Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Exteriér

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek.

Základné parametre


Exteriér

Všetko prišlo v štandardnej kartónovej škatuli, pričom jej obsah chráni molitanová výplň. V príslušenstve sú iba základné veci pre osadenie skrinky komponentmi. Nájdete tu rôzne skrutky, antivibračné podložky pre HDD a aj jednorázové sťahovacie pásky. Ako je pri značke Fractal Design zvykom, tak návod je podrobný aj s vizualizáciou daných úkonov.

Oproti už testovanému variantu je na prvý pohľad vidieť, že sa jedná o väčšiu skrinku. Tentokrát ale vo verzii s temperovaným sklom namiesto perforácie. Sklo je hrubé 2,85 mm, pričom švédsky výrobca deklaruje hodnotu troch milimetrov. Bočnica je zaistená v zadnom ráme skrinky cez dve skrutky. Tie aj po uvoľnení držia stále na bočnici, takže sa vám určite nestratia. Trochu je mi ale ľúto, že ako aj pri menšej skrinke North, tak aj tu nie je použitý beznástrojový západkový systém. Hlavne keď sa jedná o skrinku už vo vyššej cenovej triede.

   

Plná pravá bočnica je uchytená na skrinke rovnakým spôsobom akým je tá ľavá. Zapadne do rámu a zozadu sa hore a dole zaistí skrutkami. Hrúbka plechovej bočnice je 0,85 mm. Aj vďaka tomu je k pomere svojej plochy pevná a pri štandardnej manipulácii nejaví známky prehýbania.

   

Maska predného panelu je hlavný ťahák série skriniek North. Pre bielu skrinku je použitý dub a na čierny variant drevo z orecha. Drevo, ktoré používa Fractal, má mimochodom certifikáciu FSC. Ten zaručuje, že drevo pochádza zo zodpovedne obhospodarovaných lesov. Predný panel je možné vybrať pomocou spodného výrezu, ktorý ale nekazí jeho celistvosť. Zadná strana panelu ukrýva nylonový prachový filter, ktorý chráni vnútro od nasatia aj jemného prachu. Filter sa dá jednoducho vycvaknúť, vďaka čomu je jeho čistenie rýchle a praktické.

Za predným panelom nájdete trojicu 140 mm ventilátorov Aspect 14 PWM. Ich farebný variant v testoch prietoku vzduchu ale aj statického tlaku za nylonovým filtrom obsadzuje vrcholové priečky. Ak by ste ich chceli aj napriek tomu vymeniť, tak máte priestor pre tri 120 mm ventilátory alebo radiátor kvapalinového chladiča do formátu 360/420 mm. Pri 420 mm formáte je kompatibilný iba radiátor do hrúbky 40 mm.

   

Decentný panel I/O skrinky sa nachádza hneď nad predným panelom. Konektory USB sú tu tri, pričom jeden z nich je rýchlejší, typu C. Pre slúchadlá a mikrofón máte k dispozícii separátne 3,5 mm jack. Poslednou súčasťou panela I/O je tlačidlo pre zapnutie/vypnutie počítača. Jeho vyhotovenie je precízne, pričom k aktivácii spínača treba iba plytké stlačenie. Samotná aktivácia vydá zvukovú ale aj hmatovú spätnú väzbu. Všetky prvky na funkčnom paneli pretína línia, na ktorej konci je LED indikujúca zapnutie počítača.

Zvyšok vrchnej časti tvorí perforovaný plech zasunutý priamo na ráme skrinky. Otvory na ňom sú veľké 0,9 mm. Cez ne dokáže jemný prach vniknúť dovnútra skrinky pri vypnutom systéme. So zapnutým, kedy teplo stúpa hore, to ako ťažkosť nevidím. Priamo pod sebou skrýva pozície pre tri 120, dva 140 alebo 180 mm ventilátory. Samozrejme sa sem zmestí aj radiátor kvapalinového chladiča do formátu 280/360 mm. Tu si ale treba dať pozor na možné kolízie vyplývajúce z veľkostných limitov skrinky. Ak je vpredu nainštalovaný radiátor formátu 420 mm, tak pod strop sa už 360 mm nezmestí. Je treba zvoliť menší formát (280 mm).

Plechy sú v týchto pozíciach ale subtílne viac ako by som očakával. Ohýbanie je možné poznať už aj pri menšej manipulácii. Po novom vo verzii XL nájdete navrchu aj otvor s priemerom 26,5 mm. Ten slúži pre doplnenie tekutiny v kvapalinových chladičov.

Odmontovať je možné aj biely kryt panela I/O. Zvyšuje sa tým dostupnosť ku káblom konektorov a tlačidla zapnutia, čo zjednodušuje prístupnosť v prípade servisného zásahu.

   

Zvrchu zadnej strany vyčnieva iba pútko z umelej kože, ktoré slúži k potiahnutiu vrchného panela. Osobne som ho nevyužil ani raz, skôr som mal ťažkosť udržať panel pri manipulácii na mieste. Na svojej pozícii drží relatívne slabo. Zvyšná časť zadnej strany je vo veľkej miere deravá. Pod stropom, pozdĺžne otvoru pre základnú dosku, môžete umiestniť ventilátor formátu 120 a po novom aj 140 mm. V strede sa nachádza sedem krytiek pre rozširujúce karty PCI Express. Tie sú prispôsobené otvormi tak, aby bolo možné pod grafickú kartu (dvoj-slotovú) umiestniť jeden 80 mm ventilátor. Ten môže poslúžiť pre lepšie odvetrávanie alebo aj k prísunu chladného vzduchu pod grafickú kartu. Spodná časť patrí otvoru pre zdroj aj s rámčekom, takže sa dovnútra skrinky dostane zozadu a nie zboku. Vedľa neho nájdete aj jeden pásik na suchý zips pre lepšiu organizáciu káblov aj mimo skrinky.

   

Nad zemou držia štyri nožičky s protišmykovou ochranou, ktorá efektívne drží skrinku na svojom mieste. Podlažie je nadvihnuté vďaka nim o 19 mm. Pod pozíciou zdroja nájdete jeden štvorcový nylonový filter, takže sa nemusíte obávať nejakých nečistôt nasatých priamo zo zeme. Päť otvorov so závitom v strede skrinky naznačuje počet polôh pre osadenie dátových úložísk v tuneli.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

 •  
 •  
 •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

 •  
 •  
 •  

Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2

Možno ste už premýšľali o vertikálnej montáži grafickej karty, ktorú umožňuje veľa moderných skriniek. Nepohnete sa ale bez správneho adaptéra. Ten je nutné obvykle dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo. Jeden taký adaptér/riser PCI Express ×16 sme preverili s troma rôzne výkonnými grafickými kartami. Má alebo nemá vplyv na ich chod? Základ s vnorením takýchto medzičlánkov vždy je, aby „to“ vôbec fungovalo. Celý článok „Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Tak, toto je minimálne na nejaký čas posledný Martinov test skrinky.

  Ďakujem za všetko to odhodlanie a hlavne trpezlivosť, ktorá je pri nočnom testovaní pred každodenným vstávaním do hlavnej práce naozaj obdivuhodná. Verím, že nekončíš na furt a raz sa k týmto veciam ešte vrátiš. 🙂

  1. Ja ďakujem za príležitosť a skvelú skúsenosť, ktorú si mi (HWCooling) dal.
   Keď malá vyrastie a budem mať trochu viac času, tak sa k „týmto veciam“ veľmi rád ešte vrátim. 🙂

 2. Tabulka by mohla obsahovat informaci, zda nabídka modelu obsahuje více variant bočnic (tady perforovaný plech, stejně jako na víku).

 3. Montáž disků s perforacemi ve dně je příšerně laciné, dost otřesné řešení. Kdyby bylo dno hladké, bez těch perforací, mohl být tunel ještě uvnitř na boční stěně opatřen nějakou tlumivou textilií. Ventilátor umístěný v záslepkách pod grafikou taky nepůsobí dobře. Mohli dodat pro ten účel přizpůsobenou záslepku i s prachovým filtrem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *