Zástup noviniek BeQuiet!: Lacné zdroje ATX 3.0 a termopasty

BeQuiet! Pure Power 12, DC2 a DC2 Pro

Krátko po zdrojoch Dark Power 13 BeQuiet! vydáva výrazne lacnejšie alternatívy z radu Pure Power (12 M), a to až v piatich výkonnostných variantoch začínajúcich na 550 W. A aj v tomto prípade sa jedná o zdroje, ktoré majú spĺňať prísnejší štandard ATX 3.0. Okrem toho BeQuiet! rozširuje ponuku teplovodivých pást, z ktorých jedna je vlastne tekutý kov s vyššou udávanou tepelnou vodivosťou, než má populárny Conductonaut.

Nové, lacnejšie zdroje…

Pokiaľ považujete ceny high-endových zdrojov Dark Power 13 za vysoké, ale oslovili vás výhody, ktoré prináša štandard ATX 3.0, existuje už lacnejšie možnosti s 550, 650, 750, 850 a 1000 W. A tiež od BeQuiet!, akurát z radu Pure Power 12 M.

Hlavný rozdiel oproti Dark Power 13 je v tom, že zdroje Pure Power 12 M majú certifikáciu účinnosti „iba“ 80 Plus Gold. To znamená, že účinnosť je (v porovnaní s 80 Plus Titanium) relatívne o dosť nižšia, ale zároveň je v niektorých situáciách vyššia ako u zdrojov ATX 2.x. Špeciálne pri nízkej záťaži, čo je jeden zo základných bodov nového štandardu (ATX 3.0). V záťaži, ktorá zodpovedá typicky práci vo webovom rozhraní alebo multimediálnemu používaniu, má byť účinnosť zdrojov Pure Power 12 M účinnosť vždy nad 70 %, už od 2-percentnej záťaže, pri 10 % minimálne 85 %. U 1000-wattovéhio variantu, na ktorého výrobu sú použité najkvalitnejšie súčiastky, je v špecifikáciách až 88,4 %. V najúčinnejšom spektre BeQuiet! pre 50 % záťaži uvádza účinnosť 92,8–93,1 %.

Všetky zdroje sú vybavené konektorom 12VHPWR, ktorý sa zatiaľ používa iba na externé napájanie grafických kariet Nvidia v aktuálnej generácii Ada Lovelace. Pre kompatibilitu s Radeonmi a so všeobecne staršími grafickými kartami, je možné ale pripojiť aj 6+2-pinové konektory. Výkonnostné varianty do 750 W (vrátane neho) majú dva, u výkonnejších (850 a 1000 W), so silnejšími 12-voltovými vetvami, sú tieto konektory štyri.

Rozdiel v konektorovej výbave naprieč výkonnostnými variantmi je ešte v počte konektorov na napájacie procesora. Zatiaľ čo najnižší, 550 W variant má iba jeden 4+4-pin, tak zdroje Pure Power 12 M od 750 W vyššie majú k nim ešte jeden 8-pin. 650-wattový variant má tri 4-piny.

Použité ventilátory sa trochu podobajú na modely Light Wings, najmä bielym lemovaním okolo rotora, ktoré pripomína svetlovod ARGB LED. Tieto ventilátory ale nesvietia a v tomto prípade je to len akýsi kontrastný prvok. Za pochvalu u zdrojov Pure Power 12 M stojí mriežka, ktorá je z drôtov s kruhovým prierezom, teda s oblými hranami výrazne potláčajúcimi mikroturbulencie, ktoré sú na mriežkach väčšiny konkurenčných zdrojov silnejšie – hlučnejšie.

Zdroje Pure Power 12 M začínajú na cene 95 eur/cca 2262 Kč (základný, 550 W model) a končia na 170 eurách/4048 Kč (za variant s 1 kW). 650 W model má potom odporúčanú cenu 110 eur (tj. v prepočte podľa aktuálneho kurzu 2620 Kč), 750 W zase 120 (2858 Kč) a 850 W nakoniec 140 eur (3334 Kč). Predaj týchto zdrojov začína 7. februára 2023.

… a dve teplovodivé pasty

Súbežne so zdrojmi BeQuiet! oznámil aj dve teplovodivé pasty DC2 a DC2 Pro (ich predaj takisto začne v budúcom mesiaci). Lacnejšia pasta DC2 je postavená na báze silikónu a nadväzuje na DC1. Tepelná vodivosť bude najskôr veľmi podobná, pri DC2 BeQuiet! uvádza 7,5 W/mK a u DC1 bola rovnaká hodnota, ale so znamienkom „>“ pred ňou. Takže je eventuálne možné, že má DC2 i nižšiu tepelnú vodivosť, ale pri lepších iných vlastnostiach, napríklad môže byť redšia a tým pádom lepšie vypĺňať najmenšie škáry, vďaka čomu bude pre väčší prierez kontaktnej plochy s chladičom prestup tepla z chladeného čipu rýchlejší.

Mnoho detailov BeQuiet! k pastám neprezrádza, ale poznáme aspoň zloženie. Ingrediencie sú použité rovnaké ako u DC1, ale v trochu inom pomere. Zhodovať sa má iba obsah silikónu (10 %), u DC2 BeQuiet! uvádza väčšie rovnovážne zastúpenie kovových čiastočiek k oxidu zinočnatému (45/45 %). U staršej DC1 je uvádzaný pomer 60/30 %.

Najnáročnejších používateľov bude zaujímať druhá pasta, respektíve tekutý kov DC2 Pro. Podľa parametrov má mať o 7 W/mK vyššiu tepelnú vodivosť (80 W/mK) ako Thermal Grizzly Conductonaut, ktorý takto pred rokmi kedysi porazil Coollaboratory Liquiq Ultra.

Odporúčaná koncová cena pre tekutý kov BeQuiet DC2 Pro je 12 eur/286 Kč. Jedná sa o balenie s 1 g, v akom sa za podobné peniaze (10–14 eur/238–333 Kč v závislosti od obchodu) predáva aj Conductonaut Thermal Grizzly. Za DC2 by ste nemali zaplatiť výrazne viac než 8 eur. To je dostupné iba v tubičke s 3 gramami zlúčeniny.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

 •  
 •  
 •  

Začali sa predávať Pure Wings 3, lacnejšie ventilátory BeQuiet!

Ventilátory Pure Wings 3, ktoré sa už dávnejšie objavili ako súčasť niektorých chladičov a skriniek, sú dostupné aj samostatne. Pri cene 14–15 eur (za kus) sa jedná o najlacnejšie ventilátory BeQuiet!, pokiaľ výber zameriame na modely s „modernou“ geometriou. Tá je zároveň predzvesťou atraktívneho pomeru ceny k „chladiacemu výkonu“. A to tak v 120 mm ako i 140 mm formáte. Celý článok „Začali sa predávať Pure Wings 3, lacnejšie ventilátory BeQuiet!“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Dark Base Pro 901: Takmer bezchybný full-tower

Nová vlajková loď skriniek BeQuiet! je už v predaji. Vylepšenia oproti predchodkyni sú zjavné, no pre vznik novej Dark Base Pro 901 bolo z čoho čerpať. Znovu je tu možnosť pootočiť základnú dosku. A už teraz môžeme prezradiť, že efekt na chladenie to má priaznivý. Aj vďaka tomu je táto skrinka vhodná na najvýkonnejšie konfigurácie, ktoré sa spájajú nielen s veľkým množstvom odpadového tepla, ale aj s veľkými rozmermi jednotlivých komponentov. Celý článok „BeQuiet! Dark Base Pro 901: Takmer bezchybný full-tower“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *