Fractal Design North Mesh: Skrinka ako kus nábytku

Exteriér

North: Skrinka, ktorá sa má priblížiť súčasnej modernej domacnosti. Na niektorých miestach Fractal Design plasty a kov nahradil za drevo a umelú kožu. Testovaný variant skrinky North s doplnkovým označením Mesh má deravý nielen predok, ale aj bočnicu, vďaka čomu sú k dispozícii nové možnosti chladenia. Okrem továrneskej konfigurácie prevetráme skrinku ventilátormi aj z netradičných pozícií.

Základné parametre


Exteriér

Všetko je zabalené v štandardnej kartónovej škatuli s popismi pre rýchly prehľad. Skrinka je obalená v molitánovej pene. Tá po sebe taký neporiadok ako napríklad polystyrén nenecháva. Obsah je, ako sme u Fractal Design zvyknutí, je o trochu bohatší. Oproti bežným skrutkám, jednorazovým sťahovacím páskam a protivibračným podložkám pre 3,5″ disky dostanete navyše ešte držiak ventilátorov k ľavej bočnici. Ten sa dodáva ale iba pri skrinke vo verzii Mesh. Samozrejme tu nechýba ani podrobný manuál, kde sú znázornené aj rôzne možnosti osadenia skrinky.

Pri väčšine skriniek s prívlastkom „mesh“ vám napadne, že budú mať niečo perforované, zväčša predný panel. Pri testovanom Northe to naberá trochu viac na význame a perforovaná je tu aj ľavá bočnica. Ak by ste sa obávali, že takto deravý plech bude ohybný, tak nemusíte. Z vnútornej strany je bočnica spevnená plechovým rámom. Otvory sú tu veľké 0,9 mm, čo pri danej veľkosti perforácie zabezpečí dostatočný prísun vzduchu. Síce som si už pri drahších skrinkách od Fractal Design zvykol, že používajú západkový systém, tak tu ostali verní jednoduchým skrutkám vzadu. Našťastie majú dvojitý závit a tak aspoň zostanú v bočnicach aj po ich vybratí.

   

Ako prvý na skrinke vzbudzuje pozornosť predný panel, ktorý je čiastočne z dreva. Na bielu skrinku je použitý dub, čierna je z orechu. Celý drevený panel sa dá vybrať. Zospodu je na to pripôsobený výrez, za ktorý je možné potiahnuť. Nemusíte tak nič dvíhať, ako je to obvyklé. Zvnútra je nylonový prachový filter, ktorý zabráni nasatie väčšine prachových častíc. Za predným panelom na vás čakajú dva ventilátory Aspect 14 PWM vo formáte 140 mm. Ak by ste chceli osadiť iné ventilátory, tak miesta tu máte na tri 120 mm alebo aj pre radiátor kvapalinového chladiča do formátu 360 mm.

   

Čo sa kompatibility týka, tak vrchný panel I/O s konektormi neohúri, ale ani nesklame. Dostanete jeden konektor USB typu C a dva typu A. Nezabudlo sa ani na audio stránku, takže tu máte dva 3,5 mm jacky na slúchadlá a mikrofón. Tlačidlo zapnutia je vyhotovené elegantne. Musím poznamenať, že odozva pri jeho stlačení je príjemná. Zapnutie indikuje decentné osvetlenie LED, ktoré je umiestnené v línii pretínajúce všetky prvky na ovládacom paneli.

   

Zbytok vrchnej časti je perforovaný, rovnako ako aj ľavá bočnica. Kovový panel môžete jednoduchým potiahnutím dozadu vybrať a tak si uľahčiť inštaláciu komponentov dovnútra skrinky. Aj na strop sa dajú podľa výrobcu osadiť ventilátory, dva 140 mm, alebo radiátor kvapalinového chladiča do formátu 240 mm. Odmontovať sa dá aj kryt panela I/O cez dve skrutky navrchu a dva vpredu. Tým získate ľahký prístup k ovládaču s konektormi, ak by ste sa rozhodli pre nejaký „servisný“ zásah aj doma.

   

Zadná strana sa od väčšiny skriniek veľmi nelíši. Zospodu je vstup aj s rámčekom pre uchytenie zdroja ATX. Nad ním sú krytky rozširujúcich kariet v PCI Express. Tie sú upravené tak, aby sa dal na nich osadiť jeden 80 mm ventilátor. Ten by mohol poslúžiť na tlačenie vzduchu pod grafickú kartu. Hore je štandardný otvor pre panel I/O základnej dosky, vedľa neho sú prieduchy s možnosťou osadiť 120 mm ventilátor. Je prekvapivé, že z výroby neumiestnili jeden ventilátor práve tu. Z tých dvoch vpredu sem kvôli veľkosti (140 mm) nedáte ani jeden. Zadnú časť zakončí putko z umelej kože, ktorá slúži k potiahnutiu vrchného panela. Ja som ho teda nepoužil ani raz. Skôr som panel spredu zatlačil dozadu.

   

Nad zemou držia skrinku štyri nožičky, ktoré sú osadené protišmykovou gumou. Tá kladie veľký odpor pri posúvaní skrinky na stole. Zdroj proti prachu chráni jemný prachový filter, aký je použitý aj vpredu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Prisma AL-14 PWM: Najlepší 140 mm ventilátor Fractal Design?

Za svoje najefektívnejšie ventilátory vo formáte 140 mm Fractal Design označuje modely Prisma. Tie majú podľa parametrov dosahovať najvyšší prietok vzduchu pri zároveň nižšej hlučnosti, než je u Aspect 14. Vzhľadom na konštrukčné rozdielnosti je to však fyzikálne nemožné. Titulok článku má tak trochu pejoratívny tón. Prisma AL-14 PWM je slušný ventilátor, ale s už premožiteľom i vo vlastných radoch. Celý článok „Prisma AL-14 PWM: Najlepší 140 mm ventilátor Fractal Design?“ »

  •  
  •  
  •  

FD Aspect 14 RGB PWM: Väčší prierez, vyšší prietok na dBA

Počnúc testom Fractal Design Aspect 14 RGB PWM začíname budovať aj databázu výsledkov 140-milimetrových ventilátorov. Tie majú pre horšiu kompatibilitu síce menšie zastúpenie na trhu, ale v porovnaní so 120 mm modelmi majú predpoklady k vyššej efektivite, pre ktorú sú medzi mnohými používateľmi populárnejšie. Ventilátor Aspect 14 RGB PWM okrem aerodynamických vlastností o priazeň zákazníkov bojuje aj osvetlením. Celý článok „FD Aspect 14 RGB PWM: Väčší prierez, vyšší prietok na dBA“ »

  •  
  •  
  •  

Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba

Na hranách lopatiek niektorých ventilátorov bývajú malé výrezy vytvárajúce akési zúbky, typicky na odtokových hranách, bližšie k motorčeku. Tieto prvky slúžia na rozbíjanie tónových špičiek a je pozoruhodné, že sa ich výrobcovia skôr vzdávajú než by ich pridávali. U niektorých návrhov sa však takáto úprava dá považovať za spiatočnícky krok, inde je to pochopiteľný ťah. Máme pre vás zopár ukážok. Celý článok „Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *