Skrinka Raidmaxx s optickou ilúziou. Efektná, ale neefektívna

Raidmaxx Galaxy: Nie je všetko zlato čo sa blyští

Aké je pre vás kľúčové kritérium pri výbere PC skrinky? Pre veľa používateľov je na prvom mieste vzhľad a hneď za ním pokiaľ možno čo najnižšia cena. Funkčné vlastnosti nehrajú významnú rolu. Preto vznikajú rôzne krasavice s dosť nepraktickými návrhmi. To sa týka aj novej skrinky Galaxy od Raidmaxxu. A zdá sa, že tak, ako je vizuálne pekná, v iných smeroch pokryvkáva.

Galaxy vsádza najmä na čelný panel. Ten po celom obvode lemuje zapustený pás s adresovateľnými LED RGB. To by vás samo o sebe na zadok ešte neposadilo. Aby Raidmaxx ich efekt umocnil, postavil za ne zrkadlo. Vďaka tomu skrinka spredu vytvára dojem, že sa diódy tiahnu hĺbkou skrinky, čo sme presvedčení, že očarí nejedného bežného spotrebiteľa.

Potom je tu ale i niekoľko prvkov, nad ktorými budú čitatelia HWCoolingu dozaista ohŕňať nos. Než sa do nich pustíme, je dôležité podotknúť, že cena skrinky má byť pod 50 eur. To znamená, že dostupných zdrojov na výrobu nebolo mnoho a väčšinu Raidmaxx utopil temperovaných sklách. Jedno, väčšie, slúži ako bočnica, druhé, menšie, tvorí povrch predného panelu. Keď k tomu pripočítame osvetlenie, na zvyšok toho už veľa nezostáva. Aj preto v skrinke nenájdete žiadny ventilátor. Na doplnenie sa ponúka len jedna 80mm pozícia. Skrinka je síce pri objeme 32 litrov o trochu menšia, než bežný midi-tower (a zároveň zahŕňa podporu dosiek ATX: to, mimochodom považujem za najväčšie plus), ale uspôsobená na montáž aspoň 92mm ventilátora byť mohla.

Chýbajúce systémové chladenie rozhodne neznamená, že by bola skrinka uspôsobená na pasívne chladenie. Jednak má zdroj umiestnený dole svoj vlastný okruh, jednak je strop uzatvorený a hlavne, s týmto vzhľadom mieri na herné zostavy, kde je cirkulácia vzduchu nevyhnutná. Škoda, že Raidmaxx na nutnosť doplnenia ventilátora nikde neupozorňuje.

Otáznou je i hrúbka plechov. Tú opäť nemôžeme ani odhadovať, pretože hmotnosť skrinky sa v špecifikáciách takisto nenachádza. Ale i tie môžu nepríjemne prekvapiť. Taká Cooltek TG-01, ktorú môžeme považovať za konkurenciu (takisto má dve strany sklenené a hrá všetkými farbami) je zoslabená až na 0,5 mm, čím nemá ďaleko od papieru. To sa potom všetko prehýba proti akejkoľvek manipulácii nehovoriac o rozvibrovaní a drnčaní tenkých plechov platňovými diskami. Skrinka Galaxy by však mohla byť pevnejšia, pretože ona Cooltek má až štyri ventilátory zatiaľ čo Raidmaxx ani jeden. Takže nejaká úspora na silnejšiu konštrukciu by tu byť mohla.

Mimochodom, pozície na 2,5″ SSD/HDD sú tri a 3,5″ pozície dve. Porty USB sú vpredu takisto dva (štandardu 3.1 + štandardu 2.0) k tomu sú vyvedené ešte dva 3,5mm jacky a môžeme hovoriť o pomerne bežnej výbave. Obmedzujúca nie je ani podpora grafických kariet, do 355 mm sa zmestíte s každou. Horšie to bude s chladičmi CPU, keďže veže sú podporované iba do 145 mm a s inštaláciou vodníka skrinka nepočíta. Aspoňže je pravá bočnica na lepšiu správu kabeláže vypuklá.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pasívne skrinky chladiace nielen CPU. Od novej firmy ZeroRPM

Dizajn počítačov bez ventilátorov je už, dá sa povedať, celkom zabehnutá vec. Skrinky, ktoré využívajú vlastný plášť na absorpciu tepla, vyrába hneď niekoľko výrobcov (Akasa, Streacom, HDPlex, Logic Supply, …) a objavuje sa ďalší. Čínsky ZeroRPM má na trhu už i prvé ovocie. Medzi poznávacie znaky patria zahrnutie chladenia grafických kariet, podpora zdrojov ATX a cena držiaca sa pri zemi. Celý článok „Pasívne skrinky chladiace nielen CPU. Od novej firmy ZeroRPM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

SPC inovuje staršie Regnumky. Po novom majú bočnicu zo skla

Séria počítačových skriniek Regnum patrí v low-ende medzi najúspešnejšiu. SilentiumPC ju začal s prozaickým číslovaním „od jednotky“ pričom každý novší model, s vyšším číslom v názve, bola vždy o trochu vylepšená, ale i drahšia. Štvorka je už celkom slušná skrinka i pre drahšie zostavy. Jej variant s prívlastkom TG je jeden z najlacnejších s temperovaným sklom. Cenu je však možné stačiť evidetne ešte viac. Celý článok „SPC inovuje staršie Regnumky. Po novom majú bočnicu zo skla“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Fractal Design Define S2 – uberá na HDD, pridáva na chladení

Výber počítačovej skrinky je pri stavaní počítača kľúčový. Okrem toho že určuje to, ako bude počítač vyzerať, ovplyvňuje aj možnosť použitia konkrétnych komponentov a tiež komfort pri jeho stavaní. Fractal Design Define S2, ktorej patrí táto recenzia, je sestrou populárnej Define R6. Líši sa najmä absenciou úložísk pre HDD disky v prednej časti, kde sa tak otvára tak priestor na vodné chladenie či lepšiu dostupnosť vnútorného priestoru. Celý článok „Fractal Design Define S2 – uberá na HDD, pridáva na chladení“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *