Fractal Design North Mesh: Skrinka ako kus nábytku

Exteriér

North: Skrinka, ktorá sa má priblížiť súčasnej modernej domacnosti. Na niektorých miestach Fractal Design plasty a kov nahradil za drevo a umelú kožu. Testovaný variant skrinky North s doplnkovým označením Mesh má deravý nielen predok, ale aj bočnicu, vďaka čomu sú k dispozícii nové možnosti chladenia. Okrem továrneskej konfigurácie prevetráme skrinku ventilátormi aj z netradičných pozícií.

Základné parametre


Exteriér

Všetko je zabalené v štandardnej kartónovej škatuli s popismi pre rýchly prehľad. Skrinka je obalená v molitánovej pene. Tá po sebe taký neporiadok ako napríklad polystyrén nenecháva. Obsah je, ako sme u Fractal Design zvyknutí, je o trochu bohatší. Oproti bežným skrutkám, jednorazovým sťahovacím páskam a protivibračným podložkám pre 3,5″ disky dostanete navyše ešte držiak ventilátorov k ľavej bočnici. Ten sa dodáva ale iba pri skrinke vo verzii Mesh. Samozrejme tu nechýba ani podrobný manuál, kde sú znázornené aj rôzne možnosti osadenia skrinky.

Pri väčšine skriniek s prívlastkom „mesh“ vám napadne, že budú mať niečo perforované, zväčša predný panel. Pri testovanom Northe to naberá trochu viac na význame a perforovaná je tu aj ľavá bočnica. Ak by ste sa obávali, že takto deravý plech bude ohybný, tak nemusíte. Z vnútornej strany je bočnica spevnená plechovým rámom. Otvory sú tu veľké 0,9 mm, čo pri danej veľkosti perforácie zabezpečí dostatočný prísun vzduchu. Síce som si už pri drahších skrinkách od Fractal Design zvykol, že používajú západkový systém, tak tu ostali verní jednoduchým skrutkám vzadu. Našťastie majú dvojitý závit a tak aspoň zostanú v bočnicach aj po ich vybratí.

   

Ako prvý na skrinke vzbudzuje pozornosť predný panel, ktorý je čiastočne z dreva. Na bielu skrinku je použitý dub, čierna je z orechu. Celý drevený panel sa dá vybrať. Zospodu je na to pripôsobený výrez, za ktorý je možné potiahnuť. Nemusíte tak nič dvíhať, ako je to obvyklé. Zvnútra je nylonový prachový filter, ktorý zabráni nasatie väčšine prachových častíc. Za predným panelom na vás čakajú dva ventilátory Aspect 14 PWM vo formáte 140 mm. Ak by ste chceli osadiť iné ventilátory, tak miesta tu máte na tri 120 mm alebo aj pre radiátor kvapalinového chladiča do formátu 360 mm.

   

Čo sa kompatibility týka, tak vrchný panel I/O s konektormi neohúri, ale ani nesklame. Dostanete jeden konektor USB typu C a dva typu A. Nezabudlo sa ani na audio stránku, takže tu máte dva 3,5 mm jacky na slúchadlá a mikrofón. Tlačidlo zapnutia je vyhotovené elegantne. Musím poznamenať, že odozva pri jeho stlačení je príjemná. Zapnutie indikuje decentné osvetlenie LED, ktoré je umiestnené v línii pretínajúce všetky prvky na ovládacom paneli.

   

Zbytok vrchnej časti je perforovaný, rovnako ako aj ľavá bočnica. Kovový panel môžete jednoduchým potiahnutím dozadu vybrať a tak si uľahčiť inštaláciu komponentov dovnútra skrinky. Aj na strop sa dajú podľa výrobcu osadiť ventilátory, dva 140 mm, alebo radiátor kvapalinového chladiča do formátu 240 mm. Odmontovať sa dá aj kryt panela I/O cez dve skrutky navrchu a dva vpredu. Tým získate ľahký prístup k ovládaču s konektormi, ak by ste sa rozhodli pre nejaký „servisný“ zásah aj doma.

   

Zadná strana sa od väčšiny skriniek veľmi nelíši. Zospodu je vstup aj s rámčekom pre uchytenie zdroja ATX. Nad ním sú krytky rozširujúcich kariet v PCI Express. Tie sú upravené tak, aby sa dal na nich osadiť jeden 80 mm ventilátor. Ten by mohol poslúžiť na tlačenie vzduchu pod grafickú kartu. Hore je štandardný otvor pre panel I/O základnej dosky, vedľa neho sú prieduchy s možnosťou osadiť 120 mm ventilátor. Je prekvapivé, že z výroby neumiestnili jeden ventilátor práve tu. Z tých dvoch vpredu sem kvôli veľkosti (140 mm) nedáte ani jeden. Zadnú časť zakončí putko z umelej kože, ktorá slúži k potiahnutiu vrchného panela. Ja som ho teda nepoužil ani raz. Skôr som panel spredu zatlačil dozadu.

   

Nad zemou držia skrinku štyri nožičky, ktoré sú osadené protišmykovou gumou. Tá kladie veľký odpor pri posúvaní skrinky na stole. Zdroj proti prachu chráni jemný prachový filter, aký je použitý aj vpredu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Fractal Design Silent R3 140 mm: Nízke otáčky, „žiadne“ vibrácie

Starší, ba až starý, ale stále relevantný ventilátor. Výber medzi lacnejšími, 140-milimetrovými modelmi je pomerne malý a keď sa pozriete na konštrukciu Silent R3, tak na prvý pohľad vyzerá pomerne dobre aj po technickej stránke. Navyše sa jedná o rýchlostne pomalší ventilátor, čo síce automaticky neznamená, že sa vyhne rezonančným frekvenciám, ale sľubuje sa tu skôr tichý chod. Celý článok „Fractal Design Silent R3 140 mm: Nízke otáčky, „žiadne“ vibrácie“ »

 •  
 •  
 •  

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Terra: 10 litrov aj pre high-endovú grafiku

Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor. Celý článok „Fractal Design Terra: 10 litrov aj pre high-endovú grafiku“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *