Skrinka Raidmaxx s optickou ilúziou. Efektná, ale neefektívna

Raidmaxx Galaxy: Nie je všetko zlato čo sa blyští

Aké je pre vás kľúčové kritérium pri výbere PC skrinky? Pre veľa používateľov je na prvom mieste vzhľad a hneď za ním pokiaľ možno čo najnižšia cena. Funkčné vlastnosti nehrajú významnú rolu. Preto vznikajú rôzne krasavice s dosť nepraktickými návrhmi. To sa týka aj novej skrinky Galaxy od Raidmaxxu. A zdá sa, že tak, ako je vizuálne pekná, v iných smeroch pokryvkáva.

Galaxy vsádza najmä na čelný panel. Ten po celom obvode lemuje zapustený pás s adresovateľnými LED RGB. To by vás samo o sebe na zadok ešte neposadilo. Aby Raidmaxx ich efekt umocnil, postavil za ne zrkadlo. Vďaka tomu skrinka spredu vytvára dojem, že sa diódy tiahnu hĺbkou skrinky, čo sme presvedčení, že očarí nejedného bežného spotrebiteľa.

Potom je tu ale i niekoľko prvkov, nad ktorými budú čitatelia HWCoolingu dozaista ohŕňať nos. Než sa do nich pustíme, je dôležité podotknúť, že cena skrinky má byť pod 50 eur. To znamená, že dostupných zdrojov na výrobu nebolo mnoho a väčšinu Raidmaxx utopil temperovaných sklách. Jedno, väčšie, slúži ako bočnica, druhé, menšie, tvorí povrch predného panelu. Keď k tomu pripočítame osvetlenie, na zvyšok toho už veľa nezostáva. Aj preto v skrinke nenájdete žiadny ventilátor. Na doplnenie sa ponúka len jedna 80mm pozícia. Skrinka je síce pri objeme 32 litrov o trochu menšia, než bežný midi-tower (a zároveň zahŕňa podporu dosiek ATX: to, mimochodom považujem za najväčšie plus), ale uspôsobená na montáž aspoň 92mm ventilátora byť mohla.

Chýbajúce systémové chladenie rozhodne neznamená, že by bola skrinka uspôsobená na pasívne chladenie. Jednak má zdroj umiestnený dole svoj vlastný okruh, jednak je strop uzatvorený a hlavne, s týmto vzhľadom mieri na herné zostavy, kde je cirkulácia vzduchu nevyhnutná. Škoda, že Raidmaxx na nutnosť doplnenia ventilátora nikde neupozorňuje.

Otáznou je i hrúbka plechov. Tú opäť nemôžeme ani odhadovať, pretože hmotnosť skrinky sa v špecifikáciách takisto nenachádza. Ale i tie môžu nepríjemne prekvapiť. Taká Cooltek TG-01, ktorú môžeme považovať za konkurenciu (takisto má dve strany sklenené a hrá všetkými farbami) je zoslabená až na 0,5 mm, čím nemá ďaleko od papieru. To sa potom všetko prehýba proti akejkoľvek manipulácii nehovoriac o rozvibrovaní a drnčaní tenkých plechov platňovými diskami. Skrinka Galaxy by však mohla byť pevnejšia, pretože ona Cooltek má až štyri ventilátory zatiaľ čo Raidmaxx ani jeden. Takže nejaká úspora na silnejšiu konštrukciu by tu byť mohla.

Mimochodom, pozície na 2,5″ SSD/HDD sú tri a 3,5″ pozície dve. Porty USB sú vpredu takisto dva (štandardu 3.1 + štandardu 2.0) k tomu sú vyvedené ešte dva 3,5mm jacky a môžeme hovoriť o pomerne bežnej výbave. Obmedzujúca nie je ani podpora grafických kariet, do 355 mm sa zmestíte s každou. Horšie to bude s chladičmi CPU, keďže veže sú podporované iba do 145 mm a s inštaláciou vodníka skrinka nepočíta. Aspoňže je pravá bočnica na lepšiu správu kabeláže vypuklá.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *