Fractal Design North Mesh: Skrinka ako kus nábytku

Interiér

North: Skrinka, ktorá sa má priblížiť súčasnej modernej domacnosti. Na niektorých miestach Fractal Design plasty a kov nahradil za drevo a umelú kožu. Testovaný variant skrinky North s doplnkovým označením Mesh má deravý nielen predok, ale aj bočnicu, vďaka čomu sú k dispozícii nové možnosti chladenia. Okrem továrneskej konfigurácie prevetráme skrinku ventilátormi aj z netradičných pozícií.

Interiér

Z príslušenstva môžete držiak ventilátorov osadiť priamo za perforovanú bočnicu. Ten uchytí dva 120 alebo 140 mm ventilátory. Držiak môžete použiť na troch miestach. Vrchná poloha je presne naproti procesora a podľa parametrov by nemal mať vežovitý chladič viac ako 145 mm na výšku (šírku). Testovací chladič Fuma 2 má výšku 154,5 mm a držiak som dokázal osadiť, no s nasadenými ventilátormi to už nešlo. Možno o dva až tri milimetre menší chladič a podarilo by sa to. V strednej a spodnej polohe držiak zasa limituje grafickú kartu na šírku. Nemala by presahovať 148 mm aj s napájacím káblom. Aby ale držiak bolo možné uchytiť, tak musel byť pridaný ešte jeden panel. S ním je samozrejme miesta pre manipuláciu v skrinke menej a tak je možnosť ho vybrať pomocou jednej skrutky na strope.

      

Do priestranného vnútra môžete osadiť základné dosky Mini-ITX, mATX a ATX. Pre E-ATX už miesto nezostalo. Pozície uchytenia základných dosiek sú označené podľa ich formátov. Stĺpiky na osadenie máte z výroby už predmontované. Bez použitého držiaka ventilátorov na bočnici môže mať vežovitý chladič procesora veľkosť až úctyhodných 170 mm, vďaka čomu máte úplnú voľnosť v jeho výbere. Pri grafickej karte sa taktiež nemusíte obmedzovať do veľkosti 355 mm s osadeným ventilátorom vpredu. 

Gumené krytky majú iba vertikálne priechodky kabeláže. To že chýbajú navrchu a na tuneli ako mínus určite nevidím. Čo ale ako prekážku vidím, je veľkosť vertikálnych priechodiek. Prevliekanie hrubšieho kábla ATX, pre napájanie základnej dosky, vám cez ne pôjde ťažšie.

Vrchné a spodné priechodky majú šírku dva centimetre, čo je dostatočné aj pre pohodlné prestrčenie kábla EPS na napájanie procesora. Vpredu za panelom je najväčší otvor v skrinke. V ňom máte až osem centimetrov pre radiátor kvapalinového chladiča.

   

Tak ako je pri Fractal Design zvykom, tak aj táto novinka prináša slušnú správu kabeláže s predpripravenými troma páskami na suchý zips v žľabe. Ten pre káble poskytuje až 30 mm priestoru do hĺbky. Okrem toho je na podnose ďalších 14 pozícií pre uchytenie káblov. Pri nich viete využiť napríklad jednorázové sťahovacie pásky z príslušenstva. Okrem toho má na sebe podnos aj držiak pre dve 2,5″ úložiská. Ten jednoducho vyberiete jednou istiacou skrutkou. Priestor pre úložiská máte aj v tuneli. Nie štandardný šuplík ale ďalšie dva držiaky. To vám dáva veľkú flexibilitu pri správe kabeláže, keďže nezavadzajú a tak ich nemusíte nutne vyberať ak ich nepotrebujete. Jedná sa o hybridné držiaky, no nie hoc aké. Môžete tu osadiť 2,5 aj 3,5″ úložiská súčasne na jeden držiak. Ich pozíciu v tuneli si taktiež môžete určiť. Dve miesta sa nachádzajú dole a tretie, alternatívne, je na strope tunela. Pri spodnom uložení môže byť maximálna dĺžka zdroja 140 mm. Ak využijete iba jeden držiak, tak jeho dĺžka môže byť až 255 mm. Bez nich máte voľný tunel o dĺžke 375 mm.

   

Na vrchnej časti je osadený malý rozbočovač pre štyri ventilátory. Pri ponechaní tých dodávaných ku skrinke, dokážete pokryť až päť ventilátorov. Oba sa dajú do seba reťazovo nadpojiť a tak ušetriť jednu pozíciu v rozbočovači. Ak by vám jeho vrchné umiestnenie nevyhovovalo, tak môžete použiť alternatívnu pozíciu. Tá sa nachádza zozadu skrinky, tam kde sa štandardne osádza ventilátor na ťah.

Všetko spomenuté na sebe držia pevné plechy o neuveriteľnej, možno až prehnanej, hrúbke 0,9. mm

Pri inštalácii hardvéru som sa stretol s jedným, celkom nepríjemným nedostatkom. Ako výrobca udáva možnosť osadenia dvoch 140 mm ventilátorov na strope, tak pravdepodobne nerátal s menej ohybnými káblami pri napájaní procesora. Kvôli tomu mi káble kolidovali s pozíciou pre ventilátor a nebolo tam možné osadiť dva, ale iba jeden. Rovnako tak bude problém aj s iným hardvérom, ako napríklad radiátor kvapalinového chladenia. Minimálne s tými širšími.

   

Okrem vrchného osadenia 140 mm ventilátorov išla inštalácia bez ťažkostí. Káble sa dali veľmi ľahko a intuitívne usporiadať a následne zapojiť. Najviac tomu pomohol voľný priestor v tuneli a 30 mm hlboký žľab pre správu kabeláže.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *