Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2

Výsledky testov a záver

Možno ste už premýšľali o vertikálnej montáži grafickej karty, ktorú umožňuje veľa moderných skriniek. Nepohnete sa ale bez správneho adaptéra. Ten je nutné obvykle dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo. Jeden taký adaptér/riser PCI Express ×16 sme preverili s troma rôzne výkonnými grafickými kartami. Má alebo nemá vplyv na ich chod? Základ s vnorením takýchto medzičlánkov vždy je, aby „to“ vôbec fungovalo.

Výsledky testov…





… a záver

Použitie adaptéra Fractal Design Flex 2 nemalo vplyv na žiadnu z testovaných grafických kariet. Minimálne rozdiely (na úrovni 1 %) sú dané skôr zmenou polohy ako samotným adaptérom. Efektivita chladičov sa pri rôznych orientáciách trochu odlišuje, čo má vplyv aj na chladenie GPU a taktovacie frekvencie. To ale v úplne zanedbateľnej miere a hoci výsledky poukazujú na to, že o chlp lepšie výsledky sú dosahované vertikálne, tak v praxi to môže byť aj opačne. Záleží na skrinke a na množstve vzduchu, ktoré bude môcť cez grafickú kartu pretiecť. My sme testovali bez bočnice.

Aby sme ale nezabiehali do inej témy, tak tu to stopneme s konštatovaním, že Flex 2 nemá vplyv na rýchlosť grafickej karty (čo je dobre) a zároveň je prevádzka s ním vždy stabilná. Vyhotovenie napájacej aj dátovej časti teda možno hodnotiť pozitívne. Na našej testovacej platforme sme nepozorovali žiadne zmeny v správaní. V prípade veľmi nepriaznivej kombinácie základnej dosky a zdroja, ktorá by na slote PCIe ×16 mala nízke napätie, po ktorého znížení (Flex 2) sa dostane na neprijateľnú úroveň, to môže byť samozrejme inak. Otázka je, či je v praxi možné takúto situáciu navodiť.

Flex 2 si zaslúži pochvalu aj za šikovné vyhotovenie, s ktorým sa dobre pracuje. A to či už ide o dobre ohybný kábel alebo samotnú montáž do skrinky. Dostupné sú pritom dve farebné vyhotovenia, s čiernym a s bielym držiakom. Orientačná cena je za Flex 2 je 75,90 eur/1859 Kč.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Zahrievanie sme do výsledkov nezaradili zámerne. Tieto výsledky by totiž boli ovplyvnene všetkým len nie riserom Flex 2. To už sú otázky na testy počítačových skriniek alebo grafických kariet, ak sa u nich sleduje vplyv orientácie na účinnosť chladiča. Interpretovať z tohto nejaké všeobecne platné závery je pomerne zložité a ako som písal, v rozbore risera PCIe ich nepovažujem za… trochu od veci, no. 🙂

      Áno, nedáva príliš zmysel, aby takýto riser PCIe mal nejaký vplyv na výkon, ale takto je to čierne na bielom, potvrdené. Eventuálna nestabilita či nefungovanie tu už však byť mohlo. A takto máme overené, že k nej na 99 % dochádzať nebude. To jedno percento nechávam ešte pre kombináciu dosky a zdroja, s ktorými bude na slote PCIe najnižšie napätie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *