Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2

Fractal Design Flex 2

Možno ste už premýšľali o vertikálnej montáži grafickej karty, ktorú umožňuje veľa moderných skriniek. Nepohnete sa ale bez správneho adaptéra. Ten je nutné obvykle dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo. Jeden taký adaptér/riser PCI Express ×16 sme preverili s troma rôzne výkonnými grafickými kartami. Má alebo nemá vplyv na ich chod? Základ s vnorením takýchto medzičlánkov vždy je, aby „to“ vôbec fungovalo.

Každý s každou ísť nemusí

Pri výbere risera PCIe si treba dávať pozor na to, aby bol pre vaše zariadenie (napríklad grafickú kartu) naozaj kompatibilný. To v prvom rade znamená, aby nenarážal na poddimenzovanú napájaciu ani dátovú časť. Z pohľadu napájacej časti je dôležité, aby vplyvom odporu vodiča (daného dĺžkou, prierezom či použitým materiálom) nedochádzalo medzi slotom PCI Express a zariadením k príliš vysokému úbytku napätia. Vtedy by bolo, samozrejme, napájanie nedostatočné na prevádzku.

Ak by bolo napätie mimoriadne nízke, tak trebárs grafická karta nemusí fungovať vôbec. Alebo môže systém zlyhávať v záťaži, pri vyššej spotrebe (aj tá má vplyv na úbytok napätia na vodičoch). O riešení Fractal Design Flex 2 vieme, že pri dĺžke kábla približne 22 cm sú použité vodiče s prierezom ~0.05 (30 AWG).

Dôležité je i vyhotovenie dátovej časti. Obzvlášť pri vysokej priepustnosti rozhrania PCIe 4.0, ktoré Flex 2 podporuje. Frekvencia pri grafických kartách, ako sú RTX 4090 je naozaj vysoká a aby nedochádzalo k presluchom signálov, respektíve aby sa jednotlivé vodiče negatívne neovplyvňovali, musí byť vhodne navrhnuté ich tienenie (izolácia). Ak nie je, tak sa to veľmi rýchlo na tom, že zariadenie nefunguje alebo funguje nesprávne, čo sa môže prejavovať nižšou rýchlosťou alebo zjavnými chybami, trebárs v obraze, pokiaľ je riser použitý s grafickou kartou. A to je v súčasnosti zrejme i najčastejšia aplikácia. Keď je zámer vo vežovitých skrinkách s uložením základnej dosky vertikálne dosiahnuť vertikálneho uloženia grafickej karty, bez risera PCIe ×16 to nejde.

Fractal Design Flex 2, na ktorý sa pozrieme zbližša, pozostáva z kábla PCIe a držiaku do skrinky. Ten je kompatibilný so skrinkami bez pevných prekážok medzi jednotlivými pozíciami slotov PCI Express. Po odstránení všetkých záslepok musí na inštaláciu FD Flex 2 zostať prázdny jeden veľký obdĺžnikový výsek, celá jeho plocha. Fractal Design z podporovaných skriniek uvádza napríklad North, Focus 2, Define 7, Meshify 2, Torrent, ale inštalácia je možná aj do iných modelov iných značiek.

Zloženie Flex 2, teda spojenie kábla s držiakom, je veľmi jednoduché. Keď začnete držiakom, tak jeho dve časti o seba zacvaknete dvoma zarážkami a na pevný spoj ich k sebe ešte priskrutkujete. Dve skrutky použijete aj na pripevnenie kábla ku kovovému držiaku. Tu sa zamerajte na to, aby PCB s konektor PCIe ×16 bolo po stranách pod úrovňou plechového držiaka tak, ako to vidíte na ilustračných fotografiách.

Miesto, kde dochádza 180-stupnovému ohybu kábla je dobre spevnené s ohľadom na to, aby nikdy nedochádzalo k nadmernej mechanickej záťaži na kontakty a k ich eventuálnemu poškodeniu. Za zmienku stojí aj rozčlenenie kábla do užších pramienkom. Oproti Flex „1“ sa tým zvýšila flexibilita (s káblom sa jednoduchšie manipuluje) a takéto rozčlenenie môže mať v niektorých prípadoch možno i priaznivý vplyv na chladenie. Predsa len už nejde o celistvú „plachtu“. A nemusíte mať ani obavy z menej robustného vyhotovenia, vodiče sú totiž ťahané v dvoch radoch. Preto môže mať kábel medzi jednotlivými zväzkami takéto veľké medzery.

   

Za slabé stránky Flex 2 sa dá považovať podpora grafických kariet iba s dvojslotovými záslepkami PCIe.  S trojslotovými (ako to mala napríklad Evga RTX 2080 Ti XC) sa stretnete ale iba sporadicky. Súčasné karty vrátane RTX 4090 bývajú s dvojslotovými záslepkami. Isteže, na výšku zaberajú tyćh slotov PCIe podstatne viac, ale v tomto prípade ide oba o konštrukciu krytu medzi výstupmi.

Na otestovanie Flex 2 sme použili grafické karty Gigabyte RTX 4060 Windforce OC 8G, Sapphire RX 7700 XT Pure a Gigabyte RTX 4090 Gaming OC 24G. Teda od nejakej „slabšej“, cez rýchlejšiu až po veľmi výkonnú. Testovacia platforma je inak postavená na procesore Intel Core i9-14900K (s 2×16 GB pamäťami G.Skill Trident Z5 Neo, 6000 MHz/CL30) a základnej doske Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi.

S riserom Flex 2 a bez neho sme realizovali porovnávajúce testy v hre Shadow of the Tomb Raider (2160p, TAA, profil s najvyššími detailmi), v Blenderi (Cycles), scéna Classroom (GeForce pod CUDA, Radeon s OpenCL) a v Aida64 (benchmark GPU). Výsledky a záver nájdete v nasledujúcej kapitole tohto článku. Všetky merania sú aritmetickým priemerom troch priechodov a testovacie prostredie má na vstupe skrinky (Fractal Design Meshify 2, testujeme bez ľavej bočnice) kontrolovanú teplotu pohybujúcu sa vo veľmi úzkom rozmedzí 21,0–21,1 °C.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Zahrievanie sme do výsledkov nezaradili zámerne. Tieto výsledky by totiž boli ovplyvnene všetkým len nie riserom Flex 2. To už sú otázky na testy počítačových skriniek alebo grafických kariet, ak sa u nich sleduje vplyv orientácie na účinnosť chladiča. Interpretovať z tohto nejaké všeobecne platné závery je pomerne zložité a ako som písal, v rozbore risera PCIe ich nepovažujem za… trochu od veci, no. 🙂

      Áno, nedáva príliš zmysel, aby takýto riser PCIe mal nejaký vplyv na výkon, ale takto je to čierne na bielom, potvrdené. Eventuálna nestabilita či nefungovanie tu už však byť mohlo. A takto máme overené, že k nej na 99 % dochádzať nebude. To jedno percento nechávam ešte pre kombináciu dosky a zdroja, s ktorými bude na slote PCIe najnižšie napätie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *