Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Záver

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek.

Záver

V testoch chladenia si skrinka viedla niekde lepšie, niekde priemerne. Pri chladení procesora s továrenským rozložením systemových ventilátorov skrinka neohúri ale ani nesklame. K zníženiu jeho teplôt stačí pridať jeden ventilátor pod strop, priamo nad vežovitý chladič procesora orientovaný na ťah. To samozrejme pri premiestnení spodného predného ventilátora trochu uškodilo teplotám grafickej karty. Tie sa ale v oboch prípadoch držia na stredných priečkach.

Továrenské vyhotovenie skrinky je na vysokej úrovni. Všetky časti exteriéru do seba zapadajú ako puzzle, plechy sú hrubé a podnos unesie všetko, čo na neho nainštalujete. V pevnosti mierne zaostávajú pozície ventilátorov/radiátora pod stropom a vrchná časť tunelu. Tá je ale skrz-naskrz deravá, takže sa iný výsledok ani čakať nedá. Dokonca sa dajú na vrch tunela umiestniť dva ventilátory formátu 120 mm, ktoré Fractal Design ani nespomína ako alternatívnu pozíciu. Ďalšia zaujímavosť je na krytkách pre rozširujúce karty v PCI Express. Zospodu grafickej karty môžete osadiť jeden pomocný 80 mm ventilátor. Pozície určené ventilátorom k nasávaniu sú chránené nylonovým filtrom, takže sa veľkého množstva prachu v skrinke nemusíte obávať. Elegantný predný panel z dubu je čerešnička na torte.

Inštalovanie komponentov dovnútra skrinky prebehlo bez najmenších ťažkostí. Dvojité vedenie hlavných zväzkov káblov výrazne napomáha k jednoduchej správe kabeláže. Dokonca s 29 mm priestoru za podnosom si nemusíte dať na nej veľmi záležať a skrinka vám to odpustí. Z ľavej strany je priestoru taktiež dostatok pre manipuláciu aj v prípade, že máte silnejšie ruky/prsty. Každý podstatný priestor je otvorený pre manipuláciu.

V novej a zároveň väčšej verzii skrinky North je vyriešený aj neduh menšej sestry. Tá mala málo priestoru pri osadení ventilátora/radiátora pod stropom a napájací kábel procesoru s danými komponentami kolidoval. 

North XL je vylepšená verzia seba sama. Odstránila sa ťažkosť s kolíziou kábla pod stropom, je dodávaná s tromi ventilátormi namiesto dvoch a taktiež je tu pre ne viac pozícií, ako aj pre 420 mm radiátor. Fractal Design North XL z redakcie odchádza s čistým štítom a ocenením „Approved“.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2

Možno ste už premýšľali o vertikálnej montáži grafickej karty, ktorú umožňuje veľa moderných skriniek. Nepohnete sa ale bez správneho adaptéra. Ten je nutné obvykle dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo. Jeden taký adaptér/riser PCI Express ×16 sme preverili s troma rôzne výkonnými grafickými kartami. Má alebo nemá vplyv na ich chod? Základ s vnorením takýchto medzičlánkov vždy je, aby „to“ vôbec fungovalo. Celý článok „Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Tak, toto je minimálne na nejaký čas posledný Martinov test skrinky.

    Ďakujem za všetko to odhodlanie a hlavne trpezlivosť, ktorá je pri nočnom testovaní pred každodenným vstávaním do hlavnej práce naozaj obdivuhodná. Verím, že nekončíš na furt a raz sa k týmto veciam ešte vrátiš. 🙂

    1. Ja ďakujem za príležitosť a skvelú skúsenosť, ktorú si mi (HWCooling) dal.
      Keď malá vyrastie a budem mať trochu viac času, tak sa k „týmto veciam“ veľmi rád ešte vrátim. 🙂

  2. Tabulka by mohla obsahovat informaci, zda nabídka modelu obsahuje více variant bočnic (tady perforovaný plech, stejně jako na víku).

  3. Montáž disků s perforacemi ve dně je příšerně laciné, dost otřesné řešení. Kdyby bylo dno hladké, bez těch perforací, mohl být tunel ještě uvnitř na boční stěně opatřen nějakou tlumivou textilií. Ventilátor umístěný v záslepkách pod grafikou taky nepůsobí dobře. Mohli dodat pro ten účel přizpůsobenou záslepku i s prachovým filtrem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *