming Plus WiFi: Lacná doska s prekvapením

Zahrievanie CPU

Na prvý pohľad nenápadná základná doska skrýva niečo, čo by ste asi nečakali, videovýstupy HDMI a DisplayPort má dvakrát, v pároch. Inak B760M Gaming WiFi predstavuje cenovo dostupné riešenie vhodné aj pre vyššiu triedu procesorov Intel Core určených pre platformu LGA 1700 s pamäťami typu DDR5. Pre menší formát MicroATX sa pritom s doskou zmestíte aj do menších skriniek.

Zahrievanie CPU

Upozornenie: Teploty Core i9-12900K s Core i9-13900K sú neporovnateľné. S procesorom Intel Raptor Lake (Core i9-13900K) používame kovový backplate, zatiaľ čo s Alder Lake (Core i9-12900K) má chladič Alphacool Eisbaer Aurora 360 plastový backplate. Ten má nižší prítlak a intenzita prestupu tepla je horšia, ako ukazujú aj naše testy.




… a s limitmi napájania





  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI potvrdilo, že nebude vyrábět grafiky Radeon RX 9000

Loni se firma MSI stáhla z výroby grafik Radeon a stala se víceméně exkluzivním výrobcem jen grafik GeForce. Firma už v generaci grafik RX 7000 s architekturou RDNA 3 z roku 2022 nebyla moc aktivní, loni ale své modely úplně přestala nabízet. Při vydání Radeonů RX 9070 a RX 9070 XT s novou architekturou RDNA 4 se opět objevily otázky na to, zda MSI třeba nechce tyto karty také vyrábět. Vypadá to však, že se na rozhodnutí nic nezměnilo. Celý článok „MSI potvrdilo, že nebude vyrábět grafiky Radeon RX 9000“ »

  •  
  •  
  •  

MSI MAG B850 Tomahawk Max WiFi: Nižší čipset, ale vyššia výbava

Testy základných dosiek B850 uzatvárame modelom MSI – Tomahawk Max WiFi. Cenovo je medzi už otestovanými základnými doskami B850 Aorus Elite WiFi7 a Asus ROG Strix B850-F Gaming WiFi, pričom výbavou má bližšie k druhej menovanej. A v niektorých smeroch ju dokonca prevyšuje. Slovo „Max“ v označení tu má svoje opodstatnenie. Tri sloty s podporou PCIe 5.0, päťgigabitový ethernet, viac portov USB… Celý článok „MSI MAG B850 Tomahawk Max WiFi: Nižší čipset, ale vyššia výbava“ »

  •  
  •  
  •  

MSI MAG B860 Tomahawk WiFi: Arrow Lake za menej peňazí

Konfigurácie na platforme LGA 1851 je už možné nejaký čas stavať aj na základných doskách s čipsetom Intel B860. Tie sú lacnejšie určené primárne pre úspornejšie procesory, ale rezerva tu býva aj pre tie výkonné (CPU). To je aj prípad variantu Tomahawk WiFi vyrábaný MSI. Nižšia cena, ale stále vysoký štandard zahrajúci okrem iného aj podporu nadčasového rozhrania PCI Express 5.0. Celý článok „MSI MAG B860 Tomahawk WiFi: Arrow Lake za menej peňazí“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. 🙂 nema optiku na zvuk a je to pre „stary intel“ (citaj intel, ktory bude nahradeny socketom 1851). Bolo by nerozumne to kupovat namiesto sAM5.

    1. … a je to low-endová doska za 150 eur, pre úplnosť. Asi v tejto cene nájdete alternatívu so subjektívne „lepšou“ výbavou, ale niekomu zase budú chýbať tie štyri videovýstupy, čo osobne považujem za taký… highlight B760M Gaming Plus WiFi. 🙂

      Jasné, LGA 1700 je na konci. Ale koľko z ľudí, čo rieši túto cenovú triedu, praktikuje neskorší upgrade procesora a koľko kúpi, keď to zastará, kompletne novú zostavu? Nepodpora novších procesorov určitá nevýhoda oproti AM5, samozrejme, je, len je teda otázka, akú má váhu…

    2. Má dva hdmi, zvuk digitálně vyvedeš z jednoho z nich. Receivery dnes běžně hdmi vstupy disponují.

        1. Nielen MSI, ale aj iní výrobcovia budú zrejme pri návrhu svojich základných dosiek pracovať s nejakými výsledkami prieskumov a majú znalosť o tom, kto akú výbavu v danej cenovej kategórii očakáva. A konfigurácie neproduktorov pripájajúcich sa cez S/PDIF v kombinácii s lacnými doskami asi príliš nejdú…

          Pre zaujímavosť: Aké máte audio súpravu a akú základnú dosku?

          1. Docela se rozmáhá i připojení repra přes bt. Taková drátová sluchátka už jsou dneska poměrně vzácností. Lidi si už zvykli na úplně jiný standard připojení.

              1. najhorsia kupa HW mojho zivota. Vyberal som tu yamahu + 5.1 repro a logitech Z906. Ja debil som vybral 2x drahsiu jamahu :(. Z analogu to hra ako moj ritny otvor, je to nepouzitelne aj s BT a ovladanie je prakticky nemozne, ak to nieje pripojene cez HDMI – lebo v obraze na monitore ukazuje „veci“. A aj cez tu optiku, ked pustim funradio – ktore pocuvam najcastejsie, tak to nehra moc dobre (basy, ked to ide na normalnej hlasitosti. Ked to dam nahlas, tak to basuje, ale potom pridu susedia ze wtf???) v robote mam 2.1 srackobedne od geniusu a basuje to 2x tolko

          2. a yo, est jedno minus, nemam to otestovane, ale pravdepodobne ten receiver nema HDMI2.0 a teda nepojde 4k@60. Ja nechcen a nepotrebujem aby isiel do zvukoveho zosilovaca obraz!

        2. Na desktopu nemám důvod nechat os řídit napájení monitoru. Když chci vypnout monitor, udělám to tlačítkem (ovladačem). Proč by to měl být problém?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *